Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Evo sada i ja gledam (propustio sam ovaj post ranije). Lepo izgleda i u skladu sa tradicijom, rekao bih.

 

@namenski Ovo smo već viđali u Beogradu, Kolos je tako imao potrebu da menja mesto boravka, juriša na stubove savskog mosta i slično.

Inače sam (na netu) viđao brojne projekte kuća na vodi (plutajućih, plovećih) daleko skromnijih dimenzija, primerenijih svakodnevnom životu i uvek ograničenom prostoru u gradovima.

Link to comment
  • 3 weeks later...
43 minutes ago, morgana said:

Ako je u Uzicu nesto ruzno, to su onda one silne privatne kuce, a ne socrealisticki objekti.

 

Pa ne znam baš

 

Ali stvar sa socrealističkom arhitekturom nije samo u ružnoći, nego u osećaju tmurnosti, raspada i dehumanizacije koji izaziva. Kuća može biti ružna, kič i odvratna ali nekako ne dominira nad tobom kao brutalistički soliter.

Edited by hazard
Link to comment
32 minutes ago, hazard said:

 

Pa ne znam baš

 

Ali stvar sa socrealističkom arhitekturom nije samo u ružnoći, nego u osećaju tmurnosti, raspada i dehumanizacije koji izaziva. Kuća može biti ružna, kič i odvratna ali nekako ne dominira nad tobom kao brutalistički soliter.

 

Pa ne znam bas ni ja, “socrealisticka” arhitektura onako kako su je zamislili u Bauhausu trebala je biti bas po meri coveka, utilitaristicka do kraja. Uz to, ti soliteri su zamisljeni da budu okruzeni zelenilom, parkovima, pesackim stazama, igralistima za decu itd.

Hronicni problem kod nas je lose odrzavanje, slazem se  naravno da zapusteni soliter sa raspad fasadom i svakom terasom zastakljenom drugacije definitivno ne deluje privlacno.

Link to comment
Just now, Leia said:

 

Pa ne znam bas ni ja, “socrealisticka” arhitektura onako kako su je zamislili u Bauhausu trebala je biti bas po meri coveka, utilitaristicka do kraja. Uz to, ti soliteri su zamisljeni da budu okruzeni zelenilom, parkovima, pesackim stazama, igralistima za decu itd.

Hronicni problem kod nas je lose odrzavanje, slazem se  naravno da zapusteni soliter sa raspad fasadom i svakom terasom zastakljenom drugacije definitivno ne deluje privlacno.

 

Utilitaristička svakako da, Le Korbizije i ekipa su stambene zgrade redefinisali kao ,,mašine za stanovanje". Ali ja to ne bih nazvao ,,po meri čoveka", zapravo, baš naprotiv...da ne govorimo da taj apstraktni utilitarizam nije video neke stvari koje su itekako utilitarne u tradicionalnoj arhitekturi i urbanizmu (što je problem svih modernizatora, ne samo arhitekata i urbanista).

 

Održavanje jeste klasična srpska boljka, i važi za sve. Kada su zgrade iz doba socijalizma u pitanju, tu se nadovezale i 90ete i siromaštvo i loše organizovan prelaz iz državnog/društvenog održavanja u privatno (mislim na zajedničko od strane stanara, koji su postali vlasnici a ne samo korisnici stanova). No ja sam suviše mlad da bi pamtio vreme kada su te zgrade bile nove (možda i lepe), meni su socijalistički soliteri u glavi oduvek bili samo oronuli prljavi raspad i ništa više. Priznajem da je to subjektivna komponenta odnosa prema toj arhitekturi (i ako odražava već jako dugo objektivno stanje).

