Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

2 minutes ago, hazard said:

 

Misliš na one koje nisu već srušene, i one koje nisu (pred)viđene za rušenje?

 

Rušenje zgrada iz 60tih i 70tih je u Britaniji toliko učestalo da si pre 10ak godina imao na Diskaveriju i sl. redovne emisije sa ,,implozijama" takvih građevina...

 

 

Ne, mislim da nesto ovakvo, ili ovakvo. Guglaj da vidis sta su strucnjacitm            tada pisali o tim zgradama, i koliko danas vredi kvadrat stana tamo, sta je trzistetm  reklo o njihovom kvalitetu. U UK je problem takozvane stambene politike, te zgrade su gradjene skoro iskljucivo kao social housing, za najgoru sirotinju, jako lose su odrzavane, pa su zato (bile) stigmatizovane. To nema veze sa stilom ni sa kvalitetom tih zgrada. 90ih, kada je i tamo privatizovan skoro ceo taj javni stambeni fond, u mnogim od tih zgrada je jagma za stanovima. I ne treba ih mesati sa Novim Beogradom koji je gradjen za srednju klasu, i koji je super luksuzan.

Link to comment

meni je modernisticka arhitektura favorit, jedva cekam drugu sezonu serijala 'betonski spavaci' da napravim sebi ovogodisnji itinerer za obilazak arhitekture iz doba jugoslavije.

 

brutalizam, moze kad god :)

Edited by morgana
Link to comment
6 hours ago, morgana said:

meni je modernisticka arhitektura favorit, jedva cekam drugu sezonu serijala 'betonski spavaci' da napravim sebi ovogodisnji itinerer za obilazak arhitekture iz doba jugoslavije.

 

brutalizam, moze kad god :)

 

+milion

 

@hazard apropo tvoje kritike da nije gradjeno (odnosno uspesno realizovano) po meri coveka, mozda pogledaj 'betonske spavace'. a estetski aspekat je opet sasvim licna stvar. sve u svemu, ako te zanima malo dublje, cekiraj maroja mrduljasa.

Link to comment
6 hours ago, palikaris said:

 

To se zove modernizam, i takav urbanizam i arhitektura se radila svuda u svetu, tzv. internacionalni stil. I predstavlja vrhunac te oblasti ljudskog delovanja, ovo sto imamo posle je samo dekadencija zestoka u svakom smislu. A ta "soc" odrednica je dodata od domacih salabajzera da bi se s tim sprdalo. Pola zapadne evrope je napravljeno u tom istom stilu. I to u najgore vreme, kada su gradovi bili razvaljeni potpuno posle rata, opsta beda, nestasica svega, i trebalo je brzo izgraditi ogroman broj stanova za ljude koji su ostali bez istih u ratu, plus ubrzo zatim do tada nevidjena eskplozija urbane populacije koju je trebalo negde smestiti. I uspelo se, ne samo da se smeste, nego da se smeste u takva naselja kakav je Liman ili Novi Beograd.

 

Nije baš isto kad gledaš periferiju Beča, ili Budimpešte. Beč je pun tih socijalnih zgrada, ali ja tamo nisam video ništa slično tim našim (ili mađarskim, bugarskim, poljskim) blokovima.

 

Novi Beograd ti nije dobar primer za posle rata, raširio se kasnije. Kad sam bio dete je bilo šest kaplara, deo oko opštine, kasnije televizorke, ali to je bilo debelo kasnije iza rata, nisam baš toliko mator.

 

 

Edited by Anonymous
Link to comment

+ ovo (apropo izlozbe u (MoMA) u Njujorku: „Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948 – 1980“)

 

 

(cini mi se da je i namenski kacio onomad fotke eksponata)

Link to comment
9 hours ago, roksi said:

 

+milion

 

@hazard apropo tvoje kritike da nije gradjeno (odnosno uspesno realizovano) po meri coveka, mozda pogledaj 'betonske spavace'. a estetski aspekat je opet sasvim licna stvar. sve u svemu, ako te zanima malo dublje, cekiraj maroja mrduljasa.

 

I meni deluje da smo vec zasli na teritoriju sta se kome vise svidja.

Koliko je studiozan bio pristup da se arhitektura realizuje po meri coveka sjajno se vidi i u ovom prirucniku koji je i dan danas u upotrebi - 

 

 

35E24DE7-FDDF-4B46-BAA3-BE4BDFDB9470.jpeg

0AF4601A-4117-41D8-918D-84452F651095.jpeg

Link to comment
16 minutes ago, Leia said:

I meni deluje da smo vec zasli na teritoriju sta se kome vise svidja.

Nemoj Hazardu da rusis sneska, opste je poznato da su socijalisticko-komunisticki planeri zasrali danasnji Beograd, sve u saradnji sa podmuklim kapitalistickim nazovi strucnjacima....

Antrop-Mere01.jpg

 

Antrop-Mere02.jpg

 

Sad, sto su ovakvi i slicni prirucnicitm izdavani u tirazima nekoliko puta vecim nego danasnji Laguna megabestseleri, to je do trzista, jel tako, tako je... :D

 

I, da, mogao si da spavas na klupi u parku, a da te niko ne dira... :sleep:

Bilo i parkova, jebiga :D

Link to comment

To macku o rep... :sleep:

17 hours ago, hazard said:

Nigde nisam branio srpsku tranzicionu i post-tranzicionu arhitekturu i urbanizam, jasno je da je to jedna katastrofa širokih razmera...no to ne čini socijalistički urbanizam i arhitekturu dobrim. Najveći deo problema koji Beograd danas ima u saobraćajnom i infrastrukturnom smislu, napravili su socijalistički planeri

 

Link to comment
2 hours ago, Leia said:

 

I meni deluje da smo vec zasli na teritoriju sta se kome vise svidja.

