Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

15 minutes ago, ragasto said:

Probaj u Grčkoj.:D

+1 :laugh:

 

Nego, kad rece u Sumadiji, u Kragujevcu svuda normalno narucujem tursku, cim mrdnem na bilo koju stranu, Gornji Milanovac, Cacak, Kraljevo, Jagodina... odmah me ispravljaju, "khm, khm, domaca"... :D

Link to comment
4 hours ago, adam said:

ja sam imao vrlo neprijatnu situaciju zato sto nisam postio. i to ne samo ja nego nas tridesetak. bio na decjem rodjendanu na veliki petak neka 2005-6, ljudi pravili rostilj u dvoristu. dvoriste deli ogradu sa crkvom. deca se igraju, rostilja se, cakulamo, opustena atmosfera kad eto popa. doleteo do ograde kao furija i krenuo da urla, besan, zapenio - da kakav je to nacin, da znamo li da je post, bezboznici ovo ono.... jebote svi stali, gledamo, ne verujemo. izignorisali ga, ne mozes drugacije s budalom. ali je bilo jako neprijatno, pogotovo sto je medju nama bilo i onih koji su postili. 

 

 

srpsko drustvo je daleko konzervativnije i zatucanije danas nego pre trideset godina i to dobrim delom zahvaljujuci uticaju spc. ja zaista ne vidim da je u takvoj situaciji veronauka u skolama nebitna stavka. 

 

 

E, jebi ga, sad i ti.

Zakljucak na osnovu POPA i rostilja kod CRKVE i VELIKI PETAK.

 

Bas onako reprezentativno.

 

Takodje, rekao bih da ste malo anti-socijalni i bez postovanja prema  okolini. Sta je sledece ulazak u dzamiju sa flajkom i pecenim prasetom?

 

 

Edited by Budja
Link to comment
17 hours ago, Budja said:

 

E, jebi ga, sad i ti.

Zakljucak na osnovu POPA i rostilja kod CRKVE i VELIKI PETAK.

 

Bas onako reprezentativno.

 

Takodje, rekao bih da ste malo anti-socijalni i bez postovanja prema  okolini. Sta je sledece ulazak u dzamiju sa flajkom i pecenim prasetom?

 

 

nisam ja zakljucio nista na osnovu tog jednog dogadjaja. zakljucak sam doneo na osnovu svega sto vidim oko sebe, razgovora s ljudima, posmatranja okoline, pracenja sta se desava... tako sam zakljucio i da je hrvatska konzervativnija nego pre trideset godina tokom poseta hrvatskoj, price s ljudima, posmatranja okoline... svet je generalno konzervativniji ali smo mi na ovim prostorima zbog ratova i bede otisli jos dalje unazad.

 

primer s popom i dvoristem sam naveo kao primer neprijatnosti oko posta - nisam iz toga izveo zakljucak. a i ne razumem bas ovo o postovanju okoline i prasetom i flajkom u dzamiji. covek je u svom dvoristu ne u crkvenom napravio rostilj za rodjendan svog deteta. tvoj primer bi ti bio slicniji da hodza napada komsiju sto pije pivo i/ili pece prase u svom dvoristu pored. ili da zaskace ljude koji prolaze kraj dzamije ako jedu sendvic sa sunkom ili setaju s flajkom u ruci. kad bi se takav veselnik pojavio kod nas - cenim da bi ga zuta stampa proglasila za sejtana licno a narod bi se zgrazavao i navodio ga za primer fundamentalizma i netolerancije. 

 

meni je logicnije da pop prihvati cinjenicu da covek u svom dvoristu moze da jede i pije sta zeli (zivi i pusti da zive) nego da se ocekuje od nekog koga crkva i religija ne zanima da konsultuje crkveni kalendar kad mi se prijede rostilj.

 

na kraju, taj covek koji zivi do crkve sto znaci trpi zvonjavu, gomile ljudi oko kuce o praznicima, buku, guzvu, muziku i sirene kad su svadbe (najmanje pola vikenda godisnje) i redovno zapisavanje ograde kad pijane horde krenu kuci posle paljenja badnjaka. i ne buni se, ima razumevanja. ali to nije dovoljno nego treba i da pravi rostilj u svom dvoristu prema kanonu. jebiga sad.

