Jump to content
IGNORED

EBook


Molder

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

poz

 

e, bas mi ti trebas :)

mada, moze i bilo ko drugi ko zna.

 

imas li ideju postoje li e-book biblioteke u kojima se moze pozajmiti knjiga na citanje i na koji nacin to funkcionise? pitam uopste na svetu, ne u srbiji.

Link to comment

poneki seganapredni i radikalni amerikanci su skroz izbacili papir i napravili čiste e-biblioteke, ali e-knjige se u ostatku čovečanstva iznajmljuju u običnim, pozajmnim bibliotekama. svrati u onu koja ti je najbliža.

 

modeli su različiti.

ponegde dobijaš uređaj i učitanu knjigu, ponegde pravo da je preuzmeš na svoj uređaj. sve na određeno vreme, kao i kod papirnih. negde ulazi u članarinu, negde se plaća posebno - na vremenski period (na primer, godišnje), ili po preuzimanju.

 

postoje i onlajn zajednice za pozajmicu e-knjiga, ali njih malo-malo pa maltretiraju amazon i društvo oko prava.

 

poz

Link to comment

aha, pa to me zanima, kako se osiguravaju da ces im je zaista vratiti, a da neces napraviti sebi kopiju?

ima neko ideju?

Jedno vrijeme je bila neka varijanta da se knjiga sama briše poslije nekog vremena, tako je urađena. Pretpostavljam da je to relativno brzo provaljeno, jer ne viđam to u posljednje vrijeme.

Neki de facto piratski sajtovi pokušavaju da se pravno zaštite time što prije preuzimanja moraš da prihvatiš da ćeš knjigu sam da obrišeš poslije nekog vremena. Ne znam koliko to pije vode na nekom sudu.

Link to comment

ma piraterija me ne zanima, zelim sve legalno :)

 

ma, da bude jasnije, moja zena se prihvatila organizovanja skolske biblioteke u skoli mog sina. naravno, zeli da klincima organizuje i e-books, pa (opet naravno) meni dala u zadatak da se raspitam o konkretnim resenjima i izvolim joj ista isporuciti cim prije :lolol:

Link to comment

Veliko pitanje je pravni status digitalizovanog materijala. Čak i da se nekako obezbijedi da niko ništa ne kopira, pitanje je da li se sa takvim materijalima uopšte može legalno manipulisati u biblioteci. Ne bih se iznenadio da neka izdavačka kuća koja određenu knjigu nije doštampavala 30 godina isporuči školi tužbu zbog neovlašćenog umnožavanja.

Link to comment

pa ne bi ona da digitalizuje nista, ona bi lepo da kupi e-book i da je izdaje kao bilo koju knjigu. i naravno, tu se upravo radi o novijim naslovima, koji sigurno postoje i u e verziji, stare naslove uglavnom imaju na papiru.

a i deca su inace za njih manje zainteresovana :)

Edited by aram
Link to comment

imaju dva nacina, jedan je da se ulogujes i citas dok si povezan na internet. dosta biblioteka koristi books24x7, to su uglavnom strucne knjige.

drugo je kao sto je neko pomenuo, downloadujes na svoj device. ima ogranicen broj kopija, i to se samo obrise nakon x dana, prakticno kao papirne knjige jedino sto ne mozes da zakasnis sa vracanjem. e sad, ako neko hoce da kopira, bice mu vjerovatno lakse da to nadje negdje na internetu neko da se zeza sa bibliotekom.

Link to comment

ma, da bude jasnije, moja zena se prihvatila organizovanja skolske biblioteke u skoli mog sina. naravno, zeli da klincima organizuje i e-books, pa (opet naravno) meni dala u zadatak da se raspitam o konkretnim resenjima i izvolim joj ista isporuciti cim prije :lolol:

ooo, bibliotekarka u najavi! ukras svake kuće :P .

 

ako je rupa na saksiji izmišljena, ne treba se praviti pametan.

mislim da bi najbolje bilo da se kontaktira udruženje skolskih biblioteka/ra (vi ste u nemačkoj? primer) i da se od njih uzme know-how u vezi sa osnovnom postavkom i organizacijom jer biblioteka nije samo skladište u kojem magacioner izdaje robu na revers.

opet, ne znam situaciju u nemačkoj, ali pretpostavljam da nije različita od ostatka evrope. biblioteke retko kupuju pojedinačne e-knjige. obično ih nabavljaju od dobavljača (koji su ponekad i izdavači, a češće ne) kroz. tzv. bulk orders. u takvom modelu, pojedinačni naslov je jevtiniji nego što bi inače bio, ali se dobije unapred određeni izbor naslova.

ugovori o korišćenju su unapred sročeni i pojedinačna biblioteka/škola ne može tu mnogo da izvoljeva. primerci se štite nekim drm (digital rights management) sistemom. to je to. u opštim crtama.

 

pored toga, nemci imaju, sigurna sam, standarde za rad školskih biblioteka koji navode koliko je najmanje čega potrebno s obzirom na broj đaka, nastavnika, itd. ifla/unesco imaju manifest i smernice za rad školskih biblioteka. načelno, bibliotekarstvo je visokouređena i sistematizovana delatnost i preporučljivo je da se čovek drži postojećih, široko usvojenih standarda za šta god postoje. na primer, buduća zbirka klasičnih i e-knjiga će biti popisana u nekom online dostupnom katalogu. preko njega će se videti čega ima, moći će da se rezerviše, preuzima, produžava rok... za savet koju platformu odabrati, dragocena je pomoć udruženja. nije svejedno da li se uzme sistem koji jedinice opisuje u nekom svom formatu, ili onaj koji koristi MARC format. u prvom slučaju, moraće sama da unosi podatke o svakom naslovu i primerku. u drugom, može preuzeti podatke i nacionalnog kataloga i samo svakom primerku dodati ono što se na njega odnosi (lokacija, uslovi iznajmljivanja...)

 

ponuda digitalnih izdanja je raznovrsna pa bi bilo dobro da gospodja posveti paznju upoznavanju sa različitim modelima nabavke/licenciranja da bi ojačala svoju pregovaračku poziciju.

 

poz

 

dodatak: ne treba skroz otpisati papir jer biblioteke ne kupuju e-knjige već ih iznajmljuju za određen broj čitanja. to je druga tema.

Edited by le petit nicolas
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...