Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

3 hours ago, beyoncé said:

ne brini roksi, imam posla preko glave a poznato je da je internet najbolji lek za to

 

:D najsladje je forumasenje i meandriranje intranetom kad mora da se radi;)) sve znam!

 

uuu, odlicni su ti poljski tigrovi!

 

+naravno, marko music (mirise na safdija <3) & pozoriste narodnosti <3

 

 

Link to comment
13 hours ago, makaronee said:

 

dok cigla najvise voli da bude - luk.

 

pored pesnistva i komponovanja, nalazio je vremena za romanticne pohode.

izmedju ostalih, tu bese i anne tyng - cerka propovednika, rodjena u kini, prva master-arhitektica na harvardu,

dizajnerka ili bolje reci, konstrukterka igracaka, netrivijalne nadgradnje.. 

 

 

 

anne tyng :heart: 

 

pa to bilo k'o 'dinastija'. kompleksni su ti kreativni svetovi;)) dopada mi se njeno negodovanje u vezi toga da je bila njegova muza - samo inertni predmet koji ga je inspirisao. a naprotiv. 

 

pominje se i moshe safdie (evo da ga pomenem [jos jednog od miljenika mi] u oba posta:)) 

 

 

p.s. imas li neku anegdotu vezanu za safdija? ili je on bio dobar decko (i jos uvek, naravno)?  :D

 

 

Edited by roksi
Link to comment

beyonce, hvala na ilustrativnom materijalu.

ako ne trazim previse, mozes li da dopunis planovima / presecima?

zbogradi potpunije slike i predstave.

 

[roksi, imam anegdotu iz jedne druge opere, ono kad je dzon hjuston narucio projekat flw,

a ovaj nacrtao spustene niske plafone, te kad je narucilac odustao -

majstor izjavio kako su ljudi visi od dvametra - 1 korov.]

 

namesto safdije, (jos) jedan uzorni kabalista platonicar, zvi hecker.  

negv_02_bw.jpg

Link to comment
7 hours ago, makaronee said:

[roksi, imam anegdotu iz jedne druge opere, ono kad je dzon hjuston narucio projekat flw,

a ovaj nacrtao spustene niske plafone, te kad je narucilac odustao -

majstor izjavio kako su ljudi visi od dvametra - 1 korov.]

 

:lol: stvarno je bio genije:)

 

(hvala, bas me slatko nasmejalo:)

 

Link to comment
11 hours ago, roksi said:

e da, setih se ovog mini foto-eseja:) '(flw) using his hands to demonstrate the organic structure of architecture'

 

jujunaopako,

kamatechture!

(sa sve izvodjacima i nadzornim organom)

..

ne znam da li je ovo bilo u originalnom projektu ggh,

ali dobra je dusa turila zlacane cesme / antislip trake su sigurno novijeg doba. 

ggh.jpg

Edited by makaronee
ilustracija
Link to comment

Korisnost zdanja je opravdanje za njegovu ruznocu; a kad se grade proste stambene zgrade, vidja se narocito ovo: da je, uopste uzev, coveku u njima dosta udobno, ali da je, posebno uzev, dosta neugodno; jer u njima treba da stanuje bilo ko.

 

Andre Zid 1911

(nedoreceno)

Link to comment
On 2.10.2019. at 0:52, roksi said:

 

:D najsladje je forumasenje i meandriranje intranetom kad mora da se radi;)) sve znam!

 

uuu, odlicni su ti poljski tigrovi!

 

+naravno, marko music (mirise na safdija <3) & pozoriste narodnosti <3

 

 

tako je, roksi. evo i sada dva sata lepim slike i beležim za kasnije dangubljenje: kahn, safdi, hecker... hvala!

 

meni je i arhiv, totemast i robotast i bogomoljast, interesantan.

i RHMZ, usamljen na brdu, sav nepravilan, izlomljen, asimetričan, što bi reko meades (opet! :ph34r:), prkosi gravitaciji. anti sve.

 

Spoiler

meteorological-brual-building-skopje.jpg

 

 

 

most goce delčev, donacija vlade francuske, 1973.

 

izgrađen je od dve zasebne konstrukcijske celine u obliku longitudinalno presečenih cilindara, u čijoj su utrobi smeštene infrastrukturne instalacije. oslanja se na stubove koji liče na korbizjeove u blistavom gradu. namerno građen sa niskim profilom da ne zaklanja pogled na kameni most, danas potpuno degradiran kitnjastom ogradom, jeftinim (izgledom) kandelabrima i lavovima koji se razlikuju na jednom i drugom kraju mosta. u pokušaju da smislim neko objašnjenje za ovaj dodatni haos, pretpostavila sam da tradicionalno predstavljeni lavovi označavju ulaz u "staro" skoplje, a futuristički u "novo". mada, ko zna.

prilazi mostu i pripadajući mu kej povezani su stepeništem sa kružnim odmaralištima, oivičeno karakterističnom betonskom, stepeničastom ogradom. danas je, naravno, sav prostor uz kej ispunjen... nečim, i ova slobodna i otvorena panorama sa starih slika je sada zgusnuta i popunjena neprijatnim sadržajem.

u svakom slučaju, betonska konstrukcija mosta je očuvana i povratak u prvobitno stanje bi bio relativno lak, kažu stručnjaci.