 

 

 

Link to comment

Jok..treba da ga otera u materinu da ovom vise ne padne na pamet  da promoli glavu preko plota. 

 

Ja se spremam na obracun sa jednim preglasnim magarcem na Detelinari, gde mi zive majka i brat, koji orgija sa zvonima u crkvi..ali za sada, nema neke podrske lokalnih Novosadjana. Plase se ljudi izgleda. 

Link to comment

Vidim negira se diskriminacija ateista u posne dane..  pa jebote. Postali smo takvi da ti je nekad neprijatno reci da ne postis.. 

 

Imao sam situaciju u siroj familiji da moram da jedem posno iako jasno kazem da bih i nesto drugo. Dok mi nije receno da ili postim ili da ne jedem nista u njihovoj kuci. I to nisu neki najekstremnijih vernici. Ja bio bas zbunjen i iznenađen.

 

Pa mi se desilo pre godinu dve da udjem u komsijsku pekaru (centar BG) u neki posni dan. Nema brusketa, nema kiflica da sunkom, pitam sto nema ovog sto uvek ima u sto kupujem - prodavacica kaze: danas svi poste i samo ima posna hrana.. ja pitam: jel bas svi poste. Ona kaze: bas svi.. A to je pekara gde su bas fini, normalni i ljubazni. I nemaju ikonu na zidu. U onima sa Dzonijem na zidu bi me verovatno iznabadali. Onako hriscanski.

 

Mogu da istaknem dosta primera diskriminacije nevernika od strane zadrtih vernika. Al to ne znaci da svi diskriminisu i prave problem ateistima, vec da se to desava. Pa je malo glupo tvrditi da nikad niko nije....

 

Ima naravno i obrnute diskriminacije. Al to mi manje smeta :) A i bogoljupci su prvi počeli :D

Link to comment
33 minutes ago, SNARC said:

Jok..treba da ga otera u materinu da ovom vise ne padne na pamet  da promoli glavu preko plota. 

 

Ja se spremam na obracun sa jednim preglasnim magarcem na Detelinari, gde mi zive majka i brat, koji orgija sa zvonima u crkvi..ali za sada, nema neke podrske lokalnih Novosadjana. Plase se ljudi izgleda. 

Realno, ako to ne radiš da se rasteriš stresa, nemoj.

Nemaš nikakve šanse, bre u ovoj zemlji ljudi ne mogu da obuzdaju bahate vlasnike kafića, a tl bi da udariš na crkvu...

Link to comment
21 minutes ago, Frank Pembleton said:

Realno, ako to ne radiš da se rasteriš stresa, nemoj.

Nemaš nikakve šanse, bre u ovoj zemlji ljudi ne mogu da obuzdaju bahate vlasnike kafića, a tl bi da udariš na crkvu...

 

Moje je da animiram okolinu od nekih 1000 stanovnika, kojima pretpostavljam, smeta da im zvono zvoni na svakih 15 minuta, plus na svaki sat onoliko puta koliko sati ima..u periodu od 7-19h. 

Ja nemam sta da izgubim..mogu samo da potvrdim stereotipe o Novosadjanima :)

Link to comment
7 hours ago, adam said:

 

 

primer s popom i dvoristem sam naveo kao primer neprijatnosti oko posta - nisam iz toga izveo zakljucak. a i ne razumem bas ovo o postovanju okoline i prasetom i flajkom u dzamiji. covek je u svom dvoristu ne u crkvenom napravio rostilj za rodjendan svog deteta. tvoj primer bi ti bio slicniji da hodza napada komsiju sto pije pivo i/ili pece prase u svom dvoristu pored. ili da zaskace ljude koji prolaze kraj dzamije ako jedu sendvic sa sunkom ili setaju s flajkom u ruci. 

 

meni je logicnije da pop prihvati cinjenicu da covek u svom dvoristu moze da jede i pije sta zeli (zivi i pusti da zive) nego da se ocekuje od nekog koga crkva i religija ne zanima da konsultuje crkveni kalendar kad mi se prijede rostilj.

