Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

On 10.10.2019. at 6:29, beyoncé said:

 

treba mi ova njena stolica sada

 

 

da imam extra love i gde da je stavim, bila bi vec moja:) 

 

7 hours ago, hazard said:

 

 

Budimpešta 2014. :fantom:

 

Šalu na stranu, ovo bar na ovoj fotki ne izgleda kao kič u Skoplju, deluje dobro urađeno. Ima komentara ispod ljudi koji su prolazili i kažu kako nisu uopšte bili svesni da je to nova zgrada. Zanima me da li je ovo skroz novi projekat ili je pak rekonstrukcija stare zgrade koja se tu nalazila ali je uništena u ratu ili tako nešto (čini mi se da je moguće, jer su zgrade oko nje - koje se vide i na gornjoj slici - stare, a i spomenik je rekonstrukcija).

 

(samo na brzaka jer sirena u rudniku vec zavija;) ali zar nije apsurdno da se u 2014. gradi nesto sto nema veze s danasnjicom, nesto sto pripada sasvim drugom vremenu i kontekstu? meni je to najiskrenije nakaradno. cak i da je rekonstrukcija, cemu? prosao je taj trenutak. eto nam iz skopskog primera koliko bizarno moze da izgleda potreba vracanja u proslost. neminovno mitsku - jer je ta vrste rekonstrukcije uvek interpretativna, dakle nikada autenticna. nesto kao venecija u las vegasu. sam cin biva kic (therefore the outcome can't be anything but). 

 

 

 

 

Link to comment
On 9.10.2019. at 22:28, hazard said:

 

U tom kraju ima interesatnih primeraka iz tog doba, sve to od Radoja Domanovića pa do Preševske. Sad kada bude sunčan dan od vikenda, mislim da ću prošetati i napraviti par fotki...i onako često govorim sebi da moram, jer se bojim da će neke od ovih stvari nestati. Ovakve zgrade baš i ne, ali ima kuća koje su pred rušenjem...

 

Za sada evo jedne kuće koja me je uvek fascinirala:

 

spacer.png

 

Već duže vreme (10ak godina) stoji ovako napuštena i propada. Bila je na čistini, sada je već zarasla...okružena je novogradnjom ali izgleda da njena parcela još nije završila kod nekog investitora. Isto na Zvezdari, ali malo dalje, kod Kluza, odmah ispod tramvajske stanice kada se sa Bulevara krene ka Učiteljskom naselju.

 

Po izgledu bi rekao da izgrađena najkasnije 20tih godina, možda grešim.

 

meni ovo neki vernakular art-nouveau-ish. ali ja bas nisam najbolje upoznata sa tim kako su se razvijali stilovi kod nas. verujem da ce @palikaris znati vise u vezi toga.

Link to comment
12 hours ago, roksi said:

 

da imam extra love i gde da je stavim, bila bi vec moja:) 

 

 

(samo na brzaka jer sirena u rudniku vec zavija;) ali zar nije apsurdno da se u 2014. gradi nesto sto nema veze s danasnjicom, nesto sto pripada sasvim drugom vremenu i kontekstu? meni je to najiskrenije nakaradno. cak i da je rekonstrukcija, cemu? prosao je taj trenutak. eto nam iz skopskog primera koliko bizarno moze da izgleda potreba vracanja u proslost. neminovno mitsku - jer je ta vrste rekonstrukcije uvek interpretativna, dakle nikada autenticna. nesto kao venecija u las vegasu. sam cin biva kic (therefore the outcome can't be anything but). 

 

 

 

 

 

Za ovo u Budimpešti: ako je rekonstrukcija, onda je meni to OK. Kažem, ne znam da li jeste. Ali očigledno ovakva zgrada mnogo bolje ,,paše" tom okruženju nego ono što je bilo tu ranije. Nije isto kao kada bi sada uzeo potpuno modernistički Novi Beograd pa ,,presvlačio" ga u neo-19. vekovni Las Vegas kao što je rađeno u Skoplju.

 

Ako je pak potpuno nova zgrada, nisam za ovakvu potpunu imitaciju prošlosti, ali jesam za to da se zgrada uklopi u svoj ambijent (opet, sa obe strane su stare zgrade u tom stilu, ova stara moderna betonska prosto štrči). Takve primere sam viđao po Parizu, nove zgrade koje su građene da se uklope, izdaleka na prvi pogled izgledaju kao da su u istom stilu kao zgrade iz 19. veka oko njih, ali kada priđeš vidi se da je to novo i moderno (nisu onako kitnjaste fasade i sl.).

 

Vraćanje u prošlost može da izgleda bizarno kada je urađeno jako loše, kao u Skoplju. Ali interpretacija prošlosti može biti i dobra. Recimo elementi inspirisani srednjim vekom na međuratnim zdanjima (kao Aleksandar Deroko i sl.). Šta tek reći o neoklasicizmu? Neogotici? Neo-bilo šta?

 

Na kraju, ko određuje šta je kontekst današnjice? I kako se interpretira? Na neki način, Skoplje 2014. zapravo baš i jeste sasvim u kontekstu današnjice. To je identitetska zbrka i kompleks u makedonskom kolektivnom (ne)svesnom (da se tako izrazim, razume se metaforički) isklesana u malter (i gips...i šta li još već). Skoplje 2014. zapravo vrlo verno i jarko svedoči vremenu u kom je nastalo. U tom smislu, taj projekat je vrlo ,,autentičan". Što ne znači i dalje da je dobar ili da se meni sviđa ili da ga odobravam (naprotiv). Niti da je autentičan na onaj način koji su njegovi autori zamislili da će biti (već pre suprotno).

