Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

6bbd71fe-742b-40a6-bc16-da39ef2708a6-620

 

u japanu se pojacala frka oko projekta zahe hadid za olimpijski stadion u tokiju.

prvo su mu menjali cenu nekoliko puta, sada su japanske arhitekte pokrenule akciju stopiranja, uz objasnjenje da je ruzan i besmislen. vec je dobio naziv "spljosteni biciklisticki slem"  ^_^

zaha odgovara da ona ne pravi lepe zgrade* i da se bune arhitekte koje su izgubile na konkursu. i da im smeta sto je posao dobio stranac.

 

*

 "We don't deal with normative ideas and we don't make nice little buildings. People think that the most appropriate building is a rectangle, because that's typically the best way of using space. But is that to say that landscape is a waste of space? The world is not a rectangle. You don't go into a park and say: 'My God, we don't have any corners.'" 
Link to comment

ja spadam u neljubitelje onoga što radi zaha hadid

lagana me mučnina spopada od tih objekata

ne znam zašto, tj numem baš da objasnim, to je više na nekoj nesvesnoj ravni

prosto mi se ne dopada ta arhitektura

 

tako da su mi jasni japanci, pogotovo što je njihov arh tradicija nešto sasvim drugo

i pritom sjajno, rekla bih

a imaju masu sjajnih savremenih arhitekata

Link to comment

meni u tokiju najjaca ova zgrada: nakagin capsule building

 

1385995796.jpg.CROP.promo-large2.jpg

 

To su oni hoteli sa sobama (tj. kapsulama) od po par metara po svim osama? Mislim da sam negde ;itao da imaju jedan takav i u Njujorku. 

 

 

Zamisli sada arheologe za par hiljada godina koji budu otkopavali ovo i češkali se po glavi uz zbunjene poglede tipa "čemu ovo služi (a uz to i ne radi)" :D

Link to comment

Zamisli sada arheologe za par hiljada godina koji budu otkopavali ovo i češkali se po glavi uz zbunjene poglede tipa "čemu ovo služi (a uz to i ne radi)" :D

 

ih, do tada!

mozda ovo dostigne i status dobrih starih vremena. ;)

 

(mada, sasvim iskreno, mislim da ovo ne radi, vec je u sferi: wishful thinking).

Link to comment

Mi smo uspeli da udjemo unutra iako je ulaz zabranjen za one koji nisu stanari. Uspeli smo da smorimo jedinog stanara zgrade da nas je na kraju uveo i proveo kroz zgradu. Uzasno je bizarno i prilicno mi je jasno zasto je koncept napusten. Dehumanizovanost 6m2 po kapsuli pod pritiskom armiranog betona sa svih strana je takva da mogu lako zamisliti najteze krvne i seksualne delikte u takvom ambijentu.

 

Ipak koncept je neverovatan. Prvobitna ideja je bila da se u svim vaznijim delovima Tokija naprave ovakve zgrade i da onda, kada treba da se zbog bilo kog razloga preselis, dodje dizalica, izvadi tvoju kocku/kapsulu sa svim stvarima napolje, stavi je na kamion, odveze do nove lokacije i tamo postavi na novu zgradu maticu.

 

 

A u prolece 2014.  samo je jedna kapsula bila iskoriscena, neki dizajner je koristi kao svoj studio. Sve ostalo je prazno i nije bas friendly za zivot. Tople vode vise nema a svi prateci komunalni sadrzaji koji su nekada postojali, zajednicki sento (termalno kupatilo), kuhinja etc odavno ne funkcionisu. U ovom kapacitetu u kome je koristi ovaj decko, kao art studio, mislim da ambijent ima smisla i nadam se da su uspeli da animiraju i druge umetnike da se usele.

 

Jedno vreme su se kapsule pojavljivale na airbnb, ali nisam skoro proveravao. Mislim da bi tu ciljna grupa mogli biti pre svega arhitekte i razne srodne profesije.

 

Zapravo je nejasna sudbina zgrade. Mislim da je Tokijska gradska administracija vec odavno trebalo da srusi zgradu posto se nalazi na vrlo skupom (Ginza) komadu zemlje ali je protiv toga ustala javnost, i lokalna i svetska, koja u ovoj zgradi vidi kardinalnu vrednost jednog utopijskog projekta.

