Jump to content
IGNORED

Osoblje u nasim predstavnistvima u svetu ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Mene, zaista ozbiljno, zanima po kojim kriterijumima se regrutuju sluzbenici i ostali u nasim predstavnistvima u svetu?Moj utisak o zaposlenima u nasim konzulatima u Svedskoj nija bas za diku. Naravno, to se sa velikom verovatnocom razlikuje od zemlje do zemlje. Bilo bi interesantno cuti kako to izgleda i kako nas doticni predstavljaju u raznim zemljama. Ne mogu se oteti utisku da su veoma nekompetentni, mnogi cak i ne vladaju svedskim (u sta sam se direktno uverila), otaljavaju posao, znaju da budu ljubazni ali onako povrsno jer kroz tu sporadicnu ljubaznost cesto ne ponude sadrzaj tj. ne daju pravu informaciju a o tome da coveku cesto ne olaksaju posao zbog kojeg je dosao da ne govorim. Mislim, ta ljubaznost zna da traje samo dok ih slucajno ne upitas istu stvar dva puta (a cesto moras jer prvi put odgovore polovicno). E onda znaju da se drznu. Necu da gresim dusu, cula sam i pozitivne primere. Ali, opsta slika (barem meni) je traljavost i brljavost. A ni engleski im nije jaca strana. Eto na primer, konzulat u Malm?-u jedna najobicnija misja rupa, neodrzavana,nehumana za cekanje jer cekaonica skoro i da ne postoji osim ako se ne racuna ono sobice 2X2 odmah cim udjes na vrata. Kad sam ja tamo bila nije bilo ni stolica. A gde bi i stale? Ventilacija nada! Tesko mi je da poverujem da ne mogu da malo renoviraju ono sivilo. Ne mora luksuzno ali da bude prijatno. Klaustrofobija kad se udje. Udjes s? ulice iz jednog uredjenog sveta i kad se popnes par stepenika kao u mehanu da si usao. Neuredno. Nemaju uopste sajt! Pa majkovicu da se ne nadje neko da potegne inicijativu pa da tu najjednostavniju stvar sredi. Puno stranaca dolazi. To bi bio nacin da sve potrebne informacije ljudi dobiju brzo i efikasno. Jok, kod njih jos rade pokvareni telefoni. Pa zar se sve to moze drugacije tumaciti nego kao neprihvatljiv nemar? Koja je to vrsta ljudi koja se tamo vrzma i predstavlja nasu zemlju? Kako su tu dosli? Da li neko zna?

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Posjećivao sam rupe i špelunke, duhovito nazivane "diplomatsko-konzularna predstavništva" RH, BiH i SRJ, nagledao se raznolikih brđana i ravničarskih paora, domišljato nazivanih "diplomatsko-konzularno osoblje", kao po nekom pravilu samih čobana i veselih pastirica. Naslušao sam se svakojakih provala, ne može tako, mačak ("diplomatsko-konzularna" djelatnica BiH), saćemo da vi'imo, sedi tu malo (SRJ primjerak), ali ih je svijuh ušio djelatnik veleposlanstva HR, stanoviti Jozo. Pušta Jozo neke ronioce na šalter da izvade specijalnu dozvolu. Ronioci predali papire, objasnili, pokupili se, pa da idu. Prošli Jozin desk, a jedan se sjeti da je nešto zaboravio. Pođe on prema šalteru, a Jozo će njemu na tečnom hrvatskom, e, kućeš sad? Ronilac, da bi još nešto da zapita, ali Jozo ne pušta. Imao si šansu, doslova veli, takav je biznis. ;) Takav je biznis! :lol:

Link to comment

Na klijentelu necu previse da trosim reci. Ljudskog vonja, neotesanosti i laktanja sam se nagledala. Verovatno nisu imali gde da nauce bolje. Svaka ptica svome jatu. Ali ipak bi jedna zemlja trebala da sebe predstavlja na dostojanstven i kompetentan nacin. Bez obzira sto se ta zemlja zove Srbija. Pa nisu svi kod nas bushmani cak i kada su sebi sami dushmani. A jesu cim sebi to dozvoljavaju. Verujem da cak i Zimbabwe ima kulturniji approach. Imamo sigurno kompetentnih i kultivisanih ljudi negde, u nekoj misjoj rupi. I dalje me interesuje koje se kvalifikacije traze da bi neko mogao da radi u nasem predstavnistvu u inostranstvu. Da nije neka rodbinska veza? A to sto se brukamo valjda nema veze. Sram coveka da izjede kad sedi tamo a dodje neki stranac pa se sporazumeva rukama i nogama. U najboljem slucaju neka stranka pripomogne. Desilo mi se.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Na klijentelu necu previse da trosim reci. Ljudskog vonja, neotesanosti i laktanja sam se nagledala. Verovatno nisu imali gde da nauce bolje. Svaka ptica svome jatu. Ali ipak bi jedna zemlja trebala da sebe predstavlja na dostojanstven i kompetentan nacin. Bez obzira sto se ta zemlja zove Srbija. Pa nisu svi kod nas bushmani cak i kada su sebi sami dushmani. A jesu cim sebi to dozvoljavaju. Verujem da cak i Zimbabwe ima kulturniji approach. Imamo sigurno kompetentnih i kultivisanih ljudi negde, u nekoj misjoj rupi. I dalje me interesuje koje se kvalifikacije traze da bi neko mogao da radi u nasem predstavnistvu u inostranstvu. Da nije neka rodbinska veza? A to sto se brukamo valjda nema veze.
Kvalifikacija je da budesh namestenik u domicilnom ministarstvu spoljnih(ili vanjskih) poslova.Moja iskustva iz generalnog konzulata Frankfurt takodje su uzasna , ali sam to uveknekako svodila na "malo osoblja" , a "mnogo mushterija". Od kako je sada Srbijasvoja na svome, nemam poterbe da idem u taj konzulat pa i ne znam nista blize.Nemacki niko nije znao ( bio je uvek jedan prevodilac u pozadini za zlu ne trebalo,ali samo za neka prevodjenja za interne potrebe),tako da su se Nemci ,jedno vremedok su vize bile potrebne, sporazuemvali nogama i rukama.Prostorije su uzasne, nekoliko kvadrata za stotine ljudi, uglavnom su ljudi cekaliu avliji. A avlija je lepa ;) .Preko puta ZOO pa gledash flamingose i milo ti nekako :lol: Ako ti se na daj Boze pripishki,onda idesh kod nekog kljucara kome je valjdato i jedini posao da daje kljuc od WC-a i da upisuje ko ga je uzeo cool.gif Za mene je odlazak u taj konzulat bilo nesto mnogo strashnije nego recimo odlazak kodzubara( a to je najstrashnije).
Link to comment
Ako ti se na daj Boze pripishki,onda idesh kod nekog kljucara kome je valjdato i jedini posao da daje kljuc od WC-a i da upisuje ko ga je uzeo cool.gif
E vidis, ovo mi ni u najludjoj fantaziji ne bi palo na pamet. Shvatam da smo na najnizoj lestvici ali da usred belog sveta imamo i baba-seru je nadrealno. Evo, smejem se slatko!!! Pa jos i evidencija da se vodi! Stvarno sedim ovde i umirem od smeha. Mislim da treba da pocnu da naplacuju da "ide" u drzavnu kasu. :lol::lol::lol:
Link to comment
E vidis, ovo mi ni u najludjoj fantaziji ne bi palo na pamet. Shvatam da smo na najnizoj lestvici ali da usred belog sveta imamo i baba-seru je nadrealno. Evo, smejem se slatko!!! Pa jos i evidencija da se vodi! Stvarno sedim ovde i umirem od smeha. Mislim da treba da pocnu da naplacuju da "ide" u drzavnu kasu. :lol::lol::lol:
Pa zamisli da neko mazne kljuc za WC Chuchavac :lol: A u kasu su isle ( a valjda i idu i dan danas lepe pare).Pasoshi su bili po 300 DM.neke potvrde ,samo ti udare stambilj50-100 DM, ispis iz drzavljanstva ,ako se ne varam 3000 DM.Pasoshi su imali nekoliko stranica,trebale ti vize za svaku zemljicu naovom svetu, pa si svake godine uzimao novi pasosh.
Link to comment

Bila ja jedared u nasem konzulatu sa jednim prijateljem Svedjaninom. On trebao da putuje u Beograd. Da ne objasnjavam sve peripetije (a bilo ih je o-ho-ho) izvukao covek nekako zivu glavu pa mi kaze: "ako je ovde ovako, kako li je tek tamo?"

Link to comment
Bila ja jedared u nasem konzulatu sa jednim prijateljem Svedjaninom. On trebao da putuje u Beograd. Da ne objasnjavam sve peripetije (a bilo ih je o-ho-ho) izvukao covek nekako zivu glavu pa mi kaze: "ako je ovde ovako, kako li je tek tamo?"
kako je tamo - isto tako. Chak i u njihovim ambasadama. Eto na primer moj slucahj od proshle nedelje:Nije shto je moj ali je bas lep a uz to jos nije resen :(
Link to comment
kako je tamo - isto tako. Chak i u njihovim ambasadama. Eto na primer moj slucahj od proshle nedelje:Nije shto je moj ali je bas lep a uz to jos nije resen :(
Strašno. Kao i jms, i ja sam se iznervirao samo čitajući tvoj post. ...Ja, na sreću nemam potrebe da imam bilo kakvih kontakata sa srpskim konzulatom u Torontu. Jednom, sam ih zvao (pre pet godina) da pitam kako se overava ovlašćenje tj. neko punomoćje koje mi je tada trebalo, i (koliko se sećam) javili su se brzo i bili ljubazni. Naravno, za to punomoćje (bukvalno jedan pečat) su me odrali ($50 ili $80, ne sećam se), ali makar nisam morao tamo da odlazim. Sve se odigralo putem pošte i kurirskog servisa. Nisam se tamo registrovao, ne glasam na izborima, ne upisujem akcije (ili kako se već to kaže) nemam pasoš... sve u svemu, kontakti na nuli, hvala lepo, doviđenja.EDIT: Konzulat je vila u uptown Torontu u kraju koji je ekvivalent beogradskog Senjaka (ima se, može se). Ne znam kako je unutra. Poređenja radi, Hrvatski konzulat je u dubokom predgrađu, na delu sprata jedne poslovne zgrade. Norveška, švedska i Danska imaju zajednički konzulat u jednoj poslovnoj zgradi (doduše u centru, ali svakako nije vila). Edited by crveni autobus
Link to comment

