Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

2 minutes ago, Host said:

Fun fact: nikad mi niko od posetilaca zainteresovanih za arhitekturu nije trazio da mu pokazem egzemplare art decoa ili secesije. Nekolicina zainteresovanih hoce da vidi brutalizam, a pametniji kupuju sojke po splavovima. Dve za gros.

 

Odakle su posetioci? Kapiram da nekoga iz Beča neće interesovati secesija. Ili bilo koga ko je već proputovao Evropu. A vole ljudi sa Zapada da vide ,,kako je to bilo u komunizmu". Egzotika.

 

Ja sam vodao jedanput jednog Grka koji je hteo da vidi i secesiju i romantizam i art deco, njegov komentar šetajući se Knezom je bio ,,it looks like an Orthodox Austria".

 

Po mom mišljenju najinteresantnije su zgrade (i to najviše stambene) iz međuratnog perioda, počeci modernizma u Beogradu. Tu se vidi zapravo neki pečat i identitet Beograda pa rekao bih i srpske arhitekture, gde se modernizam meša sa tradicionalnim elementima (npr. ukrašeni lukovi koji su očigledno inspirisani manastirima/crkvama).

Link to comment
15 minutes ago, namenski said:

Ma nisam ja uleteo zbog tebe :D 

Nego zbog mrskog socijalizma u arhitekturi.

Sa sve tranzicijom...

 

 

BTW, ima na NBg, na samom autoputu, levo kada se ide od Gazele, 1 poslovna zgrada jos iz 90-ih cini mi se, sa sve platformom za helikoptere ili imitacijom.

Otprilike preko puta, u visini Arene...

Divan primer pitome tranzicione arhitekture, cudi me da je nekotm nije postavio...

Znam, nego da ne ispadne da ne znam za inex :D

 

Ovo pored autoputa je mislim comrade krenuo ambiciozno da gradi tamo neke 2006-7, pa ih zatukla kriza, i sad stoji tako poluzavrseno. Greota heliodroma :D

Link to comment
3 minutes ago, palikaris said:

Ovo pored autoputa je mislim comrade krenuo ambiciozno da gradi tamo neke 2006-7, pa ih zatukla kriza, i sad stoji tako poluzavrseno. Greota heliodroma :D

 

Ako misliš na ovo:

 

spacer.png

 

tj. B23 Office Park, investitor je bio Verano Motors. Gradnja je završena (bar skoro svi spoljašnji radovi) na samom vrhuncu ekonomske krize, kada se odjedanput pojavio ogroman višak poslovnog prostora u Beogradu (mnogo je izgrađeno tokom nekretninskog buma pre krize, a zamišljeni zakupci se nisu pojavili). A i kvadrat je bio preskup, jer je zgrada zamišljena kao lux poslovni prostor. Mada mi je ipak čudno što se do sada nije pojavio neki zakupac...doduše, isto tako čami ono stakleno ruglo od Tri lista duvana preko puta Skupštine, dakle na vrlo ekskluzivnoj lokaciji, i to i spolja nedovršeno...

Link to comment
23 minutes ago, Host said:

Taj fazon. Za vreme kraljevine Beograd je bio mali, ali tehnicki doteran.

 

E da. Uvek se iznerviram kada vidim da je 1907., '27., '37., '57., '67., '77. ... mogla lepo da se prati građevinska linija, šta god da se gradilo, ali zato 2007. i 2017. nije mogla

Link to comment

@hazard ona druga slika ti je vise o strahotama komunizma, jer je masovna nelegalna gradnja krenula bas tada, i zapravo bi taj fenomen mogao da ima direktne veze sa sistemom. Kaludjerica je nastala kao proizvod neefikasnog sistema drustvene stanogradnje a koji je zapravo tada bio jedini izbor za nalazenje stana. Ljudi dobijali poslove u fabrikama u Beogradu, medjutim nisu imali gde da zive, pa onda sta ce, kupovali njive na granici sa Beogradom i gradili kuce. To se desava jos od pocetka 60-ih. Relano, ni danasnja Kina ne bi mogla da izgradi dovoljan broj stanova godišnje da pokrije toliki porast stanovnistva. Greska je bila u rigidnosti sistema koji nije prepoznavao ni dozvoljavao skoro ni jednu drugu opciju osim da dobijes stan od preduzeca. Rigidni sistem ih ignorisao, u planovima crtao terene za golf i ne znam sta na tom mestu, kao da desetine hiljada kuca ne postoje, i pretio sve to ima da se rusi jednog dana, nema tu cile mile. Krajem 80-ih je neki ekonomista izračunao da bi samo rusenje svih nelegalnih objekata u beogradu kostao oko 2 milijarde dolara, pa je drzava shvatila da moze divlje graditelje da povuce za... 