 

Inace uz ovo najludja arhtektonska stvar koju sam video u Japanu je Gunkanjima, napusteno ostrvo grad na nekih 20 nautickih milja od Nagasakija. Danas ga zovu Battleship island zato sto kada se priblizavas brodom podseca na nosac aviona ili veliki ratni brod. Apsolutno ultimativni utopijsko socijalisticki projekat Japana 20 veka koji je napusten neke 1974. (na primer) i otvoren za posete tek pre par godina. Ostrvo ispod koga se nalaze podzemni rudnici uglja na kome je na povrsini od recimo 400m x 150m izgradjen grad za 5000 radnika u kome se nalazi apsolutno sve sto moze da ti zatreba u zivotu. Mrtvi su sahranjivani negde drugde. Postavicu slike toga uskoro.

 

Generalno Japan ima genijalne napustne zgrade i objekte razne namene oko kojih se moze organizovati vrlo inspirativno putovanje. Mislim po secanju da ima  blog koji se zove Kansai abandoned buildings gde autor postavlja slike takvih zgrada iz sire okoline Kjota i Osake.

 

 

jedan od mojih favorita, isto tako. (nakon toliko, jos uvek zanimljivo resenje) 

 

attachicon.gifNakagin_capsule_interior.jpg

foto: matthew pillsbury

Link to comment

Mi smo uspeli da udjemo unutra iako je ulaz zabranjen za one koji nisu stanari. Uspeli smo da smorimo jedinog stanara zgrade da nas je na kraju uveo i proveo kroz zgradu. Uzasno je bizarno i prilicno mi je jasno zasto je koncept napusten. Dehumanizovanost 6m2 po kapsuli pod pritiskom armiranog betona sa svih strana je takva da mogu lako zamisliti najteze krvne i seksualne delikte u takvom ambijentu.

 

Ipak koncept je neverovatan. Prvobitna ideja je bila da se u svim vaznijim delovima Tokija naprave ovakve zgrade i da onda, kada treba da se zbog bilo kog razloga preselis, dodje dizalica, izvadi tvoju kocku/kapsulu sa svim stvarima napolje, stavi je na kamion, odveze do nove lokacije i tamo postavi na novu zgradu maticu.

 

 

A u prolece 2014.  samo je jedna kapsula bila iskoriscena, neki dizajner je koristi kao svoj studio. Sve ostalo je prazno i nije bas friendly za zivot. Tople vode vise nema a svi prateci komunalni sadrzaji koji su nekada postojali, zajednicki sento (termalno kupatilo), kuhinja etc odavno ne funkcionisu. U ovom kapacitetu u kome je koristi ovaj decko, kao art studio, mislim da ambijent ima smisla i nadam se da su uspeli da animiraju i druge umetnike da se usele.

 

Jedno vreme su se kapsule pojavljivale na airbnb, ali nisam skoro proveravao. Mislim da bi tu ciljna grupa mogli biti pre svega arhitekte i razne srodne profesije.

 

Zapravo je nejasna sudbina zgrade. Mislim da je Tokijska gradska administracija vec odavno trebalo da srusi zgradu posto se nalazi na vrlo skupom (Ginza) komadu zemlje ali je protiv toga ustala javnost, i lokalna i svetska, koja u ovoj zgradi vidi kardinalnu vrednost jednog utopijskog projekta.

 

Inace uz ovo najludja arhtektonska stvar koju sam video u Japanu je Gunkanjima, napusteno ostrvo grad na nekih 20 nautickih milja od Nagasakija. Danas ga zovu Battleship island zato sto kada se priblizavas brodom podseca na nosac aviona ili veliki ratni brod. Apsolutno ultimativni utopijsko socijalisticki projekat Japana 20 veka koji je napusten neke 1974. (na primer) i otvoren za posete tek pre par godina. Ostrvo ispod koga se nalaze podzemni rudnici uglja na kome je na povrsini od recimo 400m x 150m izgradjen grad za 5000 radnika u kome se nalazi apsolutno sve sto moze da ti zatreba u zivotu. Mrtvi su sahranjivani negde drugde. Postavicu slike toga uskoro.

 

Generalno Japan ima genijalne napustne zgrade i objekte razne namene oko kojih se moze organizovati vrlo inspirativno putovanje. Mislim po secanju da ima  blog koji se zove Kansai abandoned buildings gde autor postavlja slike takvih zgrada iz sire okoline Kjota i Osake.

 

Shvatam, teoretski. To moram da podvucem, jer nisam dozivela uzivo (a san mi je!). Ali, opet teoretski, razumem o problemima koje navodis (i u kom je trenutnom stanju).  

 

Mada, ideja je zaista genijalna (da svaka kapsula moze da bude zamenjena po potrebi - jasno, u idealnim [finansijskim] uslovima). Ta promenljivost/prilagodljivost je zaista izuzetan deo ideje te zgrade. Nazalost, finansijska sfera toga, u ovoj realnosti, nije bas blagonaklona).

