Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

24 minutes ago, iDemo said:

#realno - oni su i vojno i obaveshtajno daleko ispred ostatka komshiluka jedno 10-20-30 godina. I trude se da tako i ostane.

Sve to vojno i obavestajno dodje i prodje: oni su se, ili neko drugi za njih, pobrinuli da u blizem i daljem komsiluku vise ne postoji ni jedna jedina drzava koja ih je do pre 20-ak godina kako-tako mogla samim svojim postojanjem da drzi na uzdi: Liban su razbucali, Sirije, inace jedinog protivnika koga su vojno respektovali vise nema, Egipat je u svoje prolece zamalo pa doziveo slicnu sudbinu, mada je u svakom slucaju prijateljstvom :isuse: sa Amerikom eliminisan na duzi period, Jordan ostavljen sam oci u oci, Libija anihilirana, Irak takodje, suprotnosti izmedju sunita i siita doterane do usijanja, medjusobnog klanja...

Ima jedan dodatni element: svi arapski/islamski rezimi, po pravilu ekstremno korumpirani na stranu, u celom islamskom svetu ovo sto radi i radila je Amerika, iz svojih interesa, ali objektivno pomazuci Izrael, stvara i stvorice - vec dobrano i jeste - jedan na duze staze po Ameriku katastrofalan antiamericki sentiment koji do sada nije nesto mnogo pogadjao Ameriku, u svakom slucaju ne toliko da bi se na njega preterano obazirala ili prema njemu upravljala.

Kvaka je u tome sto su se - a Sirija je to pokazala - pravila igre poslednjih 10-ak godina izmenila: u prazan prostor koji nastane komesanjem ili zbacivanjem rezima u bilo kojoj izlamskoj zemlji Americi vise nece biti ni malo jednostavno, ako uopste bude moguce, da se ubaci i postavlja rezime po svojoj volji.

Pojavili su se i svoju priliku prepoznali i novi igraci, Rusija i Kina pre svega, spremni i sposobni da se ubace u eventualno nastali prazan prostor i iskoriste upravo taj antiamericki sentiment koji je Amerika imala prilike da upozna jos u vremena pada Pahlavi rezima u Iranu.

Na sve to treba dodati i relativno nezavisne igrace poput Irana i Turske koji, ova poslednja narocito, verovatno ceznjivo gledaju ka (uzem) Bliskom Istoku, dakle neposrednom izraeskom komsiluku i koji odlicno znaju da je antiamerikanizam dobitna kombinacija koja kao kolateralnu stetu nosi slabljenje izraelskih pozicija.

Izrael se ponasa kao da resava sopstveno konacno resenje, reverzni Endlosung, racunajuci - pogresno - da ce eliminisanjem problema Palestinaca, resiti problem propalestinskog sentimenta, zaboravljajuci da isti nikada nije bio neko narocito jako vezivno sredstvo u povezivanju arapskog sveta koji se - da se ne lazemo - nikada nije preterano pretrgao kada se radilo o pomoci braci Palestincima.

Ali, Izrael - sudeci po tome kako se ponasa i to bez obzira kakvu vladu imao na celu - ne racuna da ce se koliko sutra i vrlo verovatno naci oci u oci sa interesima neke velike sile koja nece biti - Amerika.

Zaboravlja i kumulaciju antiamerikanizma koja se polako oblikuje cinjenicom da bi - osim u medijima drogiranom uglavnom takozvanom razvijenom svetu - 100-ti deo ovoga sto Izrael danas radi, izazvao americku reakciju poput embarga, blokada, pa i pretnji intervencijom u slucaju da tako nesto uradi prakticno bilo ko drugi: Venecuela u kojoj je nedostatak brisiguza izazvao tvrde americke sankcije, Severna Koreja koja odjednom vise nije tema #1 sa sve brojanjem patogenih bakterija u zelucima prebega, zmurenje Rusija kojoj se sankcije uvode zato sto je nesposobna da pelcuje 1 disidenta...

  • +1 3
Link to comment

Mislim samo po nesrecu Palestinaca da je Izrael u jednom polju daleko ispred cak i USA i svih ostalih - Cyberdefence (naravno i offence ). Dzaba tebi  npr. tona dronova kad ih ovi hakuju ili ti sruse citavu IT infrastrukturu u pozadini.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, bags said:

Mislim samo po nesrecu Palestinaca da je Izrael u jednom polju daleko ispred cak i USA i svih ostalih - Cyberdefence (naravno i offence ). Dzaba tebi  npr. tona dronova kad ih ovi hakuju ili ti sruse citavu IT infrastrukturu u pozadini.

To je poresan - naravno ne tvoj - nacin razmisljanja koji, po pravilu vodi u propast, kao i toliko puta do sada: onog trenutka kada u igru uvedes masine, gvozdjuriju, uveo si i element koji igra presudnu ulogu - vise nego izvesnu mogucnost da neko, negde i nekada napravi jacutm i boljutm masinu...

