Jump to content
IGNORED

Anime kutak


Filipenko

Recommended Posts

Meni ova anime bazirana na Grofu Monte Kristo bas zanimljivo zvuci, to bih zaista volela da pogledam. Pogotovo sto mi je to jedan od omiljenih romana/filmova/junaka iz detinjstva. Filipenko, bas super sto si je pomenuo.A je l' neko gledao Full Metal Panic!?e da -> @Filipenko: Mogu ja da nazvrljam nesto o Samurai Champloo, ali nemoj posle da se zalis da "pisem o onome sto se u seriji i ne primecuje". :D

Link to comment

Četvrta stranica, vreme je za obnavljanje gradiva...

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="480" height="295">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="480" height="295">Legend of the Galactic HeroesLink 1 Link 2 Link 3logh1.JPGApsolutno najbolja anime serija, i ne samo to - najfatastičnije epopejistično delo u istoriji čovečanstva otkad je pokretnih slika! Storija o kataklizmičnom sukobu Galaktičke Imperije, ustrojene po autokratskim principima, i Alijanse Slobodnih Planeta, ustrojene po demokratskim principima. Prateći zvezde u usponu u sukobljenim armijama, LOGH se prostire kroz sve pore ljudskog bitisanja, pokušavajući da da odgovore na neka od najkomplikovanijih pitanja o prirodi čoveka i društava koje on formira. Da li je bolja otvorena autokratija ili korumpirana demokratija, da li je ima razlike između plemića koji šalju ljude u rat iz banalnih razloga i političara koji ih šalju u rat da bi dobili izbore? Šta sve ljudi moraju da trpe i ima li nade? Na strani imperije se pojavljuje mladi, dvadesetogodišnji admiral Rajnhard von Loengram, kasnije znan kao Rajnhard I Nepobedivi. Sa druge strane je Magični admiral, genijalni Jang Ven Li. Ovaj dvojac, katkad i protiv svoje volje, mora da vodi brutalne ratove u ime časti, krvi, teritorije, vlasti, a katkad i njihovih suprotnosti. Uz njih se pojavljuje čitava plejada najrazličitijih likova. Svemirske bitke, borba za vlast, borba za voljenog/voljenu, smrt, život, unutrašnji bol, refleksija svega toga na život običnih ljudi - jednostavno predivno!main-logh2.jpglogh-livefreeorreinhard.jpgLOGH celoj tematici pristupa na impresivan način. Za to je zaslužan Jošiki Tanaka, gospodar naučne fantastike iz Japana, po čijim je delima i pravljen ovaj perfektan anime. Knjiga je 1988. godine dobila priznanje Najboljeg SF dela u Japanu. Crtež je tradicionalan i može delovati "matoro", ali je fantastično adekvatan događajima koji se opisuju. Seriju karakteriše intenzivno korišćenje klasične muzike radi podsticanja atmosfere, pa tako imamo svemirske bitke praćene Bolerom od koga se u toj situaciji ledi krv u žilama, predstavljanje palate uz finale Betovenove pete simfonije koja dodatno podstiče grandioznost, ili pak izdavanje naređenja admiralima uz Hendlovu Muziku na vodi. Ljubitelji klasične muzike će biti oduševljeni kada se dok Imperator prvi put prima grofa Rajnharda, iz pozadine začuje Betovenov "koncert za Kajzera" i tako dalje...kaiser400.jpgPostoji nekoliko celina. Glavna serija ima 110 epizoda. Ona prati dešavanja od druge bitke u zvezdanom sistemu Astarte, odnosno kada su glavni protagonisti već imali komandu nad trupama. Iako serija često ide unazad, objašnjavajući događaje i motive glavnih heroja, taj period je detaljno obrađen u dva spinofa: Spiral Labyrinth i A Hundred Billion Stars, A Hundred Billion Lights, koji imaju 24, odnosno 28 epizoda i pokrivaju detinjstvo, odrastanje i prve sukobe u kojima su učestvovali glavni protagonisti. Postoje još tri filma, od kojih je jedan krš (Golden Wings), a druga dva su vrlo dobra (Overture To A New War, My Conquest Is The Sea Of Stars). Drugim rečima, sve što je van glavne serije služi kao prequel i nema smisla gledati to bez prethodnog gledanja glavne serije.Ovaj anime me je, kao što se da naslutiti, ostavljao bez daha dok sam ga gledao. Nikada mi se nije događalo da me nešto toliko uvuče u svoj univerzum. Sindrom "ajde samo još 1 epizoda, pa na spavanje" me nikada nije tako držao. Dve noći za redom sam, potpuno nemajući pojam o vremenu, ostajao do rana jutra i u šoku gledao kako je napolju dan, sećajući se kako sam tamo negde oko 23h rekao sebi "ajde da pogledam još ovu 1 epizodu pa na spavanje".Više o ovoj seriji možete čitati u ovom topiku!. Pozdravljam vas rečima kojima ova predivna serija počinje:U jednom malom kraju svemira rat se nastavlja. U ratu može biti samo jedan pobednik. Svemir je nenaseljena divljina i krvave rane nestaju vremenom. Možda se mnoštvo zvezda na nebu seća tih rana. Možda je suđeno da i te zvezde nestanu u zaboravu jednog dana. Čovekovo prisustvo među tim zvezdama je sve što je ostalo od davno zaboravljene bitke. U to vreme, u sredini svemira, jedno beznačajno ostrvo, jedna galaksija je ratovala. Zaraćene strane su bile Galaktička Imperija i Alijansa Slobodnih Planeta. Takođe, trgujući sa obe strane, tu je bio i Fezan, feudalna teritorija. Ostajući neutralan u ratu, posmatra kako se dve strane bore. Rat je već trajao 150 godina... Edited by Filipenko
Link to comment

