Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

4 hours ago, dillinger said:

Pa morala je ukrajinska država nešto da im da, eno i Miraš će da gradi hram u Podgorici. I dalje je to smešan broj u odnosu na objekte koje poseduje Kijevska larva a što su uglavnom gradili ruski vladari, bilo oni iz Kijeva, bilo Moskve ili Petrograda.

Sad cu ti nesto postaviti od Dimitrija Obolenskog ne da bih dokazao da su u Carigradu u pravu (sto je nemoguce, s obzirom i na to ko je Obolenski i kako pise), nego cisto da vidis i ti i drugi jednim minimalnim delom koliko su ovi sporovi stari i koliko veze nemaju sa situacijom na Cetinju. Znam naravno da su godine pojednostavljivanja svega i svacega ucinile da dobijanje autokefalije mnogima izgleda nesto sto je slicno recimo ulasku u NATO, ali to nema veze sa realnoscu. 

 

str 310-323

 

https://www.scribd.com/doc/61249942/Dimitri-Obolenski-Vizantijski-Komonvelt

 

Ovo, i ono u Crnoj Gori su ne dve nego dvadeset dve razlicite stvari. 

Link to comment
11 hours ago, Kampokei said:

Vidim da obe nemoskovske ukrajinske crkve poseduju dosta monumentalne i stare crkvene objekte (npr Andrejevska crkva u Kijevu). Otkud im, tako nepriznatima?

 

Ovo me sve podseti da zapravo znam vrlo malo o odvajanju MPC od SPC. Kako se to uopste izvelo u komunistickoj Jugoslaviji? Na koji nacin se umesala drzava?

Na svaki moguci, ali to je danas druga vrsta problema nego sto je bila onda

Link to comment

I pri tom, kakav god da je Vartolomej i Carigradska patrijarsijai kako god da ovde "nekanonski" postupa, ko hoce da ga napada sa nekih "nacionalnih stanovista", bilo bi dobro da se zamisli nad cinjenicom da je covek prosrpski nastrojen i ni na koji nacin se nije ogresio do sada o SPC, Srbiju ili Srbe. A mislim da ovde ima malo takvih koji su zabrinuti za nekakav kanonski poredak u okviru pravoslavlja, a to je jedini smisleni nivo kritike. S druge strane oni koji misle da, kao Srbi, treba da biju neke ruske geopoliticke bitke...realno sa takvima me mrzi da se raspravljam. 

Link to comment
13 hours ago, Redoran said:

 

Da, samo što je SPC do tada bila pod njegovom direktnom jurisdikcijom pa je to na neki način bilo njegovo pitanje. UPC je pod jurisdikcijom RPC tako da je malkice netaktično da bilo ko, pa i vaseljenac, jednog jutra ustane i odluči da utrči i sekirom razmrsi čvor.

Pa ok, neka RPC da autokefalnost UKC i resen problem, ako je jurisdikcija problem.

Link to comment

DSC_5147.JPG

 

Quote

Patrijarh kanonski nepriznate Ukrajinske pravoslavne crkve, poznatije i kao Kijevski patrijarhat, Filaret, nedavno je osveštao ikonu Svetog Đorđa u Kremenecu.

 

Prilikom posete vrha Kijevskog patrijarhata Ternopoljskoj oblasti, koja se nalazi na zapadu Ukrajine, patrijarh Filaret osveštao je novu ikonu u crkvi u Kremenecu. Međutim, ikona Svetog Đorđa koja je ovom prilikom osveštana znatno se razlikuje od onih koje krase druge crkve.

 

Naime, na ovoj ikoni Sveti Đorđe, umesto aždaje, ubija dvoglavog orla, odnosno simbol Rusije, dok se u pozadini vidi veliki broj ljudi koji predstavljaju demonstrante sa Majdana i ukrajinske vojnike. Ironično, upravo se Sveti Đorđe nalazi na grbu Ruske federacije.

 

http://vidomosti.kiev.ua/novyny/25-osviachennia-khramiv/1966-12-10-18.html

Edited by slow
Link to comment

Okupacija osmanlijske Makedonije :hail:

 

11 hours ago, MancMellow said:

I pri tom, kakav god da je Vartolomej i Carigradska patrijarsijai kako god da ovde "nekanonski" postupa, ko hoce da ga napada sa nekih "nacionalnih stanovista", bilo bi dobro da se zamisli nad cinjenicom da je covek prosrpski nastrojen i ni na koji nacin se nije ogresio do sada o SPC, Srbiju ili Srbe. A mislim da ovde ima malo takvih koji su zabrinuti za nekakav kanonski poredak u okviru pravoslavlja, a to je jedini smisleni nivo kritike. S druge strane oni koji misle da, kao Srbi, treba da biju neke ruske geopoliticke bitke...realno sa takvima me mrzi da se raspravljam. 

 

Gle, niko ga ne napada sa ''nacionalnih'' pozicija a i tupavo insistiranje na crnogorskom slučaju si sam uveo. Uopšte se o tome ne mora pisati. Sami stav kako je preslikavanje na CPC moguće i zapravo vrlo utemeljeno, govori o tim 'nacionalnim pozicijama'. I taj potencijalni domino efekat nije najgora stvar koja se može dogoditi, već godine, decenije unutrašnjih sukoba koje predstoje i u Beogradu, i Jerusalimu, i na Atosu i...svuda osim u Moskvi. No dobro, ovo treba biti 154. tema na kojoj treba objasniti Srbima da im je u strateškom nacionalnom i svakom drugom interesu sukob s Moskvom i da su oni koji ga promiču zapravo naši saveznici.