 

No nije samo do toga. Ta beton-brutalistička arhitektura čini mi se jednostavno loše stari. Viđao sam to i po Zapadu, i u 1 Švajcarskoj gde se sve održava besprekorno, fasade čiste i sl. Goli beton itd. po meni ne trpi lepo zub vremena, ne dobija nikakvu patinu niti ,,dostojanstvo", već samo izgleda ofucano, otrcano, i prljavo. Sve to mi daje jedan utisak postindustrijske apokalipse. Na celom NBG npr. se ocećam tako. Interesantno mi izgleda jedino iz aviona iz daleka, kada zgrade izgledaju kao neke poređane lego kockice. U tim trenucima pomislim da je problem što su arhitekte koje su to radile gledale sve tako, iz ptičije perspektive, umesto sa nivoa ulice iz perspektive nekog ko tu treba da živi. Danas mi u najboljem slučaju zgrade iz doba SFRJ izgledaju kao neka zastarela scenografija za naučnu fantastiku (npr. Genex kula).

Link to comment
6 minutes ago, hazard said:

 

Utilitaristička svakako da, Le Korbizije i ekipa su stambene zgrade redefinisali kao ,,mašine za stanovanje". Ali ja to ne bih nazvao ,,po meri čoveka", zapravo, baš naprotiv...da ne govorimo da taj apstraktni utilitarizam nije video neke stvari koje su itekako utilitarne u tradicionalnoj arhitekturi i urbanizmu (što je problem svih modernizatora, ne samo arhitekata i urbanista).

 

Održavanje jeste klasična srpska boljka, i važi za sve. Kada su zgrade iz doba socijalizma u pitanju, tu se nadovezale i 90ete i siromaštvo i loše organizovan prelaz iz državnog/društvenog održavanja u privatno (mislim na zajedničko od strane stanara, koji su postali vlasnici a ne samo korisnici stanova). No ja sam suviše mlad da bi pamtio vreme kada su te zgrade bile nove (možda i lepe), meni su socijalistički soliteri u glavi oduvek bili samo oronuli prljavi raspad i ništa više. Priznajem da je to subjektivna komponenta odnosa prema toj arhitekturi (i ako odražava već jako dugo objektivno stanje).

 

No nije samo do toga. Ta beton-brutalistička arhitektura čini mi se jednostavno loše stari. Viđao sam to i po Zapadu, i u 1 Švajcarskoj gde se sve održava besprekorno, fasade čiste i sl. Goli beton itd. po meni ne trpi lepo zub vremena, ne dobija nikakvu patinu niti ,,dostojanstvo", već samo izgleda ofucano, otrcano, i prljavo. Sve to mi daje jedan utisak postindustrijske apokalipse. Na celom NBG npr. se ocećam tako. Interesantno mi izgleda jedino iz aviona iz daleka, kada zgrade izgledaju kao neke poređane lego kockice. U tim trenucima pomislim da je problem što su arhitekte koje su to radile gledale sve tako, iz ptičije perspektive, umesto sa nivoa ulice iz perspektive nekog ko tu treba da živi. Danas mi u najboljem slučaju zgrade iz doba SFRJ izgledaju kao neka zastarela scenografija za naučnu fantastiku (npr. Genex kula).

 

Uf, koliko je modernizam po meri coveka mozes da vidis danas u bilo kom bloku na Novom Beogradu, i to uporedis za bilo kojim drugim delom grada izgradjenim ranije ili kasnije. Gomila otvorenog prostora, zelenila, malte ne imas park velicine zemunskog izmedju svake dve zgrade, igralista, obdanista i skole za decu na walking distance, siroki bulevari u kojima nema guzve, ni parking ne bi bio problem da od 90ih na ovamo ne popunjavaju taj prazan prostor izmedju zgrada nekim zgradurinama potpuno nerezonski i neplanski, itd. I sve je to racionalno slozeno, tako da nema rasipanja prostora, nego imas vise ljudi po kvadratnom kilometru nego u starom delu grada, gde su svi zbijeni ko sardine, a dete moze da ti se igra na trotoaru ispred zgrade i udise dim iz auspuha.