 

Spoiler

image.jpg

 

 

1.jpg

 

Most-Goce-Delcev-i-Spomenikot-na-oslobod

 

11.jpg

 

8-skopje-moderna.jpg

 

danas

Spoiler

Quahadi-Anto-11-04-2012-770x578.jpg

 

deo keja oko pošte konstantinova

 

Skopje-2014-24.jpg

 

Skopje-2014-23.jpg

 

 

 

 

gradski zid, 1966-1972. blokovi: n. bogačev i dr. kule: d. dimitrov i dr.

 

stambena kompozicija idejno definisana tangeovim planom (jedan od dva glavna elementa njegovog projekta - drugi je gradska kapija, tj. pruga koja ulazi u grad i žel. stanica). danas je jedna od najmarkantnijih struktura grada. realizacija je izvedena prema izmenjenoj, tzv. devetoj varijanti plana za rekonstrukciju skoplja, koju su sastavili tangeov i zagrebački tim koji je dobio najviše glasova posle njega. ova varijanta je zadržala mnoge strukturne i prostorne elemente originalnog tangeovog projekta, a neki koji su se smatrali predimenzioniranim ili nepotrebnim su izbačeni (npr. gradski zid i na levoj obali vardara ili stambene zone uz čaršiju).

gradski zid počinje na obali reke kod zgrada (kubusa) vlade i okružuje celo gradsko jezgro, završavajući ponovo na obali vardara kod današnjeg hotela inn. prostire se uglavnom duž horizontalne osovine grada, normalno na reku koja predstavlja "kičmu" skoplja. zamišljen kao moderna interpretacija bedema tvrđave, sastavljen je od povezanih nižih linearnih blokova (neki su duži od 100 m), ispresecanih visokim kulama. kule su u grupama od po 2-3 kao bastioni postavljene na krajevima linearnih elemenata uz ulice koje ih presecaju ili na mestima gde oni formiraju ugao. prizemni deo zida je ostavljen za komercijalne sadržaje, prednji je okrenut ka centru grada i ulicama, a zadnji deo čine pločnici i igrališta i predstavlja nešto intimniji prostor za bekstvo od gradske gužve. ovi svetovi komuniciraju povremenim pasažima u zidu.

 

zid u nekoj od faza

 

scan0005.jpg

 

Spoiler

 

ARC-7921-X2.jpg

 

 

20161101-112000-768x564.jpg

 

 

11.jpg

 

 

vidi se i gimnazija j.b.t., još jedna građevina iz tog perioda

 

20151004-200015-770x534.jpg

 

 

20151004-200034-770x571.jpg

 

 

17-30.jpg

 

 

18-31.jpg

 

 

27509444199-0b041ee6e8-b.jpg

 

 

IMG-0912.jpg

 

5-770x549.jpg 6-770x538.jpg

 

7-770x574.jpg8-770x559.jpg9-770x541.jpg

 

 

images?q=tbn:ANd9GcQ2SKO6w0CXDGuEN6jfDi_

 

 

 

makedonska opera i balet (ranije makedonski nacionalni teatar), slovenačka grupa biro 71 (jurij princes, marjan uršič, bogdan splindler, štefan kacin), 1979.

 

kulturni centar (takođe predviđen tangeovim planom), izgrađen od natur-betona, podseća na ogromnu santu leda nasukanu na levoj obali vardara. insipracija za skulpturalnu formu ovog objekta potiče od slike ledeno more/brodolom nade (kaspar david fridrih).

 

300px-Caspar-David-Friedrich-Das-Eismeer

 

kulturni centar, koji bi pre pripadao dekonstruktivizmu, zamišljen je kao kompleksan projekat sa muzičko-baletskom školom, delom komercijalne banke, filharmonijom, operom i baletom, bioskopom i prodavnicama. objekti V, D i Đ nikada nisu izgrađeni. sa južne (ulazne) strane je prostrani terasasti plato koji se spušta ka reci i ima ulogu slobodnog javnog prostora koji omogućava neomeđen pogled na ovu neobičnu građevinu.

platoa danas nema, a ceo kompleks je praktično nevidljiv od grotesknih zgrada sa šupljim zidovima koje su tu pozabadane suprotno elementarnoj arhitektonskoj pismenosti i služe samo da izazivaju osećaj kompletne dezorijentisanosti.

