Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

I od ovog zastaje dah... ali ne na lep nacin (kao ona "breathtaking baby" iz jedne epizode Seinfelda). Mordor, takodje, comes to mind.The Worst Building in the History of MankindIt's the Ryugyong Hotel in North Korea, where the world's 22nd largest skyscraper has been vacant for two decades and is likely to stay that way ... forever.
posetio ovo u subotu:jms8233.jpgkad vidis neke stvari i cujes objasnjenje, ostane se bez teksta...
Link to comment
  • 2 weeks later...

Том МејнБио је звезда овогодишње Београдске интернационалне недеље архитектуре – добитник Прицкерове награде 2005 – Том Мејн. Одржао је предавање у пуној Свечаној сали београдске Скупштине општине Стари град. Насловио га је Морфозис, по имену свог чувеног бироа, основаног 1972, у Лос Анђелесу. После скоро 40 година многи градови од Лас Вегаса и Торонта до Клагенфурта и Удина обележени су бунтовничком креативношћу Морфозиса.Сматрају Вас бунтовником у архитектури?Прати ме репутација лошег момка. Кад сам добио Прицкера био сам у Мадриду и прочитао у новинама Чико мало Том Мејн, на шпанском то значи неваљало дете. Имао сам тада преко 60 година. А у ствари сам добар момак. Само инсистирам на томе да се ствари кажу директно. Јако сам досадан, не желим да попустим, не прихватам не као одговор.Архитектура у Америци уме да буде веома пасивна. Други одлучују, а ви треба да пројектујете. Архитектура је за мене веома активна професија. Желим да учествујем у доношењу одлука, јер је то у вези са сврхом и интенцијама мога посла како политички, тако социјално и културолошки. Не желим само да правим форму и будем одвојен од стварног значења архитектуре. А како сам старији, све сам гори. Ако архитектура има значење, а има – у нашим свакодневним животима, желим да то буде у складу са наменом куће коју пројектујем, јер у супротном стилизујем, само сам декоратер – немам ништа против тог занимања – али не желим то да будем.Нама су најближе Ваше зграде у Удинама и Клагенфурту. Како бисте упоредили пројектовању у Европи, са оним у Америци?Европа има дугу архитектонску традицију. Архитекта је овде поштованијi него у мојој култури, али и то се мења. Сада у Америци архитектама расте цена, а у Европи им статус пада, па долазе на исто. Што није добро.Мој први велики пројекат био је у Аустрији, за Хипо банку. Добио сам потпуну уметничку слободу, што није уобичајено у Америци. Пројектовао сам велику зграду, и то је био урбани чин у изградњи града. Економске услове, програм, функцију… све је то као и увек диктирао клијент, али експресија је била архитектонска. Било је то добро искуство.Вашу архитектуру бих назвала модерна на спиду. Модерна у основи, а онда се нешто догоди...О, Боже… Занима ме динамична, енергична архитектура која је паралела природи данашњег друштва, архитектура која ради на екстремно високој енергији и комплексности. Занима ме конфликт у архитектури. Мање ме интересују објекти, а више веза између њих. Архитектура је јако људски чин, експресија енергије, иако је мртва материја која се не помера. Понекад се помера – у нашем случају. Не занимају ме зграде иконе, објекти као его комади, занимају ме везе, тотална уклопљеност у град, локацију, социјална и културна повезаност.У Европи постоји категорија социјалног становања и има дугу традицију. У Америци није тако?Социјално становање не постоји у САД. Постојало је нешто слично, после Другог светског рата, али кратко. Мојој генерацији те ствари нису познате. За социјално становање је после Другог светског рата у социјалистичким земљама био прихваћен ортодоксни Корбизјеов модернизам. То је ишло ка институционалној природи кутије за становање, једноставној организацији простора, униформности и репетитивности. Природа архитектуре била је неутрализована, недостајало је јавних простора и релација јавно–приватно, односа према улици и животу у граду који се сав одвија на улици.Оно што је у Сан Франциску аутопут, овде су улице и кафеи. Могу да направим занимљиву мапу београдских улица и кафеа, инфраструктура је сасвим другачија од оне у Сан Франциску. Било би ту и моје критике теорије социјалног становања с почетка 20. века. Да ли је то још увек жива идеја, да ли је још изазовна... посебно ако је реч о једнообразности и сличности стамбених блокова. Корисно је било у своје време. Прошло је сто година и нужне су промене, дораде, поправке. Не би ваљало да остане статус кво. Мора бити некаквих критика које ће водити до следећих пројеката. Нови Београд је вероватно највећа континуирана површина модерне архитектуре у Европи.Да ли је Београду потребно чудовиште, зграда славног архитекте?Једноставан одговор био би не. Питање је много шире и у вези је са вашим виђењем будућности Београда. Како ћете дефинисати град у 21. веку, каква је његова улога у Европи у поређењу са градовима сличне величине, како ће се ширити, шта ће постати, какви су му економски и културни ресурси... Може ли то бити само једно архитектонско здање? То је вероватно више урбани него архитектонски ниво, но идеја да се град састоји од појединачних објеката архитеката је лоша. Истина, свака зграда има свог архитекту, и сам се ухватим у ту замку.Морате редефинисати однос према реци, искористити све предности које вам пружа невероватно добар положај. На реци је била индустријска лука, реком се превозило, а сада се град мора померити према обалама. Биће то веома добар простор за становање и јавну намену. Промениће се природа града. Мора се много урадити да би се разумели односи историјског и модерног дела града. Мора се наћи компатибилност и веза између те две ствари.Кад градите у старом делом града, како реагујете на контекст?Не волим да радим на празном простору, не волим табулу расу. Најзанимљивији су компликовани пројекти, а историјски део града пружа много информација.Долазим из Париза. Градимо La Defance. Био сам на састанку, био је и Саркози. Саркози хоће да изгради нову линију метроа ободом Париза и да сагради нови град около. Париз ће остати историјски град са огромним приходом од туризма, а по ободу ће бити велики нови град. Занимљива идеја, али то може само у Паризу. La Defance је на ободу града. На свакој крајњој станици јавног транспорта планира се битно повећање густине становања. А данас се јако важан однос инфраструктуре и густине становања. Кад идете од куће на посао, што је тај пут краћи то је боље. У великим градовима то је суштина. Сасвим супротно је у Лондону који интегрише модерни град у старо језгро.Нисте уморни од архитектуре?Архитектура је вечно дете. Направиш нешто и никад све није како треба, не може ни бити, али ипак поносан си на то.Јако сам срећан што сам се тврдоглаво држао ове професије кад сам био млад. Потроши се много времена, али архитектура није оно што радим, архитектура је оно што јесам.Цртате ли још увек оловком, или сте само на компјутеру?Само компјутер, једини у бироу цртам понешто, и то све мање. Мој посао је као прављење филма – режирам. Писац сценарија, режисер, добар режисер, сниматељ, монтажер... сви су неопходни за добар филм.Више се не црта, гради се у компјутеру, виртуелно, а стварно је. То је једна од огромних промена у архитектури, а десила се у последњих 10 година. Млада генерација – нико не зна да црта, не знају ни да пишу. На тастатури су од своје пете године.Морфозис, ОМА, Kоп Химелблау, сви смо иста генерација и долазимо из Архиграма. Били смо први рани радикални архитекти свесни да то није активност јединке. Архитектура је компликованија од тога да један човек седи сам и нешто скицира. Све се базира на одговорима који долазе из урбанизма, екологије, функције, технологије извођења... све то учествује у обликовању.

