Jump to content
IGNORED

Hermetico/PPPatologalerija


Hermetico

Recommended Posts

Da pogađam? Novi Sad, pogled ka Podbari? Sve je tu, železnički most, fabrički dimnjaci, telad, voz, soliteri, otpad pored reke... ok, ove leteće kreature su umetnikova sloboda, pretpostavljam.
25. maj, ortak koji je fotkao stoji na vozu, to je onaj veliki crveno-beli dimnjak dole, i taj pešački most(natpešnjak???), sa kog ulaziš u naselje sa stanice 26tice(ispravite me ako sam pogrešio broj busa slučajno, ne bih da uvredim neke lokal-patriote, MISLIM da je 26...). Ali svakako 25. maj, sedeli smo ja i taj drugar kod mene do 5 ujutru i ćaskali, i pao je dogovor da idemo smesta na reku da fotkamo, bili smo nešto neobično orni. Mnogo smo se lepo proveli to jutro, možda mi je ta fotka zato i tako draga, a i sviđa mi se... 25 maj forever.A kreature su one figure sa karusela na Tašu, što se voziš na njima i u njima, fotkane pa kropovane i ubačene. Koristim ih non stop, mislim da su to najbolje skulpture u Beogradu, idite i pogledajte/pregledajte ih pažljivo. Ne znam da l' ima još fanova tog nepoznatog autora, al' to su takvi divni primerci retrofuturističkog treša, ovo je još crno-belo, boje su im tek fantastične potpuno... Edited by Hermetico
Link to comment
Hm, nisam vido te skulpturice...
Pogledaj, to je tamo na Tašu kod RTS-a. Isplatiće ti se, odlične su. Ubacio sam ih i ovde, ovo je neka ilustracija za rizle, za kartončiće, perforirana onako pa se cepka. Tema je bila Jamaica, al' sam ja morao da ubacim još malo spejsa i psihodelije, pa sam se setio tih figurica, a i sve su nekako u tim rege bojama, taman...
flop2.jpg

Edited by Hermetico
Link to comment

Znaš kako, to ti je ono, neko voli popa neko popadiju. A neko i popa i popadiju...Meni je sve to isto, meni su sve tradicionalne, npr, ja za vektorske slike skice crtam uvek olovkom, to je, tipa, kao kad bih te skice posle prenosio na platno pa slikao uljem ili akrilom, onako plakatski. Ovako ih skeniram, pa u programu, pa štampam. Sve se to radi rukom. Samo, em sad postoji štampa, em meni više odgovara da bude što sterilnije, u tome i jeste poenta, neki, kao, poluživot. A je l' ti inače voliš tradicionalne tehnike više, ili samo kad sam ja u pitanju? Ja sam sada imao izložbu digital printova i utisci su bili krajnje zanimljivi, neki ljudi koji imaju jako mnogo iskustva su diskvalifikovali radove jer su rađeni na kompu, drugi, koji ni ne znaju šta je to Illustrator nisu ni obratili pačnju na to i, npr, kupili sliku. A kačiću i tradicionalnim, evo dve olovke i jedan akril, ja bih malo ovo malo ono da kačim. Svaka tehnika ima svoje draži, mislim da je samo poenta da li si provalio šta bi ti sa tom tehnikom mogao raditi, a da ti odgovara. Mi smo imali tu sreću 90tih da imaš samo ovo ili samo ono, a crta ti se, i onda se snalaziš. To je super, onda shvatiš da je tehnika samo instrument.