 

12-2-768x578.jpg


image.jpg

 

 

Spoiler

14-1-768x512.jpg     23-768x745.jpg     24-768x506.jpg

 

 

stefan-Kacin-Jurij-Princes-Bogdan-Spindl

 

 

 

011-768x437.jpg

 

 

image.jpg

 

 

mkd-272105.jpg

 

 

6586272c59f5e3ed77346faa2af31176.jpg

 


a888fd62e17e14e3f47cc27fa5a7ef67.jpg

 

 

7.jpg

 

 

20-768x512.jpg

 

 

1e1e7394998f2a0897946b31d5576aaf.jpg

 


de5ed7473dc46b0e731f228813b90627.jpg

 

 

2-770x544.jpg

 

 

b703b2375b70cc117c508ba52fd1ce54.jpg

 

 

fde0e29f3162412f9491c2860a1970cc.jpg

 


image.jpg

 

geometrija velike sale je takođe izlomljena kako bi se obezbedio bolji zvuk

 

20161007182222.jpg

 

mkd-287306.jpg

 

 

kompleksu pripada i zgrada banke (obj. B)

 

Izvadok-tri-Komercijalno-investiciona-ba


20-768x593.jpg

 

 

 

danas/prethodnih godina (MOB je na slikama levo tj. iza potemkinovih zgrada)

 

Spoiler

degradiranje-na-parter-na-MOB-770x578.jp

 

mob.jpg

 

sk2014-featured.jpg

 

 

img-20171109-122103-largejpg.jpg

 

Macedonia-Skopje-Government-buildings-on

 

 

IMG-2624.jpg

 

 

 

 

muzej makedonije, mimoza tomić, kiril muratovski, 1971-1976.

 

smešten na kraju čaršije, ispod mustafa-pašine džamije, u dvorištu kuršumli ana. primer kako i naizgled suprotstavljeni koncepti mogu da funkcionišu u harmoniji.

 

Spoiler

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

muzej2.jpg

 

 

Museum-of-Macedonia-in-Skopje-03-2014081

 

 

68878735-109620147074598-835301194112591

 

 

@makaronee

 

knjiga o projektima slovenačkih autora (univerzitet, opera i balet i PMF edvarda ravnikara), sa maketama i nacrtima

https://seriousinterestsagency.files.wordpress.com/2014/03/download-a-book-from-the-exhibition.pdf

 

brošura o varšavskim tigrovima i MSU sa svim detaljima

https://issuu.com/polembskopje/docs/the_warsaw_tigers

 

i mala dopuna postavljenog

 

Spoiler

studentski dom

 

 

img290-KONSTANTINOVSKI-Stud-dom-770x745. img295.jpg
img296.jpg
img297.jpg
img298-770x675.jpg
img299.jpg

 

uni KiM

 

projskopje03.jpg

 


projskopje06.jpg

 

 

arhiv


sken.jpg

 

 

 

 

ima još gomila interesantnog betona i monumentalnih zgrada tamo, ali smorila sam više i samu sebe. sve slike, osim par, su iz razno-raznih izvora na netu.

 

Edited by beyoncé
Link to comment

Jesi nabavio papriku?

 

 

Nisam ni ja najsrećniji sa tim betonom, ali ne moramo prema svakom komadu istorije da se odnosimo kao da ga treba zatrti. Ta arhitektura je i imala nekakvog smisla, što je svakako plus u odnosu na današnje ludilo.

Link to comment

ima neke istine u tome što kaže host da su građani skoplja uglavnom bili ravnodušni ili ne mnogo oduševljeni izgledom svog grada ranije.

i da su te objekte pre gledali drugim očima ili prosto na njih nisu mnogo obraćali pažnju.

i da brutalizam delimično duguje svoju popularnost tome što su ove građevine dosta fotogenične (s druge strane, tek posmatrajući slike i udubljujući se u detalje čovek vidi koliko je on i umetnički i konceptualno zapravo fantastičan, što mu često prolazeći pored promakne)

ali daleko od toga da je skopska arhitektura gušila. naprotiv.

