Jump to content
IGNORED

Josip Broz Tito i njegovo vreme


fonTelefon

Recommended Posts

Oce to kada se istorija uci sa 1990. kao nultom godinom i barata draskovicevskim floskulama.

A sto se tice pileta u vozu, pa jos narezanog na kriske i odlaska u Makarsku, postojali su - za neverovati - i neki drugi nacini.

 

 

Ono, jeste da je ovo komunjarska propaganda i Brozova ujdurma, ali ipak...

Sto se tice 100 maraka tutnutih u dzep, lagali su te, zrikavce sa sve markama su na ulice iznele slavne 90-te, 1972. koja ti je, vidim, posebno draga, marka nije bila interesantna.

Bas kao ni istocne Nemice.

 

Nego, bice da si ti ipak na pogresnim klupama spavao.

A poprilicno toga i prespavao.;)

Link to comment

 

 

Svet se deli na pione
pione i sampione
vidi kako tvoj brod tone
mafijasu, razbojnice
Al Kapone, Al Kapone

Svet se deli na pione
pione i na masone
vidi kako tvoj brod tone
lopovcino i zlikovce
Al Kapone, Al Kapone

Gradjanine celog sveta
pojava mi tvoja smeta
Al Kapone

Ti si bio kralj zlocina
i velika stetocina
Al Kapone

Vuk'o si na svoju stranu
negde prema Vatikanu
Al Kapone

Prijatelje si za dzabe
ubij'o k'o bubasvabe

Al Kapone

Ref.

Al Kapone

 

Quote

 

Tokom Staljinove velike čistke 1937-1939 godine, gotovo celokupno dotadašnje rukovodstvo Komunističke partije Jugoslavije je streljano u Moskvi, nakon čega je Josip Broz preuzeo vođstvo.

Razmere staljinističke čistke u KPJ su bile monstruozne. Od oko 900 Jugoslovena komunista u SSSR-u, najmanje 800 je uhapšeno, od čega je samo oko 40 preživelo sovjetske gulage.[1] Procenjuje se da je tokom Velike čistke ubijeno oko 600-700 članova Komunističke partije Jugoslavije, uključujući veliki broj osnivača i gotovo celokupno dotadašnje rukovodstvo. U Moskvi su streljani svi dotadašnji generalni sekretari KPJ: Filip Filipović, Sima Marković, Đuro Cvijić, Jovan Mališić i aktuelni Milan Gorkić, osim Triše Kaclerovića, koji se na vreme povukao iz politike. Pored toga, streljana su i dva sekretara SKOJ-a (Nikola Kotur i Grgur Vujović), kao i veliki broj rukovodilaca KPJ, članova CK i Politbiroa.

 

 

Edited by slow
Link to comment
20 hours ago, Tsai said:

Ja bih samo da dodam da sam dvaput u zivotu prespavao na klupi u parku, 2006.u loznici i 2008.u nishu i nista mi se nije desilo. Mada ne sumnjam da bi mi tamo neke 72/3 dok spavam neko stavio 100 maraka u dzep, narezao pile na kriske i odneo me u voz za makarsku u kupe sa dve gole istocne nemice

 

:lolol::Hail:

Link to comment
  • 7 months later...

Deda (91) mi je upravo ispričao kako je 1947. kao omladinac gradio put na Iriškom vencu i kako su se tada još uvek ustaše kretale po gustim šumama, pa su jednom iskočila trojica u civilu(naglasio je to) i njegovom drugu koji je nosio opanke sa nosevima nožem odsekli vrhove. Nekog čobanina od kog su omladinci kupovali mleko, ubili, odrali i pritisli telo. Posle je došao KNOJ pa ih sve poubijao (možda je rekao sredio).

Ovo vam sve pišem jer odavno nisam čula nekog da pominje KNOJ.:)

Edited by halloween
Link to comment

Meni tata pričao kako su ga izbacili sa Šamac-Sarajevo

 

Pričalo se da su četnici po šumama...kolega sa trase ode, da prostite, da sere; nema ga, nema ga i moj ćale spusti zastavu na pola koplja, da ožali drugara. 

Kad se drugar vratio, mog Gileta ekspresno izbace sa akcije.

 

Kaže ćale - u, al ste me zajebali

Link to comment

Na Brčko-Banovići jedno veče oko vatre svratio neki nepoznati drug i prekinuo dedino štipkanje drugarica. Pitao sta ko misli o drugu Staljinu i drugu Titu. Jedan oko vatre pohvalio jako druga Staljina, a ovo ostalo cetvoro ukljucujuci i dedu druga Tita. Sutra vise nisu videli ovog prvog.

 

Ako su lagali mene i ja lazem vas :fantom:

Link to comment
  • 4 months later...
1 hour ago, April said:

Kakva godina ta 1967.