Link to comment

Mi smo uspeli da udjemo unutra iako je ulaz zabranjen za one koji nisu stanari. Uspeli smo da smorimo jedinog stanara zgrade da nas je na kraju uveo i proveo kroz zgradu. Uzasno je bizarno i prilicno mi je jasno zasto je koncept napusten. Dehumanizovanost 6m2 po kapsuli pod pritiskom armiranog betona sa svih strana je takva da mogu lako zamisliti najteze krvne i seksualne delikte u takvom ambijentu.

 

Ipak koncept je neverovatan. Prvobitna ideja je bila da se u svim vaznijim delovima Tokija naprave ovakve zgrade i da onda, kada treba da se zbog bilo kog razloga preselis, dodje dizalica, izvadi tvoju kocku/kapsulu sa svim stvarima napolje, stavi je na kamion, odveze do nove lokacije i tamo postavi na novu zgradu maticu.

 

 

A u prolece 2014.  samo je jedna kapsula bila iskoriscena, neki dizajner je koristi kao svoj studio. Sve ostalo je prazno i nije bas friendly za zivot. Tople vode vise nema a svi prateci komunalni sadrzaji koji su nekada postojali, zajednicki sento (termalno kupatilo), kuhinja etc odavno ne funkcionisu. U ovom kapacitetu u kome je koristi ovaj decko, kao art studio, mislim da ambijent ima smisla i nadam se da su uspeli da animiraju i druge umetnike da se usele.

 

Jedno vreme su se kapsule pojavljivale na airbnb, ali nisam skoro proveravao. Mislim da bi tu ciljna grupa mogli biti pre svega arhitekte i razne srodne profesije.

 

Zapravo je nejasna sudbina zgrade. Mislim da je Tokijska gradska administracija vec odavno trebalo da srusi zgradu posto se nalazi na vrlo skupom (Ginza) komadu zemlje ali je protiv toga ustala javnost, i lokalna i svetska, koja u ovoj zgradi vidi kardinalnu vrednost jednog utopijskog projekta.

 

Inace uz ovo najludja arhtektonska stvar koju sam video u Japanu je Gunkanjima, napusteno ostrvo grad na nekih 20 nautickih milja od Nagasakija. Danas ga zovu Battleship island zato sto kada se priblizavas brodom podseca na nosac aviona ili veliki ratni brod. Apsolutno ultimativni utopijsko socijalisticki projekat Japana 20 veka koji je napusten neke 1974. (na primer) i otvoren za posete tek pre par godina. Ostrvo ispod koga se nalaze podzemni rudnici uglja na kome je na povrsini od recimo 400m x 150m izgradjen grad za 5000 radnika u kome se nalazi apsolutno sve sto moze da ti zatreba u zivotu. Mrtvi su sahranjivani negde drugde. Postavicu slike toga uskoro.

 

Generalno Japan ima genijalne napustne zgrade i objekte razne namene oko kojih se moze organizovati vrlo inspirativno putovanje. Mislim po secanju da ima  blog koji se zove Kansai abandoned buildings gde autor postavlja slike takvih zgrada iz sire okoline Kjota i Osake.

 

Ako su moduli portabilni, zar ne mogu jednostavno da celu zgradu presele na neku manje atraktivnu lokaciju? Znam za ostrvo, postovao sam par slika pre par godina. Tamo su snimali deo jednog bond filma. 

Link to comment

mislim da cak ni u japanu ne postoji vise interesovanje ni ekonomska logika za takav oblik stanovanja. od toga je tesko napraviti capsule hotel kada ih vec ima onoliko pravih koji vec funkcionisu za one kojima je potreban krevet da prenoce, svejedno da li nemaju para za vise, treba im instant resenje ili su se prosto napili posle posla tako da im se ne isplati da idu 2 sata do kuce i isto toliko nazad na posao samo da bi se istreznili i presvukli. kao sto rekoh da iza ove zgrade ne postoji istorijska arhitektonska vrednost onda bi bila davno srusena jer prakticno nije u funkciji, prosto taj koncept je gotov. mislim da bi uz neki sumanut marketing i ulaganja moglo da prodje kao nekakav bizaran single rooms hostel, ako i to...

Link to comment

ovaj projekat zahe hadid mi je superkul, ali za ovo mesto - pustinju

tačno se vidi da je to njena genetika

ali ne može to biti jednako uspešno na celoj planeti

a upravo je to ono što se radi

uđe nešto u modu i samo teraj

10862691_10154943274610603_459085313170010842233_10154943274720603_8098504232947

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...