Jump to content
IGNORED

Istorija Srbije od 19. do 21. veka

Kelt

Recommended Posts

Bugarska je sto se tice privrede i infrastruktre bila u boljoj poziciji od Srbije tokom Osmanskog perioda. Srbija je bila spaljena zemlja zbog cestih ratova.

Sto se tice slanja novca kuci, to je moglo fizicki da se odradi jer su to bili cesto sezonski poslovi. A verovatno je moglo je i postom. U Srbiji je primtiivni postanski sistem stvoren jos za vreme Prvog ustanka da bi od polovine 19. veka bio zakonski uredjen.

Prosjek godina života u Vojnoj krajini nije bio preko 30.

Tuga, crnina, lelek,bugarenje...

Bilo je nekih beneficija, ali je veliko pitanje da li se isplatilo.

• 1 year later...

gledam ovog monu ministra kako je ostao sam i spominje se vucic , simens i zavarivac koji ima platu 70000 dinara.

interesuje me nasi radnici izmedju dva svetska rata, kakve su im bile nadnice u odnosu na npr nemacke ili francuske radnike? jesu li imali sindikalne ugovore sa poslodavcima? odnos radna nedelja i satnica u nemackoj/ francuskoj i srbiji.

da li je tad bilo slicno kao danas da maltene nasi radnici se premisljaju da idu u wc? 

ima li nekih podataka o tome? da li je neko pisao o nasem radniku izmedju dva rata i uporedjivao ( koliko je to bilo realno) ih sa kolegama u nemackoj/francuskoj? 

meni je djed po majci radio u u fabrici aviona u kv i na kraju su mu se zahvalili tako sto su ga streljali 14. oktobra. baba mi je pricala da je isao u nemacku na obuku. 

Edited by bradilko