 

 

 

 

 

A kako bi ocenio situaciju kada vlasnik poseda pored dzamije organizuje trku prasica svakog petka u vreme odrzavanja molitve?:lol: To je jedan veselnik u Tekasu uradio kada su pregovori sa imamom da mu otkupi zemljiste da bi se dzamija prosirala zapeli... Naravno, ovo je drugacija situacija jer je on to radio svakog petka, sa namerom da ih iznervira, ali slicnosti postoje.

Link to comment
7 hours ago, adam said:

nisam ja zakljucio nista na osnovu tog jednog dogadjaja. zakljucak sam doneo na osnovu svega sto vidim oko sebe, razgovora s ljudima, posmatranja okoline, pracenja sta se desava... tako sam zakljucio i da je hrvatska konzervativnija nego pre trideset godina tokom poseta hrvatskoj, price s ljudima, posmatranja okoline... svet je generalno konzervativniji ali smo mi na ovim prostorima zbog ratova i bede otisli jos dalje unazad.

 

primer s popom i dvoristem sam naveo kao primer neprijatnosti oko posta - nisam iz toga izveo zakljucak. a i ne razumem bas ovo o postovanju okoline i prasetom i flajkom u dzamiji. covek je u svom dvoristu ne u crkvenom napravio rostilj za rodjendan svog deteta. tvoj primer bi ti bio slicniji da hodza napada komsiju sto pije pivo i/ili pece prase u svom dvoristu pored. ili da zaskace ljude koji prolaze kraj dzamije ako jedu sendvic sa sunkom ili setaju s flajkom u ruci. kad bi se takav veselnik pojavio kod nas - cenim da bi ga zuta stampa proglasila za sejtana licno a narod bi se zgrazavao i navodio ga za primer fundamentalizma i netolerancije. 

 

meni je logicnije da pop prihvati cinjenicu da covek u svom dvoristu moze da jede i pije sta zeli (zivi i pusti da zive) nego da se ocekuje od nekog koga crkva i religija ne zanima da konsultuje crkveni kalendar kad mi se prijede rostilj.

 

na kraju, taj covek koji zivi do crkve sto znaci trpi zvonjavu, gomile ljudi oko kuce o praznicima, buku, guzvu, muziku i sirene kad su svadbe (najmanje pola vikenda godisnje) i redovno zapisavanje ograde kad pijane horde krenu kuci posle paljenja badnjaka. i ne buni se, ima razumevanja. ali to nije dovoljno nego treba i da pravi rostilj u svom dvoristu prema kanonu. jebiga sad.

 

7 hours ago, adam said:

 

 

 

 

U svom DVORISTU koje se granici sa CRKVENIM na VELIKI PETAK.  Onako, vernici koji poste dolaze u crkvu a zaskace ih miris rostilja iz susednog dvorista.

 

Naravno da je to potpuno nepostovanje, slicno kao i kad bi nedeljom pravio zurku sa odvrnutim Black Sabbath-om bas u vreme liturgije da vernici to cuju.

 

Uostalom, moze komsija da pravi zurku kad hoce, recimo u dva ujutro ponedeljkom svake nedelje. Cik pozovi policiju da se bunis - ima komsija pravo da radi u svom stanu sta hoce i kad hoce, to je atak na slobode.

 

 

 

 A ovo kako m vernici prave problem i zapisavaju ogradu je takodje na nivou najcrnje malogradjanstine. Ja mislim da treba ukinuti sport, muziku i sva masovna okupljanja kako se nezni stanari pored hala i stadiona ne bi uznemiravali.

Edited by Budja
Link to comment
23 minutes ago, Budja said:

 

 

U svom DVORISTU koje se granici sa CRKVENIM na VELIKI PETAK.  Onako, vernici koji poste dolaze u crkvu a zaskace ih miris rostilja iz susednog dvorista.

Dakle, nije im dovoljno sto su okupirali javnu imovinu i proglasili za svoju, sada polazu pravo da odredjuju sta ce da se radi u susednim dvoristima?! I dokle je granica, samo susedna dvorista ili ce u slucaju nepovoljnog vetra da odredjuju sta ce da se radi i pet dvorista dalje?