 

Sto se kvaliteta gradnje i odrzavanja zgrada tice, isto, zgrade po NBG su vec stare po 40 i vise godina, nikada ni cent nije ulozen u njihovo odrzavanje, i opet su ok, nisu se raspale, ne odvaljuju se fasade, itd. Pravljene su tako da ne zahtevaju mnogo odrzavanja. A to onda kad uporedis sa ovim zgradama od 90ih do danas, pravljenim od stiropora i ljepenke, koje posle 10tak godina izgledaju kao da su od pre prvog svetskog rata, budj od vlage na fasadi, ako ima nekog metala zardjao je, itd.

 

To "masina za stanovanje" je vise bio princip projektovanja i gradnje, u smislu postavljanja nekih standarda (pre svega prostornih), i same tehnike gradnje, prefabrikacije, itd. Da se zgrada projektuje i gradi krajnje racionalno, kao sto se dizajnira i proizvodi automobil na primer. Ali to ne znaci da nisu po meri coveka, i te kako jesu. I ti modernisticki stanovi su spakovani tako da imas u datoj kvardaturi sve sto ti treba, a da nema nepotrebnog rasipanja prostora, koji posle treba grejati i hladiti. E sad, negde se u tome uspelo vise, negde manje, zavisi od kvaliteta i vestine projektanata. Po Londonu su danas te "brutalisticke betonske" zgrade medju najskupljima, i ako su kada su gradjene pljuvane i posipano drvlje i kamenje na projektante, danas se stanovi u njima nenormalno traze i dostizu nenormalne cene. Jer se shvatilo da je zapravo zivot u nekom Barbican bloku daleko kvalitetniji negu u predratnim engleskim kucicama od cigle u istom kraju, koje nemaju ni izolaciju, vlazne su, mracne su, prostor unutra je nefunkcionalan, itd. Ono gde je veliki problem zgrada iz tog vremena je energetksa efikasnost, ali to je zato sto to nije postojalo kao tema tada.

Link to comment
2 hours ago, hazard said:

Užice je uz Novu Varoš jak kandidat za titulu ,,najružniji grad na najlepšem mestu", hvala socrealizmu i pratećoj tranziciji

Dovoljno je znati da im se najvisa zgrada u centru zove "lepa brena" :D

Link to comment
47 minutes ago, hazard said:

 

Utilitaristička svakako da, Le Korbizije i ekipa su stambene zgrade redefinisali kao ,,mašine za stanovanje". Ali ja to ne bih nazvao ,,po meri čoveka", zapravo, baš naprotiv...da ne govorimo da taj apstraktni utilitarizam nije video neke stvari koje su itekako utilitarne u tradicionalnoj arhitekturi i urbanizmu (što je problem svih modernizatora, ne samo arhitekata i urbanista).

 

Održavanje jeste klasična srpska boljka, i važi za sve. Kada su zgrade iz doba socijalizma u pitanju, tu se nadovezale i 90ete i siromaštvo i loše organizovan prelaz iz državnog/društvenog održavanja u privatno (mislim na zajedničko od strane stanara, koji su postali vlasnici a ne samo korisnici stanova). No ja sam suviše mlad da bi pamtio vreme kada su te zgrade bile nove (možda i lepe), meni su socijalistički soliteri u glavi oduvek bili samo oronuli prljavi raspad i ništa više. Priznajem da je to subjektivna komponenta odnosa prema toj arhitekturi (i ako odražava već jako dugo objektivno stanje).

 

No nije samo do toga. Ta beton-brutalistička arhitektura čini mi se jednostavno loše stari. Viđao sam to i po Zapadu, i u 1 Švajcarskoj gde se sve održava besprekorno, fasade čiste i sl. Goli beton itd. po meni ne trpi lepo zub vremena, ne dobija nikakvu patinu niti ,,dostojanstvo", već samo izgleda ofucano, otrcano, i prljavo. Sve to mi daje jedan utisak postindustrijske apokalipse. Na celom NBG npr. se ocećam tako. Interesantno mi izgleda jedino iz aviona iz daleka, kada zgrade izgledaju kao neke poređane lego kockice. U tim trenucima pomislim da je problem što su arhitekte koje su to radile gledale sve tako, iz ptičije perspektive, umesto sa nivoa ulice iz perspektive nekog ko tu treba da živi. Danas mi u najboljem slučaju zgrade iz doba SFRJ izgledaju kao neka zastarela scenografija za naučnu fantastiku (npr. Genex kula).

