Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

3 minutes ago, mjone said:

ako je pop hriscanin hoce, ako  nije nece ;)

Do kurca :isuse: 

 

Imaju Indijanci u Srednjoj Americi jednu izreku, otprilike: ovaj pop je dobar katolik, ali los hriscanin...

 

Tretiras popa ka clana Partije... :D 

Link to comment
3 minutes ago, Bujodrag said:

 

Pitaču ga pa ako nije, tražiću da se krsti

 

Mislim, pitam to za kevu. I njoj će uskoro vreme. Ćale reče da hoće da se kremira, bez mantijaša a aj a kad umrem, apsolutno me ne zanima šta će raditi smojim mrrvim telom.

Link to comment
3 minutes ago, namenski said:

Do kurca :isuse: 

 

Imaju Indijanci u Srednjoj Americi jednu izreku, otprilike: ovaj pop je dobar katolik, ali los hriscanin...

 

Tretiras popa ka clana Partije... :D 

 

 

 

Tretiram popove kao lovatore. Od mene neće ništa dobiti. Ćale uredmo plaća grobna mesta na Novom groblju (3), na Centralnom valjda jedno ili dva i na Bežanijskom jedno. Kad matorci odu, ja ću ta grobna mesta prodati ako to bude moguće jer meni neće trebati nijedno.

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Mislim da masis: drzava je u ovoj prici sporedna.

Crkva je imala nevidjeno dobru priliku da posle pada komunizma na neki nacin preuzme ulogu demonstratora moralnog i svakog drugog preporoda - sve da je isti i bio potreban - i to igrajuci svoju igru, okupljajuci vernike ili one koji bi to da postanu, da iskoristi mentalni i ideoloski vakuum u drustvu i pokusa da ga ispuni.

Umesto toga nastavila je i to na najgori moguci nacin da igra igru koju je igrala u svim rezimima od kako je moderne srpske drzave, racunajuci i period komunizma: da ide vlasti uz dlaku, da na prvo mesto stavlja svoje materijalne interese, da se kompromituje mesanjem u politiku, da bude agresivna u promociji vrednosti koje cak ni najiskreniji vernici ne mogu da prihvate u tom obliku.

Cak je i na mikro nivo srozala standarde spustajuci se na slizavanje sa raznim arkanima, posvecujuci objekte u koje pristojan covek, pa ma bio i vernik obilazi u sirokom luku, utekla se podrsci najcrnjem nacionalizmu ikad vidjenom u srpskom drustvu.

Sta god i kako god, crkva ce se tesko oprati od nepocinstava koje je sebi dozvolila i koje je podrzavala poslednjih 30-ak godina i taj racun ce stici na naplatu kad-tad.

Drzava s tim nema veze: sanse koje sam pomenuo su bile sanse koje je imala crkva kao institucija koja pretenduje da ima monopol nad pitanjima morala.

Meni deluje da ti precenjujes uticaj crkve,  mislim da je ta sansa koju ti spominjes vise teoretska nego sto je bila prakticno moguca. 

Sa tvojim vidjenjem kako je crkva u stvari dejstvovala se slazem

 

Link to comment
1 hour ago, mjone said:

slazem se za pahomija, sramota i crkve i drzave koja zbog svojih razloga (kao ova dodela ordena i druge protivusluge) pustila pahomija da se izvuce, drzava je morala da ga osudi i zatvori pa posle crkva neka se razmislja sta da radi

 

"a to da li homoseksualci trebaju biti svestenici ili ne, nek odlucuju sami."

Postavljam i tebi pitanje, zasto ne zena papa, zena patrijarh ... zasto da zene ne odlucuju same i u tom slucaju ?

 

pogresno si me razumeo. nisam mislio reci da homoseksualci odlucuju sami nego da crkva odluci sama. njihov klub, njihova pravila. 

 

 

Link to comment
1 minute ago, mjone said:

Meni deluje da ti precenjujes uticaj crkve,  mislim da je ta sansa koju ti spominjes vise teoretska nego sto je bila prakticno moguca. 

Sa tvojim vidjenjem kako je crkva u stvari dejstvovala se slazem

Precenjen ili ne, uticaj crkve u drustvu postoji.

I sigurno nije zanemarljiv, na stranu cinjenica da ce crkveni vrh intenzivno mesa ne samo u politiku nego i u pitanja svakodnevnog, prakticnog zivota.

Razne kobasicijade, izjave sa ocenama i procenama odnosa Srbije i CG, Kosova, evolucije, svasta nesto...

A problem, jedan od problema tacnije, i jeste u tome sto su sanse koje sam pomenuo ostale samo teorija.

Crkva na dnevnom, svakodnevnom, nivou polako postaje dosadnija od svojevremeno marksizma, onog najvulgarnijeg, naturanog bez mere, ukusa i znanja, od strane ljudi ekstremno problematicnih ljudskih, etickih i strucnih kvaliteta.

Link to comment
1 hour ago, Bujodrag said:

ali žurka za PPP i ostale će biti u testamentu.

