Jump to content
IGNORED

Electro prćija


Idioteque

Recommended Posts

Nešto opširnije o razvoju domaće elektronske scene s početka 90ih:

 

Tehno je čist

 

Sad već davne 1995. elektronska scena kod nas je bila pod medijskim (uglavnom štampanim) “udarom” i povezivanjem elektronske muzike sa (obaveznim) konzumiranjem narkotika. Takođe, scena je bila uglavnom promovisana DJ nastupima, kako domaćim tako i stranim a producenti su bili retko prisutni. Kako bi to bar malo promenili, Uroš Tošić (Uriel) i ja smo razmišljali da prikupimo snimke domaćih producenata i da ih predstavimo domaćoj publici. Tako se početkom 1996.g., tačnije 26. februara, u dorćolskom klubu Barage (Baraž), dogodilo veče Tehno je čist. Veče je startovalo u 21h i trajalo je do 1 posle ponoći.

Da bi sve ozbiljnije medijski izgledalo “osnovali” smo Udruženje futuristički orijentisanih (skraćeno UFO), odštampali flajere (ćiriličnim fontom 1f603.png:D ) i uspeli da prikupimo nekoliko medijskih sponzora, uglavnom radio stanica (radio B92, Golf, Index, Yu, S radio, Pingvin) koje su emitovale naš promo džingl.

U ono vreme bez Interneta, kontaktirali smo nekako domaće autore elektronske muzike (ili bar one do kojih smo mogli da dođemo) i od njih preuzeli kasete (narezivanje CD je tada bio skup proces). Sve te numere smo selektovali Uroš i ja i nasnimili na dve DAT trake. Ukupno smo snimili 4h muzike. Tokom događaja Tehno je čist, kompletna muzika je emitovana sa DAT traka, a Urošu i meni su povremeno prilazili posetioci sa pitanjima: ko je ovo radio? 1f642.png(:

E sad, te dve DAT trake su sačuvane 1f603.png:D

… i prebačene na You Tube. Kao video ilustracija prikazan je originalni flajer kao i A4 spisak izvođača koje smo to veče emitovali. Nažalost, taj spisak nije kompletan, pre svega jer je originalna lista negde zagubljena. Poslednjih nekoliko nedelja pokušavam da kompletiram Track List-u na oba snimka i uspeli smo da identifikujemo ⅔ numera. Identifikacija je u toku. Nekih izvođača se ne sećam ali većinu sam uspeo da pronađem iako nismo (na žalost) već godinama u kontaktu. Stim u vezi imam i molbu da, ukoliko prepoznate autore i njihove numere a da nisu već upisani, kontaktirajte me u Inbox sa informacijama.

I dok kompletiram ovu listu, danima Urošu i meni ne ide u glavu kako na ovim snimcima nema Noise Destruction sa kojima smo imali kontakt, pogotovo kada je na snimku Vanjus (Ssound SystemM, ex ND član). U to vreme su verovatno postojali i drugi autori koji su producirali sličnu muziku ali, eto, nismo uspeli baš sve da prikupimo.

Dakle, posle ovog dugog uvoda, predstavljam vam jedan presek srpske elektronske muzike iz perioda 1994-1996. koja, iako nije kompletna sa svim tadašnjim autorima, ipak predstavlja jedan uvid u to šta i kako je stvarano u zemlji koja je bila pod sankcijama, okolnim ratovima, raznim političkim nemirima i sličnim nepogodama. Snimak predstavlja zaista različite žanrove, tu je Ambent, BreakBeat, Jungle, Techno, Acid, House, Trance… svega pomalo… i čućete, ima VEOMA OZBILJNIH radova za koje se, nezasluženo, malo čulo.

Uživajte:

Tehno je čist (1994-1996.)

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...