Povuci reč !

😉 

Link to comment
1 hour ago, hazard said:

 

Utilitaristička svakako da, Le Korbizije i ekipa su stambene zgrade redefinisali kao ,,mašine za stanovanje". Ali ja to ne bih nazvao ,,po meri čoveka", zapravo, baš naprotiv...da ne govorimo da taj apstraktni utilitarizam nije video neke stvari koje su itekako utilitarne u tradicionalnoj arhitekturi i urbanizmu (što je problem svih modernizatora, ne samo arhitekata i urbanista).

 

Održavanje jeste klasična srpska boljka, i važi za sve. Kada su zgrade iz doba socijalizma u pitanju, tu se nadovezale i 90ete i siromaštvo i loše organizovan prelaz iz državnog/društvenog održavanja u privatno (mislim na zajedničko od strane stanara, koji su postali vlasnici a ne samo korisnici stanova). No ja sam suviše mlad da bi pamtio vreme kada su te zgrade bile nove (možda i lepe), meni su socijalistički soliteri u glavi oduvek bili samo oronuli prljavi raspad i ništa više. Priznajem da je to subjektivna komponenta odnosa prema toj arhitekturi (i ako odražava već jako dugo objektivno stanje).

 

No nije samo do toga. Ta beton-brutalistička arhitektura čini mi se jednostavno loše stari. Viđao sam to i po Zapadu, i u 1 Švajcarskoj gde se sve održava besprekorno, fasade čiste i sl. Goli beton itd. po meni ne trpi lepo zub vremena, ne dobija nikakvu patinu niti ,,dostojanstvo", već samo izgleda ofucano, otrcano, i prljavo. Sve to mi daje jedan utisak postindustrijske apokalipse. Na celom NBG npr. se ocećam tako. Interesantno mi izgleda jedino iz aviona iz daleka, kada zgrade izgledaju kao neke poređane lego kockice. U tim trenucima pomislim da je problem što su arhitekte koje su to radile gledale sve tako, iz ptičije perspektive, umesto sa nivoa ulice iz perspektive nekog ko tu treba da živi. Danas mi u najboljem slučaju zgrade iz doba SFRJ izgledaju kao neka zastarela scenografija za naučnu fantastiku (npr. Genex kula).

Imas razlicitih tipova socrealizma...U NS gotovo da nije bilo nekih solitercina, 3 kod stanice i 3 na limanu od 20 spratova... ostalo sve do 10 spratova...

 

Oko svih zgrada zelenilo, na nekoliko zgrada kosarkaski teren, tereni za mali fudbal u sklopu skola koji su bili dostupni tokom vikenda i posle nastave svima... Parkinga sasvim dovoljno...

 

Sta sad imamo? Kapitalisticka™ Nova Detelinara izgleda kao pakao na zemlji... Nigde drveta, nigde zelenila, terena za rekreaciju ni u naznakama, a i skole su u medjuvremnu shvatile sta je kapitalizam, pa ni tamo ne moze vise... Parking mesta nedovoljno ni za sve stanare... 

 

I sad je socrealizam bio sranje? Pa možda je i moglo bolje, ali od ovog sto sad imamo kao urbanizam, socurbanizam je bio 100 puta bolji... Bar u NS...

Link to comment
42 minutes ago, palikaris said:

 

Po Londonu su danas te "brutalisticke betonske" zgrade medju najskupljima, i ako su kada su gradjene pljuvane i posipano drvlje i kamenje na projektante, danas se stanovi u njima nenormalno traze i dostizu nenormalne cene. Jer se shvatilo da je zapravo zivot u nekom Barbican bloku daleko kvalitetniji negu u predratnim engleskim kucicama od cigle u istom kraju, koje nemaju ni izolaciju, vlazne su, mracne su, prostor unutra je nefunkcionalan, itd.

 

Misliš na one koje nisu već srušene, i one koje nisu (pred)viđene za rušenje?

