Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

5 hours ago, morgana said:

ma sasvim sigurno ima rjesenja za klimatizaciju tih prostora ciji zidovi ne smiju da se ostete. 

Eeeee, ima svega... :) 

Ima, recimo, i pitanja za nadleznetm koliko klimatizacije i ostale intervencije mogu da naruse takozvanu mikro klimu i ostete freske koje su prezivele 10-a vekova sa sve Turcima...

A pre svega ima pitanja kako smo dozvolili da nam se u kulturno nasledje, da izvines :) - useru popovi.

Znam da ce prva asocijacija da bude Milov zakon, ali: na drzavi je, a i na svima nama da se zapitamo s kojim pravom bilo ko - SPC pogotovo - intervenise, menja, spomenike kulture od istinski - bez trunke patetike - nacionalnog znacaja na koje ima prava koliko i - s obzirom na njihovu kulturnu i umetnicku vrednost koja prelazi granice Srbije - bilo ko drugi.

Spisak unakazavanja je prakticno beskrajan: neka su, kao u slucaju manastira Vasilija Ostroskog, ostale da ne pominjem, bukvalno ubila samu sustinu objekta i to ne samo u civilizacijskom i kulturnom nego i u religioznom smislu.

Jednom recju - uzas, sramota i nepopravljiva steta: radi se o spomenicima tolike vrednosti da bi i za poprek pogled na njih, a kamoli zakucavanje eksera - trebala specijalna dozvola...

Ali - avaj...

 

  • +1 2
Link to comment

Msm da je u slucaju Ravanice cak drzava nalozila da se uloni bar deo klima, ali msm da to nije uradjeno...a mozda i jeste. Morao bi neko ko je bio skoro tamo da nam kaze. Zavisi nazalost dosta od mentalitet tih monaha ( ili monahinja ) po manastirima, recimo u Decanima gde je monastvo hiper-obrazovano nema nicega slicnog.

Ali apropo price o Ostrogu, mislim da je to ipak jako zloupotrebljena prica.  Ovako je Ostrog izgleda kraje 19. veka. To je bila jedna jako skromna gradjevina tesko ga je porediti sa nekom nasom vladarskom zaduzbinom. Ostatak prepoznatljive vizure Ostroga sagradjen je kasnije, tokom prve polovine dvadesetog veka.

1051869736_OSTROG-POSLE-POARA.jpg.d5e4b6649195b7043dfcd2fdc8bdd594.jpg

Sto se tice ovog Amfilohijevog dela manastira, priznajem da nisam neki ljubitelj te nase religiozne postmoderne, ali opet ne vidim kako ugrozava stari deo kompleksa. Arhitekta se ocito potrudio da ovi novi konaci ne odskacu previse od celine.

ostrog-monastery-exterior.jpg.ce78019ca8502d3d4ba80ef377dcf227.jpg

Edited by Kundera
  • +1 1
Link to comment

crkva ne brine valjano o kulturnim dobrima, to je nepobitna cinjenica bili mi vjernici ili ne

i ne tretira ih kao kulturna dobra, nego samo vjerska. 

ubih se prosle g da nadjem nesto o manastiru moraca, freske su divne - a ambijent oko crkve takodje, tu nemam primjedbe - ali u dometu su samo sture informacije o najpoznatijim freskama, u stavri o jednoj prije svega

u jugoslaviji je literatura o crkvama, od dzepnih do luksuznih izdanja, bila mnogo izdasnija

nesto sam trazila o preromanici u dalmaciji - nasla na sajtu i fb strani crkve

usput, imam da sucelim jos dva iskustva - kada sam nekim poslom bila u perastu, ima tome 21 g, tamosnji katolicki svestenik me, tj nas troje koliko nas je bilo, odvezao na gospu od skrpjela i proveo nas kroz crkvu kao najbolji istoricar umjetnosti

negdje u isto vrijeme, novinar iz mog neposrednog okruzenja pokusao je da napravi reportazu o riznici manastira savina, ali pop ga je otjerao. to je bilo bas davno, ne kazem da je sada isto, ali po svemu sto znam - spc i dalje po pitanju kulturnih dobara vodi zivt zelota, valjda umisljaju da se na taj nacin obracunavaju sa komunizmom, sta li

 

meni je sustinski svejedno ko ce da brine o manastirima i kulturnim dobrima u njima, sve dok se brine dobro

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

nama je to kulturno nasledje, njima sredstvo za proizvodnju. te dve stvari su po difoltu nepomirljive pod ovim uslovima.

 

a sam savremeni koncept kulturnog nasledja kakav mi danas poznajemo nije mnogo dugog veka, kako ni davanje prednosti konzervaciji, pa shta god da se zateklo u datom trenutku.