 

Btw Komonvelt pdf ima 286 strana, ne znam na šta si hteo da se obrati pažnja

Edited by dillinger
Link to comment
10 hours ago, dillinger said:

Okupacija osmanlijske Makedonije :hail:

 

 

Gle, niko ga ne napada sa ''nacionalnih'' pozicija a i tupavo insistiranje na crnogorskom slučaju si sam uveo. Uopšte se o tome ne mora pisati. Sami stav kako je preslikavanje na CPC moguće i zapravo vrlo utemeljeno, govori o tim 'nacionalnim pozicijama'. I taj potencijalni domino efekat nije najgora stvar koja se može dogoditi, već godine, decenije unutrašnjih sukoba koje predstoje i u Beogradu, i Jerusalimu, i na Atosu i...svuda osim u Moskvi. No dobro, ovo treba biti 154. tema na kojoj treba objasniti Srbima da im je u strateškom nacionalnom i svakom drugom interesu sukob s Moskvom i da su oni koji ga promiču zapravo naši saveznici.

 

Btw Komonvelt pdf ima 286 strana, ne znam na šta si hteo da se obrati pažnja

Eventualno na forumu, mada nisam siguran, ali sigurno ne u javnosti. Dezurni medijski telali su odmah uzeli da se deru - evo nesto se desava "Rusima", sad mora i "nama". Ta instrumentalizacija makar i pogresnog i "nekanonskog" poteza je cisto politicka. 

 

Obolenski - pogledao sam, nije ista paginacija kao u knjizi, ovde je taj deo na 190-199 str.

Link to comment
On 18.10.2018. at 10:24, MancMellow said:

I pri tom, kakav god da je Vartolomej i Carigradska patrijarsijai kako god da ovde "nekanonski" postupa, ko hoce da ga napada sa nekih "nacionalnih stanovista", bilo bi dobro da se zamisli nad cinjenicom da je covek prosrpski nastrojen i ni na koji nacin se nije ogresio do sada o SPC, Srbiju ili Srbe. A mislim da ovde ima malo takvih koji su zabrinuti za nekakav kanonski poredak u okviru pravoslavlja, a to je jedini smisleni nivo kritike. S druge strane oni koji misle da, kao Srbi, treba da biju neke ruske geopoliticke bitke...realno sa takvima me mrzi da se raspravljam. 

 

Manc, čova je upravo jednim potezom raspolutio pravoslavnu zajednicu a političke implikacije tog raspolućivanja će se osetiti miljama daleko od Fenera uključujući i brdoviti Balkan. Mislim da je stvar dovoljno ozbiljna da se o njoj može malo proćaskati i zauzeti nekakav stav čak i ako generalno u životu nisi preterano zabrinut za kanonski poredak u okviru pravoslavlja.

 

Ono, sedimo u kafani i bistrimo politiku. Desila se ozbiljna politička stvar pa je komentarišemo. Stvarno nema potrebe za još jednom forumskom istragom ruskih špijuna.

Edited by Redoran
Link to comment
Quote

 

Руска православна црква цариградског патријарха Вартоломеја сматра расколником, саопштио је шеф Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, митрополит волоколамски Иларион.

Према његовим речима, својом одлуком да започне процес признавања аутокефалности неканонске цркве у Украјини Вартоломеј је „признао расколнике (…) и сам се прикључио расколу“.

 

Иларион је навео да Руска православна црква не признаје Вартоломејеве одлуке.

„И никако не можемо да признамо то право које је он незаконито присвојио — да лично усваја молбе помесних православних цркава, да упада на канонску територију православних цркава, да се понаша као разбојник, да ствара некакве своје структуре без знања цркава“, изјавио је митрополит.

Иларион је нагласио да Цариградска патријаршија нема право да поништава документе који су „више од 300 година сведочили о некој црквеној реалности, а који су сачувани до данас“. 

 

 

https://rs.sputniknews.com/rusija/201810201117565401-RPC-Vartolomej-raskolnik/

Edited by dillinger
Link to comment

E super. Možda će mantijaši sad svi da se pažljivo medjusobno pobiju,  bez kolaterala, i konačno nestanu. 

Ako povuku i one istočnjake, bujrum

Svi da se vole i ljube je upućeno svima ali oni su na dnu spiska.

Link to comment
  • 1 month later...

mašala

 

Quote

Vlada Srbije usvojila je na sednici održanoj pre tri dana odluku da se iz državnog budžeta uprati Srpskoj pravoslavnoj crkvi milion evra.

Novac će se voditi kao dotacija nevladinim organizacijama, a predstavlja pomoć crkvi da uplati poreze i doprinose zaposlenima.

U objašnjenu odluke stoji da se 16. novembra SPC obratila zahtevom premijerki Srbije Ani Brnabić „s obzirom na tešku finansijsku situaciju i nemogućnosti izmirenja prispelih zakonskih obaveza za penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje za svoje zaposlene, kao i pripadajuće poreze“.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...