Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

On 14.5.2019. at 12:43, zorglub said:

Bio pre nedelju dve na RTS3 dokumentarac o tako nekakvim blokovima iz 50ih u Renu, čini mi se. Kako je poražavajuće kad ti neko pokaže i dokaže da veoma lako može bez klima uređaja po zidovima, zastakljenih terasa, stanova-vešernica itd.

 

Jel znaš možda kako se zove dok, i jel ga ima na onoj RTS planeti?

Link to comment
2 hours ago, zorglub said:

Mislim da ih ima više, pa jedna je Haus des Meeres. Takođe, lepota je subjektivna, meni su flak tornjevi super, tj. kao podsećanje na WWII.

Primerenije na ovom topiku, nego na BnV: i Srbija je prepuna te vrste spomenika, u nekima se cak i aktivno stanuje, a ne znam da je i jedan jedini konzerviran i obelezen kao kulturno-istorijski spomenik vredan cuvanja.

Radi se o nemackim blokhauzima dizanim uz zeleznicke pruge, narocito na osetljivim mestima, ne bi li se pruga i pripadajuci objekti sacuvali od ratobornih domorodaca:

Nemacka-Blokhauz-Srbija-Yu.jpg

 

Nemacka-Blokhauz-Srbija-Yu02.jpg

Edited by namenski
Link to comment

Beograd u 2 slike

 

1 - Kataklizma komunizma

 

spacer.png

 

2 - Kataklizma postkomunizma tj. teror tranzicije

 

spacer.png

 

(obe fotke slikane iz busa 79)

Edited by hazard
Link to comment

Hazard opet prigodno :D zaboravio da pomene:

On ‎21‎.‎5‎.‎2019‎. at 11:05, hazard said:

Socijalizam je sranje != neregulisani kapitalizam je super

 

Kad zatreba, zove ga tranzicija :D 

Link to comment
9 minutes ago, hazard said:

Beograd u 2 slike

 

1 - Kataklizma komunizma

 

spacer.png

 

2 - Kataklizma postkomunizma tj. teror tranzicije

 

spacer.png

 

(obe fotke slikane iz busa 79)

Kako je sad Postanska stedionica komunizam? :D veze nema, poslovna zgrada, stilski mu dodje neki hi-tech, kao kad bi rekao da je onaj Lloyd's tower u Londonu komunizam.

Link to comment
1 minute ago, palikaris said:

Kako je sad Postanska stedionica komunizam? :D veze nema, poslovna zgrada, stilski mu dodje neki hi-tech, kao kad bi rekao da je onaj Lloyd's tower u Londonu komunizam. 

Nije to PŠ, to je bila poslovna zgrada INEX-a, posle Genex-a, perjanice ondasnje socrealisticke privrede... :D 

Link to comment
2 minutes ago, namenski said:

Nije to PŠ, to je bila poslovna zgrada INEX-a, posle Genex-a, perjanice ondasnje socrealisticke privrede... :D 

Znam, INEX, al danas je svi zovu PŠ. 

Link to comment
6 minutes ago, palikaris said:

Kako je sad Postanska stedionica komunizam? :D veze nema, poslovna zgrada, stilski mu dodje neki hi-tech, kao kad bi rekao da je onaj Lloyd's tower u Londonu komunizam.

 

Pa izgrađena je u komunističko vreme za Inex, jednu od najvećih socijalističkih firmi. Propao sistem u kojoj je izgrađena, propala firma, ostala je oronula zgrada. Zato. Mislim, ne postoji ,,komunistički stil" u arhitekturi.

 

Više da se ilustruje šta dominira u Beogradu, izvan najstarijeg gradskog jezgra. Oronule zgrade iz doba socijalizma i jeftine (polu)divlje tranzicione budževine. Dve scene su na 5 min vožnje busom jedna od druge

Link to comment
4 minutes ago, Host said:

Za vreme kraljevine na tom mestu su bili poslovni kompleksi u velelepnim vilama bungalovima. Svaki zaposleni je raspolagao po jednim.

 

Da sam se vozio 79kom skroz od Dorćola tog dana (a nisam), slikao bi i treću sliku, tj. ona bi bila prva, nešto predratno, a komentar bi bio "na imanju propalog plemića".

 

Jer tako uglavnom izgleda staaari Beograd, kao da si otišao kod nekog plemića koji je sada švorc i više ne može da održava svoju vilu/zamak, a vidi se da je familija nekada bila baš bogata.

Link to comment
16 minutes ago, palikaris said:

Znam, INEX, al danas je svi zovu PŠ. 

Ma nisam ja uleteo zbog tebe :D 

Nego zbog mrskog socijalizma u arhitekturi.

Sa sve tranzicijom...

 

 

BTW, ima na NBg, na samom autoputu, levo kada se ide od Gazele, 1 poslovna zgrada jos iz 90-ih cini mi se, sa sve platformom za helikoptere ili imitacijom.

Otprilike preko puta, u visini Arene...

Divan primer pitome tranzicione arhitekture, cudi me da je nekotm nije postavio...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...