A samo Cyberovanjetm ce se - tu sumnje nema - pokazati i dokazati kao poprilicno jeftin nacin da i svetska sirotinja udje u ugru ravnopravno sa najrazvijenijima.

Nemoj sutra samo neko da se iznenadi kada AK-47 21. veka bude softvertm napravljen u nekom getu u kome se struja dobija okretanjem pedala nekog rashodovanog bicikla: pametnih glavica da fali nece, bas kao sto nece da fali ni jake motivacije, jace nego sto je moze da da neki Google, Apple, RAND i ostala visokotehnoloska bratija koja je sebi uvrtela u glavu da je tehnologija panaceja i da se pomocu nje moze napraviti zid koji efikasno stiti od svih zalatm ovog sveta...

Link to comment
3 minutes ago, bags said:

Mislim samo po nesrecu Palestinaca da je Izrael u jednom polju daleko ispred cak i USA i svih ostalih - Cyberdefence (naravno i offence ). Dzaba tebi  npr. tona dronova kad ih ovi hakuju ili ti sruse citavu IT infrastrukturu u pozadini.

 

 

 

Tu nesrecu dele sa Iranom koji je - po legendi - popushio rushenje/onesposobljavanje kompletne instalacije 'buduceg' nulekarnog bla, bla, bla - na foru "pronashao glavni inzenjer usb na drumu pa ga gurn'o u svoj laptop"... Ako je za verovati cybersecurity udzbenicima koji se izucavaju na civilnim, vojnim & kombinovanima CyberSec kursevima... Oni su - navodno - jos za vreme onih ratova - '67 i (valjda) '73 upadali u 1:1 radio komunikaciju izmedju najvishih civilnih/vojnih likova po Jordanima, Egiptima i slicno... Njih je valjda US Army (navodno mimo znanja Administracije) izvukao i omogucio najnoviju protivtenkovsku 'opremu' - rakete sa zemlje, sa helikoptera i taj rad... Mutno je to sve a oni se u tome snalaze bolje od komsiluka... Ok, 'za sada'... :)

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

softvertm

Mislim da je upravo to najveca greshka u sasvim ispravnoj tezi™ (serem i ja) koju si izneo gore. Sa sofverom je lako - izolujesh postrojenje, nema ni unutra ni napolje i dalje redom - i onda se neki mamlaz sagne i sa zemlje uzme usb i posle ga turi gde ga je turio... softver™ je bitan al' je jos bitniji socijalni/ljudski faktor... Srecom pa su i jedni i drugi (i treci?) zadrti po svakoj liniji tako da ce to biti jedna kvalitetna zabava - sve dok se ne prelije ovamo™ - gde ne treba. 

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

 

 

U globalu se slazem i verujem da ce biti u skorijoj buducnosti tih cyberpunk momenata ali ipak je trenutno Izrael u ogromnoj prednosti. Svaka tehnologija ce imati i kontra momenat u toku ratovanja ali uticaj koji ima cyberdefence je ipak retko vidjen kroz istoriju. (Racunaj da ovo dolazi od laika za ratnu istoriju i od nekog ko radi u IT oblasti)

Link to comment
8 minutes ago, bags said:

Racunaj da ovo dolazi od laika za ratnu istoriju i od nekog ko radi u IT oblasti

Moji reference su - gospodja pre godinu ipo zavrsila CyberSec Operations magistraturu na civilnom krilu lokalne vojne akademije - ja isao i na promociju. Sva jugoistocna Azija dosla u uniformama, posle se presvukli za koktel... Otamo™ i reference na temu 'ko je prvi ikad cyber-napao na neku vojnu ustanovu?' i odgovor 'srbski hakeri na NATO (1999)'...

Link to comment
6 minutes ago, iDemo said:

Tu nesrecu dele sa Iranom koji je - po legendi - popushio rushenje/onesposobljavanje kompletne instalacije 'buduceg' nulekarnog bla, bla, bla - na foru "pronashao glavni inzenjer usb na drumu pa ga gurn'o u svoj laptop"... Ako je za verovati cybersecurity udzbenicima koji se izucavaju na civilnim, vojnim & kombinovanima CyberSec kursevima... Oni su - navodno - jos za vreme onih ratova - '67 i (valjda) '73 upadali u 1:1 radio komunikaciju izmedju najvishih civilnih/vojnih likova po Jordanima, Egiptima i slicno... Njih je valjda US Army (navodno mimo znanja Administracije) izvukao i omogucio najnoviju protivtenkovsku 'opremu' - rakete sa zemlje, sa helikoptera i taj rad... Mutno je to sve a oni se u tome snalaze bolje od komsiluka... Ok, 'za sada'... :)

Te elektronsketm igre igraju se tamo jos odavno i to od strane Izraela u meri koju sebi nije mogao da dopusti ni 1 tiranosaurus poput pokojnog CCCP: 

USS-Liberty-Israel.jpg

Pa se tako, recimo, americki brod za takozvano elektronsko izvidjanje USS LIberty, AGTR-5, inace NSA ladja, 8. juna 1967, u sred Sestodnevnog rata nasao previse blizu obalama zaracenih strana...

