Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

10 minutes ago, Leia said:


Mala cena za manjinu, veliki napredak za veliku vecinu, meni izgleda kao sasvim ok cost/benefit.

E sad sto ti posleratni ex-nadnicari nisu bili kao Ajnstajn, to se valjda ima zahvaliti obrazovnom sistemu predratne Kraljevine, ne? :rolleyes:

 

 

nije nadnicaru ni progresivna jugoslavija uterala pamet, ali mu dala pendrek da pegla 17-ogodisnjeg sina gazde koji nije mogao da preda onoliko najma koliko mu je odrezano

  • +1 2
Link to comment
17 minutes ago, Filozof manijak said:

Khm...jedno je porez, drugo je oduzimanje tzv.viška imovine  ne?

Khm, khm, bice da ti uopste, ali bas ni malo ne znas o cemu se ovde radi.

Tacnije onda radilo...

Ali, 'ajde, i to je cena 90-ih... :fantom: 

Link to comment
6 minutes ago, Ros said:

 

nije nadnicaru ni progresivna jugoslavija uterala pamet, ali mu dala pendrek da pegla 17-ogodisnjeg sina gazde koji nije mogao da preda onoliko najma koliko mu je odrezano

I to je sve sto mu je dala? :isuse: 

Dole nadnicari!!!

 

Izvini, a kako se to predaje boldovano, najam mislim... :isuse: 

 

Dajte bre, dohvatite se knjige, starih novina, Interneta, manite se istorije glajsaltovane 90-ih, aman... 

Link to comment
4 minutes ago, namenski said:

Khm, khm, bice da ti uopste, ali bas ni malo ne znas o cemu se ovde radi.

Tacnije onda radilo...

Ali, 'ajde, i to je cena 90-ih... :fantom: 

Vodim prepisku sa Leiom, i to je odgovor na njenu tezu o progresivnom oporezivanju bogatih.

Ne vidim gde sam pogrešio? Slobodan si da me ispraviš, a voleo bih i da više saznam o toj agrarnoj reformi, ako ti nije problem?

Link to comment
29 minutes ago, Leia said:


Mala cena za manjinu, veliki napredak za veliku vecinu, meni izgleda kao sasvim ok cost/benefit.

E sad sto ti posleratni ex-nadnicari nisu bili kao Ajnstajn, to se valjda ima zahvaliti obrazovnom sistemu predratne Kraljevine, ne? :rolleyes:

 

Sramotno, fuj! Zar te nije barem malo stid?

Link to comment
3 hours ago, Leia said:


Crkva i Vucic naravno imaju svoj prljavi deal da udruzenim snagama zaludjuju i pljackaju drzavu, ali ajde da se i na forumu pravimo blesavi, nije dosta sto su ovi blavori zagusili kompletan medijski prostor svojim laprdanjem i trovanjem. To sto “nema pecat” naravno ne znaci da taj deal ne postoji i svako ko nije slep ili nevoljan da vidi to moze videti.

Zanimljivo da u doba socijalizma nisi imao popove da kampuju u tv emisijama, daju intervjue svako malo po novinama, mudruju i preporucuju, daju svoje “misljenje kao gradjani”.

Ali tad smo valjda ziveli u totalitarizmu :rolleyes:
 

 

Ah, dakle to je problem. Zao mi je Leia, komunizam je proslost. Za namenskog ne brinem, on se uvalio kod Mila i tako produzio zivot svojoj detinjoj fascinaciji vojnim igrackama i tolatitarnim sistemima, ali bojim se da cete ti i profesor Atlagic morati da naucite da tolerisete "politicka" misljenja raznih javnih licnosti, vladike Grigorija, Seke Sabljic, igumana Save Janjica, Dragana Bjelogrlica i slicnih.

