Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Kad smo vec kod "lepote": pobednik konkursa za Nacionalnu biblioteku ceske republike u Pragu:
U međuvremeno je projekt odbačen, arhitekt Kaplický je umro nedavno nakon što se oženio u 70oj 40 godina mlađom ženom i s njom dobio sina. Predsjednik Klaus je javno obećao da će se sam privezati lancem i leći pred bagere ako budu htjeli graditi "hobotnicu".
Link to comment
Hobotnica, ha, nije lose... ja sam imao asocijaciju na ekskrement od (pogadjate) godzile.
pre nosni nego rektalni ekskrement, ali ekskrement neverdles.u poredjenju sa tim Hotel izgleda kao remek-delo.
Link to comment
pre nosni nego rektalni ekskrement, ali ekskrement neverdles.
Ma nije sranje, niti se posra pas. Inspiracija je iz prvih konzumerističkih iskustava. Pogledajte malo crtiće za najmlađe i dizajn igračaka i slatkiša. Amorfnost, sluzavost i nezemaljske boje. Jedino jest odvratno ko govno. Ali ionako neće Klaus dati.
Link to comment

Da, prva asocijacija mi je bila da je gigantski vanzemaljac pljunuo po sred naselja. Dizajn nije cak ni za igraonicu, a kamoli biblioteku - pocev od materijala/kolorita do asocijacija koje budi.Btw tehnologija je krenula pored ostalih umetnosti i arhitekturu da valja po blatu Novih Materijala i podrazavanju pomodarskih oblika (cartoon, grafika) koje vidjamo po medijima.Ako je izmisljen novi materijal/tehnologija, ne znaci da ga po svaku cenu treba primeniti na svaki jebeni projekat - od akva-parka do biblioteke.

Link to comment
Ako je izmisljen novi materijal/tehnologija, ne znaci da ga po svaku cenu treba primeniti na svaki jebeni projekat - od akva-parka do biblioteke.
Свака мода нађе своје инвеститоре, који хоће баш тако. Седамдесетих се све правило у натур бетону - од универзитетских здања до банака, аеродрома и чега све не. Онда су једно време кренули са ламинираним дрветом, ал' то се није толико запатило. Онда је изграђен Стева центар, али стакларама још није било време, него су одатле кренули којекакви ендоскелети и видљиви цревоводи (бар су цеве биле у живописним бојама). Онда су дошле стакларе, али свуда, и са што мање боја. Само гледам колико нијанси сиве ће да измисле. Овде још имам среће што је и даље у моди фасадна цигла (боје цигле :)), јер већина архитетака имитира Џеферсонове имитације француских имитација старогрчке архитектуре (у преводу: још само куће за џукце немају беле стубове).Могу архитекте да измисле шта хоће, нема ко да зида. Зида се оно што се плати, а што се од пројеката плати, то се рециклира. Исти тржни центар као овде сам видео 1500км одавде - али исти, иста доручја на степеништима, исте нијансе плочица, исти кровни прозори, исти углови под којим се ходници рачвају... ама скроз.Тако да онај што кука на Амере, има поприлично право. Јесте, да се набројати шурнаест и кусур изузетака, међутим 98% свих грађевина су типске - или типске куће за становање (тзв. "домови на продају"), или обичне коцке од шљако блокова са лименим кровом на челичној конструкцији (тзв. тржни центри - у отменијим се конструкција не види, али је иста; тако раде чак и аеродромске зграде, види се кад поправљају). О неком стилском јединству улице можда брину инспектори кад деле казне ко не шиша траву, архитекте се не питају много.
Link to comment
Žan Nuvel. U sklopu Sarkozijevog plana za Pariz, projekat za Difens.tete.jpg650facade.jpg
kula sa malenim defansom na vrhu, u panorami iznad postojeceg?quel hommage :D
Да ли је Београду потребно чудовиште, зграда славног архитекте?Једноставан одговор био би не. Питање је много шире и у вези је са вашим виђењем будућности Београда. Како ћете дефинисати град у 21. веку, каква је његова улога у Европи у поређењу са градовима сличне величине, како ће се ширити, шта ће постати, какви су му економски и културни ресурси... Може ли то бити само једно архитектонско здање? То је вероватно више урбани него архитектонски ниво, но идеја да се град састоји од појединачних објеката архитеката је лоша. Истина, свака зграда има свог архитекту, и сам се ухватим у ту замку.Морате редефинисати однос према реци, искористити све предности које вам пружа невероватно добар положај. На реци је била индустријска лука, реком се превозило, а сада се град мора померити према обалама. Биће то веома добар простор за становање и јавну намену. Промениће се природа града. Мора се много урадити да би се разумели односи историјског и модерног дела града. Мора се наћи компатибилност и веза између те две ствари.
stop libeskind.
kako li on to zamislja da oce da odlucuje, a ne (samo) da projektuje? sve je njemu jasno, "… све је то као и увек диктирао клијент", ali mora malo da mistifikuje...evo mu jedan hejt od mene angry.gif
tako sto se covek ostvario pa moze da bude dirigent?
Link to comment
U međuvremeno je projekt odbačen, arhitekt Kaplický je umro nedavno nakon što se oženio u 70oj 40 godina mlađom ženom i s njom dobio sina. Predsjednik Klaus je javno obećao da će se sam privezati lancem i leći pred bagere ako budu htjeli graditi "hobotnicu".
