Jump to content
IGNORED

NINova


mioba

Recommended Posts

dragi Svetislav je tu i najmanji problem što se tiče potencijalne frke.

ali ako se ponovo uži izbor napuni romanima probetonske provenijencije, biće gužve. a, čini mi se, takve tendencije postoje. 

lično sam veoma podozriv spram mogućnosti da Pančić žirira izvan ideoloških matrica (iz druge ruke znam kako to izgleda kad je žirirao na nekim književnim konkursima) a sva je prilika da 4/5 trenutnog nin-ovog žirija ne beži od takvog pristupa ili mu je on čak presudan pri odlučivanju.

a to je, po meni, u najmanju ruku nepristojno i uopšte ne ohrabruje književne trudbenike da se, nakon Petkovićeve "Sudbina i komentari", u srpskoj književnosti napokon pojavi jedan veliki roman.

Link to comment

ih sad ispada da trudbenici pishu za nagrade, a chitateljstvo ne ume da prepozna veliki roman ako ga ne okache na ninu, makar i tako da izgubi. ali bolje da pobedi :hihi:

mene npr vredja nepostojanje kritike. ili, ako mozda greshim, nedostupnost iste™, u smislu gde bre da je nadjem, makar okvirno za knjizevnosti koje bih chitala, makar i od strane mrzitelja. valjda i to ima veze shto je chitanje knjizevnosti javno marginalna stvar kod savremenih srba.

sent from bubamoto



Link to comment

To je i zbog toga što ne postoje mesta na kojima može da  se piše kritika, nema više časopisa, nema novca i nikoga ne zanima da ga ima, od kritike u Srbiji živi mali broj ljudi, broj se svodi na nekolicinu i nema institucionalne želje da se to promeni. Nema plana i strategija. Ostaju gerilski pokušaji na internetu, slabog dometa. 

 

Akademske institucije takođe ne nude podsticaje i studenti književnosti se ne obučavaju i nemaju pristup savremenoj kritici i literaturi, tako da se sužava prostor koji čini limitiran broj glasova. A književna kritika je zanat i zahteva praksu. Onda se dodaju te serdar-vojvoda dinamike i klike, svađe, napadi, tapija na glas i hijerarhijska određivanja "ko može da piše i šta je jedina legitimna književna kritika" i to dovodi do ovakvog stanja, između ostalog. Npr:

 

http://bookvica.net/ima-li-knjizevne-kritike-na-studijama-knjizevnosti/

 

Ako se neko osmeli da kaže da kaže nešto van poželjnog diskursa, prolazi kroz ovo, npr: 

 

 

https://vidovdan.org/info/slobodan-antonic-politika-knjizevnosti-slucaj-tabasevic/

 

itd. 

 

I to sve bez plate. :wub:

 

 

Problem je kompleksniji, ofc, ali ovo je jedan deo. 

 

 

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, gospa buba said:

ih sad ispada da trudbenici pishu za nagrade, a chitateljstvo ne ume da prepozna veliki roman ako ga ne okache na ninu, makar i tako da izgubi. ali bolje da pobedi :hihi:

mene npr vredja nepostojanje kritike. ili, ako mozda greshim, nedostupnost iste, u smislu gde bre da je nadjem, makar okvirno za knjizevnosti koje bih chitala, makar i od strane mrzitelja. valjda i to ima veze shto je chitanje knjizevnosti javno marginalna stvar kod savremenih srba.

sent from bubamoto


 

Imas Polja 

https://polja.rs/blog/

A razlog je, pored onog sto je objasnio Taihoskopija, jeste i lova. Svako zeli da se domogne institucija koje ce omoguciti stalna primanja, a potrebne su veze i slihtanje odredjenoj ekipi. To su poceli da zameraju i Miki Panticu koji je prestao pre 15ak i vise godina da kritikuje, jer je lepo jednog dana videti se u Akademiji. Da se bavis tim poslom, ko recimo Marjan Cakarevic, urednik je Polja i pisao za Beton i dalje, jednostavno biras izmedju pukog prezivljavanja i ideala. A mozes i da cutis i budes neki urednik/piscic iz senke i dozvolis mediokritetima da zavladaju, ko sto su mnogi to odabrali.

  • +1 1
Link to comment

Realno ih je Tabasevic tvrdo izjebao, pretvarao se da je "njihov" dok nije dobio nagradu, a onda im pokazao srednjaka. Doduse svaki respekt sto je tako hiljadu evra liku za koga smatra da je trebalo da dobije proslogodisnju nagradu, stavio je novcanik tamo gde su mu reci.

 

  • +1 1
Link to comment

Tabasevic je samo ispao majmun. Sta je to "njihov"? Ako smatras da je kritika nekompetentna, a tebe izabrala i uzeo si pare, lepo vrati pare. 

Jedina smislena stvar iz te papazjanije od "bojkota" je Bazduljevo raskrinkavanje Kontrasta. Sjajan tekst iako podrzavam Kontrast, ali whats done is done.

Link to comment
Tabasevic je samo ispao majmun. Sta je to "njihov"? Ako smatras da je kritika nekompetentna, a tebe izabrala i uzeo si pare, lepo vrati pare. 
Jedina smislena stvar iz te papazjanije od "bojkota" je Bazduljevo raskrinkavanje Kontrasta. Sjajan tekst iako podrzavam Kontrast, ali whats done is done.
Sad potražih to sa prevodiocima...
Ju ju ju...

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
Just now, Frank Pembleton said:

Nemam ja sumnju da je to izazvano, inače se ćuti...

.... Shiit has hit the fan!
 

Naravno, za slucaj da im Kontrast bude trebao jednog dana za neku knjigu, al rat je rat:lolol: Hit je sto je Marjan odbio Marojevicev tekst za Polja, posto Marojevic misli da je nekompetentan, nek trazi kompetentnu kucu. 

  • Haha 1
Link to comment
Just now, Moća said:

Ja sam uzo da čitam Pa kao od Tabaševića i ono je meni tolika glupost da sam prestao negde posle četvrtinie.

мени је он био као симпатичан из неког интервјуа, као скапирала сам неку генезу, али ме та прича око нина пре и после толико сморила да ми се није дало ни почињат. ово место је страшно за младе људе који из било ког разлога морају да се продужено траже. мука жива, реално. а ових премазаних идеолошких предатора около колико ти срце хоће.

Link to comment
3 hours ago, Kundera said:

Doduse svaki respekt sto je tako hiljadu evra liku za koga smatra da je trebalo da dobije proslogodisnju nagradu, stavio je novcanik tamo gde su mu reci.

 

 

a tu je već žestoko promašio: Sikimićev roman je donekle funkcionisao do polovine teksta a posle se potpuno raspao. to je (bez imenovanja autora i dela) uspeo primetiti  i Milenković tokom prošlogodišnjeg žiriranja.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...