Koliko je studiozan bio pristup da se arhitektura realizuje po meri coveka sjajno se vidi i u ovom prirucniku koji je i dan danas u upotrebi - 

 

 

35E24DE7-FDDF-4B46-BAA3-BE4BDFDB9470.jpeg

 

Šta radi ovaj na prvoj slici? :huh:

Link to comment
2 hours ago, Leia said:

 

I meni deluje da smo vec zasli na teritoriju sta se kome vise svidja.

Koliko je studiozan bio pristup da se arhitektura realizuje po meri coveka sjajno se vidi i u ovom prirucniku koji je i dan danas u upotrebi - 

 

 

35E24DE7-FDDF-4B46-BAA3-BE4BDFDB9470.jpeg

0AF4601A-4117-41D8-918D-84452F651095.jpeg

 

Da li misliš da tradicionalna arhitektura, koja je evoluirala vekovima, nije bila de fakto isto tako studiozna, ako ništa drugo kroz dugi proces pokušavanja raznih stvari i učenja šta funkcioniše a šta ne? Da ljudi pre 20. veka nisu umeli da dimenzioniraju sobu kako treba? I ne misliš da kroz takav proces kumulativno može više da se nauči nego kroz 2-3 životna veka modernih arhitekata?

 

Takođe, mislim da si moje ,,po meri čoveka" shvatila suviše bukvalno.

Link to comment
21 hours ago, hazard said:

Užice je uz Novu Varoš jak kandidat za titulu ,,najružniji grad na najlepšem mestu", hvala socrealizmu i pratećoj tranziciji

 

pa ti bas stvarno mrzis socrealizam :D

 

uzice je po svim urbanistickim, arhitektonskim i umetnickim merilima imao najlepsi i najpametnije osmisljen trg, trrg partizana, koji pored trga u ljubljani i velenju vazi za najuspesnije urbanisticke poduhvate socrealizma u citavoj jugoslaviji (hvalili ga onoliko i mitrovic i podreka)

no, tesko je ljudima udovoljiti, kod arhitekture i urbanizma i ne vredi ako je nesto sa strucne strane ok ukoliko to ljudima ne pase. a nasim ljudima izgleda pase samo neoklasicizam, neobarok, akademizam ... sve modernije, moderno, socrealisricko, savremeno je predmet kritike, neprihvatanja i zgrazavanja... 

650753_uzice-trg-panorama-ulica_ls.jpg

Link to comment
18 hours ago, palikaris said:

 

Ne, mislim da nesto ovakvo, ili ovakvo. Guglaj da vidis sta su strucnjacitm            tada pisali o tim zgradama, i koliko danas vredi kvadrat stana tamo, sta je trzistetm  reklo o njihovom kvalitetu. U UK je problem takozvane stambene politike, te zgrade su gradjene skoro iskljucivo kao social housing, za najgoru sirotinju, jako lose su odrzavane, pa su zato (bile) stigmatizovane. To nema veze sa stilom ni sa kvalitetom tih zgrada. 90ih, kada je i tamo privatizovan skoro ceo taj javni stambeni fond, u mnogim od tih zgrada je jagma za stanovima. I ne treba ih mesati sa Novim Beogradom koji je gradjen za srednju klasu, i koji je super luksuzan.

 

Kratko guglanje kaže da su stanovi u tom Bransvik centru 700k do milion funti. To jeste 1,5 do 2 puta skuplje od cene prosečnog stana. No London je ogroman, a Bransvik centar nalazi se vrlo blizu centra Londona, ili može se reći u širem centru grada (Vestiminster je na sat vremena peške, duplo brže prevozom, LSE je na 10 min prevozom, centar Sitija je 20 min prevozom, obodi Sitija su još bliži itd.). Dakle koliko tu cene, u odnosu na prosek, nosi sama lokacija? Verovatno dosta. U Londonu je generalno sve skupo, za basnoslovne cifre prodaju se i neuslovni ćumezi (slično je u Parizu i drugim takvim gradovima - dovoljno je da pogledaš samo šta se u Beogradu prodaje i za koje cifre, pa da ti bude jasno da velika cena nije uvek odraz kvaliteta). I da u moru masovne gradnje iz 60ih i 70ih ima i dobrih zgrada, i da su neke od njih na ceni, to nije ništa čudno. No ostaje činjenica da je na Zapadu (a i šire), malo koji arhitektonski pravac omražen kao brutalizam. I u tom stilu nije građeno samo za sirotinju, građene su recimo i javne zgrade (biblioteke, opštinske većnice i sl.) pa se i one ruše.

 

Evo ti ovde 9 najskupljih ulica u Londonu. U svim tim ulicama prosečni dom košta preko 9 miliona funti (u najskupljoj, 15,6). U poređenju s ovim, kvadrat u nekom Bransvik centru je smejurija. Ne vidim nigde brutalističke solitere...dominira tradicionalna/predratna arhitektura.

 

I da, da li je NBG ,,građen za srednju klasu" ili je ,,super luksuzan"? Odluči se, jer ne može biti i jedno i drugo (možda samo u glavama ljudi u Srbiji, koji često koriste reč ,,buržuj" za bogataše). Prava luksuzna stanogradnja u SFRJ je bila veoma retka, i skoro po pravilu je rađena za visoke funkcionere. Ima blizu Metropola takva jedna zgrada, 4 sprata 4 stana. Ne sumnjam i da po NBG ima takvih zgrada, ali one su izuzetak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...