Link to comment
Архитектура у Америци уме да буде веома пасивна. Други одлучују, а ви треба да пројектујете. Архитектура је за мене веома активна професија. Желим да учествујем у доношењу одлука, јер је то у вези са сврхом и интенцијама мога посла како политички, тако социјално и културолошки. Не желим само да правим форму и будем одвојен од стварног значења архитектуре. А како сам старији, све сам гори. Ако архитектура има значење, а има – у нашим свакодневним животима, желим да то буде у складу са наменом куће коју пројектујем, јер у супротном стилизујем, само сам декоратер – немам ништа против тог занимања – али не желим то да будем.
kako li on to zamislja da oce da odlucuje, a ne (samo) da projektuje? sve je njemu jasno, "… све је то као и увек диктирао клијент", ali mora malo da mistifikuje...evo mu jedan hejt od mene angry.gif
Link to comment
  • 3 weeks later...
ryugyonghotelrs2.jpg"...the worst building in the world is the closest humans have come to building a Death Star."[/i]
Pa ta arhitektura je zastarela, ali svejedno, kad bi zgradu završili, nalepili neki fensi materijal preko, lepo osvetlili noću, ništa joj ne bi falilo. Mada zašto propustiti priliku da se naruga bednim komićima, ružnoj zgradi, tome što nemaju para da je završe a i činjenici da im hotel ni ne treba jer im ionako niko ne dolazi. Uvek razgale ti vickasti članci o tuđoj bedi...
Link to comment
Mada zašto propustiti priliku da se naruga bednim komićima, ružnoj zgradi, tome što nemaju para da je završe a i činjenici da im hotel ni ne treba jer im ionako niko ne dolazi.
Ako se slazes da je zgrada ruzna (a izgleda da se slazes), onda ne znam sta ti treba sve ovo ostalo. Uostalom, ne vidim zasto bi se postedjivao mracnjacki totalitarizam prvog reda, cije zrtve su pre svega (i za sada i jedino) sopstveno stanovnistvo. Uostalom, clanak nije o tudjoj bedi, vec o ekstremno ruznoj arhitekturi (u zemlji koja jeste bedna, pre svega blagodareci svojoj politickoj eliti). Uopste se ne slazem da "ako se zgrada necim oblepi, osvetli, itd" ne bi bila losa. Zgrada je apsolutna katastrofa, i daleko od toga da samo ja tako mislim (i da je to insipirisano nekakvim antikomunizmom... kojestarija!) Edited by Indy
Link to comment

