Jump to content
IGNORED

Domaci bendovi


sherman

Recommended Posts

meni ta elektrolasta uopste nije jasna. imaju tu stvar o nekom zombiju, sa refrenom "ubij, ubij", ponavlja se jedno hiljadu puta. stalna publika dize naci pozdrav i urla zajedno sa pevacem. u novom sadu na svirci smo izasli sa koncerta. bend to izgleda tretiraju kao zezanje, provokaciju, mnogo su pametni valjda, a mi kojima to smeta smo glupi i zaostali. zato ne verujem da su skinsi napravili sranje, oni su tamo verovatno stalna publika. prisustvujemo stvaranju novog pravca, indie-oi.
Jebes mu sve, totalno mi nejasno... Naci pozdrave nesto ne videh. Mada, ironijski otklon aktuelnih domacih bendova jeste jedna od njihovih najiritantnijih osobina. Kao da se svi plase da iskazu neki stav, kao da se boje da ce, sta god da kazu, neko, u prijateljskom razgovoru, u stvarnom zivotu, na internetu ili ma kako doci i reci im: "Kakva to sranja pises, kakve su to gluposti". I onda im je pripremljen odgovor "Ma to je zezanje, nisi valjda shvatio ozbiljno, koji si ti mulac." To bezanje od sopstvenog stava, kakav god isti bio, odmakom i ironiziranjem, prilicno ubija kompletnu scenu. To je razlika izmedju sadasnjih zlosretnika i onih koji su pisali istoriju, a koje kudravi gaucos pljuje. Oni su, barem povremeno, vise nego jasno iskazivali stav. Kako drugacije nego kao potpuno odsustvo spisateljske vestine shvatiti to da se jedna pesma Cinca moze ovako (i to pohvalno!?) kritikovati:Album otvara Činč sa skladbom "šta treba maloj deci" koja je finog i pop-kabaretskog raspoloženja sve do trenutka kada nakon stihova "maloj deci treba j...t mater" i spominjanja Kineza dolazi do momenata kada se Činč iz naoko šašave i jednostavne ekipe pretvore u prave desničare koji ne dozvole da Srbiju pretvore u ono što je već dobar dio Europe postao - Kineska četvrt. Veliki etnologičari predviđaju da će zadnji 'plavi' čovjek izumrijeti za 500 godina. Tada će ova stvar značiti da je netko dao znak na alarm, makar i u underground krugovima. (http://www.terapija.net/mjuzik.asp?ID=3669)Ocito ti ljudi ne shvataju kako se nejasne misli pretvaraju u jasne reci, kako se uspostavlja komunikacija sa slusaocem, kako mu se saopstava umetnicka istina. A bez toga se moze, jednako uspesno, i mumlati u mikrofon, rezultat ce biti isti. (Nije da mnogi i to ne rade.)Sad sam shvatio da tacka i zatvorena zagrada lice na jednookog smajlija. Adekvatno.
Link to comment
(i to pohvalno!?)
Ocigledno ti skinsi nisu shvatili stvar ili ja nisam, ali "maloj dijeci treba jebat mater" je izjava Duska Trifunovica, a u jednom interview je i objasnio kako je doslo do toga. Njegova prica iz tog interview-a je otpjevana u ovoj stvari.Drugo: - Zato mala deco postante skinezi... je opet jasno izrazavanje stava. Negativnog, naravno, da ne bude zabune. Mene ovo lici kao da na koncert Laibacha dodje gomila radikala jer ovi sviraju "Mars on river Drina". :lol: Doduse skinsi da su inteligentni, ne bi bili skinsi, pa nije ni cudo sto su ovo naopako shvatili. Edited by Atreid
Link to comment
Ocigledno ti skinsi nisu shvatili stvar ili ja nisam, ali "maloj dijeci treba jebat mater" je izjava Duska Trifunovica, a u jednom interview je i objasnio kako je doslo do toga. Njegova prica iz tog interview-a je otpjevana u ovoj stvari.Drugo: - Zato mala deco postante skinezi... je opet jasno izrazavanje stava. Negativnog, naravno, da ne bude zabune. Mene ovo lici kao da na koncert Laibacha dodje gomila radikala jer ovi sviraju "Mars on river Drina". :lol: Doduse skinsi da su inteligentni, ne bi bili skinsi, pa nije ni cudo sto su ovo naopako shvatili.
To je sve istina, samo sto je navedena kritika sa uvazenog hrvatskog pandana popboksa, zvanog terapija.net. Ja razumem da Hrvati mogu imati predrasude da se u Srbiji na bilo koju manjinu ne gleda blagonaklono (sto je, u principu, prilicna istina), ali ovde se govori o Cincu kao jednom eksponentu takve misli u Srba. A to sto neko ko govori prakticno istim jezikom i sa istim pop-kulturnim nasledjem, vec na koju stotinu kilometara odavde, ne moze da razume tananu ironiju ove pesme Cinca, kaze mi da u toj pesmi nesto nije sasvim uspelo. Edited by zzzzz
Link to comment

