Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

2 hours ago, roksi said:

 

oo, hazarde:)) u pravu je namenski, tesko je raspravljati s nekim koji je vec a priori odlucio da to drugo ne vredi nista. 

 

mozda onda jedino da se slozimo po pitanju da je ono sto vredi tebi vs. ono sto vredi meni, jesu sasvim dugacije pozicije. ti nalazis uspesnost u onome sto je preovladalo, a ja u onome sto je imalo za cilj boljitak daleko siri spektar ljudi. u isto vreme uzimajuci u obzir i vrline i propuste tog sistema. 

 

kako god da se uzme, taj sistem se danas olako poima i proglasava utopijom - ali to nije sasvim cinjenicno. jer ne zaboravimo da je isti zaista pomogao ogromnoj grupaciji da stane na noge - obrazovno, zdravsteno, you name it. 

 

 

ja nemam sta dodati ili oduzeti. elokventno i vrlo u metu.

 

Nisam ja ništa a priori odlučio (šta piše namenski ne znam jer mi je na ignore listi), postoji valjda neka empirija i neka istorija. Neke činjenice. Ja sam po ubeđenju uglavnom pragmatista, empirista. Socijalizam je fejlovao. Propao, raspao se. I to relativno brzo (nekoliko decenija). Traktati su napisani o tome, a neki su i znali šta će se desiti pre nego što se eksperiment proširio planetom (Hajek je Put u kmetstvo objavio 1944.). Taj sistem je imao za cilj utopiju ali je proizveo distopije.

 

I ne vidim kako možemo da se složimo u ovom slučaju o različitoj definiciji uspešnosti (definicija vrednosti je već druga stvar, to OK; ono što vredi tebi ne mora da vredi meni i obratno). Kada su društveni sistemi u pitanju, onda valjda uspešnost = preovlađivanje, preživljavanje. I ne može biti ključan "cilj" ako nije ostvaren...ne kažem je da su socijalisti/komunisti bili a priori ružni, prljavi i zli, da nisu imali dobre namere i sl. No to je kao medicina do pre 150 godina otprilike - osim neodložnih hirurških intervencija, kada si bio bolestan bilo ti je najbolje da izbegavaš lekare (ima lep opis toga kod Montenja recimo). Nisu lekari namerno pokušavali da povrede i ubiju svoje pacijente, oni su bili ubeđeni da ih leče. Cilj je bio plemenit...samo nisu imali pojma šta rade u većini slučajeva. Kako, ono put do pakla...

 

Ogromna grupacija ljudi pod socijalizmom jeste stala na noge. Ali opet, izgubila ogroman deo toga kada je sistem pukao. I opet, te iste grupacije ljudi su stajale na noge i u Francuskoj, Italiji, Britaniji, Danskoj, SAD, Kanadi itd. u isto vreme. I stale su bolje na noge, i održale to...za razliku od nas. A i na ovim prostorima društveni i materijalni napredak postojao je i pre komunista i posle.

 

No neću da trolujem ovaj topik više o tome. Ono što se kod nas gradilo u smislu modernizma posle rata nema veze samo sa socijalizmom, na isti način i sa skoro istim motivima često (ne uvek) se gradilo i na Zapadu. Meni se jednako ne sviđa brutalizam i mrskih kapitalističkih banaka i mrskih socijalističkih SOURa :D koliko bi god ja voleo da je NBG 50ih izgrađen u stilu poznog Ar Dekoa :) i pod nekom drugom vlašću bi smo dobili i savske i mirijevske i razne druge blokove, takvi su bili trendovi.

Link to comment
On 18.5.2019. at 20:52, jms_uk said:

Za ljubitelje, a i one koji to nisu :)

02174c41671eb6f0c350915f0663a201.jpg

3be96336ba0116d9eb2b8d3bf77f7167.jpg

57e94eec30fea2bc1bb04db855014001.jpg

e7b288e9752e9634e1c2156e70ed2d25.jpg


Sent from my iTelephone using Tapatalk

 

O jea. Tenks :wub:

 

i hvala @namenski za preporuku za knjigu, tek sada vidim. Gde moze to da se nadje?

Link to comment
1 hour ago, palikaris said:

i hvala @namenski za preporuku za knjigu, tek sada vidim. Gde moze to da se nadje?

Nema na cemu, ali izvinjenje: samo na polici, pala mi je na pamet i potrazio je kada si pokrenuo pricu o Crvenom Becu.

Mozda neko od upucenijih moze da pokusa sa trazenjem PDF-a, ja bas i nisam :(

BTW, ako si vec neko zada truda, neka potrazi i cini mi se MIT izdanje: The Architecture of Red Vienna, namensko :D je i odlicno za i oko teme.

 

Edit: pisem sa nekog ubiboze tableta...

Edited by namenski
Link to comment



 
I meni deluje da smo vec zasli na teritoriju sta se kome vise svidja.
Koliko je studiozan bio pristup da se arhitektura realizuje po meri coveka sjajno se vidi i u ovom prirucniku koji je i dan danas u upotrebi - 
 
 
35E24DE7-FDDF-4B46-BAA3-BE4BDFDB9470.jpeg.87ff5b7e537908201b70cd2148726103.jpeg
0AF4601A-4117-41D8-918D-84452F651095.jpeg.33d03be9d82ca8f60661fceb9591034c.jpeg


https://parapsihopatologija.com/forums/index.php?/topic/73-Arhitektura#entry4452395

Jel ima onlajn neka od ove dve knjige, al ova strana na englleskom[emoji12]




...shiit has hit the fan...

