Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

1 hour ago, namenski said:

Ti ovo ozbiljno?

Ako jeste, mozes malo sire?

Ili je pravoslavno svestenstvo samo za prave muskarce, a ne tamo neke smrtno gresne мужеложнике?

(Citiram samo ovaj post ali vidim da ima jos gomila duhovitih postova ... cak neko rece "da homoseksualci sami biraju" ... raznih genijalaca ima ovde)

 

Naravno da sam ozbiljan, da preciziram, mislim i na monastvo, ne samo svestenstvo.

 

Sto se tice monastva, cak i katolicka crkva ima preporuku jedno 60 godina (koja je btw. potvrdjena i od strane zadnjeg pape) da se u red monastva ne primaju homoseksualci.

Koliko ja razumem jedan od problema je zrtva, monah homoseksualac koji je cak i u idealnom celibatu ne podnosi zrtvu merljivu sa monahom koji zrtvuje ulogu muza i oca, jedinstvo muskarca i zene po bozijoj viziji. 

 

Ja pokusavam da objasnim kako sam ja razumeo stavove crkve, cak mi je i apsolutno logicno, ne znam sto je to skandalozno.

 

Kome se ne svidja ne mora da ucestvuje ... nije obavezno, imamo sekularnu drzavu, nadji nesto drugo sto ti se vise svidja.

Crkva ako kaze da monah ne moze da ima plave oci zbog nekog banalnog razloga od pre 2000 godina onda ne moze ... losa sreca za plavooke 

Link to comment

kako bih rekla. u 4 zida sve moze, no problemo. svoja 4 zida.

 

mislim, malo li je zatvorenih mushkih klubova, stvarno nije problem. al onda zdravo kosovo zdravo pederi zdravo zene deco vlasnici pasa rvati i ostali nekorisnici neusluga :dry:

 

a ne kenjati narodu po ceo dan, i svom i tudjem, a raditi shta se hoce.

 

plavookom aleksandru vuchicu medalju, pa znachi istorijski ochekivano :rolf:

Edited by gospa buba
Link to comment
10 minutes ago, gospa buba said:

kako bih rekla. u 4 zida sve moze, no problemo. svoja 4 zida.

 

mislim, malo li je zatvorenih mushkih klubova, stvarno nije problem. al onda zdravo kosovo zdravo pederi zdravo zene deco vlasnici pasa rvati i ostali nekorisnici neusluga :dry:

 

a ne kenjati narodu po ceo dan, i svom i tudjem, a raditi shta se hoce.

 

plavookom aleksandru vuchicu medalju, pa znachi istorijski ochekivano :rolf:

povezi se malo pa da razgovaramo

 

btw. zasto niko ne pita zasto ne zena papa ili zena patrijarh ? :happy:

zar nismo za "da zene biraju" ?

gospa buba ? anyone ?

 

Link to comment
1 hour ago, adam said:

spc je izgubila legitimitet po pitanju kosova kad je patrijarsiju prebacila u beograd. nista oni vise nemaju nikom da zamere niti da ista zahtevaju. 

 

a sto bi ikog interesovalo da li iko drugi ne samo stiti nego i nagradjuje pedofile? zabole me. dovoljno je da je pedofil tu gde je, da ga vole, maze, paze, caste, goste i ni dlaka mu s glave ne fali. i niko se, gle cuda, ne buni. to sto i neki drugi stite svoje pedofile nije nikakvo opravdanje za spc. 

 

pahomije je daleko maligniji od jevtica. jevtic pre svega nije pedofil vec homoseksualac koji je obljubio tinejdzera i za to je kaznjen. on nema visedecenijsku pedofilsku praksu iza sebe sto se za pahomija skoro bez ikakve sumnje moze reci - i sve to uz blagoslov spc. naravno da je u redu sto je jevtic kaznjen ali on nije ni blizu zgresio kao pahomije. a i kaznjen je. nema tu vise price. odlezace pa ce se mozda i opametiti. pahomije je unistio oho-ho zivota i da spc ima dupeta a ne obraza, bio bi odavno, izbacen, rascinjen i ne bi se spc mesala u sudski spor pa bi fasovao i robiju. dozivotnu. ovako i dalje unistava mlade zivote uz blagoslov organizacije. 

 

a to da li homoseksualci trebaju biti svestenici ili ne, nek odlucuju sami. 

 

slazem se za pahomija, sramota i crkve i drzave koja zbog svojih razloga (kao ova dodela ordena i druge protivusluge) pustila pahomija da se izvuce, drzava je morala da ga osudi i zatvori pa posle crkva neka se razmislja sta da radi

 

"a to da li homoseksualci trebaju biti svestenici ili ne, nek odlucuju sami."

