Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Evo još malo za Zvezdare...ovog puta s druge strane Bulevara:

 

spacer.png

 

Ovo je novogradnja u Koste Abraševića. Očigledno imitira taj međuratni stil. Na slici sada zapravo izgleda bolje nego uživo...uživo je nekako na ivici kiča, zbog ovog metalnog ukrasa po sredini. Da je manje sjajan, mislim da bi bolje prošlo. It kinda works I guess. Odmah pored je zgrada koja jeste iz međuratnog perioda:

 

spacer.png

 

Tako da se jeste ova nova nekako fino uklopila.

 

Malo dalje, Subotička ulica:

 

spacer.png

 

Neki detalji iz Ravaničke:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Kada su kuće u pitanju, vidi se dosta nekog skorijeg nadograđivanja, adaptiranja...

 

Radojke Lakić, ovo kao neki bauhaus ili tako nešto? Nekako izgleda međuratno industrijski, a stambena kuća je:

 

spacer.png

 

spacer.png

 

I za kraj, opet Subotička. Ovo meni totalno ludilo, maltene je zamišljam u Malibuu kao kuću nekog manje uspešnog glumca :) :

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Inače ovaj kraj je između dva rata bio poprilična do teška periferija. Tu je odmah Cvetkova pijaca gde se izlazilo iz grada (neki bi rekli da je tako i danas :fantom: ) i tu je 30tih posle bila okretnica tramvaja. Interesantno šta je sve tada građeno u jednom suštinski rubnom gradskom području.

 

Link to comment
18 minutes ago, francuski sobar said:

nasao samo zanimljiv pdatak da je  od 1941-45 izgrađeno više stanova u BG nego u periodu 45-48.

 

 

Vrlo interesantno, baš sam i hteo kad-tad da priupitam šta se gradilo tokom okupacije i ostalo li je išta.

Link to comment
11 minutes ago, hazard said:

 

Vrlo interesantno, baš sam i hteo kad-tad da priupitam šta se gradilo tokom okupacije i ostalo li je išta.

 

Poznati su infrastrukturni radovi, mostovi, kružni tokovi, kolektori, skloništa... ali teško nači nešto o stambenom fondu. Znam za oficirsku zgradu u Kralja Milana, verujem da je sve ostalo dosta svedenije i racionalnije bez veće arhitektonske vrednosti osim što je istorisjki zanimljivo.

Link to comment
29 minutes ago, hazard said:

Evo još malo za Zvezdare...ovog puta s druge strane Bulevara:

 

spacer.png

 

Ovo je novogradnja u Koste Abraševića. Očigledno imitira taj međuratni stil. Na slici sada zapravo izgleda bolje nego uživo...uživo je nekako na ivici kiča, zbog ovog metalnog ukrasa po sredini. Da je manje sjajan, mislim da bi bolje prošlo. It kinda works I guess.

 

Ali zaista djavo je u detaljima i gore onaj  "uvuceni" nisu izdrzali da ne stave tende od nekog lima ili leksana, ako dobro vidim..

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

Hvala! Hm. Zgrada nekako jeste da izgleda kao ni predratna a kao ni posleratna. U suštini kao svedenija predratna, da kažem. A za potrebe kojih oficira je građena? Nemačkih?

Da, isklučivo za smeštaj nemačkih oficira i partijskih službenika. Mislim da je delo domaćih autora pa izgleda skroz beogradski.

 

 

Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ali zaista djavo je u detaljima i gore onaj  "uvuceni" nisu izdrzali da ne stave tende od nekog lima ili leksana, ako dobro vidim..

 

Srpska posla jbg, gde ti terasu vidiš ti nekako zagradi...dogradi...unakazi...treba da prave kao ove zgrade iz 50ih bez terasa, to je bio pravi dizajn za ovdašnje domaćine

Link to comment

Apropo 40-ih, ovu zgradu u 29. novembra (a mozda i ostatak prema prvoj ekonomskoj) su 'radili' zarobljenici posle rata, ali nisam siguran da li je samo renoviranje necega sto je postojalo tu pre, ili novo. Ima ka unutrasnjem dvoristu nekih jako cudnih uglova u nekim stanovima, sto je mislim rezultat gradnje u prostoru koji je nastao usled bombardovanja?

Link to comment
On 18.10.2019. at 17:11, hazard said:

 

Ova je najbolja, ima neki srednjevekovni šmek....ono kao kada na neki toranj iz 13. veka u 15. veku nadograde vrh. A i oblik je kul, strela vremena. Ili pak neki paganski spomenik, obelisk, posvećen, ne znam, Perunu...

 

:D

 

On 19.10.2019. at 2:48, Frank Pembleton said:

O da "malo smo nadogradili" nalog i super je!
Devojka je arhitekta čini mi se...

https://instagram.com/malo_smo_nadogradili?igshid=gv0hhlho8s8x



... Shiit has hit the fan...
 

 

wow. briljantno:) hvala za link! jeste ludilo ali, ruku na srce, ima tu kreativnosti :D znam da nije bas za smejanje ali neke kreacije su fascinantne. ono, k'o zivuci jezik.. vernacular. 

 

 

Edited by roksi
Link to comment

Kad smo kod dogradnji. Meni jedna od najčudnijih građevina, katedrala u Ženevi.

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Gradnja katedrale Sv. Petra započeta je 1160. u gotičkom stilu, razume se.

 

Tokom reformacije postaje kalvinistička crkva, zapravo tu je dugo stolovao Kalvin lično (unutra ima sačuvana njegova stolica), te su stoga iz enterijera tade izbačeni svi previše katolički dekoracioni elementi, ikone, freske, statue. Rezultat je čudan, ono kako bi izgledala protestantska crkva da je izgrađena pre reformacije.

 

U 18. veku je izgrađena ova neo-klasična fasada, a ovo sa strane je zapravo neo-gotički dodatak s kraja 19. veka. Veći bućkuriš stilova na jednoj crkvi nikada nisam video, kada je vidiš prvi put imaš totalnu zbrku u glavi.

Link to comment
3 minutes ago, hazard said:

Kad smo kod dogradnji. Meni jedna od najčudnijih građevina, katedrala u Ženevi.

 

spacer.png

 

spacer.png

 

spacer.png

 

Gradnja katedrale Sv. Petra započeta je 1160. u gotičkom stilu, razume se.

 

Tokom reformacije postaje kalvinistička crkva, zapravo tu je dugo stolovao Kalvin lično (unutra ima sačuvana njegova stolica), te su stoga iz enterijera tade izbačeni svi previše katolički dekoracioni elementi, ikone, freske, statue. Rezultat je čudan, ono kako bi izgledala protestantska crkva da je izgrađena pre reformacije.

 

U 18. veku je izgrađena ova neo-klasična fasada, a ovo sa strane je zapravo neo-gotički dodatak s kraja 19. veka. Veći bućkuriš stilova na jednoj crkvi nikada nisam video, kada je vidiš prvi put imaš totalnu zbrku u glavi.

 

skico kolaz. retro-postmodernizam:))

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...