Jump to content
IGNORED

Istorija Srbije od 19. do 21. veka


Kelt

Recommended Posts

Hm, za taj podatak nisam siguran. Ovim prostorima je u to vreme dominirala grčka crkva tj. Grci fanariote, od kojih smo se otrgli tek 1830. kada nam je sultan priznao da smemo samima sobom da upravljamo a full samostalnost od Carigradske patrijaršije stekli tek 1879. Crnogorci su stekli autokefalnost od Carigrada 1855.E sad, jebem li ga, u Njegoša vreme koje je bilo nešto ranije, on jeste otputovao u Rusiju na zavladičenje 1833, ali da li je to bila standardna procedura, ili je to bio njegov lični čin, to već ne znam. Možda je bio i čin bunta protiv carigradske patrijaršije. Jednostavno, ne vidim na koju bismo foru imali situaciju da je za Crnu Goru bila nadležna Moskva, a ne Carigrad, unutar crkvene hijerarhije tog doba...edit: ovo je odgovor Neri, hamlet se ubacio u međunevremenu.
Pa to nije ni meni bas bilo najjasnije ali nisu objasnjavali detalje, samo da Njegos II krenuo za Rusiju na zavladicenje i zbog bolesti ostao u Karlovcima pa su tu obavili cin da ne ceka drzava a posle je svakako otisao u Moskvu na potvrdu. Ali, posto je to prica koju dobijes u obilasku patrijasrijskog dvora u Karlovcima, pitanje je koji su detalji izostavljeni ili modifikovani (za potrebe turistickih razgledanja svaki vodic ima svoje verzije prica, a cak i u knjigama se cesto nalaze potpuno razlicite verzije, prim. aut.)
Link to comment

Koliko se ja secam, posto je Crna Gora bila de fakto nezavisna/autonomna, ali nije bila kao takva priznata od Porte, nije mogla nikako da dobije nekakvo crkveno priznanje od Carigrada. Mislim da nije ni Njegos jedini koji od strane ruske crkve zavladicen, vec i neki njegovi prethodnici. I to su crnogorske vladike, ako se dobro secam, trazile da im ruska crkva prizna kako su oni naslednici ukinute pecke patrijarsije, tj. "egzarsi peckog trona". Sad, ja ovako pricam napamet, mrzi me da kopam po podacima, kapiram da npr. savindan ove podatke drzi u malom prstu.

Link to comment
Uzgred, poslednji vladika koji je bio i svetovni vladar je Njegoš- Od 1851 je to razdvojeno.
Je li Danilo i zvanicno par meseci bio vladika, pa odbacio mantiju, ili je odma postao samo sekularni knez? Na wikiju pise da je bio vladika 1851-1852.
Link to comment

Imam ja jedno pitanje koje se otovrilo na temi: Da li je tacno da su Grci zasluzni za blokadu obrazovanja Srba kroz crkveni sistem u to vreme? Koliko znam, oni nisu hteli da se mnogo Srba opismeni jer bi im to ugrozilo pozicije. Da li je to uopste tacno?

Link to comment

Crkva se opirala reformi jezika, što je dabome otežavalo obrazovanje. Samo, to nije vezano za Grke, već i za naše™. Da su Dveri postojale sredinom 19. veka, organizovale bi proteste protiv Vuka i vijali po ulicama Branka Radičevića, Jovana Jovanovića Zmaja i Đuru Jakšića. Jedino možda Njegoša ne bi dirali, jer bi on prvo potegao kuburu i jatagan pa tek onda postavljao pitanja.

Link to comment

Nije to samo XIX vek, mislim na ranije, da to ide sa turskim osvajanjima. Mislim da sam citao nesto o tome negde i to mi je ostalo u secanju. Pa, rekoh da priupitam kada se ukazala prilika.