Postavljam i tebi pitanje, zasto ne zena papa, zena patrijarh ... zasto da zene ne odlucuju same i u tom slucaju ?

 

 

 

 

Link to comment
4 minutes ago, mjone said:

nedostatak argumenata a ? ;)

 

pa ne treba argument. ka unutra kako hoce, ka napolje treba vec da se dogovorimo. istinu govoreci, tu je i pipanje dece koju su roditelji poslali unutra sasvim ok, to je izgleda pitanje dogovora roditelja i ustanove. a izgleda da je i sa drzavom to sasvim u redu. recimo tu ima smisla razmisliti.

 

mene interesuje pdv, investicije i te pare koje se odnose na nashu zajednichku kasu. da li neko ko ne zeli da to finansira ima pravo da ne finansira. pretpstavljam da je i u svetovima onda to resheno nekako. ostalo realno kako hoce.

Edited by gospa buba
Link to comment
23 minutes ago, mjone said:

... losa sreca za plavooke 

i bicikliste....

Mislim da shvatam u kom pravcu razmisljas, ali mi se cini da bi, tako razmisljajuci, stvari doveo do nimalo prihvatljivog ishoda.

Ni drustveno, ni civilizacijski, a bogami ni sto se crkve kao institucije tice.

Ali OK, bice ovde kvalifikovanijih da se osvrnu na taj deo.

 

Samo, zar ti se ne cini da bi za SPC koja je - a o tome drzim da nema spora - ovakva kakva je balast koji opterecuje srpsko drustvo u celini, koja je nosilac i promoter najretrogradnijih stavova, mogla konacno da barem samo malo, u tragovima, pocne da razmislja o sopstvenoj modernizaciji, ulasku, dobro ne bas odmah u 21. ali barem u 20. vek.

Pritom, ona koristi sve blagodeti modernog drustvenog uredjenja: od notornog oslobadjanja poreza, pripustanja u skole, do audija i finansijskih poduhvata koji su poprilicno profitabilni.

Korupciju da ne pominjem.

I u tome se, gle cuda, odlicno snalazi.

Paradoksalno je da pravo mesto crkve u srpskom drustvu zagovaraju vancrkveni faktori, od pojedinaca do institucija, a da sama crkva nema nameru da se mrdne iz narativa koji je takoreci srednjovekovan pride zacinjen agresivnim nastupom i nedopustivim nametanjem svetonazoratm , o mesanju u politiku da ne govorim.

Kako god, iz pozicije mrzitelja crkve kao takve meni OK: samo se bojim da crkva vise nego uspesno sama sebi radi onu cuvenu rabotu poznatu kao 'seci granu na kojoj sedis'

A to ce joj se kad-tad obiti o glavu.

Link to comment
6 minutes ago, namenski said:

i bicikliste....

Mislim da shvatam u kom pravcu razmisljas, ali mi se cini da bi, tako razmisljajuci, stvari doveo do nimalo prihvatljivog ishoda.

Ni drustveno, ni civilizacijski, a bogami ni sto se crkve kao institucije tice.

Ali OK, bice ovde kvalifikovanijih da se osvrnu na taj deo.

 

Samo, zar ti se ne cini da bi za SPC koja je - a o tome drzim da nema spora - ovakva kakva je balast koji opterecuje srpsko drustvo u celini, koja je nosilac i promoter najretrogradnijih stavova, mogla konacno da barem samo malo, u tragovima, pocne da razmislja o sopstvenoj modernizaciji, ulasku, dobro ne bas odmah u 21. ali barem u 20. vek.

Pritom, ona koristi sve blagodeti modernog drustvenog uredjenja: od notornog oslobadjanja poreza, pripustanja u skole, do audija i finansijskih poduhvata koji su poprilicno profitabilni.

Korupciju da ne pominjem.

I u tome se, gle cuda, odlicno snalazi.

Paradoksalno je da pravo mesto crkve u srpskom drustvu zagovaraju vancrkveni faktori, od pojedinaca do institucija, a da sama crkva nema nameru da se mrdne iz narativa koji je takoreci srednjovekovan pride zacinjen agresivnim nastupom i nedopustivim nametanjem svetonazoratm , o mesanju u politiku da ne govorim.

Kako god, iz pozicije mrzitelja crkve kao takve meni OK: samo se bojim da crkva vise nego uspesno sama sebi radi onu cuvenu rabotu poznatu kao 'seci granu na kojoj sedis'

A to ce joj se kad-tad obiti o glavu.