Da bi, promptno, bez opomene, dobio od Izraela sta mu sleduje, uz puno znanje o kome se radi: izraelske avione i torpedne camce.

Po cenu od nekih 30+ ubivenih i skoro 200 ranjenih Amerikanaca.

Stvar se izgladila uzajamnim ubedjivanjemtm da se radilo o greski :D, da opomene nisu stigle na vreme i kome je trebalo, placena je i neka lova na konto odstete....

 

16 minutes ago, iDemo said:

al' je jos bitniji socijalni/ljudski faktor

Ne znam kako si me shvatio, verovatno je do mene, bio sam nejasan: upravo se i radi o apsolutnom znacaju pre svega ljudskog faktora: uvodjenje u igru bilo kakve masinerije ili proizvoda ljudske pameti poput softveratm neizbezno donosi i posledicu da ce kad-tad neko da napravi bolji, jaci, brzi...

A na takozvanu pamettm niko nema monopol: sustina moje tvrdnje je da je - da je uslovno tako nazovem - virtuelizacija ratovanja ucinila samo ratovanje kudikamo dostupnijim sirotinji, u svakom slucaju mnogo vise dostupnim nego stotine i stotine najaviona, hiljade tenkova i svasta nesto...

  • +1 2
Link to comment
22 minutes ago, bags said:

U globalu se slazem i verujem da ce biti u skorijoj buducnosti tih cyberpunk momenata ali ipak je trenutno Izrael u ogromnoj prednosti. Svaka tehnologija ce imati i kontra momenat u toku ratovanja ali uticaj koji ima cyberdefence je ipak retko vidjen kroz istoriju. (Racunaj da ovo dolazi od laika za ratnu istoriju i od nekog ko radi u IT oblasti)

Nema ovo sto pricamo - ili ima vrlo malo - veze sa ljudskom vestinom uzajamnog tamanjenja: sumnje nema da je cyberovanjetm jedna od velikih revolucija koja iz osnova menja sliku sveta, pa i ratovanja, ali mislim da sumnje nema da je - sve u svemu - cyberovanjetm samom svojom dostupnoscu i sve vecom rasprostranjenoscu ucinilo sofisticirano cyber ratovanje kudikamo dostupnijim onima kojima, recimo, nisu dostupni najnajavioni, najnajtenkovi...

Uprosceno, cyberovanje je svelo ili sve brze svodi ratovanje na - sukob dveju volja, ljudske pameti, a tu nema monopola...

 

Inace, naravno da si u pravu kada kazes da je Izrael u debeloj prednosti zato sto je na vreme shvatio znacaj cyberovanja i imao resurse da ga razvija i primeni...

Edited by namenski
  • +1 1
Link to comment

Nema sanse da im se sve ovo ne vrati nekad u buducnosti. Mozda je to daleka buducnost, ali seme zla nikad ne propusti da nikne.

  • +1 2
Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

inace NSA ladja

Vidim da razumesh™ stvari...

Inace, to mi je omiljena tema. Ima u donjoj knjizi objashnjenje kako je ladja u roku od 30 minuta od US Navy ladje postala NSA ladja... :)

Kaze - "dosao baja, doneo kofer, stavio na sto, otvorio i izvadio nova (NSA) naredjenja... 

Mutna je to prica, mnogo mutna. 

Preporucujem:

 spacer.png

Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

Nema sanse da im se sve ovo ne vrati nekad u buducnosti. Mozda je to daleka buducnost, ali seme zla nikad ne propusti da nikne.

Pa oni su u tom vrtlogu zadnjih nekoliko stotina hiljada godina. Plivaju - ponajvishe ledzno... 

Meni je zanimljiv odgovor na pitanje - koliko njih (Jevreja) ima na svetu. Covek nema osecaj dok ne progugla... Ostavljam meraklijama. 

Link to comment

@bags @iDemo da skratimo pricu :D: pristup Izraela problemu sopstvenog ne samo prezivljavanja i zivota koliko-toliko mirnog sa komsilukom, temelji se na logicki ekstremno pogresnoj pretpostavci - naime, ne postoji igra u kojoj mozes da neprestano, doveka - dobijas.

 

Na stranu katastrofalne posledice po jedno drustvo koje se - silom prilika - ekstremno militarizuje: uz sav demokratski potencijal, ta se rabota nikada dobro zavrsila nije.

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, iDemo said:

Pa oni su u tom vrtlogu zadnjih nekoliko stotina hiljada godina. Plivaju - ponajvishe ledzno... 

 

Mislim konkretno na modernu drzavu Izrael i na ovo sto trenutno rade. 

Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...