Bilo je na Terapiji i ranije slicnih propusta...Edit: Jos nesto, danasnji bendovi imaju nekoliko problema, prvi je sa iskazivanjem stava, vjerovatno zato sto ni oni ne znaju koji im je stav, zbunjeno i plitko. Drugo, imaju problem reci: - Volim te, odnosno iskazivanje bilo kakvih emocija. Treci problem, jeste pokusaji pjevanja na engleskom. Pri svemu ovome, postoji jako puno dobrim muzicara, oni koji znaju da sviraju instrumenat za koji su se odlucili ali da napisu jednu pristojnu stvar, kreativnost e to im je jedna velika nula (slovima: 0).

Edited by Atreid
Link to comment
@ bup: - Gdje su oni uopste svirali i kad?
izba, septembar otprilike.
Mada, ironijski otklon aktuelnih domacih bendova jeste jedna od njihovih najiritantnijih osobina. Kao da se svi plase da iskazu neki stav, kao da se boje da ce, sta god da kazu, neko, u prijateljskom razgovoru, u stvarnom zivotu, na internetu ili ma kako doci i reci im: "Kakva to sranja pises, kakve su to gluposti". I onda im je pripremljen odgovor "Ma to je zezanje, nisi valjda shvatio ozbiljno, koji si ti mulac." To bezanje od sopstvenog stava, kakav god isti bio, odmakom i ironiziranjem, prilicno ubija kompletnu scenu.
upravo.svi su toliko mudri i kul da ih prosto mrzi da se zamajavaju sa bilo cim konkretnim, a ako i pomenu nesto, onda je to kroz ironiju, zezamo se, ma nije bitno. cast izuzecima, kao sto je goribor.taj novi bg trash pop mi ide na zivce, istina, svez je, simpatican, ume da nasmeje i zabavi, ali niko ne ume da svira i peva, tekstovi su vise nekakve posalice, i sve se vrti u krug, bas kao kod tobica tobica u onoj pesmi.
Link to comment
Bilo je na Terapiji i ranije slicnih propusta...Edit: Jos nesto, danasnji bendovi imaju nekoliko problema, prvi je sa iskazivanjem stava, vjerovatno zato sto ni oni ne znaju koji im je stav, zbunjena, plitka generacija. Drugi, imaju problem reci: - Volim te, odnosno iskazivanje bilo kakvih emocija. Treci, jeste pokusaji pjevanja na engleskom. Pri svemu ovome, postoji jako puno dobrim muzicara, oni koji znaju da sviraju instrumenat za koji su se odlucili a kreativnost im je na nuli (slovima: 0).
Savršeno istinito. Osnovni problem je, najverovatnije, moguća relativizacija svakog stava i svake emocije. šta god da se napiše, po tome će kritika, bilo zvanična, bilo neke ovakve forumske javnosti, moći da kaže da je glupo, dosadno, neiskreno, banalno, izlišno i već viđeno. Zato današnji bendovi pribegavaju tome da će sami, odmah i ponosito reći da je sve to što oni pevaju glupost. Svaki stav, svaka emocija je relativizovana, zgažena, popišana. Tako je lakše nego braniti ono u šta veruješ, tako se čovek oseća bolje, sve je to najčistija moguća linija manjeg otpora. Naravno, oni nisu svesni da se i na to njihovo proseravanje mora pojaviti kontrapunkt, koji će se oličavati upravo u preteranom iskazivanju stava i emocija kroz muziku, što će predstavljati izvestan pank 21. veka, a da panku neće biti ni nalik. Do toga još nije došlo, ali neminovno kad-tad hoće.
Link to comment
Mada, ironijski otklon aktuelnih domacih bendova jeste jedna od njihovih najiritantnijih osobina. Kao da se svi plase da iskazu neki stav, kao da se boje da ce, sta god da kazu, neko, u prijateljskom razgovoru, u stvarnom zivotu, na internetu ili ma kako doci i reci im: "Kakva to sranja pises, kakve su to gluposti".
strah od oštre kritike je jedan razlog ali možda je razlog i prilično zbunjujući karakter realnosti u kojoj živimo, nazovimo je tranzicijskim društvom. ništa nije crno-belo ni jednostavno kao za vreme Tita i posle Tita i posle Tita. teško se snaći u svemu tome, pa još zauzeti stav prema tome, e onda tekstopisci gledaju da se zaštite ironijskim oklopom. Ako sledimo tu sumanutu logiku, ako radikali uzjašu Srbiju u fulu, biće opet dobrog rokenrola i više hrabrosti u iznošenju stavova.
Link to comment
taj novi bg trash pop mi ide na zivce, istina, svez je, simpatican, ume da nasmeje i zabavi, ali niko ne ume da svira i peva, tekstovi su vise nekakve posalice, i sve se vrti u krug, bas kao kod tobica tobica u onoj pesmi.
Još je TobićTobić super, vidi se da čovek ima duha, talenta i solidnog, pogotovo supkulturnog, obrazovanja i mene po mnogo čemu podseća na Elvisa J. Kurtovicha. To je rečeno kao kompliment. Malo je larpurlartista, što meni nije baš najdraže, ali je legitimno, igra se rečima i neozbiljan je, ali prepoznaje se, makar tanušna, iskra talenta. Kod većine supripadnika kompilacija Jutro će promeniti sve i Šta treba maloj deci talenat je nadomešten nadobudnošću. TobićTobić zvuči, možda bi prava reč bila, prisno.
Ako sledimo tu sumanutu logiku, ako radikali uzjašu Srbiju u fulu, biće opet dobrog rokenrola i više hrabrosti u iznošenju stavova.
Sumanuta logika sa tačnim zaključkom. To bi, u svakom slučaju, izazvalo reakciju - delom destruktivnu (usmerenu direktno protiv nove vlasti), a delom konstruktivnu (i subverzivnu). Na stranu što bi za tako nešto trebalo vremena i volje, koja, deluje, trenutno nedostaje, ali ne sumnjam da bi se našlo ljudi koje bi to trglo iz apatije i koji bi počeli da deluju kad osete da su im slobode sasvim ugrožene.Na stranu što bi takav pokret bio prilično marginalan, kao što je rokenrol ovde, uglavnom, uvek i bio. Ali bi, siguran sam, nastao. Edited by zzzzz
Link to comment

