Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

(Paleo)futurizam, na DPRK način

 

5f60db5d-0f85-483e-a577-d575b5b282ba-460

 

Silk Co-operative … plans for an artisans' commune inspired by traditional Korean spinning wheels.

 

382c3f86-729d-4eec-be9f-164f7e121212-460

 

Woodland retreat … 'an aerial hotel where you are embraced by nature.

 

e14f2ebc-4bc4-4467-867c-336c40bfeccb-460

 

Mountain conicals … 'featuring open-air parks attached to the buildings for rare mountain plants. The packed earth acts as insulating material slowly giving off heat.'

 

6e14a929-47e5-4d1f-b092-87d7f25e089b-460

 

Birdnest Riverside guesthouse … Bjarke Ingels meets Frank Lloyd Wright.

 

388f0ec2-9c05-4839-afbc-6dc6cb9a5329-460

 

Mount Myohyang Tourism Bridge … Foster's Millau viaduct meets the wobbly Millennium Bridge in London

 

9b276ddb-2656-411c-a323-4306939f86e1-460

 

Birdnest Riverside guesthouse interior … Thunderbirds glamour of Lady Penelope's boudoir.

 

http://www.theguardian.com/artanddesign/architecture-design-blog/2014/jun/10/north-korean-architects-shake-up-tourism-utopian-tours

Link to comment

Шпер је онако лош архитект?

 

a gde sam ja to napisala da je Speer los arhitekt?

 

heh.. pa ako ti bude usput obavesti me, molim te, sta mislim i o Flavin-u.

cisto da sam u toku;)

Link to comment

Mene ovo podseća na modernu verziju trijumfalne kapije. Utisak o Flejvinu i Šperu je baš na mestu, mada mi flejvinoski deo deluje kao da je isforsiran foto efektima. Nemam vremena sad da tražim, ali rado bih video još neke priloge ovog čuda.

Link to comment

Mene ovo podseća na modernu verziju trijumfalne kapije. Utisak o Flejvinu i Šperu je baš na mestu, mada mi flejvinoski deo deluje kao da je isforsiran foto efektima. Nemam vremena sad da tražim, ali rado bih video još neke priloge ovog čuda.

 

(Da, jeste, deluje da je saturation radio do iznemoglosti)

 

Zato sam i pitala ko je projektovao. Da li je to neki novi vernacular (ono, Kina danas i sta sve to nosi sa sobom u okviru arhitekture). A i koja je funkcija objekta, bas bi bilo interesantno znati.

 

Inace, bas simpatican trejler za Koolhaasovu kucu u Bordou.

Link to comment

Kada kažeš novi vernacular, pretpostavljam da misliš na uspostavljanje novog vernakularnog dijalekta, a ne na neovernakularizam (?). Ako je tako, (a čisto sumnjam da nije) čak ni DNK potpisnika projekta, to ne može da ospori. Uslovi pod kojima se geografski aritektonski identitet prenosi kroz različite kulture, predstavljaju jedan od najvećih izazova savremene arhitekture. U tom smislu, uopšte me ne bi čudilo da je autor neki mladi holandski biro, koji u portfoliju nema ama baš ništa slično.

 

Zanimljiv je ceo film o Kolhasovoj kući. Snimljen je u formi propagande, a u stvari je u velikoj meri kritičan. Slobodnom kamerom prati spremačicu kroz čitav njen ritual održavanja i veoma kreativno i duhovito prikazuje probleme koje ovakva kuća nosi (zato sam i preporučio mustangu).

Link to comment

a gde sam ja to napisala da je Speer los arhitekt?

 

heh.. pa ako ti bude usput obavesti me, molim te, sta mislim i o Flavin-u.

cisto da sam u toku;)

Ето извини, ја сам читао укосо...ваљда што сам окружен архитектама које само о друштвеном ангажману причају а линију не знају да повуку. 

Link to comment

Kada kažeš novi vernacular, pretpostavljam da misliš na uspostavljanje novog vernakularnog dijalekta, a ne na neovernakularizam (?). Ako je tako, (a čisto sumnjam da nije) čak ni DNK potpisnika projekta, to ne može da ospori. Uslovi pod kojima se geografski aritektonski identitet prenosi kroz različite kulture, predstavljaju jedan od najvećih izazova savremene arhitekture. U tom smislu, uopšte me ne bi čudilo da je autor neki mladi holandski biro, koji u portfoliju nema ama baš ništa slično.

 

Zanimljiv je ceo film o Kolhasovoj kući. Snimljen je u formi propagande, a u stvari je u velikoj meri kritičan. Slobodnom kamerom prati spremačicu kroz čitav njen ritual održavanja i veoma kreativno i duhovito prikazuje probleme koje ovakva kuća nosi (zato sam i preporučio mustangu).

 

Da, da, na uspostavljanje novog vernakularnog dijalekta.

 

Upravo to, bas me je zanimalo da li je to vizija Kine nekog izvornog/lokalnog iliti vec zapadnjackog projektanta. Iz cije perspektive se tako nesto razvilo. Mada, upravo, to je danas sve isprepleteno. Jasno, vreme nekih definisanijih, izvornih stilova postepeno iscezava.

 

Meni ovaj objekt, ovako kao totalnom autsajderu apropo Kine, a i bazirano na jednoj fotografiji, deluje prilicno odgovarajuce (mada sasvim moguce i kao dobra ilustracija mojih predrasuda). Pa bi mi upravo zato bilo interesantno saznati malo vise o ideji iza.

Ja probala da izguglam ali mi nije poslo za rukom. A Zaz pi, zzzzz… ;) drzi u neizvesnosti. Nema veze.

 

U vezi Koolhaas-a. nisam pogledala film ali cu zaista prvom prilikom. Zvuci odlicno. 

 

 

Ето извини, ја сам читао укосо...ваљда што сам окружен архитектама које само о друштвеном ангажману причају а линију не знају да повуку. 

 

Ma ni olovke im vise ne trebaju... ;) 

(all good;) )

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...