Jump to content
IGNORED

Izrael, Palestina i arapske zemlje


3opge
Krošek
Message added by Krošek,

Na ovoj temi postoje stroža pravila oko kačenja raznoraznih sadržaja: Zabranjeno je repostovanje, kačenje tvitova ili bilo kakvih materijala (slika, klipova...), kao i goli linkovi. Postovi moraju biti napisani sopstvenim rečima, i dozvoljen je hipertekst (dugme Link). Izuzetno, kao propratni sadržaj uz sopstveni post, prihvatljivi su kratki isečci nekog dužeg teksta (ne i kraćeg kao što je obična vest).

Recommended Posts

Jel moze ovo da ima veze sa teskocama u vezi sa formiranjem vlade? Iseljavanje porodica i provokacija sa planom da Hezbolah reaguje ovako i da se stvori neko nacionalno jedinstvo?

 

Ne pratim skoro uopste stanje tamo da se odmah ogradim.

 

Edit. Sad tek vidim da je Redoran ovo isto napisao...

Edited by de Sisti
  • +1 2
Link to comment
3 hours ago, Tsai said:

 

muda? te rakete padaju na civile

 

Hvala, nisam znao, mislio sam da su visoko sofisticirane ko ove izraelske pametne što kao pokucaju prvo 

Link to comment
6 hours ago, de Sisti said:

Jel moze ovo da ima veze sa teskocama u vezi sa formiranjem vlade? Iseljavanje porodica i provokacija sa planom da Hezbolah reaguje ovako i da se stvori neko nacionalno jedinstvo?

 

 

Hezbolah ne reaguje. Reaguju Hamas i Islamski džihad. Hezbolah sedi u južnom Libanu i gleda šta se dešava, za sada.

 

Haos je i na Zapadnoj Obali. Izraelska policija je izgubila kontrolu u nekoliko naselja pa ih kolonisti napuštaju i verovatno će da uđe vojska.

 

  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, ObiW said:

Nikodije pogledaj seriju Our Boys, govori bas o Jerusalimu i odnosu Jevreja prema Arapima i obrnuto. Ja nisam razumeo koliko je Jerusalim sjeban grad dok to nisam pogledao, tviter to ne moze da ti prenese u 120 karaktera.

 

https://www.imdb.com/title/tt10517426/?ref_=fn_al_tt_1

 

Ja sam u Jerusalimu proveo dva dana. Ne poznajemo lokalce, sami smo isli po gradu, bez neke prevelike interakcije sa ljudima. Ali taj osecaj goleme sjebanosti grada se vidi golim okom. Kratka voznja busom od Tel Aviva i ti si na drugoj planeti. Vec na autobuskoj stanici je jako prisustvo vojske, a povelik procenat ljudi na ulici odecom daje do znanja da im je bas stalo do svoje religije. Kroz centar grada ide tramvaj, koji se smatra jednim od retkih settinga gde se srecu dve zajednice. E sad, mozda ja previse ucitavam, ali cam i u tom tramvaju je vladala neka cudna sumorna tisina (evo bas sad pitam zenu da li deli moj utisak, ona kaze: uuu da, uzasno cudna tisina, kao da svi jedni druge pogledavaju ispod oka). Cak je i klima drugacija, Jerusalim je na brdu i puno hladno od TLV. Doduse, sva ta sjebanost ne sprecava trgovce u Starom gradu da u istoj prodavnici prodaju majice na kojima pise "Israel", "IDF" i "Palestine".

Link to comment
1 hour ago, Kampokei said:

...Kroz centar grada ide tramvaj, koji se smatra jednim od retkih settinga gde se srecu dve zajednice. E sad, mozda ja previse ucitavam, ali cam i u tom tramvaju je vladala neka cudna sumorna tisina (evo bas sad pitam zenu da li deli moj utisak, ona kaze: uuu da, uzasno cudna tisina, kao da svi jedni druge pogledavaju ispod oka). ...

Krampokei,

 

Laki voz u Jeresalimu je simbol Jevreja i lokalni Arapi ga jako retko koriste. Taj voz povezuje par Jevrejskih naselja. (Pisgat Zeev) u Istocnom (Arapskom) Jerusalimu sa Zapadnim (Jevrejskim) delom. Pritom voz prolazi kroz Beit Haninu i Shuafat koji su Arapski delovi grada.

