Jump to content
IGNORED

Istorija Srbije od 19. do 21. veka


Kelt

Recommended Posts

Bugarska je sto se tice privrede i infrastruktre bila u boljoj poziciji od Srbije tokom Osmanskog perioda. Srbija je bila spaljena zemlja zbog cestih ratova.

Sto se tice slanja novca kuci, to je moglo fizicki da se odradi jer su to bili cesto sezonski poslovi. A verovatno je moglo je i postom. U Srbiji je primtiivni postanski sistem stvoren jos za vreme Prvog ustanka da bi od polovine 19. veka bio zakonski uredjen.

Link to comment

Prosjek godina života u Vojnoj krajini nije bio preko 30.

Tuga, crnina, lelek,bugarenje...

Bilo je nekih beneficija, ali je veliko pitanje da li se isplatilo.

 

Link to comment
  • 1 year later...

gledam ovog monu ministra kako je ostao sam i spominje se vucic , simens i zavarivac koji ima platu 70000 dinara.

interesuje me nasi radnici izmedju dva svetska rata, kakve su im bile nadnice u odnosu na npr nemacke ili francuske radnike? jesu li imali sindikalne ugovore sa poslodavcima? odnos radna nedelja i satnica u nemackoj/ francuskoj i srbiji.

da li je tad bilo slicno kao danas da maltene nasi radnici se premisljaju da idu u wc? 

ima li nekih podataka o tome? da li je neko pisao o nasem radniku izmedju dva rata i uporedjivao ( koliko je to bilo realno) ih sa kolegama u nemackoj/francuskoj? 

meni je djed po majci radio u u fabrici aviona u kv i na kraju su mu se zahvalili tako sto su ga streljali 14. oktobra. baba mi je pricala da je isao u nemacku na obuku. 

Edited by bradilko
Link to comment
  • 1 year later...
7 hours ago, Eladan said:

 

Мислим да Пољаци ипак имају мало више права од нас да славе своју велику државност и прошлост, били су сила, а и бројнији су народ, пристојна економија тренутно. Али, ниво грандоманије који тренутно показују, понашање обичних Пољака, тотално окретање Америци и занемаривање осталих суседних словенских народа и других суседа и Европљана - укратко, неће изаћи на добро

 

Kolega Eladan je ovde izneo jednu tvrdju koja se tice ove teme iako je napisana na drugoj temi a meni brise odgvor stalno.

Nadam se da nce ovde.

Srbija je uz Rusiju, sredinom 19. veka, bila jedina slovenska zmelja koja je imala prilicnu drzavnost i organizovanost. CG je bila slicna prica oko drzavnosti ali CG sve do 1918 nije bila moderno uredjena drzava. Koliko znam, a neki poznavalc CG istorije neka me ispravi, CG nije imala stajacu vojsku i Akademiju vec je to plemenski bilo uredjeno.

Elem, posto su Poljaci tezili nezavisnosti kroz ceo 19. vek a bili su podeljeni na tri drzave Austriju, Rusiju i Prusku u Srbiji su videli jedini moguci izlaz ka svojoj nezavisnosti i to se desilo 1918 bas ybog Srbije. Poljaci i Cesi su imali veliki uticaj na pisanje Nacertanije tj. spoljnogpolitickog plana Srbije.

 

Sto se tice najcuvenije i njima najponosnije istorije, Krilatih Husara, u velikoj meri su Srbi ucestvovali u njihovom kreiranju. Srpski placenici iz Ugarske su dosli u Poljsku i tako je krenula prica sa Husarima u Poljskoj. To imate u zvanicnoj istoriji Poljske.

Slicna prica sa Husarima vazi i za Rusiju, koji su mahom bili naseljeni u danasnjoj Ukrajini od strane ruskih careva i carica. Cuveni ruski general Miloradovic iz vremena Napoelonovih ratova je poticao iz porodice koja je vladala Poltavskom oblascu...porodica poreklom iz Hercegovine ali preko Vojne krajine dosla u Rusiju tj. danansju Ukrajinu.

Link to comment
1 hour ago, pasha said:

 

Kolega Eladan je ovde izneo jednu tvrdju koja se tice ove teme iako je napisana na drugoj temi a meni brise odgvor stalno.

Nadam se da nce ovde.

Srbija je uz Rusiju, sredinom 19. veka, bila jedina slovenska zmelja koja je imala prilicnu drzavnost i organizovanost. CG je bila slicna prica oko drzavnosti ali CG sve do 1918 nije bila moderno uredjena drzava. Koliko znam, a neki poznavalc CG istorije neka me ispravi, CG nije imala stajacu vojsku i Akademiju vec je to plemenski bilo uredjeno.

Elem, posto su Poljaci tezili nezavisnosti kroz ceo 19. vek a bili su podeljeni na tri drzave Austriju, Rusiju i Prusku u Srbiji su videli jedini moguci izlaz ka svojoj nezavisnosti i to se desilo 1918 bas ybog Srbije. Poljaci i Cesi su imali veliki uticaj na pisanje Nacertanije tj. spoljnogpolitickog plana Srbije.

 

Sto se tice najcuvenije i njima najponosnije istorije, Krilatih Husara, u velikoj meri su Srbi ucestvovali u njihovom kreiranju. Srpski placenici iz Ugarske su dosli u Poljsku i tako je krenula prica sa Husarima u Poljskoj. To imate u zvanicnoj istoriji Poljske.

Slicna prica sa Husarima vazi i za Rusiju, koji su mahom bili naseljeni u danasnjoj Ukrajini od strane ruskih careva i carica. Cuveni ruski general Miloradovic iz vremena Napoelonovih ratova je poticao iz porodice koja je vladala Poltavskom oblascu...porodica poreklom iz Hercegovine ali preko Vojne krajine dosla u Rusiju tj. danansju Ukrajinu.

a bugarska?

Link to comment

Bugarska je stekla siroku autonomiju kakvu je Srbija imala od Hatiserifa 50ak godina ranije, nakon Srpsko(Rusko)-Turskih ratova 1876-1878 a punu nezavisnost dobila 1908.

Ali bugarski vladari, kraljevi-carevi, sta li vec, su bili Nemci a ne etnicki Bugari. Tako da ne mogu da se porede sa Srbijom i CG.

Edited by pasha
Link to comment

Gde si druze namenski, stari druze. Mnogo si mi nedostajao, iako me stalno prijavljuje urednicima ovoga zborista, kanda si staljinista ali ti oprastam zbog Staljina takove istupe.

 

Hoces reci da ovo nije istina sto sam prozborio?!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...