Link to comment

Ah...pa šta znam, nije crkva bila pod Grcima toliko dugo pre 19. veka. Patrijaršija je ukinuta 1766. godine i tada smo dati Grcima na upravu od strane sultana, premda je crkva u Austriji ipak imala određeni samostalni karakter. Nakon velike seobe Srba krajem 17. veka smo na teritoriji Austrije obrazovali X mitropolija, od kojih je karlovačka posle polovinom 19. veka prerasla u patrijaršiju.Svaka teritorija je imala zasebnu crkvu, zato se to i zove dobom pokrajinskih crkava. Na neku su Grci imali veći uticaj, na neku manji ili nikakav, što se u suštini manje-više poklapalo sa poslušnošću određene teritorije sultanu. Recimo, u staroj Srbiji su imali veći uticaj dosta dugo, u užoj Srbiji su Grci razjureni čim je Srbija dobila autonomiju i kada je postalo jasno da od neke velike saradnje sa Grcima na pobuni protiv Turaka nema vajde, a u Bosni Grci nikada nisu (barem koliko je meni poznato) pustili korenje jer Bosanci nikad nisu poštovali sultana i centralnu vlast u dovoljnoj meri, pa se ni odluke o crkvenim međama nisu sprovodile dosledno.Sve je to jedan miš-meš koji je sređen 1920. godine osnivanjem SPC, ali joj je promenjen karakter, pa se više nije sveštenstvo biralo odozdo prema gore, nego je postavljano odozgo prema dole. Pokazalo se da smo dovoljni Grci™ sebi samima.

Edited by Yoda
Obrati paznju kakve slike kacis na topiku
Link to comment
Je li Danilo i zvanicno par meseci bio vladika, pa odbacio mantiju, ili je odma postao samo sekularni knez? Na wikiju pise da je bio vladika 1851-1852.
:blush: i ja sam koristio viki kao izvor da proverim kada su se razdvojili svetovna i duhovna vlast
Link to comment
Zato su i moguće skaradnosti poput toga da vladika izgubi eparhiju X i dobije eparhiju Y nakon par godina jer je dobar centrali, kao na primer Atanasije koji je umesto Hercegovine dobio Bihaćko-petrovačku eparhiju :isuse:
khm, varam li se ili se tu radi o 2 (dva) različita Atanasija?
Link to comment

Može biti, no to nimalo ne menja poentu. Neko te iz centrale postavi da stoluješ bihaćko-petrovačkom eparhijom a do tad si lupam služio u Petrovcu na Mlavi, umesto da se tamo biraju dužnosnici među sveštenim licima od strane naroda.

Link to comment

Има ту још једна ствар, Филипе: пренатрпаност. У Бањалучкој регији је немогуће наћи мјеста за свештено лице, а нови попови се стално производе. Мој друг је тако одустао од свештеничког позива јер су му у Епархији бањалучкој рекли да кад заврши студије, може да ради или на Косову или у Федерацији БиХ.

Link to comment

Opet, ne radi se o difoltnim sveštenim licima. Nekada su vernici birali koji će od sveštenika sa njihove teritorije da bude starešina, pa su onda te starešina prema gore birali svoje nadređene. Ovde je problem što neko ko je podoban dobija nadležnost nad eparhijama bog te pita gde. Nekada to mogu biti normalni i dobri ljudi iz okruženja, nekada Kačavende i Filareti. I nema šanse da ih smene. To što neki sveštenik mora da ide u namastir u Dobrilovu jer je gužva u Moštanici, to je druga stvar.

Link to comment
  • 8 months later...

Kod ovog stava prema SHS meni razmisljanja vise idu u smeru analize stavova politickih i drustvenih elita jer kao sto ste i sami zakljucili vrlo je tesko ispitati kakvo je zapravo raspolozenje bilo medju narodom. E sad ne znam da li se na osnovu tih stavova moze izvuci jedan generalni zakljucak.

 

Moj stav je da je Jugsoslavija bila jena lepa ali zakasnela ideja i da bi za sve bilo bolje da je nije ni bilo. E sad lako je to govoriti sa ove distance u to vreme je to verovatno izgledalo kao prava stvar.

Link to comment

pa nije bilo izbora. ni za srbiju ni za druge. o tome se i radi. plivanje sa ajkulama. to je logika doba imperija i onog doba cudovista koje ga je sledilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...