Crest Of The Stars, Banner Of The Stars I, II, III Link 1 Link 2 Link 3 Link 4Ove četiri anime serije/OVA-e čine jednu celinu, pričajući jednu kontinualnu priču. Baziraju se na SF novelama čiji je autor Hiroyuki Morioka, koji još uvek priču nije doveo do kraja. Serije pokrivaju prve tri od četiri knjige. Priča je ultrazanimljiva i govori o rasi svemirskih bića koja po svom izgledu podsećaju na Elfove. Radi se o stvorenjima koja su veoma slična ljudima i koja su ljudi napravili kroz genetski inženjering, modifikujući ih da bi bilo pogodni za istraživanje dubokog svemira. Ova bića su postepeno postajala samosvesna i osnovala su Humankind Empire Of Abh, koji je kroz stotine i hiljade godina postojanja postao najmoćnija sila u svemiru. Svemirska rasa Abh ima svoje ustrojstvo, svoje običaje, iznad svega poštuje nauku i vremenom su ih njihov intelekt, ali i snaga, učinili najmoćnijom silom u svemiru. "Obični" ljudi se nisu sa time mirili i želeli su da ih unište. Stoga četiri svemirske države "običnih" ljudi rešavaju da krenu u otvoreni sukob sa Abh rasom.B0002MHDZG.01.LZZZZZZZ.jpgnbgxiFGgteOcaIK.jpgPriča prati avanture kroz koje u ovoj svemirskoj epopeji i kataklizmičnom kosmičkom sukobu prolaze Đinto, "običan" čovek koji je školovan kao Abh i koji je u njihovoj službi i Lafijel, princeza koja je jedna od potencijalnih kandidatkinja za narednu imperatorku. Njih dvoje se upoznaju i igrom slučaja učestvuju u događaju koji je inicijalna kapisla za rat. Tri godine nakon toga, održavaju obećanje koje su jedno drugom dali i počinju službu na jednom svemirskom brodu flote Abh imperije. Sledi sjajna priča o odanosti, vernosti, prijateljstvu, ratnim užasima i sve što uz to ide, uključujući i ljubav.seikai_no_senki.jpgPočetak celokupne sage je Crest of the Stars, koji ima 13 epizoda. Nastavci ove svemirske epopeje su Banner of the Stars I, II i III, koji imaju 13, 10, odnosno 2 epizode. Ovaj anime serijal je jedan od ličnih favorita. U njemu ima svega, od realističnih svemirskih bitaka, do nežnih i romantičnih dijaloga večno povezanih prijatelja. Sve preporuke! SF ljubitelji - obavezno!