 

Rušenje zgrada iz 60tih i 70tih je u Britaniji toliko učestalo da si pre 10ak godina imao na Diskaveriju i sl. redovne emisije sa ,,implozijama" takvih građevina...

 

Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

Imas razlicitih tipova socrealizma...U NS gotovo da nije bilo nekih solitercina, 3 kod stanice i 3 na limanu od 20 spratova... ostalo sve do 10 spratova...

 

Oko svih zgrada zelenilo, na nekoliko zgrada kosarkaski teren, tereni za mali fudbal u sklopu skola koji su bili dostupni tokom vikenda i posle nastave svima... Parkinga sasvim dovoljno...

 

Sta sad imamo? Kapitalisticka™ Nova Detelinara izgleda kao pakao na zemlji... Nigde drveta, nigde zelenila, terena za rekreaciju ni u naznakama, a i skole su u medjuvremnu shvatile sta je kapitalizam, pa ni tamo ne moze vise... Parking mesta nedovoljno ni za sve stanare... 

 

I sad je socrealizam bio sranje? Pa možda je i moglo bolje, ali od ovog sto sad imamo kao urbanizam, socurbanizam je bio 100 puta bolji... Bar u NS...

 

To se zove modernizam, i takav urbanizam i arhitektura se radila svuda u svetu, tzv. internacionalni stil. I predstavlja vrhunac te oblasti ljudskog delovanja, ovo sto imamo posle je samo dekadencija zestoka u svakom smislu. A ta "soc" odrednica je dodata od domacih salabajzera da bi se s tim sprdalo. Pola zapadne evrope je napravljeno u tom istom stilu. I to u najgore vreme, kada su gradovi bili razvaljeni potpuno posle rata, opsta beda, nestasica svega, i trebalo je brzo izgraditi ogroman broj stanova za ljude koji su ostali bez istih u ratu, plus ubrzo zatim do tada nevidjena eskplozija urbane populacije koju je trebalo negde smestiti. I uspelo se, ne samo da se smeste, nego da se smeste u takva naselja kakav je Liman ili Novi Beograd.

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

Imas razlicitih tipova socrealizma...U NS gotovo da nije bilo nekih solitercina, 3 kod stanice i 3 na limanu od 20 spratova... ostalo sve do 10 spratova...

 

Oko svih zgrada zelenilo, na nekoliko zgrada kosarkaski teren, tereni za mali fudbal u sklopu skola koji su bili dostupni tokom vikenda i posle nastave svima... Parkinga sasvim dovoljno...

 

Sta sad imamo? Kapitalisticka™ Nova Detelinara izgleda kao pakao na zemlji... Nigde drveta, nigde zelenila, terena za rekreaciju ni u naznakama, a i skole su u medjuvremnu shvatile sta je kapitalizam, pa ni tamo ne moze vise... Parking mesta nedovoljno ni za sve stanare... 

 

I sad je socrealizam bio sranje? Pa možda je i moglo bolje, ali od ovog sto sad imamo kao urbanizam, socurbanizam je bio 100 puta bolji... Bar u NS...

 

Nigde nisam branio srpsku tranzicionu i post-tranzicionu arhitekturu i urbanizam, jasno je da je to jedna katastrofa širokih razmera...no to ne čini socijalistički urbanizam i arhitekturu dobrim. Najveći deo problema koji Beograd danas ima u saobraćajnom i infrastrukturnom smislu, napravili su socijalistički planeri

Link to comment
44 minutes ago, pbg12345 said:

To ove nautilusove knindze :fantom:

Sale bez, cacani su prilicno neposredni ljudi

Ako nista uvek znas na cemu si

 

A uzce i njihovo sevojno su poznati i kao jedine sredine gde mozes na terasi 10tog sprata sedeti na dohvat ruke krave/koze koja pase na livadi pored :fantom:

 

Ja to video na periferiji Beča.

 

Inače sam se iznenadio kad mi je jedan staaari Čačanin pričao beskrajno zabavne i urbane priče vezane za Čačak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...