 

A devedesetih je sve to samo eksplodiralo, potpuni raspad bilo kakvog sistema i institucija pracen bankrotom i skoro milion doseljenih izbeglica u srbiju, tako da tu druge opcije nije ni bilo nego da svako gradi kako hoce i da se sam snalazi. 

 

A danas je divlja gradnja divna prilika za zaradu. Sto bi plaćao razne takse i poreze, cekao dozvole, ispunjavao standarde, kad mozes da napravis nelegalno sta god hoces, a drzava i onako daje popuste za legalizaciju, praktično te moli da legalizujes. 

Link to comment

Pa dobro sad, u SFRJ baš nije bilo masovnog ilegalnog dizanja spratnosti, divlje nadgradnje svega i svačeg, itd. Jeste bilo nerezonske gradnje koje podseća na ovo sad (npr. ispod Vuka, u Kraljice Marije pre ćoška s Ruzveltovom, ima jedna zgrada koja je negde otprilike iz 60ih (po izgledu), i koja je jedno 2-3-4 sprata veća od okolnih zgrada koje su predratne...zašto, kako, da li je to samo nekome ,,promaklo" ili je bila ideja da se ove starije zgrade ruše - jedna od njih je danas renovirana i verovatno pod zaštitom - ko će ga znati - ali danas takvih primera ima bukvalno u svakoj drugoj ulici, dakle mnooogo više), ali mislim da je većina bila do tih nerealizovanih često megalomanskih planova. Neko od čuvenih urbanista (Maletin? Jovin? Ne mogu da se setim) je zapravo priznao da su oni ,,preskakali" mnoge delove grada sa udžericama, malim kućama i uskim ulicama (tipa Dušanovac, Marinkova Bara, itd.) jer bi raščišćavanje svega toga bilo preskupo, pa iza njih gradili nova masovna naselja (tipa Jerković, Medaković, Mirijevo)...što je stvorilo svoje probleme, jer sada stotine hiljada ljudi iz tih većih (i unutar sebe, dobro isplaniranih) naselja treba da prođu svaki dan kroz neke uličice da bi stigli do centra (kao kada se bar pola Mirijeva preko starog i novog mirijevskog puta na Mite Ružića i Milana Rakića koje su 1+1 ulice sa kućama).

 

Ja sam inače mislio da je Kaluđerica najviše narasla zbog izbeglica 90ih, isto tako i Altina i još neka naselja. Ali da generalno je postojao taj fenomen ,,rurbanizacije" koji spominješ.

 

To sa legalizacijom je skandal, praktično ko gradi sve legalno od početka je budala, ispada...

Link to comment
19 minutes ago, palikaris said:

Kaludjerica je nastala kao proizvod neefikasnog sistema drustvene stanogradnje a koji je zapravo tada bio jedini izbor za nalazenje stana

Svaka (arhitektonska) epoha ima svoju Kaludjericu: Altina je, na primer, tranziciona Kaludjerica...

Link to comment

@hazard ma nelegalna gradnja u vreme komunizma je bila mala maca za ovo danas, naravno. Nego hocu da kazem da ako vec hoces da pokazes uzase tog sistema, bolja referenca je Kaludjerica, koja stvarno ima veze sa sistemom, i direktan je proizvod njegovih fejlova, nego da istices neke arhitektonske stilove koji nemaju veze sa komunizmom, kapitalizmom ili bilo kojim sistemom, nego jednostavno odrazavaju duh vremena, tako se to tada radilo svuda.

 

Na primer ljudi cesto brutalizam vezuju za socijalizam, a brutalizam se u to vreme pravio svuda, em sto je nastao na zapadu, em su Englezi bili medju najvecim pobornicima brutalizma, a tamo slabo da je ikada bilo socijalizma.

Link to comment
33 minutes ago, namenski said:

Svaka (arhitektonska) epoha ima svoju Kaludjericu: Altina je, na primer, tranziciona Kaludjerica...

Tako je. Kaludjerica je bila naselje industrijskih radnika, Altina je naselje izbelgica iz 90ih, a danasnja divlja naselja su naselja tranzicionih gubitnika.

Link to comment
58 minutes ago, hazard said:

To sa legalizacijom je skandal, praktično ko gradi sve legalno od početka je budala, ispada...