 

A možda je organizujem i ranije. Biće para za to.

u nekoj knjizi koju sam davno čitao spominju veliku činiju punu soka od pomorandže obilno zaćinjene LSDijem. Pošto ćemo svi tad biti več matori, moja činija če biti obilato začinjena kokainom

Link to comment
12 hours ago, Milošica said:

Jebote,ne zna se da li je gore ovo što piše mjone ili relativizovanje postupka ovog Jevtića koje je prilično prisutno u nekim krugovima.

 

 

 

 

Ipak ovo.Učinio mi se mjone kao ekstremista,ali nije,samo se ne slazemo sto se nekih stvari tiče.Izvinjavam se na ishitrenoj reakciji.

Link to comment
On 9.10.2019. at 9:16, Ros said:

Vecina vladika bojkotovala dodelu ordena Vucicu, episkopi Amfilohije i Atanasije (penzionisani) otvoreno govore da su oni a i vecina protiv dodele ordena Vucicu

 

On 9.10.2019. at 9:28, Host said:

 

Konteksualizuj ovo: odluku o odlikovanju je doneo Sinod koga cine patrijarh i arhijereji. Dakle, vecina arhijereja je za Vucica. Prema tome, jasno je da su im muda usahla sto je vec znao svako ko nije vecinski priglup covek poput tebe. 

 

On 9.10.2019. at 9:32, Vila Šindivila said:

Sinod čine patrijarh i samo četiri arhijereja, to je crkvena vlada, izvršno telo.  Moguće je da je većina arhijereja protiv dodele ordena. 

 

On 9.10.2019. at 9:50, Host said:

Arhijereje u Sinod biraju ostali arhijereji, tako da se ne moze reci da oni ne predstavljaju vecinu. Uostalom, mandat arhijereja u Sinodu je kratak, svega dve godine, pa ce vecina imati vrlo brzo imati priliku da demonstrira muda. Sta mislis, koja je sansa da ce se to desiti?

 

Sta da ti kazem, bolje da radis na svom kognitivnom aparatu nego da se lako vredjas. Nije mi problem da ti se izvinim ako se osecas povredjenim. Eto, izvini.

 

Sto se drugog dela tice, diskusija na forumu je javna. 

 

2 hours ago, Host said:

Ma kakvi, ne vadim kad jebem glupandere. Jos jednom, za sve velike vernike koji nisu upoznati sa ustrojstvom sopstvene crkve:

 

Kao sto mozete procitati u nepismenom Ustavu SPCa, Sinod se sastoji od 5 clanova. Osim patrijarha, cine ga cetvorica arhijereja koji se biraju na po dve godine, svake godine po dvojica, na arhijerejskom saboru koji cine svi arhijereji kojih ima oko 40.

 

Odluku o odlikovanju je doneo Sinod glasanjem na saboru NAKON sto je Vucic pretio neposlusnim arhijerejima dosijeima tajnih sluzbi. To znaci da je Sabor, i pored priredjenog ponizenja, izglasao clanove Sinoda za koje svi nesumnjivo znaju da su na Vucicevoj liniji. Sta nam to govori? Vuciceva struja ima vecinu. 

 

Da da, totalno sam (smo) gluperda zato sto izmedju uvreda tvoju izjavu:

 "Konteksualizuj ovo: odluku o odlikovanju je doneo Sinod koga cine patrijarh i arhijereji. Dakle, vecina arhijereja je za Vucica." nismo shvatili kao:

 

Konteksualizuj ovo: odluku o odlikovanju je doneo Sinod koga cine patrijarh i 4 arhijereja koje je izabrao Sabor koga cine svi eparhijski arhijereji, a za koje je znao da su Vucicevi i da ce da mu dodele orden. Dakle, vecina arhijereja je bar posredno za Vucica i dodelu ordena. 

 

Hoste, bar cuti ako je vec tesko priznati ...

 

Link to comment

Dok sam studirao filozofiju i već obilato šljokao par puta sam zaseo s studentima s Bogoslovije da pijemo i raspravljamo teološka pitanja. Svaki put su me bacili pod sto alkoholom a nisam tad bio slab kapacitet, naprotiv.

 

Ako več kao studenti imaju takav kapacitet, kakvi li su tek kad diplomiraju.

 

Ja bih bežao od takvih!

Link to comment
53 minutes ago, mjone said:

 

 

 

 

 

Da da, totalno sam (smo) gluperda zato sto izmedju uvreda tvoju izjavu:

 "Konteksualizuj ovo: odluku o odlikovanju je doneo Sinod koga cine patrijarh i arhijereji. Dakle, vecina arhijereja je za Vucica." nismo shvatili kao:

 

Konteksualizuj ovo: odluku o odlikovanju je doneo Sinod koga cine patrijarh i 4 arhijereja koje je izabrao Sabor koga cine svi eparhijski arhijereji, a za koje je znao da su Vucicevi i da ce da mu dodele orden. Dakle, vecina arhijereja je bar posredno za Vucica i dodelu ordena. 

 

Hoste, bar cuti ako je vec tesko priznati ...

 


Bice da ti jedini nisi shvatio. Izmedju dva zla biram da se pobiju medju sobom i ostave normalne ljude na miru.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...