Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Kojih milijardu + ljudi je izvuceno iz siromaštva zahvaljujući liberalizaciji? Kina je 700 miliona ljudi izvukla iz siromastva, a tamo nema bas liberalizacije, oni rade sve  kontra od onoga sto svetska banka i ostali preporucuju. Ostatak sveta, krompir, ako se nije broj siromasnih i povecao. 

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

Kojih milijardu + ljudi je izvuceno iz siromaštva zahvaljujući liberalizaciji? Kina je 700 miliona ljudi izvukla iz siromastva, a tamo nema bas liberalizacije, oni rade sve  kontra od onoga sto svetska banka i ostali preporucuju. Ostatak sveta, krompir, ako se nije broj siromasnih i povecao. 

 

Da nije bilo liberalizacije trgovine na zapadu, da nije bilo zapadnih vlada kojima nije smetalo da se zatvaraju fabrike kod njih a otvaraju zamene u Kini, Kina ne bi bila ono sto jeste danas. A inace, sama Kina je pod Dengom masovno interno liberalizovana u odnosu na ono sto je bila pre toga, to je valjda kristalno jasno.

 

Indija je praktikovala nesto nalik socijalizmu sveukupno do '91., uz prosecan rast od oko 3,5% od 50ih do 80ih, kada nastupa liberalizacija. Od tada ide godisnji rast od 6-7% u proseku godisnje. Indija je takodje profitirala jako puno od liberalizacije Zapada (outsourcing itd.)

Link to comment
6 hours ago, hazard said:

 

E da, još nešto. Ovaj argument sam video više puta, i moram reći da mi je muka od njegove implikacije: dakle, potrebno je bilo da stotine miliona ljudi pate pod raznim diktaturama sa sve KGBovima, gulazima, kulturnim revolucijama i velikim skokovima napred kako bi radnička klasa na Zapadu dobila državu blagostanja? I za time se kao žali?

 

Isto kao i kukanje na globalizaciju. Jadan zapadni radnik jer više ne može od rada u fabrici da živi k'o bog i da bude pretplaćen na prosperitet, a milijardu+ ljudi po Kini, indiji, Vijetnamu itd. koje je upravo ta globalizacija i liberalizacija svetske trgovine izvukla iz najgoreg siromaštva i omogućila nešto blizu tog zapadnog standarda, njih ko jebe. I onda mi je najbolje kada ovakve argumente poturaju ,,levičari".

 

Neka se zapadna radnička i niža srednja klasa izbori za svoja prava unutar svojih država, koje su dovoljno bogate, bez da to zahteva nečiju tuđu mizeriju

 

Huh? Pa cak i taj iako mozda i bled uspeh socijalistickih drzava kada su prava radnika i uopste standard prosecnog coveka u pitanju bio je percipiran kao pretnja 1 Kapitalizmu, hocemo li se zaista oko toga sporiti? 

 

Kakva ti je uopste to formulacija - bilo je potrebno da milioni pate pod diktaturama, uostalom kao da su danasnje velike demokratije nekakav etalon etike i morala sa svim mogucim vojnim intervencijama sirom sveta i uterivanjem “demokratije” gde god ima nafte za eksploataciju ili vec neceg sto mogu lapati. Ali bitno da su kod kuce fini i civilizovani, i da im mediji to revnosno svrdlaju u mozak gradjanstvu da se ne muce ne daj boze sa nekim dilemama oko poretka u kom zive.

 

Zato milioni Kineza i inih valjda treba da budu zahvalni sto su se proizvodnja i najbednije placeni poslovi preselili kod njih iz razvijenog sveta? Sigurno se ovi sad raduju uspehu Kine i uopste ne brinu o njima kao konkurenciji, sad kad vise nisu samo mravinjak koji rintaci za kikiriki? Misliiiim....

 

Blagostanje zapada uvek je bilo bazirano na tudjoj mizeriji, menja se samo pojavni oblik i nacin kako to mediji peglaju. Ali naravno lakse je to sve progutati kad nemas gulag u svom dvoristu nego “samo” nosis odecu iz sweatshopa u Bangladesu.

 

Link to comment
21 hours ago, hazard said:

 

,,Vidi šta vi radite crncima" argument.