Skruseno priznajem da nisam pratila proteklu raspravu pa ne znam, ali ako se pod "domace" smije (ako ne, isprika) navesti nekoliko stvarno dobrih bandova iz HR, to su po mom misljenju;- Bambi Molesters- Jinx (vratili se nakon poduze pauze)- Vatra (rock grupa koja je svojevremeno bila okarakterizirana kao splacina&kopija EKV sto i sami priznaju da im je to bila inspiracija. Mozda malo subjektivno jer sam privatno dobra s njima, ali dobar band. Usprkos totalnoj rezignaciji trzista koje podojeno primitivizmom kupuje samo Vucu i Cecu, utjeha je sto su za promociju zadnjeg albuma odrzali 70 koncerata i sto su ponovo u studiju i rade. Istina da mi je malo bad sto sad imaju novog producenta (nakon Denikena - Denisa koji ih je zapravo i profurao), ali valjda znaju sto rade. U svakom slucaju, mladi, zestoki, s dobrim tekstovima. Tako je jedan od tekstova nastao za vrijeme zasjedanja HR Sabora kad su vrli nam zastupnici izjavljivali nebuloze u vezi homoseksualaca; da ne trolujem, vjerujem da bar vecina zna o kakvim se primitivnim i homofibicnim izjavama radi; Vatra je zbog toga napravila ovu pjesmu: u mornarskoj majici dok lezis kraj mene,moj brod je sve veci dok ti uvijam brkove - fenomenalno. To je grupa o kojoj cete jos sigurno cuti. Topla preporuka.