 

ima npr, bio je negde, mnogo lep primer neke barokne stolice iz vojvodine, koja je sve vreme crkveni inventar, tipa 300 godina, na njoj 10 slojeva prefarbavanja i lakiranja, dodavanja i oduzimanja (ne restauracije, prosto ostarila stolica neka je neko sredi). shto je logichno, to je stolica :hihi:

Edited by gospa buba
Link to comment
1 minute ago, morgana said:

mogu one da se pomire, itekako, samo kad se hoce

mogu. ali moraju svi mnogo da se trude. imash npr to krechenje i malterisanje ziche i pecke patrijarshije, oni ljudi polaze od toga vidi nashta ovo lichi daj neka neko okrechi. i onda imash 1 rezultat :hihi:

Link to comment
9 minutes ago, morgana said:

crkva ne brine valjano o kulturnim dobrima, to je nepobitna cinjenica bili mi vjernici ili ne

i ne tretira ih kao kulturna dobra, nego samo vjerska. 

ubih se prosle g da nadjem nesto o manastiru moraca, freske su divne - a ambijent oko crkve takodje, tu nemam primjedbe - ali u dometu su samo sture informacije o najpoznatijim freskama, u stavri o jednoj prije svega

u jugoslaviji je literatura o crkvama, od dzepnih do luksuznih izdanja, bila mnogo izdasnija

nesto sam trazila o preromanici u dalmaciji - nasla na sajtu i fb strani crkve

usput, imam da sucelim jos dva iskustva - kada sam nekim poslom bila u perastu, ima tome 21 g, tamosnji katolicki svestenik me, tj nas troje koliko nas je bilo, odvezao na gospu od skrpjela i proveo nas kroz crkvu kao najbolji istoricar umjetnosti

negdje u isto vrijeme, novinar iz mog neposrednog okruzenja pokusao je da napravi reportazu o riznici manastira savina, ali pop ga je otjerao. to je bilo bas davno, ne kazem da je sada isto, ali po svemu sto znam - spc i dalje po pitanju kulturnih dobara vodi zivt zelota, valjda umisljaju da se na taj nacin obracunavaju sa komunizmom, sta li

 

meni je sustinski svejedno ko ce da brine o manastirima i kulturnim dobrima u njima, sve dok se brine dobro


Pa slazem se sa tobom, jedino bih dodao da mislim da je problem i taj sto je ipak nase svestenstvo i monastvo dolazilo iz ruralnijih sredina, bez neke tradicije zastite kulturnog nasledja i da je to dosta uticalo na tu situaciju, naravno uz odredjeno trvanja sa nadleznim institucijama drzave koje pojedinci u crkvi dozivljaju kao uzurpatore na njihovom terenu. 

Imas skandalozan slucaj Studenice, gde isprenjima iz kotlova za grejanje i dan danas se ( ako se nije nesto promenilo ) unistava kamana oplata crkve, sa sve delikatnom plastikom na njoj. Da stvar bude jos gora norveska im je dala neke novce da naprave generator i da odatle crpe struju, ali sto bi ih mnogo bolela patka za to. I onda se svaka godine ta plastika cisti i dalje nagriza.

Edited by Kundera
Link to comment
8 minutes ago, Kundera said:

Ne mogu ovako intrigantni detalji da prezive hiljadu "tusiranja" da bi se uklonila cadj, kojom je bratsvo manastira nesumicno zasipa svake zime.


253331157_images(3).jpg.2784a708ae5817a2f465fee34f788f92.jpg110636134_images(4).jpg.43ab1e243936974b3e1c7a5d636158fc.jpg521954114_images(5).jpg.ef6b9bf1f2435a0ea1d5eb660ef46122.jpg

moze, tushira se laserom, nedestruktivno. chak i postoji mashina u beogradu. naravno, neke te 'delatnosti' bi morale da se preventivno obustave. mislim, i taj laser koshta, ono, na sat, ne zato shto koshta, nego se i njegov resurs troshi kao i svaki drugi.

Edited by gospa buba
  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, gospa buba said:

mogu. ali moraju svi mnogo da se trude. imash npr to krechenje i malterisanje ziche i pecke patrijarshije, oni ljudi polaze od toga vidi nashta ovo lichi daj neka neko okrechi. i onda imash 1 rezultat :hihi:


Sad su nesto u fazonu da sve zacrvene. :s_p:
 

farbanje-crkve-u-crveno-1.jpg

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, morgana said:

razumijem argument, @Kundera i @gospa buba, neškolovani su, ne znaju iz ovog ili onog razloga i nisu estete, ali im to priznajem kao olakšavajuću okolnost taman koliko i stranačkim sojkama što su besmisleno zaposlene po muzejima, tj nikoliko

naravno da ne. ali primarni sukob ipak nije na nivou obrazovanja i znanja, taj isti rat vodi i italijanska drzava sa katolichkom crkvom, prosto isti objekat nema isto znachenje i upotrebnu vrednost za obe strane. ali se dogovore nekako, manje ili vishe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...