Link to comment
On 19.5.2019. at 21:21, hazard said:

In a complex system, intentions do not matter; only results do. ,,Zli kapitalizam" napravi za svoje građane, uključujući i radničku klasu, bogatije pa i humanije društvo, veće materijalno blagostanje prosečnog čoveka i daleko veći standard života nego socijalizam pod vođstvom komunističkih partija sa sve svojim lepim i dobrim namerama i pokušajima pravljenja utopije.

 

Ah pa onda mozemo reci da je i tzv. drzava blagostanja na Zapadu bila na vrhuncu dok su kao rival postojali primeri makar i relativno uspesnih socijalistickih drzava, dok je posle pada SSSR, Berlinskog zida itd i kod njih taj trend humanosti u padu, valjda kapitalisti rekli - sto sad da se cimamo oko raje i njihovog standarda kad vise ne preti crvena poshast.

 

Tako da slaba vajda za prosecnog coveka od tih Art Deco fasada za kojima uzdises, srednja klasa ubrzano hrli u prekarijat kome je prirodno staniste betonska suburbia...

 

Btw

@Frank Pembleton  Nemam Nojferta na engleskom al zna se ko je ovde strucno lice za taj fah :happy: @jms_uk

Link to comment

:D

 

Podsetio me hazard komesamnagnorlisti, pomenuvsi na ovom topiku Hajeka kao vrhunski autoritet, 1 prorok: kolika pizda libertarijanska treba da budes, pa da 1944. objavis The Road of Seldom, vjerujutm libertarijanizma, 1 bibliju, koja, izmedju ostalog, kaze da je drzavni intervencionizam fuj...

1944. kada su drzave diljem Planete bile sve i svja, kada su se totalitarizovale u tolikoj meri da je cak i 1 Amerika zabranila promenu radnog mesta osim ako to nije u interesu drzave odbrane zemlje, ratnog napora, kada bez drzavnog ausvajsa nisi mogao niti smeo ni ekser da zakucas...

Link to comment

Jeste, ali to je 1 slobodarski ausvajs, a ne neki opresivni komunjarski :fantom:

 

edit. Kao sto su shared economy i 0 hours ugovori za posao zapravo produkt sveopste slobode koju kapitalizam pruza, a ne nikako rezultat grabeza 1% koji vecini ne ostavlja dovoljno ni za osnovne potrebe tipa jela, stanovanja i prevoza.

Edited by Leia
Link to comment
25 minutes ago, Leia said:

 

Ah pa onda mozemo reci da je i tzv. drzava blagostanja na Zapadu bila na vrhuncu dok su kao rival postojali primeri makar i relativno uspesnih socijalistickih drzava, dok je posle pada SSSR, Berlinskog zida itd i kod njih taj trend humanosti u padu, valjda kapitalisti rekli - sto sad da se cimamo oko raje i njihovog standarda kad vise ne preti crvena poshast.

 

Osim što su neoliberalne deregulacione reforme počele još na početku 80ih, pod Reganom i Tačerkom, kao odgovor na ekonomsku stagnaciju s kraja 70ih, dok je SSSR još uvek bio živ i zdrav. Pad komunističkih režima jeste dodatno delegitimisao socijalističku politiku i pojačalo neoliberalni trijumfalizam 90tih. No sada se to već 10 godina uveliko preispituje i levičarska politika je opet u usponu...to može, ono, kada postoji demokratija pa ,,raja" može da glasa, promeni vladu, i politiku koju ona vodi. Za razliku od sistema gde postoji jednopartijska diktatura proleterijata.

 

 

Link to comment
11 minutes ago, Leia said:

 

edit. Kao sto su shared economy i 0 hours ugovori za posao zapravo produkt sveopste slobode koju kapitalizam pruza, a ne nikako rezultat grabeza 1% koji vecini ne ostavlja dovoljno ni za osnovne potrebe tipa jela, stanovanja i prevoza.

 

,,Vidi šta vi radite crncima" argument.

 

Socijalizam je sranje != neregulisani kapitalizam je super

Link to comment
5 minutes ago, hazard said:

 

,,Vidi šta vi radite crncima" argument.

 

Socijalizam je sranje != neregulisani kapitalizam je super

+1

 

S tim sto je kapitalizam regulisan u onoj meri koliko je socijalizam :fantom:

Link to comment
38 minutes ago, Leia said:

 

Ah pa onda mozemo reci da je i tzv. drzava blagostanja na Zapadu bila na vrhuncu dok su kao rival postojali primeri makar i relativno uspesnih socijalistickih drzava, dok je posle pada SSSR, Berlinskog zida itd i kod njih taj trend humanosti u padu, valjda kapitalisti rekli - sto sad da se cimamo oko raje i njihovog standarda kad vise ne preti crvena poshast.

 

E da, još nešto. Ovaj argument sam video više puta, i moram reći da mi je muka od njegove implikacije: dakle, potrebno je bilo da stotine miliona ljudi pate pod raznim diktaturama sa sve KGBovima, gulazima, kulturnim revolucijama i velikim skokovima napred kako bi radnička klasa na Zapadu dobila državu blagostanja? I za time se kao žali?

 

Isto kao i kukanje na globalizaciju. Jadan zapadni radnik jer više ne može od rada u fabrici da živi k'o bog i da bude pretplaćen na prosperitet, a milijardu+ ljudi po Kini, indiji, Vijetnamu itd. koje je upravo ta globalizacija i liberalizacija svetske trgovine izvukla iz najgoreg siromaštva i omogućila nešto blizu tog zapadnog standarda, njih ko jebe. I onda mi je najbolje kada ovakve argumente poturaju ,,levičari".

 

Neka se zapadna radnička i niža srednja klasa izbori za svoja prava unutar svojih država, koje su dovoljno bogate, bez da to zahteva nečiju tuđu mizeriju

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...