Hvala na pitanju, nedavno je nastavljena izgradnja najveceg hotela na svetu (u zemlji u kojoj ne postoji turizam). Kim Il Sungova piramida se upravo zastakljuje:ryugyong.jpgPardon, nije piramida, vec raketa:

Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Ako se slazes da je zgrada ruzna (a izgleda da se slazes), onda ne znam sta ti treba sve ovo ostalo. Uostalom, ne vidim zasto bi se postedjivao mracnjacki totalitarizam prvog reda, cije zrtve su pre svega (i za sada i jedino) sopstveno stanovnistvo. Uostalom, clanak nije o tudjoj bedi, vec o ekstremno ruznoj arhitekturi (u zemlji koja jeste bedna, pre svega blagodareci svojoj politickoj eliti). Uopste se ne slazem da "ako se zgrada necim oblepi, osvetli, itd" ne bi bila losa. Zgrada je apsolutna katastrofa, i daleko od toga da samo ja tako mislim (i da je to insipirisano nekakvim antikomunizmom... kojestarija!)
Svaka nezavršena zgrada je ružna. Meni se čini da bi ova zgrada mogla da bude OK kad bi je završili, tebi ne, i to je ok.Nisam kometarisala tvoj antikomunizam ili bilo šta što si napisao, nego humorističan članak iz linka koji si ostavio.
Link to comment

Evi, ako ta zgrada nije ruzna (tacnije, prokleto ruzna), onda ruzne zgrade uopste ne postoje. Hebote, vidim sad sliku iznad - jos je ruznija zavrsena. Lici na nesto za klistiranje godzile.

Link to comment
Evi, ako ta zgrada nije ruzna (tacnije, prokleto ruzna), onda ruzne zgrade uopste ne postoje. Hebote, vidim sad sliku iznad - jos je ruznija zavrsena. Lici na nesto za klistiranje godzile.
Šta znam, nije u principu. Mada ne sviđa mi se što prave staklenac od toga, još nijedan staklenac nisam videla da mi je lep. Inače imaš vrlo zanimljive asocijacije.
Link to comment

na tom cudu je izgradnja stajala gomile puta jer je jednostavno lose projektovana. tako da kada se uzme u obzir prvo to, onda potrebnost te zgrade u severnoj koreji, ekonomska isplativost, pa estetika same zgrade, njen odnos sa okolinom i da li je uradjeno nesto novo u njenoj izgradnji, dobijamo da je to zaista kretenska gradjevina

Edited by Hustler
Link to comment
:lol: Ali, STA mu je ono zeleno sranje na vrhu? Lici kao da su tamo nakacili parce Borobudura, ali obzirom da su marksisti, nece biti slucaj.Granted, i mesto odakle mi je poslat doticni link (iz Dubaija, od drugara arhitetke) prepuno je grozomornih kreacija... Omiljeno im je da projektuju solitere od 300 spratova na medjusobnom razmaku od 8 metara, a bez predvidjenog parking prostora :D
Link to comment

To na vrhu su rotirajuci restorani (momentalno obmotani zelenom zastitnom mrezom), i to 7 komada. Pokusacu da bukiram sobu za 2012., kada je predvidjeno otvaranje. Pretpostavljam da je prvi (rotrest?) rezervisan za dinastiju Kim Il.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...