Sto se tice tisine u vozu, mozda si primetio da posle svake stanice redari u oba vagona diskretno pregledaju da li je nesto ostalo ispod sedista. Putnici, izuzev turista, su uvek spremni da se evakuisu ili da reaguju na opasnost. 

 

Sto se tice klime, leti je u Jerusalumu lepse, zdravije, za razliku od TA gde je 40C i ogromna vlaznost.

 

Sto se tice zivota, imas pristojan deo izmedju Jaffo i Hilllel ulice iznad Mamile. TA je naravno mnogo bolje mesto 

 

Pozdrav,

x500

 

 

Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

 

Oni nemaju rešenje. Two-state solution je mrtvo slovo na papiru i to je činjenica. U stvarnosti, Izrael je u prethodnih 4-5 godina krenuo u totalno etničko čišćenje. Da bi se napravio pomak ka bilo kakvom rešenju, prvo moraju te dve činjenice da se konstatuju a na tu konstataciju SAD i ostatak zapadnog sveta apsolutno nisu spremni. Njihov izbor je da ili ćute ili nastave da verglaju o two-state solution dok Izrael ne završi šta je započeo.

 

U kakvu poziciju to stavlja Palestince? Pa, u poziciju da ućute i pomire se sa tim da nemaju bilo kakva prava; da u bilo koje doba dana može da dođe neki majmun i da ih izbaci iz porodične kuće jer ima neku knjižurinu koja kaže da je to pre dve hiljade godina bilo njegovo; da ako protestuju, idu u vojni zatvor na neodređeno; da ako bace kamen, onaj izabrani ima pravo da ih odstreli snajperom kao zečeve; da ako pitaju pa dobro šta da radim, dobiju odgovor da ima onoliko musimanskih zemalja pa neka biraju gde će, a ako im se ne ide tamo onda imaju Gazu koja je najveći geto u istoriji i sramota čovečanstva kao takvog, da tako nešto može da postoji.

 

E, ali nemoj slučajno da sklepaš neko bure sa raketnim motorom, ne smeš tako nego samo mirno da trpiš gore navedeno. Ako ti u nekom trenutku prekipi pa nećeš više to da trpiš, onda ćeš da istrpiš surovu odmazdu a posle nje ćeš da trpiš briljantne zaključke da te niko nije terao da čačkaš mečku i krećeš kašikom na bager.

 

Fascinantno je koliko niko nema pojma do koje mere su ti ljudi tamo očajni i ubijeni u pojam, i koliko ih ima kojima su pobijeni ili roditelji ili deca i koje više ništa ne interesuje osim da se makar malo osvete pre nego što i sami zašehide.


Slazem se sa ovim - samo da dodam, u Izraelu se glasa i vecina glasa upravo za to etnicko ciscenje i apartheid koji su napravili. Od 1994. i Rabina su skrenuli masivno ka ekstremnoj desnici i neo-fasizmu. Dakle, odgovornost gradjana je tu daleko veca nego za zitelje neke diktature gde se nema pravo glasa. Ja to Izraelcima desnicarima i otvoreno govorim - igrajte se samo, pre ili kasnije ovo zlo koje prave rezultirace necim mnogo gorim a odgovornost ce biti licno njihova. Dovoljno je da par tih letecih bojlera Iran ili crno trziste snadbe nuklearnim otpadom, i Tel Aviv nece vise biti mesto za zivot. 

Edited by Anduril
  • +1 2
Link to comment
36 minutes ago, Anduril said:

Od 1994. i Rabina su skrenuli masivno ka ekstremnoj desnici i neo-fasizmu.

 

Postoji li nekakvo racionalno objasnjenje za ova skretanja od tog trenutka i u takvom obimu?

Link to comment
11 hours ago, Redoran said:

 

Fascinantno je koliko niko nema pojma do koje mere su ti ljudi tamo očajni i ubijeni u pojam, i koliko ih ima kojima su pobijeni ili roditelji ili deca i koje više ništa ne interesuje osim da se makar malo osvete pre nego što i sami zašehide.

Prema secanju, cetrtak 22 maj 2014, ispred Qalandije na putu iz Al Rama prema Jerusalimu nalazi se nekoliko stotina kola sa IL tablicama, ali se u njima 99% nalaze lokalni Arapi.