 

Socijalizam je sranje != neregulisani kapitalizam je super

 

Nije da je tema, ali zasto ne bi neko iskoristio cak i taj argument - zemlje koje su dozivele procvat zahvaljujuci trgovini ljudima i gde je rasizam i dan danas vrlo zivahan - nekom nesto popuju o ljudskim pravima. Jel neki Belgijanac mozda osudjen zbog genocida u Kongu? Sto bi rekli neki, pocistite prvo svoje dvoriste :fantom: 

 

Kapitalizam danas je regulisan tacno tako da od njega ima realne koristi samo taj 1%, a ostali nek sharuju mrvice koje im baci. 

Drzava spasava banke ali ako neki njihov Mile nema za ratu kredita za kucu moze komotno da se seli pod most. 

Uostalom ko mu je kriv sto nije od svojih akcija u Apple-u kupio loft u nekoj Art Deco rezidenciji, jelte...

Link to comment
21 hours ago, hazard said:

 

Osim što su neoliberalne deregulacione reforme počele još na početku 80ih, pod Reganom i Tačerkom, kao odgovor na ekonomsku stagnaciju s kraja 70ih, dok je SSSR još uvek bio živ i zdrav. Pad komunističkih režima jeste dodatno delegitimisao socijalističku politiku i pojačalo neoliberalni trijumfalizam 90tih. No sada se to već 10 godina uveliko preispituje i levičarska politika je opet u usponu...to može, ono, kada postoji demokratija pa ,,raja" može da glasa, promeni vladu, i politiku koju ona vodi. Za razliku od sistema gde postoji jednopartijska diktatura proleterijata.

 

 

 

Aha, toliko fantasticnih izbora na papiru da marginalizovana vecina na kraju iz nemocnog revolta a izmanipulisana lazima svoje elite - demokratski izabere Brexit. 

Uzasi jednopartijske diktature vs. demokratsko drustvo u kom je glavna vest u medijima jebena kraljevska beba, indoktrinacija ideologijom vs. suptilno podsecanje gde je kome mesto, mislim ako vec nema sanse za neko pravedno drustvo ne moram bas ni da hvalim ono gde 1% em sto zivi na tvoj racun em te jos pravi budalom i ubedjuje da bas tako i treba.

Link to comment

@Leia dzaba ti trud :D

Umovi novokomponovanih apologeta svakovrsne demokratije nepogresivo slede dogmatsku matricu po kojoj zivotu u najboljem od najboljih svetova nema alternative.

Inace, kada vec pomenuh dogmatizam, cudno je, a mozda i nije, da su dogmaticniji od bilo kog branitelja socijalizma i ostalih totalitarizama kojeg sam ovde imao prilike da vidim.

Prilika je propustena: umesto  da se 90-ih, po padu socijalizma, pristupilo preispitivanju sopstvenih drustvenih problema i mogucnostima njihovog resavanja, kapitalizam je postupio onako kako je jedino mogao da postupi: podivljao, nicim ogranicen, pokusao da iz zaleta izbrise kojih par stotina godina borbe za sopstveno uljudjivanje, borbe u kojoj su ucestvovali i neki od njegovih sopstvenih najvecih mozgova i prepustio se, razbaskario u nicim sputanom divljanju i prodavanju magle, uspevajuci pri tom da svet, Planetu, dovede blize izgledima za unistenje nego ikada za vreme postojanja socijalistickih tiranosaurusa poput 1 CCCP...

Od rata do ekologije.

Sa sve dirljivim zaobilazenjem cinjenice da, na primer, zemlja perjanica svekolike slobode i trzisne ekonomije, do dana danasnjeg nije uspela da resi brigu o zdravlju sopsvenih gradjana.

Tako da - mani se corava posla :)

Link to comment
23 minutes ago, namenski said:

@Leia dzaba ti trud :D

Umovi novokomponovanih apologeta svakovrsne demokratije nepogresivo slede dogmatsku matricu po kojoj zivotu u najboljem od najboljih svetova nema alternative.

Inace, kada vec pomenuh dogmatizam, cudno je, a mozda i nije, da su dogmaticniji od bilo kog branitelja socijalizma i ostalih totalitarizama kojeg sam ovde imao prilike da vidim.

Prilika je propustena: umesto  da se 90-ih, po padu socijalizma, pristupilo preispitivanju sopstvenih drustvenih problema i mogucnostima njihovog resavanja, kapitalizam je postupio onako kako je jedino mogao da postupi: podivljao, nicim ogranicen, pokusao da iz zaleta izbrise kojih par stotina godina borbe za sopstveno uljudjivanje, borbe u kojoj su ucestvovali i neki od njegovih sopstvenih najvecih mozgova i prepustio se, razbaskario u nicim sputanom divljanju i prodavanju magle, uspevajuci pri tom da svet, Planetu, dovede blize izgledima za unistenje nego ikada za vreme postojanja socijalistickih tiranosaurusa poput 1 CCCP...