 

međutim, kao što to obično biva, naučiš da ceniš i voliš ono što imaš tek kada ga izgubiš. danas je ogromna površina slobodnog javnog prostora (nekih 10 000 m2) potpuno okupirana raznim objektima i tek sada davi. letos sam u nekoliko navrata pričala (tj. ona mi je pričala, ja sam pokušavala da razumem) sa kuratorkom postavke mkd. paviljona na prošlogodišnjem venecijanskom bijenalu. njihov projekat freeingspace (koji je zgodno odgovarao temi bijenala: free space) se bavio pitanjem ponovnog oslobađanja prostora (ili stvaranjem prostora koji oslobađa, kako bi se još mogao tumačiti naziv izložbe) i njegovog vraćanja građanima. to ne bi podrazumevalo obično rušenje i brisanje postojećeg stanja, već ponovno osmišljavanje i fragmentisanje (fragmentisanost je u suštini brutalistički koncept, ako se ne varam) prostora koji je sada... solidified. dala mi je i knjigu sa predloženim projektantskim rešenjima freeingspace-a, ali sam je izgleda ostavila dole. ako nekog interesuje, mogu nešto da okačim kada mi se vrati.

 

od izolovanih na proplanku,

spomen kosturnica - veles, savo sugotin (arh.) i ljubomir denković (skulptor), 1979.

u obliku raspuklog maka, sa 220 mmozaika čiji je autor poznati makedonski slikar petar mazev

 

Spoiler

2615215.jpg

 

05.jpg

 

Veles-03-20140818-www-for91days-com-DSC0

 

Veles-14-20140818-www-for91days-com-DSC0


18.jpg


e73a14-25cf7dd145584f41b512c854b831b58e.

 

13.jpg


 

5bd2a7a7073090fb2b6b8e31e1c9df14.jpg

 

e73a14-fb3995bb3ade497788d1da7d37a209c1.

 

kosturnica-1.jpg


tumblr-nc0fc84-O2-B1t3liqlo1-1280.jpg

 

10-770x410.jpg 11-770x356.jpg 12-770x379.jpg
13-770x467.jpg15-770x342.jpg16-770x345.jpg
2-770x512.jpg3-770x512.jpg  4.jpg
5-770x745.jpg6-770x586.jpg

 

 

Link to comment

mnogo ti hvala, super primeri i opisi! :) 

 

12 hours ago, beyoncé said:

most goce delčev, donacija vlade francuske, 1973.

 

izgrađen je od dve zasebne konstrukcijske celine u obliku longitudinalno presečenih cilindara, u čijoj su utrobi smeštene infrastrukturne instalacije. oslanja se na stubove koji liče na korbizjeove u blistavom gradu. namerno građen sa niskim profilom da ne zaklanja pogled na kameni most, danas potpuno degradiran kitnjastom ogradom, jeftinim (izgledom) kandelabrima i lavovima koji se razlikuju na jednom i drugom kraju mosta. u pokušaju da smislim neko objašnjenje za ovaj dodatni haos, pretpostavila sam da tradicionalno predstavljeni lavovi označavju ulaz u "staro" skoplje, a futuristički u "novo". mada, ko zna.

prilazi mostu i pripadajući mu kej povezani su stepeništem sa kružnim odmaralištima, oivičeno karakterističnom betonskom, stepeničastom ogradom. danas je, naravno, sav prostor uz kej ispunjen... nečim, i ova slobodna i otvorena panorama sa starih slika je sada zgusnuta i popunjena neprijatnim sadržajem.

u svakom slučaju, betonska konstrukcija mosta je očuvana i povratak u prvobitno stanje bi bio relativno lak, kažu stručnjaci.

 

Quahadi-Anto-11-04-2012-770x578.jpg

 

Quote

Skopje-2014-23.jpg

 

stvarno bi bio kriminal da to sve (ili vecinom) propadne ili bude prelepljeno mitskom kic ikonografijom. (iako je u duhu vremena, prosto boli biti svedok te vrste urusavanja). bas ilustrativna fotka - totalni kriminal :ph34r:

 

 

12 hours ago, beyoncé said:

gradski zid, 1966-1972. blokovi: n. bogačev i dr. kule: d. dimitrov i dr.

 

 

e ovo ima paralelu s blokom 23 (nbg)! koji je btw izgradjen 1974. zanimljivo:) naravno ne pokusavam nista da insinuiram apropo projektovanja bloka 23 - verovatno su projektovali bukvalno u isto vreme - vec je zanimljivo zato sto osvetljava to da je pristup stambenoj arhitekturi bio generalno zaista fokusiran na dobrobit i sadrzajnost zivota stanovnika. <3 uostalom, upravo kao sto si negde i spomenula, le corb;) je zaceo pricu sa the radiant city.

 

 

Quote

meteorological-brual-building-skopje.jpg

 

kakav detalj :heart: bozanstveno.

 

 

daj jos! :D:evilsmile: (salim se, samo ako i kada budes u prilici;)

Link to comment
8 hours ago, Host said:

Ja mnogo volim da listam primerke brutalizma na macbook prou u basti moje predratne vile na Dedinju. 

 

:D @hazard evo ti kolega 

 

vas dvojica i princ carls da se nadjete i procaskate malo o lepoti arhitekture dok pijuckate caj;) :evilsmile: 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...