Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

9 minutes ago, namenski said:

Na stranu katastrofalne posledice po jedno drustvo koje se - silom prilika - ekstremno militarizuje: uz sav demokratski potencijal, ta se rabota nikada dobro zavrsila nije.

 

Ovo je posebno tacno. Mislim da desnicarenje™ i radikalizacija na duge staze donose dosta problema jednom drustvu.

Cyberovanje™ ce im se sigurno obiti o glavu kad tad, ali ce im dugorocno (barem narednih 6,7 god) omoguciti dosta prednosti.

 

Link to comment
16 minutes ago, Meazza said:

modernu drzavu Izrael

Ok, sto bi neki rekli - to je tvoje misljenje... S druge strane - meni je bash leglo citanje ove dve knjige - istorija 'moderne drzave', kako je nastala (niko im je nije dao na tanjiru) i sta su bili spremni da urade (posle WWI kao i pre, za vreme i posle WWII) da je stvore i da je sacuvaju od nastanka do danas. I kako i koliko im je USofA zaista oko toga pomogla... Vredi™. 

The Secret War Against the Jews: How Western Espionage Betrayed the Jewish People (2000)

Unholy Trinity: The Vatican, the Nazis, and the Swiss Banks (1999)

 

Edited by iDemo
linak
Link to comment
9 minutes ago, bags said:

Cyberovanje™ ce im se sigurno obiti o glavu kad tad, ali ce im dugorocno (barem narednih 6,7 god) omoguciti dosta prednosti.

Apsolutno, verovatno i duze, s obzirom na brzinu razvoja modernih tehnologija i njihove sposobnosti i spremnosti da ih prate.

Ali, mi previdjamo da - kako to uvek biva - sustina nije u velicini motke, batine, nego u politici.

Mozda je najveca ironija sto i Izrael ima iskustva sa ulogom taoca Zapada na isturenom polozaju - sto on u nekim elementima i jeste.

I iskustva sa kojom se lakocom taj isti Zapad ratosilja svojih i najvernijih saveznika kada mu je to u interesu ili kada jednostavno nije pri sutu, kada je zatecen.

1956. tokom Suecke krize, kada su GB i Francuska resile da Kanal ne moze Egiptu, jer pare, znacaj..., a Izrael se pridruzio igranci i brze bolje dojurio do Kanala, bio je dovoljan samo jedan poziv iz ondasnjeg Kremlja i to poprilicno zauzetog intervencijom u Madjarskoj, pa da GB i Francuska brze-bolje pokupe pinkle i ciste se...

A poziv je, u skracenoj verziji, otprilike bio: ili se pod hitno kupite ili pucamo i to ne iz puske nego, ako treba i iz - Bombe.

I nije bio upucen u Pariz ili London, nego u - Vasington.

Kome u tom trenutku nikako nije odgovarao takav razvoj situacije, pa je - shodno tome - izdao Parizu i Londonu odgovarajuce instrukcijetm...

Na stranu istorijske reminiscencije, danasnji Kremlj je malo, onako - pozuteo.

I sve vise je sklon da pokaze da ga - svrbe prsti.

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Izrael ima iskustva sa ulogom taoca Zapada na isturenom polozaju

Imam po usmenom predanju - znaci nema ni link ni izvor opipljiv ni nista - dakle samo navodna izjava nekakvog radikalnog gradonacelnika nekog od vecih gradova u Izraelu - nesto tipa - "ako se desi da 'padnemo' necemo pasti sami" tako da i taj Zapad treba da razmisli ko koga tu drzi (za) taoca i koliki je domet njihovih raketa. Ovo sam trazio nekakvu referencu al' - je@iga - i ako je negde ima svakako nije na engleskom...  

Link to comment
26 minutes ago, iDemo said:

Imam po usmenom predanju - znaci nema ni link ni izvor opipljiv ni nista - dakle samo navodna izjava nekakvog radikalnog gradonacelnika nekog od vecih gradova u Izraelu - nesto tipa - "ako se desi da 'padnemo' necemo pasti sami" tako da i taj Zapad treba da razmisli ko koga tu drzi (za) taoca i koliki je domet njihovih raketa. Ovo sam trazio nekakvu referencu al' - je@iga - i ako je negde ima svakako nije na engleskom...  

Tu negde upravo i lezi sva ogavnost nuklearne strategije :isuse: uopste, izraelske posebno: Izrael (zvanicno) ne uvidja da je njegov nuklearni arsenal (BTW, potvrdili su da su u najmanje jednoj prilici, tokom krize u Yom Kippur ratu, 1973, posadili pilote u avione naoruzane Bombama) uperen kao pretnja rezimima, pa i mentalitetu koji nisu nesto previse bolecivi prema zrtvama u mesutm pa i sopstvenom...

Na stranu sto im prostranstvo, pa i gustina naseljenosti, infrastruktura svake sorte - elementi sa kojima nuklearna strategija :isuse: racuna - idu na ruku, imam u vidu ceo takozvani arapski svet.

Za razliku od Izraela koji je sve suprotno: em mali, em uzaktm, em gusto naseljen i ekstremno zavisan od infrastrukture, em demografski ekstremno ranjiv: u suludoj nuklearnoj matematici, Arapi imaju prednost od najmanje 1000 : 1 da ubedetm Izrael da Bomba nije resenje, na stranu sve posledice koje bi njena upotreba izazvala i po sam Izrael - postoje, naime zemlje koje su sposobne i spremne da Izrael stave pred izbor ako puknete Bombu po bilo kome, postoji dugmetm i za vas....