Link to comment
5 minutes ago, Kole_No said:

Dakle, nije im dovoljno sto su okupirali javnu imovinu i proglasili za svoju, sada polazu pravo da odredjuju sta ce da se radi u susednim dvoristima?! I dokle je granica, samo susedna dvorista ili ce u slucaju nepovoljnog vetra da odredjuju sta ce da se radi i pet dvorista dalje?

 

Procitati ObiW-ija gore. Pretpostavljam da, po analogiji, mislis da je to sasvim ok.

 

Link to comment

 

27 minutes ago, Budja said:

 

U svom DVORISTU koje se granici sa CRKVENIM na VELIKI PETAK.  Onako, vernici koji poste dolaze u crkvu a zaskace ih miris rostilja iz susednog dvorista.

 

Naravno da je to potpuno nepostovanje, slicno kao i kad bi nedeljom pravio zurku sa odvrnutim Black Sabbath-om bas u vreme liturgije da vernici to cuju.

 

Uostalom, moze komsija da pravi zurku kad hoce, recimo u dva ujutro ponedeljkom svake nedelje. Cik pozovi policiju da se bunis - ima komsija pravo da radi u svom stanu sta hoce i kad hoce, to je atak na slobode.

 

da u svom DVORISTU. ja jos nisam cuo da se rostilja u kuci.

 

zaskace vernike miris rostilja? moz misliti! najbolje onda da se zatvore sve kafane, pekare, cevabdzinice, prodavnice i ostali objekti koji prodaju mrsno da vernike ne zaskacu mirisi i ukusi. osim toga post pre svega sluzi jacanju karaktera, moze se reci da im cini uslugu.   

 

ovi drugi primeri su u najmanju ruku preterivanje. apsolutno neuporedivo. 

 

jos nesto - kad vec teras mak na konac. crkva nije uz ogradu nego usred dvorista kako se obicno crkve i poziciraju. izmedju spoljnjeg zida i crkve i ograde ima sigurno 20-30 metara. ograda je do pola zidana a od pola ima neku gvozdenu konstrukciju, znaci povisoka i delimicno zaklonjena. pop je trebao i te kako da se potrudi da vidi sta se desava u komsijskom dvoristu. cenim da se vernici vise namuce tokom prolaska pored bilo kojeg kioska brze hrane na putu do crkve. 

 

 

47 minutes ago, ObiW said:

A kako bi ocenio situaciju kada vlasnik poseda pored dzamije organizuje trku prasica svakog petka u vreme odrzavanja molitve?:lol: To je jedan veselnik u Tekasu uradio kada su pregovori sa imamom da mu otkupi zemljiste da bi se dzamija prosirala zapeli... Naravno, ovo je drugacija situacija jer je on to radio svakog petka, sa namerom da ih iznervira, ali slicnosti postoje.

jebiga, ovo nema veze s mojim primerom. to su komsijske svadje, druga kategorija.

 

bilo bi slicnije da je covek sedeo u svojoj basti (koja se granici s dzamijom) i pio pivo u petak uvece posle odradjene nedelje pa hodza histerisao na njega preko ograde. sta koji kurac ima da sedi u svom dvoristu i nateze flajku i vernike koji dolaze na molitvu navodi na iskusenje. jos ako nedajboze baci krmenadlu na rostilj - strahota! vrhunsko nepostovanje. u svom dvoristu pije pivo i rostilja petkom uvece! 

 

 

Link to comment
8 minutes ago, Budja said:

 

Procitati ObiW-ija gore. Pretpostavljam da, po analogiji, mislis da je to sasvim ok.

 

Nidje veze, lepo kaze da je ovaj terao inat i radio to svakog petka.

Dakle, gde je granica, samo rostilj u  susednom dvoristu ugrozava verska osecanja isposcenih vernika ili moze da zabrani rostilj i pola km dalje, u slucaju nepovoljnog vetra? I koji zakon mu uopste to dozvoljava, Srbija je sekularna drzava?

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...