 

Inače, meni se čini da mi (uopšte gledano) trenutno živimo u vremenu retro-svega: hipsteraj je jedno veliko loženje na prošlost. Trenutno je in npr. da svaki lokal bude opremljen u nekakvom stilu modernizma 70ih, kao da si ušao u neku kancelariju '75. (ili kao da si ušao u kabinet kod lekara na VMA - juče :D ). Pre toga je bilo loženje na neki ar nuvo, sa onim ,,edisonkama" sijalicama i sl. (the spirit of the 1890s is alive in Portland) Pa je bila faza loženja na 80te, itd. I onda baš razgovoram skoro sa ljudima - šta je to autentični vizuelni identitet današnjice? 2010ih? Ovo je dekada retro-hipsteraja.

Link to comment
13 hours ago, roksi said:

 

meni ovo neki vernakular art-nouveau-ish. ali ja bas nisam najbolje upoznata sa tim kako su se razvijali stilovi kod nas. verujem da ce @palikaris znati vise u vezi toga.

Uf, ne znam ja te klasicisticke stilove uopste, nikad se nisam preterano interesovao za to. Onako skroz laicki, lici mi na onaj "nacionalni stil" iz valjda 1920-30ih, kada je bilo popularno koriscenje elemenata iz tradicionalne srpske arhitekture. Ovi lukovi na ulazu i iznad prozora mi lice na lukove sa tradicionalnih seoskih kuca. Ali ne vide se detalji, em su oguljeni em ih zaklanja ovo zbunje.

Link to comment
22 minutes ago, palikaris said:

Uf, ne znam ja te klasicisticke stilove uopste, nikad se nisam preterano interesovao za to. Onako skroz laicki, lici mi na onaj "nacionalni stil" iz valjda 1920-30ih, kada je bilo popularno koriscenje elemenata iz tradicionalne srpske arhitekture. Ovi lukovi na ulazu i iznad prozora mi lice na lukove sa tradicionalnih seoskih kuca. Ali ne vide se detalji, em su oguljeni em ih zaklanja ovo zbunje.

Probaj sa post WW1 Investitorizamtm.

Ratni novobogatasi, liferanti, obveznice ratne stete, patriotizam, taj rad... :D

Link to comment

ma takoe. sto da ne upropastimo sta se upropastiti moze :isuse: 

 

moja greska, hazarde. mislila sam da moze bezpredrasudno da se raspravlja kao sto online forum zapoveda ali ocigledno ne. kao sto vidis, infantilnim wannabe vojnicima je najbitnije da ostave trag. jer njima je to sustina svega. pa nek se igraju.

 

docim, iako najadekvatnji, deponija nije dovoljno velik poligon za takve. kao da je pod mora da se taj virus rasprostrani i na ostale pdf-ove. :isuse:

 

  

Link to comment
1 hour ago, roksi said:

aj malo da smirimo strasti ako moze, da se na zasere i ova tema siledzijskim nastupima, ako bi moglo. 

 

To ti je samo upliv surove realnosti u etericni svet umetnosti...

mada da, bilo bi lepo da se generalno uzdrzimo psovanja i pretnji, ali i zajedljivih udaraca ispod pojasa koji ih obicno trigeruju :fantom:

Link to comment
3 minutes ago, Leia said:

 

To ti je samo upliv surove realnosti u etericni svet umetnosti...

mada da, bilo bi lepo da se generalno uzdrzimo psovanja i pretnji, ali i zajedljivih udaraca ispod pojasa koji ih obicno trigeruju :fantom:

 

cekaj ne razumem sasvim, hoces da kazes da su siledzije s pravom izazvane ili bas suprotno? izvini, najiskrenije, nije mi najjasnije.

 

al kako god da obrnemo, veruj mi, infantilni wannabe vojnici (limene igracke) definitivno ne predstavljaju upliv bilo kakve stvarnosti. naprotiv. 

Link to comment
1 hour ago, roksi said:

ma takoe. sto da ne upropastimo sta se upropastiti moze :isuse: 

 

moja greska, hazarde. mislila sam da moze bezpredrasudno da se raspravlja kao sto online forum zapoveda ali ocigledno ne. kao sto vidis, infantilnim wannabe vojnicima je najbitnije da ostave trag. jer njima je to sustina svega. pa nek se igraju.

 

docim, iako najadekvatnji, deponija nije dovoljno velik poligon za takve. kao da je pod mora da se taj virus rasprostrani i na ostale pdf-ove. :isuse:

 

  

 

Za dotične je ignore lista odlična alatka, ja je obilato koristim ;)

Link to comment
2 hours ago, palikaris said:

 Onako skroz laicki, lici mi na onaj "nacionalni stil" iz valjda 1920-30ih, kada je bilo popularno koriscenje elemenata iz tradicionalne srpske arhitekture.

 

I meni, zato sam rekao 20te. Takođe, imajući u vidu kada je taj kraj izgrađivan, nešto sumnjam da je takva kuća na toj lokaciji dignuta u 19. veku. No naravno može biti, da je to nekada bila neka seoska kuća daaaaleko od grada :D

 

Takođe, i ti razni kontinentalni stilovi su kod nas dolazili sa zakašnjenjem ili su trajali duže, pa ako je nešto art nouveau, ne znači nužno da je iz 1890.

Link to comment
3 hours ago, roksi said:

 

cekaj ne razumem sasvim, hoces da kazes da su siledzije s pravom izazvane ili bas suprotno? izvini, najiskrenije, nije mi najjasnije.

 

al kako god da obrnemo, veruj mi, infantilni wannabe vojnici (limene igracke) definitivno ne predstavljaju upliv bilo kakve stvarnosti. naprotiv. 

 

Mislila sam na te ratne novobogatase koje spominje... infantilni wannabe vojnik :rolleyes: 

Mislim nije bas ni da moras tako da mu se obracas... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...