bajka.jpgBajkabubica.jpgBubicaubica-muva.jpgUbica muva

Edited by Hermetico
Link to comment

Daleko od toga da ne volim digital art. Ali mislim da je za dobar digital art potrebna odlicna tradicionalna osnova. Ne mozes jedva crtati na papiru, a onda praviti ne znam ni ja koliko dobre radove digitalno. Sto se tvojih radova tice, vise mi se svidjaju ovi tradicionalno radjeni, nekako su mi skladniji. Ne bih sad da zvucim kao neki kriticar, ali ovi vektorski mi deluju malo nabacano, kao da se krenulo od jedne ideje, a onda ubacilo mnogostosta sto ne bi trebalo da stoji tu gde stoji [konkretno ovaj reggae vektor mi je besmislen jer je prepun].Tradicionalni radovi nekako imaju dusu koju ovi vektorski nemaju. Zapravo, mislim da se radi o tome da izgleda kao da si dosta vise truda ulozio u tradicionalne, nego digitalne radove, da si vise razmisljao radeci akril, akvarel...Mislim da je lepota tradicionalne umetnosti da kad nesto pogresis, i dok to popravljas, nastaje nesto novo, ne postoji ctrl+z. Ne znam da li znas za site/forum www.conceptart.org? Hiljade registrovanih clanova i sketchbooks koji vecina ima... i ono sto je prelepo kad zaviris u neciji prvi rad i onda posle par godina pogledas nove radove... vidis taj progres. Ne znam, mene to bas bas pogura. Dosta saveta mozes dobiti, za razliku od deviantart.com gde mi se vise cini da ljudi dolaze samo da pokazu sta imaju, dobiju pohvale i to je to. Ovde su nekako ljudi ukljuceni u ono sto radis, daju savete/kritike... Od tradicionalnih do digitalnih radova, ma, prava mala riznica. :)edit:ovaj prvi rad je potpuno "jezeva kucica" :)a i da, treci autoportret mi je najzanimljiviji. volim taj stil, zapravo.

Edited by Killiana
Link to comment

@KillianaTo je sad jako duga priča, ali i jako zanimljiva tema. Npr, ja sam tačno znao šta hoću kad sam radio ove zenove, a tad nisam ni znao da postoji Illustrator, počeo sam da ih crtam, slikam, i onda sam video program, provalio neke osnovne stvari, i počeo da ih skeniram i punim na kompu, znao sam da je to upravo to što mi je trebalo. Tako sterilno, divota, i začas možeš da izvučeš kružić ili kvadratić i da ga ubaciš kao simbol, kako sam ja inače radio i kad crtam... Valjda je poenta bila ne da oni nemaju, ali i da imaju i da nemaju dušu. Poluživot, stalno mi je to bilo u glavi... Posle sam se dugo mučio i sa profesorima i sa raznim likovima iz galerija koji su odbijali to kao neumetnost, i pitali me, npr, zašto isto to, isto tako, ne prenesem na platno i naslikam. Ne samo da nisam shvatao poentu toga nego sam mislio da je to pogrešno, i nikad nisam hteo, mada je to nikakav posao. One treba da budu takve kakve su, kad ih neko ukapira ukapirao je. Ne smem ja njima da podilazim u slikarstvu je sve u smislu, ako sam ga ja svestan, a moram da budem, i jesam, i ako ga oštećujem nekim takvim kompromisima, to je profesionalno samoubistvo. Sad je ta frka oko digital printova malo popustila, ja sam se vrlo lepo proveo sa izložbom sad, i ljudi su lepo reagovali, lepo i rado se projektovali u te radove, sasvim dovoljno njih, i predstavio sam ih i prodavao sam ih najnormalnije, kao bilo kakve druge slike.A, odvalio sam se od posla i razmišljanja za svaki taj vektorski rad, u najmanju ruku koliko i za ove olovkom. A i kad staviš undo ti radiš nešto novo posle. Ja ne mogu bez kostura na papiru, od koga se u principu ne odstupa(jer mahom nema potrebe), ali Illustrator ili Photoshop su samo jedna digitalna alatka, ako ih tako koristiš. Možda jedino treba pomenuti da ti vektorski, kad ih printneš pa okačiš na zid, u prostor koji nije digitalan kao što je ovaj dobiju novu dimenziju. Inače, ja, svoje konkretno, digitalne i ostale radove ni po čemu ne razdvajam. što se ilustracije za rizle tiče, to su kartončići koji se cepkaju, pa je cilj da na što više njih imaš neki motivčić, pa ti onda traže da natrpaš što više, i nije to baš savršeno likovno, niti ima tu vrstu smisla koju imaju radovi koje sam radio bez ikakvih zahteva pred sobom postavljenih, ali nije ni da se stidim te ilustracije, meni je ok i lepo je prošla i skroz je pila vodu za taj posao/poizvod. Ali kapiram o čemu pričaš i ta razlika u smislenosti postoji. I slažem se da je klasično obrazovanje u crtanju/slikanju izuzetno korisno, premda nikad ne bih rekao da je baš neophodno, imajuću u vidu tzv primitivnu umetnost, na primer, ili naivnu ili marginalnu, koje me sve odreda oduševljavaju često mnogo više nego akademska... @KrampaYou just opened a big can of worms... :)Ja prilično dobro znam šta crtam, ali ne znam da ispričam šta je to. I ne da ja ne znam, nego to prosto nisu nikakvi verbalni sadržaji. Imamo svi te neke delove sebe koji su neizrecivi, osećaji prema sebi i svetu, i odnosu to dvoje, i ja imam nezaustavljivu potrebu da prčkam po tome, ne samo kad crtam, ali sad pričamo o crtanju konkretno. Većinom je tako, Ubica muva je npr zezanje, devojka tražila od mene da pobijem muve u sobi, ja pošao da ih ubijam, a ona se zgrozila nad tim brutalnim činom, premda ga je sama inicirala, neko to fotkao, i ja slikao sa te fotke, koju više nemam, i igrao se sa oblicima dok sam slikao. Bila su mi zanimljive te neobične emocije, a i fotka sama po sebi, kompozicija. Odnos nas dvoje je delovao jako čudno, i ja sam pokušao to da predstavim...Ali ovo prvo je ono što mene više zanima i objašnjava. sad kad sam radio Paniku oko, u sred frke oko spremanja izložbe, štampanja radova, brošurice, pisanja teksta, ja sam tako slatko i lako ušao u to podsvesno, onako, jako gozničavo, i za čas izvukao sliku, ne zato što sam žurio, nego je prosto bila gotova jako brzo, nisam imao više šta da dodam ni oduzmem, i to mi je jedna od najdražih slika. To je zaista ono što mene zanima, emocije i mentalni sadržaji koje ne možeš da objasniš, mislim da ću se prosto time uvek baviti. Takve crteže i sličice sam pravio i kad sam bio malo dete. Ovakve supernove iste sam crtao sa 8-9 godina pastelima, na malim papirićima. Ni tad nisam znao šta je to, a sedeo sam i crtao ih po ceo dan. Eto, ako sve ovo objašnjava nešto... Evo, da ne bude da samo ke ke, njam njam...