Imao 'zadovoljstvo' da vadim jedan pasos, produzavam odlaganje vojske vise puta, overavam prevode, saljem ovlascenja - i od kad je postalo moguce, glasam na izborima.Uglavnom su ljubazni, mada moras nekad da pitas par puta [upravo ovo sto je gore pomenuto o delimicnim odgovorima], i [bar se meni cini] postaju sve sporiji i sporiji. Ne znam da li je u pitanju promenjena procedura, ali takav mi utisak. Svaki put ostajem tamo duze nego prethodni put za istu stvar [u to ne racunam cekanje].Od 'komsijskih' ambasada, imam iskustvo sa vadjenjem vize za Hrvatsku u leto 2002, gde me je neka klinka koja je primala dokumenta bas zezala i konstatno ispravljala [ne kaze se pasos, nego putovnica,; ne kaze se nedelja, nego sedmica i td.] Mada, da ne gresim dusu, posle 3 meseca, kad nisu hteli da mi je daju, neka starija gospodja je predlozila nesto vrlo korisno i dobih turisticku vizu za nekoliko dana [ali samo na tacno one datume koje sam podneo u formularu].U Sloveniji sam bio bez vize [dok se jos moglo sa UK boravkom] i oni granicari su bili sasvim ok.Generalno mi se cini da ovi mladji koji su dosli u poslednjih nekoliko godina su definitivno bolji od 'stare garde'. Mada su oni izgleda tamo negde 'pozadi' - ovi na salteru su tu vec godinama.A i malo sam biased, jer znam jednog konzula u jednoj nasoj ambasadi - moja generacija :)

Link to comment
EDIT: Konzulat je vila u uptown Torontu u kraju koji je ekvivalent beogradskog Senjaka (ima se, može se). Ne znam kako je unutra. Poređenja radi, Hrvatski konzulat je u dubokom predgrađu, na delu sprata jedne poslovne zgrade. Norveška, švedska i Danska imaju zajednički konzulat u jednoj poslovnoj zgradi (doduše u centru, ali svakako nije vila).
Dobro sad, srpski konzulat je nasledjen od stare Jugoslavije. A sto se tice Hrvata, to je samo zato sto su zakasnili - inace oni su hteli da im se da nas konzulat i to je bilo dogovoreno kao deo ugovora o sukcesiji, ali onda je sve to stopirano kada se saznalo da je zgrada procenjena na mnogo nizu vrednost nego trzisnu (kao sto kazes, u ekskluzivnom je kraju) pa onda raspodela mora da se uradi drugacije. Uostalom, valjda je jasno i da zbog sukcesije nije takva imovina mogla da se prodaje, kao sto nisu mogle da se povlace rezerve SFRJ iz stranih banaka. Mislim, kad vec kritikujemo, da ne kritikujemo bezveze.
Link to comment
stvarno ne znam sta je tu sa cudjenje. Mislim, kakva drzava takvi i konzulati i osoblje a vi ste pomalo zaboravili oklen ste dosli......good for u.
Додуше нам ни дијаспора није ништа боља <_< мислим у већини случајева, част изузецима.
Link to comment
Dobro sad, srpski konzulat je nasledjen od stare Jugoslavije. A sto se tice Hrvata, to je samo zato sto su zakasnili - inace oni su hteli da im se da nas konzulat i to je bilo dogovoreno kao deo ugovora o sukcesiji, ali onda je sve to stopirano kada se saznalo da je zgrada procenjena na mnogo nizu vrednost nego trzisnu (kao sto kazes, u ekskluzivnom je kraju) pa onda raspodela mora da se uradi drugacije. Uostalom, valjda je jasno i da zbog sukcesije nije takva imovina mogla da se prodaje, kao sto nisu mogle da se povlace rezerve SFRJ iz stranih banaka. Mislim, kad vec kritikujemo, da ne kritikujemo bezveze.
Ma u redu sve to oko sukcesije, ali ako Norveška, švedska i Danska mogu da imaju konzulat u nekim kancelarijama na Blooru, onda ni Srbiji ni Jugoslaviji nije baš pod obavezno neka kućerina na Forest Hillu na pljuvomet od Casa Lome, to htedoh reći. Ali štedljivost nikada nije bila jača crta Srpske, pogotovo SFRJ diplomacije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...