Nisam siguran da je SPC jedan od vecih problema za srpsko drustvo, cak i nemam utisak da preterano veliki broj ljudi slusa sta neko iz crkve kaze ... ali u ovo totalno nisam siguran, mozda sam samo ja u okruzenju ljudi koje totalno ne interesuje sta neko iz crkve kaze, cak vecina ima apriori negativan odnos.

Uzmi gej paradu kao primer, cak ne mislim da negativan stav crkve ima presudan uticaj na huligane koji su napadali gejeve, kao i sto vidimo posledljih par godina to dolazi sa druge strane.

 

Slazem se da je nekakva modernizacija SPC kao institucije potrebna, meni cak deluje da ima gomila mladjih ljudi u SPC koji imaju odmereniji pristup prema pojavama u nasem drustvu.

Pitanje je samo da li je moguca modernizacija dogmi na kojima crkva kao institucija pociva ... to je klizav teren.

 

Mislim da je veci problem tu sama drzava, da je drzava normalnija uredila bi odnos sa crkvom, resila pitanje poreza i slicnih tema .. to bi bila zdravija klima i za SPC, ovako se drzava vise mesa u crkvu nego obratno, kontrolise je, ucenjuje i koristi za svoje interese

 

p.s. hvala na konstruktivnom postu

 

 

Link to comment

hoće li pop na Novom Groblju da održi pokojniku  hrišćaninu pomen  ili šta več pevaju u takvim situacijama ako ožalošćeni nemaju ni dinar da plate, čak ni za ono vino što se traži?

Link to comment
3 minutes ago, Bujodrag said:

hoće li pop na Novom Groblju da održi pokojniku  hrišćaninu pomen  ili šta več pevaju u takvim situacijama ako ožalošćeni nemaju ni dinar da plate, čak ni za ono vino što se traži?

ako je pop hriscanin hoce, ako  nije nece ;)

Edited by mjone
Link to comment
10 minutes ago, mjone said:

Nisam siguran da je SPC jedan od vecih problema za srpsko drustvo, cak i nemam utisak da preterano veliki broj ljudi slusa sta neko iz crkve kaze ... ali u ovo totalno nisam siguran, mozda sam samo ja u okruzenju ljudi koje totalno ne interesuje sta neko iz crkve kaze, cak vecina ima apriori negativan odnos.

Uzmi gej paradu kao primer, cak ne mislim da negativan stav crkve ima presudan uticaj na huligane koji su napadali gejeve, kao i sto vidimo posledljih par godina to dolazi sa druge strane.

 

Slazem se da je nekakva modernizacija SPC kao institucije potrebna, meni cak deluje da ima gomila mladjih ljudi u SPC koji imaju odmereniji pristup prema pojavama u nasem drustvu.

Pitanje je samo da li je moguca modernizacija dogmi na kojima crkva kao institucija pociva ... to je klizav teren.

 

Mislim da je veci problem tu sama drzava, da je drzava normalnija uredila bi odnos sa crkvom, resila pitanje poreza i slicnih tema .. to bi bila zdravija klima i za SPC, ovako se drzava vise mesa u crkvu nego obratno, kontrolise je, ucenjuje i koristi za svoje interese

Mislim da masis: drzava je u ovoj prici sporedna.

Crkva je imala nevidjeno dobru priliku da posle pada komunizma na neki nacin preuzme ulogu demonstratora moralnog i svakog drugog preporoda - sve da je isti i bio potreban - i to igrajuci svoju igru, okupljajuci vernike ili one koji bi to da postanu, da iskoristi mentalni i ideoloski vakuum u drustvu i pokusa da ga ispuni.

Umesto toga nastavila je i to na najgori moguci nacin da igra igru koju je igrala u svim rezimima od kako je moderne srpske drzave, racunajuci i period komunizma: da ide vlasti uz dlaku, da na prvo mesto stavlja svoje materijalne interese, da se kompromituje mesanjem u politiku, da bude agresivna u promociji vrednosti koje cak ni najiskreniji vernici ne mogu da prihvate u tom obliku.

Cak je i na mikro nivo srozala standarde spustajuci se na slizavanje sa raznim arkanima, posvecujuci objekte u koje pristojan covek, pa ma bio i vernik obilazi u sirokom luku, utekla se podrsci najcrnjem nacionalizmu ikad vidjenom u srpskom drustvu.

Sta god i kako god, crkva ce se tesko oprati od nepocinstava koje je sebi dozvolila i koje je podrzavala poslednjih 30-ak godina i taj racun ce stici na naplatu kad-tad.

Drzava s tim nema veze: sanse koje sam pomenuo su bile sanse koje je imala crkva kao institucija koja pretenduje da ima monopol nad pitanjima morala.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...