babylon-heaven.jpgBabylon Heaven

Link to comment

Odlicni portreti, Hermetico:)Slazem se sa kilianom, vise mi se dopadaju tvoji "analogni" radovi - preciscenost i svedenost koja je kod crteza dobra, kod digitalnih grafika deluje mi poprilicno sterilno.Daj josh:)

Link to comment

meni se bas dopadaju ove tvoje digitalne, mada sam u principu pobornik tradicionalnijih likovnih umetnosti u smislu primene odredjene tehnike. takodje, cini mi se da tvojoj stvaralackoj licnosti vise odgovara bas takav, digitalizovan umetnicki izraz (ne znam dal mogu tako da se izrazim? :D ). iz tih digitalnih radova se vidi tvoj pogled na svet, a mislim da je to veoma bitan, da ne kazem, mozda i najbitniji element u umetnickom delu koji je danas ozbiljno u krizi. drugim recima, sve je postalo kopija kopije...e sad, opet, nisam se nesto previse nagledala savremene likovne umetnosti pa da ti stvarno kazem, wow hermetico, you're so unique, ali cini mi se da si prilicno svoj , a to je svakako za pohvalu. :)

Link to comment
meni se bas dopadaju ove tvoje digitalne, mada sam u principu pobornik tradicionalnijih likovnih umetnosti u smislu primene odredjene tehnike. takodje, cini mi se da tvojoj stvaralackoj licnosti vise odgovara bas takav, digitalizovan umetnicki izraz (ne znam dal mogu tako da se izrazim? :D ). iz tih digitalnih radova se vidi tvoj pogled na svet, a mislim da je to veoma bitan, da ne kazem, mozda i najbitniji element u umetnickom delu koji je danas ozbiljno u krizi. drugim recima, sve je postalo kopija kopije...e sad, opet, nisam se nesto previse nagledala savremene likovne umetnosti pa da ti stvarno kazem, wow hermetico, you're so unique, ali cini mi se da si prilicno svoj , a to je svakako za pohvalu. :)
Hvala ti što bi rekla "wow hermetico, you're so unique" da si se više nagledala savremene umetnosti. :D
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...