Link to comment

And now for something completely different... Hajde da probam da se uglavim pre početka 5. strane, da ne remetim koncepciju gazdi.samuraiChamploo_b.jpgFuu je 15-ogodišnja devojčica. Mugen i Jin su njena dva pratioca/?telohranitelja?, dva samuraja, koji joj pomažu da pronađe ?samuraja koji miriše na suncokret?. Spletom okolnosti (koje neću prepričavati, hint: prva epizoda, v. dole) se sreću i njihovo zajedničko putovanje kroz Japan Edo perioda (1600-1867) počinje. Serija ima 26 epizoda, u toku kojih naši junaci upadaju u razne nevolje i upliću se u lokalne sukobe dobrih i loših momaka, najčešće u potrazi za načinom da zarade novac za hranu i prenoćište, ali bar isto toliko često zbog Mugenove svadljive prirode i ?ne primam naređenja ni od koga? stava, kao i želje da pomognu u nevolji (koja najčešće dolazi od devojcice Fuu). Vremenom, tj. epizodama saznajemo i nešto više o samim junacima i o motivima Fuu za potragu za tajanstvenim samurajem i gledamo kako se (vrlo postepeno) razvija prijateljstvo (ili nešto nalik tome) između dva usamljenika potpuno razlicitih priroda i životnih priča, koje u početku jedino povezuje želja da se bore protiv dostojnog protivnika - jedan protiv drugog (Mugen, svadljivi grubijan, odrastao sa piratima; Jin, ćutljivi, harizmatični ronin finih manira) ? a sve praćeno blagim slapstick humorom. Takodje, vremenom priča i njihova sukobljavanja postaju sve ?ličniji?, jer ih put dovodi u situacije suočavanja sa sopstvenom prošlošću, a i veze i osećaj odgovornosti junaka jednih prema drugima menjaju se i rastu. Jedna lepa, uzbudljiva i topla priča.Serija obiluje referencama na elemente japanske tradicije, stvarne istorijske događaje i ličnosti iz tog perioda (koji se pratećim objašnjenjima stavljaju u odgovarajući kontekst) i anahronizmima. Tako se npr. dešava da neki od likova repuju, nose čiroki, ostavljaju tagove sprejom po zidovima, igraju bejzbol ili brejkdens; Mugenov stil borbe podseca na kapoeiru itd. Muzika koja prati njhovu odiseju je uglavom hiphop i uopšte očigledan je uticaj hiphop ikonografije i estetike na vizuelno izražavanje tvoraca, počevši od same najavne špice (a onima koji se sa ovim ne slažu poručujem da ga duvaju ;) ). Saundtrek koji prati seriju bih vam takođe najtoplije preporučila.A da, seriju je režirao Shinichiro Watanabe, koji odgovornost snosi i za Cowboy Bebop.Za one koji seriju nisu odgledali, a koje je priča možda zainteresovala, evo početka prve epizode na jutjubu (a da li ćete ići dalje, odlučite sami ? čini mi se da se čak svih 26 epizoda može i tamo pronaći):I za kraj, meni jedna od najlepših stvari koje se mogu čuti u pozadini:

Link to comment

ajde onda da i ja dam svoj dorpinos :)Full Metal Alchemistsvi mi imamo svoje omiljene anime, a posto je Filipenko bio toliko fini da odradi Berserk, ja cu da predstavim prvu medju ostalima, Full Metal AlchemistFULL_METAL_ALCHEMIST_Group_by_reiq.jpgserija nas vodi u svet u kojem vlada alhemija. svet je zapravo vrlo slican nasem, samo sto umesto mnogih nama poznatih naucnih disciplina, ovde se sve vrti oko alhemija. alhemija je nauka o ekvivalentnom trejdu. da bi dobio nesto, moras da ulozis nesto iste vrednosti. vrlo jednostavno. hm... da li... zapravo baza price pocinje kada se nasa dva glavna junaka, braca, Edward i Alphonso Elric odluce da urade nesto sto bas i nije po alhemijskim zakonima i nesto sto je nemoguce izvesti nakon cega su prinudjeni krenuti u potragu za Philosopher Stone-om oko kojeg ce se i vrteti sva radnja. sta su oni to ucinili, to ide u spoileru, mada se saznaje vrlo brzo, posle prvih par epizoda :)