Na jednoj strani se nalaze pripadnici IDF u zastitnoj opremi, 10ak vojnika. Na drugoj strani, 20ak klinaca izmedju 10 i 12 godina gadjaju vojnike kamenicama, flasama i prackama sa staklenim klikerima. Vode ih 3-4 momka od oko 20-25 godina. Sve vreme se uspesno kriju iza automobila i guraju klince da budu agresivniji.

Prste stakla na kolima, barem 10 vozila je vidljivo osteceno, u koloni ispred kontrolnog punkta. Ponavljavam, skoro sva kola i ljudi u njima su Arapi koji imaju boravak u IL. 

Nakon 10ak minuta IDF pocinje da baca suzavac i da povremeno puca gumenjacima u kolovodje protesta.

 

Protest prestaje posle nekih 2-3 min. Ljudi u razlupanim kolima kaslju i placu. I naravno, morace sami da poravljaju svoja ostecena kola.

 

Opet ponavljam gore opisano je samo jedan mali segment svakodnevnice i napisano je po secenju. 

 

Povod za sukob je bila neka godisnjica, recimo rata iz 1947 godine.

 

 

Link to comment
A u Gazi se normalantm svet kupa i sunca...
 
E, ovo tek sada vidim.
Ne stavljam se ja ni na jednu stranu, prosto mi stomak to ne dozvoljava. Ovim sto sam postavljala (a to mi je bilo dostupno) samo sam htela da pokazem besmisao uloge obicnog coveka. I da zivot ne vredi bas nista, ni cvonjka. A i ebes takav.
Link to comment
19 minutes ago, Moonwalker said:

 

Postoji li nekakvo racionalno objasnjenje za ova skretanja od tog trenutka i u takvom obimu?


Mislim da kao prvo ubistvo Rabina ne treba potcenjivati - skoro niko nije imao njegov autoritet, ratni heroj, ni Saron a ni Netanjahu se nisu mogli meriti sa tim.

Drugo, veliki broj Jevreja iz bivseg SSSR-a je takodje gurnulo sve udesno.

Zatim rast boja ortodoksnih Jevreja kao i rast broja kolonista.

I na kraju globalna klima neoliberalizma koja neumoljivo gura ka desnici, prvo ekonomski, a onda i nacionalisticki kada mora da se sakrije povecana nejednakost.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Hvala.

 

Ovo sto si napisao

 

9 minutes ago, Anduril said:

Drugo, veliki broj Jevreja iz bivseg SSSR-a je takodje gurnulo sve udesno.

 

je bilo moje sasvim laicko zapazanje. Pogotovo posle Bregzita. Sta njih motivisalo, neki inherentni antikomunizam, a istovremeno i otopr uzasan otpor prema liberalnoj demokratiji? 

 

9 minutes ago, Anduril said:

I na kraju globalna klima neoliberalizma koja neumoljivo gura ka desnici, prvo ekonomski, a onda i nacionalisticki kada mora da se sakrije povecana nejednakost.

 

Da, ovo je bas ocigledno.

Edited by Moonwalker
Link to comment
39 minutes ago, Moonwalker said:

 

Postoji li nekakvo racionalno objasnjenje za ova skretanja od tog trenutka i u takvom obimu?

Pa isplati se. Nekome. Novac koji se upumpava u Izrael, vojna industrija, građevinski poslovi... Tel Aviv je sada preskup, ali ako oćete na Zapadnu obalu, nema problema, podržaćemo, rasteraćemo Arape, izgradićemo vam lepo naselje. I zidove. 

I čitava priča o obećanoj zemlji je - desna. Neka volina iz Bruklina odjednom otkrije jevrejske korene, dođe tamo i smatra da ima pravo da istera palestinsku porodicu. Klipova o tome koliko oćeš na netu. Hit su mi ovi naši što odu tamo, postanu velike izraelske patriote jer su se setili da imaju pradedu Jevrejina, pa se igraju kauboja i Indijanaca uz ogradu prema Gazi i kukaju što ih mrze. More mrš.

 

Sve će otići dođavola i za Palestince i Jevreje, a i još poneke, kako god okreneš, ne vidim da će se tu bilo šta popraviti.

Edited by Zabalujev
Link to comment
  • Krošek locked this topic
  • Krošek unlocked this topic
  • Krošek pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
×
×
  • Create New...