 

Bukvalno. Svaka dosadasnja "kampanja" legalizacije je u stvari bila poziv da se jos vise gradi nelegalno. Koiko se secam cifara, po zakonu o legalizaciji iz 2003. je bilo 300 i nesto hiljada prijava za legalizaciju, po zakonu iz 2009 - 700 hiljada, 2015 milion i po. I to se znalo da ce da se desi, postoji u literaturi, postoje primeri iz celog sveta vec decenijama u nazad, ali ne vredi.

 

Danas se skorz otelo kontroli, gomila stambenih zgrada se gradi nelegalno, investitortm prvo napravi, pa onda legalizuje. Troskovi gradnje 1/4 ili 1/3 troskova koji bi bili da je radio legalno, plus usteda na vremenu, ne mora da ceka nikakve dozvole i sranja, a posle stanove prodaje po trzisnoj ceni, sve legalno, uknjizeno, nema nikakve frke :D

Link to comment

Ajde bre malo o lepimtm stvarima: imala je ona Jugoslavija i onaj Beograd i svetlih primera dragih hazardovom srcu :D , al' on nikako da ih se seti.

Ne postizava od ljutnje na socijalizam.

Profesorska kolonija, dobro zamisljeno namensko naselje, nazalost progutano sirenjem velegrada.

Arhitektonski relativno beznacajna, mesavina stilova, ali prepuna primera individualnih stambenih jedinica koje su, vidi se, zamisljali i u delo sprovodili ljudi od ukusa, koji su videli sveta.

Ubivena posle WW2 koje naconalizacijama, koje deobom stambenog prostora, ona je i danas vredna pokusaja cuvanja i kao arhitektonski i kao urbanisticki poduhvat.

Steta sto nije dobacila barem do proglasenja neke vrste ambijentalne celine, tako nekako...

 

Link to comment
 
Ako misliš na ovo:
 
Novobeogradski%20kompleks%20sa%20helidromom%20trazi%20novog%20vlasnika-2009(1).jpg
 
tj. B23 Office Park, investitor je bio Verano Motors. Gradnja je završena (bar skoro svi spoljašnji radovi) na samom vrhuncu ekonomske krize, kada se odjedanput pojavio ogroman višak poslovnog prostora u Beogradu (mnogo je izgrađeno tokom nekretninskog buma pre krize, a zamišljeni zakupci se nisu pojavili). A i kvadrat je bio preskup, jer je zgrada zamišljena kao lux poslovni prostor. Mada mi je ipak čudno što se do sada nije pojavio neki zakupac...doduše, isto tako čami ono stakleno ruglo od Tri lista duvana preko puta Skupštine, dakle na vrlo ekskluzivnoj lokaciji, i to i spolja nedovršeno...
Da to je meni vrhunski pokazatelj odakle tim tranzicionih tajkunima kinta, kad oni mogu da "istrpe" da im tako pare stoje zarobljene i da ih zabole.
Vlasnik je Radomir Živanić-Baja Plavi, on je vlasnik i te druge zgrade na ćošku, i vlasnik hotela Zira i kum sa Bodirogom...
Najsmešnije kad se na nekom koktelu hvalio sa tim heliodromom i lako će biznismeni da lete tamo vamo da bi mu neko rekao: A jel znate vi koji je režim letenja helikopterima kod nas na snazi? Nema to digneš heliš kad ti se ćefne...




...shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

(npr. ispod Vuka, u Kraljice Marije pre ćoška s Ruzveltovom, ima jedna zgrada koja je negde otprilike iz 60ih (po izgledu), i koja je jedno 2-3-4 sprata veća od okolnih zgrada koje su predratne...zašto, kako, da li je to samo nekome ,,promaklo" ili je bila ideja da se ove starije zgrade ruše - jedna od njih je danas renovirana i verovatno pod zaštitom

(....)

 

 

Ćale mi je pričao a i pokojna baba spominjala (pre dvadesetak + godina) da su te zgrade još krajem šezdesetih bile u planu za rušenje, odnosno da se tada tako pričalo. Devedesetih je čak i meni klincu bilo jasno da od toga nema i neće biti ništa.

 

Koliko znam, fasada (samo deo okrenut ka ulici) moje zgrade (valjda i okolnih)  je zaštićena a ne cela zgrada, šta god to značilo. Verovatno to može da se sazna u Zavodu za spomenike 

 

Svakako, ta zaštita nije sprečila nekog lika da proširi prozor stana koji gleda na ulicu i pretvori ga u izlog a stan u frizeraj. 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...