I - na stranu sto nema dileme sta bi Zapad izabrao u slucaju da se nadje pred nuzdom izbora, nedajboze naravno: neki Dortmund ili Lion ili neki Tel Aviv....

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment
19 hours ago, adam said:

kod nas od danas dozvoljena turisticka putovanja a zemlje poredjane u semafor maniru. zelene zemlje - nema restrikcija na povratku. zute - samoizolacija deset dana. crvene - pravac hotel na deset dana, placa se iz dzepa putnika i dva testa tokom boravka u hotelu. ako su oba negativna, moze se medj narod.

 

bbc clanak o tome https://www.bbc.co.uk/news/business-57138371

 

 

 

obratiti paznju na boldovano. :wacko:

ja sam dosao do zakljucka da je pisac teksta popizdjen na pritiske koji se ovde u uk vrse da se slucajno ne cuje podrska arapima pa je pustio buvu. realno - nije niko toliko glup da nudi izrael kao turisticku destinaciju u ovom trenutku.

 

naravno, jedan od clanaka na bbc sajtu (i to bas sad) je clanak o naglom porastu antisemitizma u uk u poslednjih nekoliko godina https://www.bbc.co.uk/news/uk-57145232

 

 

odlican tajming.

 

i za one koji bi da lamentiraju o obostranoj krivici - sve dok postoji gaza, istocna obala i izbeglicki kampovi u kojima zive pedesetogodisnjaci i sezdesetogodisnjaci koji su u njima rodjeni i najverovatnije ce tu i umreti, tesko je prihvatiti tu obostranu krivicu. jebiga...


Obostrana krivica postoji ali se drugacije razclanjuje. Izrael je 90% kriv za ono sto se desava sada u regionu. Ali, Jevreji izvan Izraela ne treba da snose posledice masivnog i globalnog anti-semitizma koji se propagandise od malih nogu u citankama (delom klasicne naci predrasude) pa do TV i Twitera sirom muslimanskog sveta. 

 
Kritiku Izraela kao neofasisticke poludemokratije treba jasno odvojiti od Jevreja. I obratno, kritiku Hamasa, bratstva ili salafa treba jasno odvojiti od islama ili Palestinaca/Arapa uopste. 

Edited by Anduril
  • +1 4
Link to comment
15 minutes ago, Anduril said:

Pa poredi ovo sa ubijanjem Jevreja po Francuskoj ili Nemackoj. Jeste, nisu bombe nego ih jure nozevima ili kalasem.

 

kakve veze imaju vishedecenijski okupirani palestinci s fundamentalistickim budalama koje ubijaju po evropi?

 

edit - pretece me zabi...

Edited by adam
Link to comment

Prica o obostranoj krivici, unosenje antisemitizma i islamofobije u pricu je danas i vec duze vremena sarena poltikantska laza koja sluzi za sve i kako kome treba: za pokrice dnevnih unutarpolitickih potreba Izraela, opravda nesto sto se opravdati niti moze niti sme niti bi ikom drugom na Planeti bilo opravdano.

Za islamofobiju vazi isto, samo u manjem obimu.

Izrael gubi, ako vec nije izgubio kredit i to pozamasan, stecen cenom koju je celokupan jevrejski narod platio antisemitizmom i posledicama, ali niti moze, niti ima ikakvog prava da se iza njega zaklanja, na stranu sto je to kratkorocna dobit u svakom pogledu.

Drzava Izrael, a ne Jevreji sirom sveta su odgovorni za svoje postupke, a najlicemernije su reakcije takozvane zapadne liberalne javnosti koja ne zeli da pravi razliku izmedju njih.

Tragicno je sto cak i klasicni antisemitizam biva devalviran i sto se samim tim umanjuje opasnost od sustine antisemitizma: napad na Jevreje ili njihove zajednice sirom sveta nije vise antisemitizam nego je reakcija na postupke Drzave Izrael.

A sama ta Drzava Izrael je prvenstveno kriva sto se iza tih napada kriju, koriste priliku i antisemiti starog kova :isuse:: sto pre s tim rasciste u samom Izraelu - bice bolje za njih.

To sto se svaka liberalna fuksa na Zapadu dohvati antisemitizma ne bi li olaksala sebi dusu i dokazala svoju naprednosttm je naprosto jedna ogavna relativizacija eklatantnih ratnih zlocina koje Izrael nekaznjeno i bez ikakvih posledica cini.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
5 hours ago, Zabalujev said:

Zajebani ti Palestinci, stignu da ginu po Gazi i da ganjaju noževima po Parizu. 

 

5 hours ago, adam said:

 

kakve veze imaju vishedecenijski okupirani palestinci s fundamentalistickim budalama koje ubijaju po evropi?

edit - pretece me zabi...


Porede se razni islamisti i drzava Izrael. Oba se sluze terororom. Za desnicarski Izrael su svi Palestinci islamisti, a za islamiste su svi Jevreji predstavnici drzave Izrael i njenog terora. Jos jednom, Palestinci kao i Jevreji na kojima se izivljava su zrtve.

Link to comment
34 minutes ago, Anduril said:

Porede se razni islamisti i drzava Izrael. 

 

A zasto se ubacuju sad u raspravu "razni islamisti"?

Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...