 

Drugo, SPC ima beznacajan uticaj i na drzavu i na drustvo. Broj vernika koji slusaju sta SPC govori ne dobacuje preko 1%, ostali su masa koja o religiji zna kad im je krsna slava i koliko treba da plate popa da im osvesta kolac i izbrblja nesto sto niko i ne slusa, niti se pop trudi da ucini slusljivim. Konkurentna crkva SNS koja uglavnom okuplja nepismeni sljam, kriminalce i udjiguze ima daleko veci broj vernika i neuporedivo veci uticaj na drzavne poslove.

 

Trece, Norveska je drzava od koje bismo svasta mogli da naucimo.

Link to comment
9 minutes ago, namenski said:

I to je sve sto mu je dala? :isuse: 

Dole nadnicari!!!

 

Izvini, a kako se to predaje boldovano, najam mislim... :isuse: 

 

Dajte bre, dohvatite se knjige, starih novina, Interneta, manite se istorije glajsaltovane 90-ih, aman... 

 

sporije nego sad ne mogu kucati.

najam = obavezni otkup, kako su to tad zvali

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Ne vidim gde sam pogrešio? Slobodan si da me ispraviš, a voleo bih i da više saznam o toj agrarnoj reformi, ako ti nije problem?

Pa sad, agrarna reforma je, a to ces bolje da proucis ako se malo potrudis, poduhvat kojim se zemljoposednicima, onima za koje se proceni - a bilo ih je, onoliko - da imaju vise zemlje nego sto je potrebno jednom seoskom domacinstvu, ta zemlja oduzima i dodeljuje onima sa malo, nedovoljno zemlje.

Ili takozvanim bezemljasima.

U Srbiji je to bilo, pa onako, umereno, u Vojvodini bogami manje, jer su dugovi i zelenastvo ucinili svoje (BTW, omrazene komunjarske vlasti su posle WW2 jednom od prvih mera anulirale dugove u poljoprivredi, a ti se, recimo, uhvati malo Glisica, tek onako za lahko zagrevanje...

U Poljskoj i Madjarskoj na primer - nije: tamo su razni Radziwili gazdovali nad stotinama hiljada hektara, itd, itd..., pa mozes malo i na tu temu.

A iz ovdasnje prakse, nadnicarske, mozes da se obavestis i o drugoj strani: cinjenici, na primer, da su gazde imale dil sa lokalnim pekarima da im za ishranu nadnicara isporucuju jucerasnji, bajat hleb, hleb koji se manje jede, da su nadnicari morali da kupuju u radnjama tih istih gazda i to po cenama visim nego u radnjama u varosi, da su bili uslovljavani na izborima i sredstvima kakva je na primer - leva cipela pre izbora, a desna posle...

 

Otkup, ono sto neko ovde upuceno :isuse: naziva najmom jeste teska, opterecujuca posleratna cinjenica, ali se zaboravlja da je trebalo po svaku cenu nahraniti gladne gradove i ono stanovnistva u njima. Bas kao sto se zaboravlja, prenebregava cinjenica da je bukvalno svaka, ali bas svaka, danas super razvijena zemlja podignuta na - seljackim kostima.

Od Engleske u kojoj su ovce pojele ljude.

I stvorile klasu bezemljasa, idealan rezervoar jeftine radne snage za rastucu industriju.

Jugoslavija tu nije, niti je mogla da bude izuzetak: industrijalizacija, inace tada preko potrebna, placena je seljackim mukama, nepravdom i znojem.

  • +1 1
Link to comment
8 minutes ago, harper said:

Za namenskog ne brinem, on se uvalio kod Mila i tako produzio zivot svojoj detinjoj fascinaciji vojnim igrackama i tolatitarnim sistemima,

Harpere, 'ajde me molim te preskoci: ne diram te, ne diraj me.

Ono, nije da me ne svrbe prsti, jedva bih docekao da ti repliciram samo da uhvatim priliku da nesto zaista - osim praznih stilskih vezbi, kvalifikacija i dijagnoza - kazes.

