Jump to content
IGNORED

Istorija Srbije od 19. do 21. veka


Kelt

Recommended Posts

Па то није баш најтачније. Србија је успела оно што су Грци започели уз помоћ Руса 1770(Устанак Оролова), па наставио Рига од Фере...онда Србија улеће, више због географије и жеље великих сила. Србија је била континентална земља и мање је занимала Британце и Французе, што се тиче руских акција, Аустрија је већ тада била у паду а Русија је расла. Немој да заборавиш велику победу Руса на мору, Битка код Чешме 1770, противу Турака, што је сигурно упалило црвене лампице у Лондону и Паризу.

Тако Грци крећу у побуну против Турака пре и после Срба, уз помоћ Руса, али Британци улећу врло брзо. Ту је било озбиљних натезања и борбе између Руса и Британца у Грчкој, што није био случај у Србији. Додуше, Србији је пукао Први устанак због Наполеона али је опет било лакше за деловање од грчког случаја, мање страних утицаја.  И то траје до данас јер је Грчка од изузетне важности поморски. Немој заборавити да је Кримски рат формално започео због Грка, тј. заштите грчких интереса од стране Руса против Француза и Британаца.

Edited by Korki
Link to comment

srbija svakako ne uleće 1804. "zbog želje velikih sila", štaviše manje je politike velikih sila prisutno nego kod grčke.

 

ta revolucija ima početak, razradu i kraj, novi početak i uspešan kraj, pre nego što se grčka revolucija privela kraju.

 

intelektualna pozadina je nešto drugo, ona je heterogena i nesistematizovana a srpska je utoliko što ima predanje i narativ jezika i vere koji potom kreira nacionalni spin, i što je bio samo a sign of things to come a ne generator budućih revolucija.

Link to comment

Ovo o Istocnom pitanju?

 

On me uvek smori zato sto me podseti da mogu da citam na samo 3 strana jezika od kojih jedan mogu da bacim  <_<

Edited by MancMellow
Link to comment

o "modelu dekonolonizacije" koji je uspostavljen srpskim ustankom a koji podrazumeva i nacionalni karakter i koji je zapravo bio ono što se dešavalo u evropi (a ne ekstenzija univerzalizama francuske revolucije, smeje se i kaže "srpski ustanak je važniji istorijski događaj od fra revolucije"); o 1918. kao o "srpskoj intelektualnoj pobedi" jer princip samoopredeljenja pobeđuje princip imperijalne logike; o pobunama potlačenih protiv carstava (u tom ključu čita i ukrajinu) ali i o nemogućnosti novih nacionalnih država da steknu punu suverenost, da bi doterao do eu kao poretka koji omogućava nacionalnim državama da opstanu a da ne prave sranja itd.

 

zanimljivo je, ima i drugi deo koji nisam kačio

Link to comment

Za nas najbitnija poenta, za ostale to što ideja EU nije nastala iz pobede nad fašizmom niti kao pomirenje Francuza i Engleza*, već kao uteha pomorskih sila zbog izgubljenih kolonija:)

 

*pardon, Nemaca

Edited by dillinger
Link to comment

http://www.youtube.com/watch?v=SqKMtw8shRk

 

pogledajte celo predavanje, videćete zašto je kardinalno relevantno za temu, a glupo je da ja prepričavam.

 

glavni deo je negde od 25. minuta

 

:Hail: bog

 

secas se ono kad sam ti pricao posle onog skupa na kome sam bio da je glavna linija podele koja nas ceka u raspravi na 100godisnjicu Versaja nacija vs imperija? Ovo je fantastican slagvort plus se vidi vecna nadmoc pristupa sta je sta u odnosu na pristup sta je bolje 

Link to comment

da i to, a i makmilanke ono sto sam ti pricao, samo "za tratincicu" negativnije raspolozeno prema nation states. 

 

pricacemo, da ne davimo ljude ovde  ^_^

 

e da, jedino doduse, trebalo je da prizna Nolteu ovo oko kolonijzacije i okviru Evrope, mislim da je on to prvi pomenuo

Edited by MancMellow
Link to comment

Je li to isti ovaj Timoti revizionista?  <_<

 

Povlačenje jednakosti između Staljina i Hitlera je opšte mesto evropske i istočnoevropske priče danas. Čula sam to već nekolliko puta,

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...