Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

5 minutes ago, Radoye said:

 

 

Kod mene na selu (backo Potisje) skoro svi Madjari su isli na veronauku jer bi im ako skupe neki broj izostanaka bilo dozivotno zabranjeno da se vencaju u crkvi. A babe i dede to nikad ne bi oprostile roditeljima svojih unucica, ogroman je bio pritisak sredine na njih da budu redovni, cak i deca lokalnih komunistickih funkcionera su isla na veronauku - nece se sin moci ozeniti / cerka udati ako druga strana insistira na crkvenom obredu a dete ima anatemu jer nije islo na veronauku.

Sa druge strane Srbadija je slabo to radila, iz moje generacije znam za 5-6 dece (od nekih 45) koji su isli na veronauku. I oni su sada uglavnom van toga, ne u smislu da su ateisti i da ne veruju nego da im se zgadilo u sta se crkva kao institucija pretvorila od 90-tih naovamo. Sto kaze moj kum, "kad sam ja isao na veronauku tamo su nas ucili postenju i moralu i isao sam da se sklonim od losih ljudi. Svi su mi se smejali i govorili mi da sam glup jer ne idem na fudbal nego sedim u crkvi s popovima. A danas su upravo ti od kojih sam onda bezao glavni u crkvi i smeju mi se sto ne idem s njima..."

To se inace drzalo pri crkvi, ne u skolama kao sada.

 

Vidi, sasvim je moguće da je ta meni neverovatna cifra od 40% kompletne populacije i tačna, ali to bi se zaista kosilo sa tadašnjim javnim deklarisanjem svih tih ljudi.

Link to comment
9 minutes ago, Anonymous said:

 

Vidi, sasvim je moguće da je ta meni neverovatna cifra od 40% kompletne populacije i tačna, ali to bi se zaista kosilo sa tadašnjim javnim deklarisanjem svih tih ljudi.

 

Мојеtm село надомак Пељешца се сваке недеље ујутро на кратко претварало у насеобину духова јер су сви, али сви, свих полова и узраста, били у цркви која је била повише у брду. Локални клинци са којима сам се лети дружио, у ситне детаље су ми објашњавали Бога, Исуса, Међугорје и шта све не. Ја у то време нисам знао шта је то недељна служба а камоли шта је СПЦ. Ишао сам са основном школом у Жичу и Манасију, и контао да су то музеји културе.

 

Ако је та црква у селу организовала веронауку недељом или кад год, ја ти гарантујем да посећеност није била 40% него 100%. Једини за које могу да логично повежем да су ескивирали су дилбери узраста 17-30 година јер је њих нешто овоземаљско окупирало и притискало по васцели дан.

Link to comment
3 hours ago, Anonymous said:

SFRJ i veronauka?


Katalicka Crkva je sama organizovala casove veronauke u doba SFRJa koji su bili masovno poseceni ( kazu i do 40 posto Hrvata je proslo kroz njih, mada pretpostavljam da tu ima velikih regionalnih razlika ). Msm koliko znam i politicke skupove su cak organizovali sa po desetinama hiljadu ljudi, tako jos sedamdesetih tipa.

Edited by Kundera
Link to comment
23 minutes ago, Redoran said:

 

Мојеtm село надомак Пељешца се сваке недеље ујутро на кратко претварало у насеобину духова јер су сви, али сви, свих полова и узраста, били у цркви која је била повише у брду. Локални клинци са којима сам се лети дружио, у ситне детаље су ми објашњавали Бога, Исуса, Међугорје и шта све не. Ја у то време нисам знао шта је то недељна служба а камоли шта је СПЦ. Ишао сам са основном школом у Жичу и Манасију, и контао да су то музеји културе.

 

Ако је та црква у селу организовала веронауку недељом или кад год, ја ти гарантујем да посећеност није била 40% него 100%. Једини за које могу да логично повежем да су ескивирали су дилбери узраста 17-30 година јер је њих нешто овоземаљско окупирало и притискало по васцели дан.


Verovatno je tu velika regionalna razli,a, tipa u Puli je islo 5 posto, u zapadnoj Hercegovini 110 posto. :evilsmile:
Koliko je meni bio fascinantan ovaj podatak kad sam saznao, 40 posto Hrvata na veronauci, a Srbi skoro pa nula posto i jos se prijavljuju medjusobno lokalnim komitetima ko je slavio slavu kuci.

Edited by Kundera
Link to comment

I pre komunizma su katolici mnogo cesce isli u crkvu od pravoslavaca. Pricao mi je deda kad je on isao u osnovnu skolu da su svi u skoli imali veronauku, odvojeno pravoslavci, katolici, jevreji i muslimani, i da je pravoslavcima bilo opustenije sto su organizovano sa skolom isli u crkvu samo dva puta godisnje, dok su katolici morali da idu svake nedelje. Onda su imali situaciju da je kod njega u razredu jedan rekao da mu je porodica presla u pravoslavlje da bi nedeljom umesto da ide u crkvu igrao fudbal na ulici. Veroucitelji (i pravoslavni i katolicki) su mu samo trazili da donese krstenicu da bi obavili svoju administraciju, a on ih zavlacio celu godinu dok se nije otkrilo da je ovaj izmislio, pa je ispao skandal na vise nivoa.

Link to comment
50 minutes ago, Radoye said:

Sa druge strane Srbadija je slabo to radila, iz moje generacije znam za 5-6 dece (od nekih 45) koji su isli na veronauku. I oni su sada uglavnom van toga, ne u smislu da su ateisti i da ne veruju nego da im se zgadilo u sta se crkva kao institucija pretvorila od 90-tih.

Kod nas u generaciji u crkvu je redovno išao samo jedan, jer mu je otac bio pop. U mestu je bilo nešto Roma, a ostalo su bili Srbi. Možda će zvučati neverovatno, ali sredinom osamdesetih hteli su da izbace iz škole učiteljicu čija su deca krštena. Spaslo je to što nije bila na krštenju, pa se vadila da je bila protiv toga. Oni koji su prvi bili za izbacivanje par godina kasnije su organizovali svetosavski bal.

Čak i danas kad je crkva u modi retki su krajevi gde 10% ide u crkvu jednom nedeljno. Pre 2 godine sam bio na večernjoj liturgiji u Novom Beogradu. Sutradan je bila slava i donosili su kolače. Trećina prisutnih su bili sveštenici koji su držali liturgiju. Ta crkva sigurno pokriva 100.000 onih koji se deklarišu kao pravoslavci.

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

 

Bilo je i svestenika u SSRNJ.

 

Ovo prvi put u životu čujem. Ne tvrdim da sam u pravu, ali bih zaista voleo da saznam koliko je religija bila zastupljena i u toj organizaciji. Moguće je da ponovo retroaktivno saznam ono o čemu nisam pojma imao.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...