Posto od toga nema nista, osim nadobudnog vredjanja kojim si koliko juce - da se ne vracam na prekjuce i tako dan za danom - izvredjao recimo @halloween i to u oblasti u kojoj je zena profesionalac, a ti da ne kazem sta.

O amaterskom psihijatrisanju necu, nadobudnom soljenju pameti takodje...

Tako da - budi ljubazan - obidji me.

Link to comment
20 minutes ago, namenski said:

Pa sad, agrarna reforma je, a to ces bolje da proucis ako se malo potrudis, poduhvat kojim se zemljoposednicima, onima za koje se proceni - a bilo ih je, onoliko - da imaju vise zemlje nego sto je potrebno jednom seoskom domacinstvu, ta zemlja oduzima i dodeljuje onima sa malo, nedovoljno zemlje.

Ili takozvanim bezemljasima.

U Srbiji je to bilo, pa onako, umereno, u Vojvodini bogami manje, jer su dugovi i zelenastvo ucinili svoje (BTW, omrazene komunjarske vlasti su posle WW2 jednom od prvih mera anulirale dugove u poljoprivredi, a ti se, recimo, uhvati malo Glisica, tek onako za lahko zagrevanje...

U Poljskoj i Madjarskoj na primer - nije: tamo su razni Radziwili gazdovali nad stotinama hiljada hektara, itd, itd..., pa mozes malo i na tu temu.

A iz ovdasnje prakse, nadnicarske, mozes da se obavestis i o drugoj strani: cinjenici, na primer, da su gazde imale dil sa lokalnim pekarima da im za ishranu nadnicara isporucuju jucerasnji, bajat hleb, hleb koji se manje jede, da su nadnicari morali da kupuju u radnjama tih istih gazda i to po cenama visim nego u radnjama u varosi, da su bili uslovljavani na izborima i sredstvima kakva je na primer - leva cipela pre izbora, a desna posle...

 

Otkup, ono sto neko ovde upuceno :isuse: naziva najmom jeste teska, opterecujuca posleratna cinjenica, ali se zaboravlja da je trebalo po svaku cenu nahraniti gladne gradove i ono stanovnistva u njima. Bas kao sto se zaboravlja, prenebregava cinjenica da je bukvalno svaka, ali bas svaka, danas super razvijena zemlja podignuta na - seljackim kostima.

Od Engleske u kojoj su ovce pojele ljude.

I stvorile klasu bezemljasa, idealan rezervoar jeftine radne snage za rastucu industriju.

Jugoslavija tu nije, niti je mogla da bude izuzetak: industrijalizacija, inace tada preko potrebna, placena je seljackim mukama, nepravdom i znojem.

 

Znam šta je agrarna reforma. U konkretnom slučaju, moj pradeda nije bio veleposednik/zemljoposednik niti vlasnik latifundije, nego običan seljak zemljoradnik koji obrađivao porodično imanje, koje je pak uvećavano generacijama pre njega, dakle, nije otimano niti dobijeno zelenašenjem. Plus, oduzeta zemlja nije davana bezemljašima, nego je data novoformiranoj zemljoradničkoj zadruzi u selu. Problem je nastao kad je količina obaveznog otkupa razrezana na osnovu imovine koja je pre toga oduzeta, a ne na osnovu imovine koju je moj predak posedovao nakon reforme. (Oduzeto mu je oko polovine svih hektara poljoprivrednog zemljišta i šume koju je imao pre rata)
I kao šlag na tortu, kad se početkom devedesetih taj sistem raspao, i zemljoradnička zadruga otišla na doboš, pogodi ko je kupio zemlju najviše klase i sa najboljim pristupnim putevima - potomci istih tih komesara koji su pre 40 godina seljacima oduzimali zemlju. Zato sad sudovi imaju sijaset predmeta za restituciju i ostale zavrzlame.

Ako to nije svinjarija koja je bacila debelu senku na sjajnu teoriju agrarne reforme, ne znam šta jeste.

  • +1 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...