Zamislite godinu u kojoj u isto vreme izađu Breza, Buđenje pacova, Skupljači perja, Kad budem mrtav i beo, Ljubavni slučaj i Jutro?

 

 

57 minutes ago, zakintos said:

и више него сјајна година + Празник - Кадијевић и Немирни - Кокан Ракоњац

Bila bas OK godina, evo onako random, iz glave: u Brazilu konacno ulovljen - doduse nije se nesto posebno ni krio, bio predstavnik VW - Franz Stangl, komandant KL Sobibor I Treblinka, ogrebo' se I o crvene Zapadnobalkance u Sloveniji doduse, u Grckoj na vlast drzavnim udarom dosli pukovnici I revitalizovali nesto Golih otoka sa sve dodacima poput nocnih nestajanja I prebijanja, Amerika bila preplavljena antiratnim demonstracijama od obale do obale, sa sve po nekim mrtvim I poprilicno hapsenih, potvrdjeno da u Vijetnamu koristi hemijska I bioloska oruzja, I SAD I SSSR ostali, izginuli im kosmonauti, Amerikancima 3, Sovjetima 1, Izrael rasturio Arape tokom jednog pravog pravcatog rata, De Gol odjebo, po ko zna koji put, Britaniju sto se tice clanstva u EU ili kako se to vec tada zvalo, u Indoneziji se privodila kraju likvidacija nekih 500 - 700,000 komunista, simpatizera, Kina I SSSR se opasno svadjali, a bogami po malo i izistinski boksovali na granici, tanker Torrey Canyon pokazao svetu kako izgleda kada se prospe nafta, svet bio neiskusan pa cak I RAF-ovim bombardovanjem pokusavao da resi stvar, McDonnell Aircraft and Douglas Aircraft se ujedinili ne bi li doakali Boeing-u, poceo rat u Bijafri, onaj sa slikama izgladnele dece, u Juznoj Africi po prvi put presadjeno ljudsko srce, Barnard se bese zvao hirurg, Causesku postao glavni Rumun, prvi put izvedena Kosa, da ne pominjem da se u Vijetnamu pucalo iz sve snage, pogledati pod one demonstracije gore….

Ima toga jos, sigurno, neko ce vec da dopuni...

I, da, po prvi put:

 

 

 

Edit: pokusavam da se setim ko je te godine dobio Oskara...

Edited by namenski
Link to comment
44 minutes ago, April said:

:violin:

 

Smestio sam se između Hitlera i Broza

Aj da ti dodam i dozu demokratijetm, znam da si bez nje k'o bez gaca, cini mi se da je i Ruzvelt tu negde… :fantom: 

Link to comment
  • 6 months later...
On 20.12.2018. at 22:40, slow said:

 

 

 

Tokom Staljinove velike čistke 1937-1939 godine, gotovo celokupno dotadašnje rukovodstvo Komunističke partije Jugoslavije je streljano u Moskvi, nakon čega je Josip Broz preuzeo vođstvo.

Razmere staljinističke čistke u KPJ su bile monstruozne. Od oko 900 Jugoslovena komunista u SSSR-u, najmanje 800 je uhapšeno, od čega je samo oko 40 preživelo sovjetske gulage.[1] Procenjuje se da je tokom Velike čistke ubijeno oko 600-700 članova Komunističke partije Jugoslavije, uključujući veliki broj osnivača i gotovo celokupno dotadašnje rukovodstvo. U Moskvi su streljani svi dotadašnji generalni sekretari KPJ: Filip Filipović, Sima Marković, Đuro Cvijić, Jovan Mališić i aktuelni Milan Gorkić, osim Triše Kaclerovića, koji se na vreme povukao iz politike. Pored toga, streljana su i dva sekretara SKOJ-a (Nikola Kotur i Grgur Vujović), kao i veliki broj rukovodilaca KPJ, članova CK i Politbiroa.

 

Nalazim da grešiš sa ovakvim pokušajem.Posmatrano Iz ugla ljubitelja lika i dela JBT,ti likovi su potpuno nebitni .Bitan je samo JBT .Sva "ljubav" je zauzeta za JBT a svi drugi makar pripadali i vrhu partije mogu biti cool ali to su samo zvezdice na nebu dok je sunce samo jedno.U krajnjem  nije bitna  ni partija ni revolucija ni "socijalizam" izuzev ako nemaju pečat  koju im je dao JBT..JBT je vrhovno i jedino božanstvo  dok ta pomoćna bića u mitologiji o JBT   ne zavređuju veće osvrtanje.,Tek oni koji su se ogrešili o JBT,ne zaslužuju ni da budu spomenuti.

Titova propaganda je uvek Tita stavljala na centralno i jedino mesto a sve drugo bilo je u funkciji promocije odnosno glorifikacije Tita.

Edited by Lejla Palamares
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...