odlucuju se za ljudksu transformaciju. odnosno, zele da povrate u zivot svou umrlu majku. sve se zavrsava tako sto Edward ostaje bez desne ruke i leve noge a Alphoso gubi celo telo dok mu dusa ostaje sacuvana u oklopu

vremenom kako serija odmice saznajemo mnogo vise o nasim junacima, o svetu u kojem oni zive, vojnom rezimu drzave u kojoj su i klupko cele price pocinje polako da se... zaplice. ipak je ovo anima, ne moze otplitanje oma :D takodje, iako je sam pocetak poprilicno naivan, vec posle prvih 7-8 epizoda serija polako pocinje da dobija mracnu stranu, da bi se nakon odredjenog vremena sami junaci suocili sa mnogim moralnim dilemama teskim i za odraslog coveka a ne za dva decaka koji tek treba da udju u pubertet... uz to, pokazuje nam i okrutnu stranu ljudske duse i svega ostalog sto nas okruzuje... a sama prica dobija na velikoj kompleksnosti...seriju karakterise izvrstan crtez, odlicni dijalozi i ocigladno unapred odlicno smisljena glavna radnja. sve sto covek moze da pozeli od anime je ovde. sastavljena je od 51 20-minutne epizode, a kao sto je Filipenko vec rekao, u pripremi je i druga sezona. jedva cekam :) seriju je kreirala Hiromi Arakawa, relativno mlada stvarateljica od koje ocekujemo jos poenko remekdelo zaista, najtoplije preporuke za sve ljubitelje anime :)

Link to comment

Do sada sam od Anima odgledao pola Wolf Rain-a koji mi bas i nije bio zanimljivi pola Type O- (to je nesto sa demonima koje ubija devojka sa amnezijom preko svoje krvi i zakrivljenog macha) ali me ni to nije puno drzalo.Ima li neko preporuku sa cime da pocnem od Anima a da po mogucstvu nema 300 epizoda.

Link to comment
Ima li neko preporuku sa cime da pocnem od Anima a da po mogucstvu nema 300 epizoda.
Dobro pitanje. Imam ja jedan sjajan predlog. Filipenko, hajde pokreni topic sa anime preporukama ! :D
Link to comment
And now for something completely different... Hajde da probam da se uglavim pre početka 5. strane, da ne remetim koncepciju gazdi.
Bez brige, meni je ovo sve na drugoj strani :s_d: .Zavrshio sam Berserk. Jeste, mnogo je bolje isprichana pricha od Cowboy Bebopa, koji mi se jeli svideo. Ali kraj, kraj... serija je skrenula u vode koji mi idu na zivce, a u stvari je sve vreme bilo o tome. I onda se zapitam, shta sam zapravo gledao?Black Lagoon ili Samurai Champloo? :)
Link to comment

Ne da mogu da budu, već su najčešće skroz pogrešni i prilagođeni nekom drugom gledaocu - ne samo govor, već i zvučni efekti. Na primer, ide rasprava u DragonBall-u i lik kao odgovor na prepirku prdne, dok na engleskom dub-u ne prdne, već odgovori neku glupost. Ništa strašno, ali se dešava da se mnoge stvari promene. Tu postoje još 2 stvari - što se na engleskom skoro uvek sinhronizuje tako da to bude prilagođeno deci (ok, možda je tako i kada je japanski audio ali ne znam japanski pa nemam taj osećaj), kao i to da mi je nekako lakše da prihvatim određene fikcije kada slušam kako pričaju na japanskom jeziku, koji je neka vrsta ekvivalenta nekog nepoznatog jezika. Evo, baš sam skoro skinuo ponovo kompletan Ghost In The Shell SAC 2nd GiG, pošto je starija verzija bila samo sa engleskim audiom. U svakom slučaju, meni je manji problem spuštanje pogleda na titlove nego ovo što sam naveo.

Link to comment

Za GITS sam i chuo. Bogami, u ovom shto sam ja gledao, nishta nije prilagodjeno deci, mada nisam ni gledao, niti planiram, Dragonball i sl. Odgledao sam par puta sa engleskim dubom i engleskim titlom chisto da uporedim s vremena na vreme i isto je, osim shto su titlovi poprilichno tarzanoliko-engleski.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...