Bibiloteka u Pragu...nazalost je tako...moram da priznam da je proojekat bilioteke fenomenalan... neverovatan i kao i svi vizionarski objekti tesko prihvacen. (setite se iskustva Ajflove kule)u svakom slucaju uvek glasam za organsku/organicku arhitekturu prirodnih, oblih linija umesto bezdusnih zstaklenih kubusa...doduse boje su malo iz futurizma 70-tih...
Link to comment
  • 1 month later...
03344xlando10.jpg...Ando duboko razmišlja o svom ličnom iskustvu, dodaje inteligentne ideje a onda ih unosi u svoju sopstvenu suštinu. Ubeđen je da je samo iskustvo njegovo jedino validno oružje. Drugim rečima, da je nemoguće pokrenuti druge samo znanjem koje nije potpomognuto iskustvom. Njega ne pokreće arhitektura koja u potpunosti niče iz intelekta. On mrzi manipulaciju znanjem i igre sa formom. Istinska arhitektura za Anda nije prostor izražen kroz metafiziku ili estetiku, već prostor koji u sebi sadrži fizički apsorbovanu mudrost. U tom smislu, on ne teži ni lepoj, ni umešnoj arhitekturi. On vrednuje samo neustrašivu arhitekturu koju definiše njena pobeda nad dilemom, patnjom i strahom, jer, za razliku od površne lepote, jedini izraz koji priziva uzvišena osećanja kod posmatrača jeste ono za koju stvaralac stavlja na kocku svoj život. Iza ovoga leži Andovo uverenje da je život neprestana borba i da samo sukob može da podstakne strast...3410.jpg...Elem, postoji pitanje da li arhitektonski radovi liče na njihove stvaraoce, da li je arhitektura alegorija svog autora. Obično kada se raspravlja o arhitekturi, zasnivanje kritika na ličnim impresijama predstavlja tabu. Međutim, sam Ando tvrdi da arhitektura liči na arhitektu i da ona neizostavno izneveri jedan deo autorovog karaktera. Rejmond Čendler je jednom stavio sledeće reči u usta Filipa Marloua:“Da nisam tako težak ne bih bio živ. Da nikada nisam mogao da budem nežan ne bih zasluživao da budem živ“. Ključ Andovog tvrdokornog stila leži u njegovoj hladnoj sposobnosti da razlikuje nepopustljivost od nežnosti....41246578dsc04550.jpg...Ando je jednom nazvao Kuću u nizu u Sumijošiju „provokativnom kutijom“, a svoju arhitektonsku perspektivu formuliše na sledeći način:“ Na prvi pogled moja arhitektura podrazumeva izlaganje, kao da sam hteo da stvorim vrstu apstraktnog prostora koji nastaje od skidanja svih ljudskih, funkcionalnih i praktičnih elemenata. U stvari, ja ne težim apstraktnom prostoru već arhetipu prostora“...hyogoprefecturalmuseumof.jpg...Priroda, naročito nebo, ima presudnu ulogu u Andovoj arhitekturi. On je apstrahuje za svoje svrhe. „Kako bih izbegao prirodu arhitekture kao zatvorene kutije, oslanjam se na nebo kao prirodni element koji najviše utiče na arhitektonske enterijere“. U Andovoj arhitekturi, nebo je presudni prostorno-strukturalni element. Kada se nebo razlomi u pesmu, čitava građevina peva. Bilo da projektuje stambeni objekat, trgovačku zonu ili poslovnu zgradu, Ando se uvek fokusira na to kako ulaz uokviruje nebo. Međuigra svetla i senke koje stvara oštro ocrtano nebo i trodimenzionalne forme izražene u betonskim zidovima stvaraju magnetizam u Andovoj arhitekturi. Niti jedan arhitekta se nikada nije bavio toliko nebom...slide1.jpgCeo tekst se može pročitati na P.U.L.S.U0013.jpg
Link to comment
Ulise, meni ovo lici na arhitekturu napustene planete. Vrlo deprimirajuce i hladno.
Lancia, veruj mi da grešiš. Tadao Ando je verovatno najcenjeniji arhitekta na svetu danas...i njegova arhitektura je sve, samo ne takvakakvu si je video.
Link to comment
Lancia, veruj mi da grešiš. Tadao Ando je verovatno najcenjeniji arhitekta na svetu danas...i njegova arhitektura je sve, samo ne takvakakvu si je video.
Verujem :) kao sto verujem svojim culima. Mene ta 'izlozbena' arhitektura plasi i ne bih voleo da zivim cak ni u blizini nijednog takvog objekta.
Link to comment
Verujem :) kao sto verujem svojim culima. Mene ta 'izlozbena' arhitektura plasi i ne bih voleo da zivim cak ni u blizini nijednog takvog objekta.
Ok :)....ali preko video klipova možeš biti blizu, tek onoliko koliko je ekran udaljen od tebe, a da ne bude opasno.Pogledaj bolje, niti je to "izložbena arhitektura", niti je deprimirajuća i hladna. U tekstu imaš obrazloženja zašto je sve to tako.No, poštujem tvoj stav.
Link to comment
Ok :)....ali preko video klipova možeš biti blizu, tek onoliko koliko je ekran udaljen od tebe, a da ne bude opasno.Pogledaj bolje, niti je to "izložbena arhitektura", niti je deprimirajuća i hladna. U tekstu imaš obrazloženja zašto je sve to tako.No, poštujem tvoj stav.
xexe, volim kad me postujes uz slovensku antitezu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...