Od rata do ekologije.

Sa sve dirljivim zaobilazenjem cinjenice da, na primer, zemlja perjanica svekolike slobode i trzisne ekonomije, do dana danasnjeg nije uspela da resi brigu o zdravlju sopsvenih gradjana.

Tako da - mani se corava posla :)

 

 

Ja i dalje verujem u 1 demokratiju (onu iz teorije) i mogucnost da neistomisljenici razgovaraju na civilizovan nacin.

Ako i ja zavrsim na Hazardovoj ignore listi, neka me se seca po dobru :fantom:

A ovo sve sto pricas, potpis, +1, itd itd.

 

Link to comment
1 minute ago, Leia said:

 

 

Ja i dalje verujem u 1 demokratiju (onu iz teorije) i mogucnost da neistomisljenici razgovaraju na civilizovan nacin.

Ako i ja zavrsim na Hazardovoj ignore listi, neka me se seca po dobru :fantom:

A ovo sve sto pricas, potpis, +1, itd itd.

 

Verujem i ja, narocito - moja slabost, priznajem - u onu Wobbly varijantu, sa sve nenasiljem i eduiacijom masa citanjem lekcija iz americkih citanki na uglovima..

Ali, moram da priznam, sve cesce se osvrcem za nekim koznim mantilom.

Ako treba i preko Alija :D, da ne bude da sam proriv cvetajuceg kapitalizma...

 

Ili, da citiram po secanju Sona Konerija iz Ruske kuce: Znam odlixno mane i jednih i drugih, ali ovi levi - ako nista drugo, manje seru.

Link to comment
11 minutes ago, namenski said:

Ili, da citiram po secanju Sona Konerija iz Ruske kuce: Znam odlixno mane i jednih i drugih, ali ovi levi - ako nista drugo, manje seru.

 

Nema boljeg primera od Brexita kuda na kraju balade vodi taj elokventni zavodljivi bullshitting. Osveta Boldrika stize u vidu samoubistva iz zasede :D

 

Zavedi pa vladaj :rolleyes:

https://www.opendemocracy.net/en/transformation/why-revolution-is-no-longer-possible/

 

 

 

 

Link to comment

Moram reći da je ovaj Ada Mall prvi tržni centar (mislim na ove od posle 2000., Delta City, Ušće itd.) koji nije ružan, deluje osmišljen i uklopljen u okolinu, nije samo bupnuta kocka na sred placa. Videćemo na šta će da liči za 5-10 godina

Link to comment
Just now, hazard said:

Moram reći da je ovaj Ada Mall prvi tržni centar (mislim na ove od posle 2000., Delta City, Ušće itd.) koji nije ružan, deluje osmišljen i uklopljen u okolinu, nije samo bupnuta kocka na sred placa. Videćemo na šta će da liči za 5-10 godina

Definisi "uklopljen" posto on jeste kao uglavljen, ali  interakcija sa okolnom infrastrukturom stvara haos.Pa ne znam kako je "uklopljen"?

Link to comment

:lol:

bio je prilog na teveu. ljudima okolo u radničkoj popucale kuće, zidovi... od miniranja za temelje tog ada mola. grad poslao veštake i odjebo ih, nije do miniranja.

Link to comment

@Frank Pembleton

Mislio sam vizuelno. Ne štrči previše. Infrastrukturno jeste loše, jedva uđeš u garažu, usko i klaustrofobično, i tako svaki prolaz između nivoa, kada sam izlazio prvo mi je palo na pamet šta ako ovde bude neki požar jebote, ne možeš ni iz kola da izađeš...

 

Mislim da će biti manja gužva ubuduće nego sada, jer je ovo bilo otvaranje i svi su pohrlili (ja sam slučajno otišao, poslali su me iz Big Fashion-a tamo jer je bio broj nečega samo tamo na lageru), ali svakako će stvarati haos za saobraćaj na već haotičnoj lokaciji.

 

Mada će najveći haos biti kad pored mostarske petlje otvore BW Galeriju...

Link to comment

Da, trotoar je tu baš problematičan, sinoć su ljudi ,,ispadali" tu sa trotoara.

 

Navodno će investitor do kraja godine izgraditi pešačku pasarelu preko ulice.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...