Link to comment
Još je TobićTobić super, vidi se da čovek ima duha, talenta i solidnog, pogotovo supkulturnog, obrazovanja i mene po mnogo čemu podseća na Elvisa J. Kurtovicha. To je rečeno kao kompliment. Malo je larpurlartista, što meni nije baš najdraže, ali je legitimno, igra se rečima i neozbiljan je, ali prepoznaje se, makar tanušna, iskra talenta. Kod većine supripadnika kompilacija Jutro će promeniti sve i Šta treba maloj deci talenat je nadomešten nadobudnošću. TobićTobić zvuči, možda bi prava reč bila, prisno.
jeste, tobic je zabavniji od vecine ostalih.
Sumanuta logika sa tačnim zaključkom. To bi, u svakom slučaju, izazvalo reakciju - delom destruktivnu (usmerenu direktno protiv nove vlasti), a delom konstruktivnu (i subverzivnu). Na stranu što bi za tako nešto trebalo vremena i volje, koja, deluje, trenutno nedostaje, ali ne sumnjam da bi se našlo ljudi koje bi to trglo iz apatije i koji bi počeli da deluju kad osete da su im slobode sasvim ugrožene.Na stranu što bi takav pokret bio prilično marginalan, kao što je rokenrol ovde, uglavnom, uvek i bio. Ali bi, siguran sam, nastao.
ako je to uslov za bolju muziku, radije ne bih. :)@zizabas sam ovih dana uzeo da preslusavam molesterse. dobri su, kvalitet, nema sta. problem sa tom vrstom muzike je sto je malo hermeticna.jinx su mi bili super jedno vreme dok ih nisam izgustirao. ovo novo sam cuo samo pesmu-dve. deluje mi losije nego pre, kao i svaki reunion. mozda se varam, nisam se udubljivao.ima par novih gitarskih bendova, koji osim glavom sviraju i misicima, zaista se oseti rok energija. nije atmosfera studentske menze kao kod ovih ironicnih. recimo repetitor, slaptrap i stuttgart online. od malo starijih popecitelji.
Link to comment
ako je to uslov za bolju muziku, radije ne bih. :)
ne bih ni ja, to gledam da nađem sreću u potencijalnoj nesreći :mellow: da ne mračim radikalski, pre tog uslova postoje već sada dosta povoljni preduslovi ekonomske prirode, a to je gomila ljudi koja je par godina unazad uletela u šljakerski fazon i glavi po kancelarijama do u nedoba trpeći šefove drkadžije i džiberčine. kad nova japi-radnička klasa još malo izgustira samački život, drkanje po gužvama i prekovremeni rad, otvoriće se polje za sirovi rokenrol koji neće nužno biti politički revolt, već pre egzistencijalni - pre ili kasnije nekoj ekipi ljudi će dozlogrditi dnevna rutina gajba-šljaka-gajba, sa usputnim nervoznim trpanjem zaleđenih obroka, karabataka i kobaja u maxi kolica... pa će tako napižđeni i sjebani dobiti poriv da izbace tu nervozu i muku vatajući đitre i banj. to bi onda bio autentični žestoki rokenrol bez zadrške i suvišne poezije/filozofije, a ne ovo indie-rock poigravanje fine dečice dok se studira i planira ozbiljna profi/akademska karijera. bar tako se meni javlja :blink:
ima par novih gitarskih bendova, koji osim glavom sviraju i misicima, zaista se oseti rok energija. nije atmosfera studentske menze kao kod ovih ironicnih. recimo repetitor, slaptrap i stuttgart online. od malo starijih popecitelji.
da, bendovi koje pominješ su malo iznad proseka indie scene, stvarno imaju rokersku žicu (dodao bih tu i ženeKese) ali su im vokali slabašni, gotovo predpubertetski. da ostavim kvalitet tekstova po strani, za ložački rokenrol glas mora da ima growl zbog same zvučnosti jer jedino takav hrapavi vokal se dobro uklapa sa distorziranom đitrom. tu zvučnu formulu imaš u mnogo primera, recimo Idol/Stevens, Astbury/Duffy, Anton/Cane, Sabljar/Goksi, itd...
Link to comment

Shvatila sam da Darkwood Dub ne mogu da slušam strejt... :rolleyes: Elem, Evu Braun sam otkrila pre tri godine, a među favourite songs nabrajam "Lavirint" (pogotovo kad sam u stanju hebene insomnije) <_< "Mala prodavnica užasa" "Meg Ryan Blues",Santa Fe"...Zatim, Kristale, sećam se da smo se leti drogirali njihovim pesmama (fav:"Dolina ljubavi","Osmi dan","Sama" , "Talasi")...Zna li neko neki info o njima, oće li biti novog albuma uskoro... :unsure: Od elektra Mistake Mistake, i E Play...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...