Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

12 hours ago, francuski sobar said:

ima stambenih zgrada i lamela   iz 1947-1948  i u užem ceentru ne samo po radničkim obodima. Npr Cvijiéva, Kneza Miloša, Krunska....

 

 

 

Ako znaš tačno za neku zgradu da je iz posleratnih 40ih, baci link na street view, baš me zanima, hvala

Link to comment
On Sunday, April 28, 2019 at 19:24, namenski said:

 

Ne racunajuci poklon bratskog CCCP, bivsi Radnicki univerzitet Braca Stamenkovic:

bracastamenkovic.jpg

 

Ostaje jedan prvoklasni arhitektonsko/arheoloski spomenik socrealisticke arhitekture, treba ga samo malo bolje zagledati s obzirom da dogradnje i nadzidjivanja: ona velika, duga zgrada preko puta Beogradskog sajma:

sajam-zgrada.png

Projektovana po sovjetskom uzoru, namenjena stanovanju sluzbenika UDB-e, gradjena od strane nemackih ratnih zarobljenika, sa sve vizijom puta u cisti komunizam - sa stanovima bez kuhinja koje su bile zajednicke za ceo sprat ili tacnije ulaz.

Pitanje je sta bi bilo sa danasnjim hotelom Jugoslavija, ogromne zgrade namenjene da bude sediste Informbiro-a ciji je kostur skoro 2 decenije stajao i plasio ljude, sve dok se nije pretvorila u hotel i modernizovala: steta sto je tesko naci prvobitne originalne projekte tog cudovista.

 

 

Link to comment

Bio sam u toj udbinoj zgradi. Za razliku ud radničkih paviljona iz ttog perioda na Karaburmi, Tošinom, Kanarevom, Rakovici... koje su navodno isto radili zarobljeni nemački vojnici, gde je izrazita socijalna i ekonomska forma kolektivnih staništa ovde ima i elemenata državne reprezentativnosti. Mermerna stubišta, široki ulazi, nešto viši plafoni itd...

 

Isto iz poznih četrdesetih, lamela u  Cvijićevoj, stambena zgrada u Kneza Miloša, blok u Proleterskih brigada (Krunskoj). Ovo poslednje je zanimljivo što ima autorskog oslanjanja na predratnu modernu u okviru zadatih ekonomskih i drugih ograničenja.

Link to comment

Mislio sam iz ove perspektive na linku. Kada sam se ,,približio" postalo je jasno, terase npr. su giveaway. Ali izdaleka izgleda dosta slično sa recimo zgradom VI beogradske gimnazije (1939.)

Link to comment

Ovi stubisni prozori na zgradi u Krunskoj i meni malo vuku na 30-te. Malo lice na one "termometre" po bauhaus zgradama. Ali, ziveo sam par meseci u Njegosevoj, isto unutrasnje dvoriste gde i ova zgrada. Ona spreda izgleda OK ovako zuta, ali zadnja fasada je uzas, onaj najcrnji SSSR. Te zadnje fasade i ocajni krovovi su i inace rak rana beogradske panorame. Ne vidi se to mozda sa ulice, ali i te kako utice na utisak o gradu iz bilo koje druge perspektive.

Edited by Kampokei
Link to comment

Hazarde nedaj da te pokolebaju snage brutalizma i postmoderne, sad guglam autor zgrade u Krunksoj je viđeniji predratni arhitekta i trud da se održi estetki kontinuum je više nego očiglecdan. U najmanju ruku bar neka autorska rutina je u pitanju.

 

Inače tu negde na Zvezdari, u Mehmeda Sokolovića su,  navodno, jedne od prvih posleratnih građevina u posleratnom BG. Polumontažni paviljoni od kompozitnih materijala, rađeni tada kao isključivo privremeni objekti ali su svoju privremenost razvukli do danas u punoj funkcionalnost. Strukovno, tehnički i Istorijski vrlo zanimljivi, bolje da ne znam gde su i koji su bojim se ovako kad znam konmtekst zavoleću ih. :cry:

Link to comment

@francuski sobar

Stojim postojano kano klisurine :cool:

 

Interesantno to za Mehmeda Sokolovića. To mi je blizu, prošetaću neki dan da vidim da li mogu da ih nađem...da nije ovo? Očigledno je nadogređeno, nego ovi niži nivoi...

 

Nego mene zanimaju, ako možda znaš, sledeće dve stvari...

 

Prvo, otkada su ove zgrade? Ti neki paviljončići (izgledaju, možda zbog nadogranje, kao veće kuće) između Milana Rakića i Vjekoslava Kovača, pored kojih prolazi ona pešačka staza između M. Rakića i Cvetkove pijace koja je nedavno pretvorena u neki kockasti sokak. Je li to predratno, posleratno....ratno? Izgleda mi kao nešto građeno za sirotinju, ali ne mogu da provalim iz kog je perioda...malo mi asocira na neki nemački, germanski stil gradnje (imam neke fleševe na starija predgrađa Ciriha kada ih vidim, recimo).

 

Drugo, kada smo kod tog nemačkog vajba, isto me zanima za ovu zgradu od kada je? Ovo zaobljeno u Zdravka Čelara, sa zeleno-žutom fasadom. Izgleda opet vrlo jeftino i svedeno ali ne mogu da provalim da li je tik pre ili tik posle rata...

 

Danke

Link to comment

E mogu samo laički da lupam, ali moguće da si u pravu za ratni period, liči na paviljone u Pionirskom parku koje su Nemci radili u maniru da što više  podsečaju  na npr Bavarsku. Inače živim u zgradi iz 1941, pa sam to na netu bezuspešno tražio nešto više, nasao samo zanimljiv pdatak da je  od 1941-45 izgrađeno više stanova u BG nego u periodu 45-48. Ovo za Čelara, oipet laički mislim da bi iako ima predratne elemente, mogla biti 50-51 samo zeto što nema balkona. Od sredine pedestih već ide neupitno modernija i autorski slobodnija gradnja.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...