Jump to content
IGNORED

EBook


Molder

Recommended Posts

Daj bože da je tehnika napredovala. Ono što sam ja gledao je užas užasa.

Monohromatski displej rezolucija nikakva, sporo do bola, ne pušta PDFove, kontrast užasan, pozadina vrlo tamno siva a slova crna, površina čitača koja je od neke užasne i mekane plastike koja se presijava na suncu i ima utisak jeftinoće i kao da će se pocepati pod prstom.

Link to comment

ne znam, meni paperwhite car nad carevima za citanje nocu u krevetu. nista namestanje lampe, nista drzanje, nista utrnuca, nista bole ledja ovako a noge onako. imam odgovarajucu uvlaku, onu duplu, cvrtstu, koznu, postavim kako mi odgovara i udri. samo s vremena na vreme pipnem da okrenem list. kad pocnem, ne znam da stanem.

Link to comment

vlasnik 2 paperwhite kindle-a razlicitih generacija, korisnik iPad Air-a za citanje stripova i vlasnik biblioteke koja ispada iz plakara jer polica nemam.

i nemam problem ni sa cime. sve ima svoje™.

Svako ima različite preferencije...

 

Meni je najudobnije da čitam na kompu, zavaljen u stolicu... U stvari, ne sećam se da sam neku knjigu otvoro u papirnom izdanju, godinama... No, to je uslovljeno time da proveodim za kompom 10+ sati dnevno i naravno da sam se navikao na takav način čitanja knjiga...

 

100 ljudi, 200 navika... :)

Link to comment

 

 

Meni je najudobnije da čitam na kompu, zavaljen u stolicu

ovo si sad izmislio ^_^

 

ja sam na kompu isto 200 sati ali nisam sposobna da chitam nishta teze od foruma i novina.

 

slike su za zid nisu za knjige :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

Oćemo da selimo ovo na onaj topik E-book . Mislim kodovi da presele. Jbga kao neko ko merka za kupovinu neki kindle, bilo bi korisno ;)

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

@Toni i Utvara - ne mogu sad da kopam po linkovima, mora i da se radi, ali nek bude za dnevnik da niste nista u pravu i da to sto pricate nije istina, i ono sto kazu - nije istina.

 

@buba - Pa kao i svaka druga tehnicka nauka - uzmes pa meris. Recimo, meni omrazen Majkrosoft (naglasavam to da ne bude da govorim iz pozicije fan boja) je dao strasne gomile podataka o tome, izvucene iz mozda i stotina hiljada merenja. Oni imaju brojevima potkovane podatke o skoro svakom segmentu koristenja kompjutera. Od nivoa ociju u monitoru, do uglova pod kojim optimalno stoje ruke. Sad, ja radim s kompom tako sto mi je laptop u krilu i lezim uvaljen u kaucu na jedan specifican nacin, verovatno neponovljiv u drukcijim uslovima. To i dalje ne znaci da je MS u krivu i da onako kako oni kazu da treba nije idealno za ogromnu vecinu ljudi. Oni taj broj jednostavno nisu izvadili iz bulje, merili su neke pokazatelje tokom vremena, nalazili povezanosti izmedju neudobnosti i prakse, nalazili ljude nestandardnih velicina, unosili medicinske probleme izazvane odredjenim pristupima u ogromne baze podataka najrazlicitijih ljudi, nalazili linkove izmedju problema s ocima i uglova, osvetljenosti, boja... I to je samo jedan mali segment onoga sto je radila samo jedna firma tokom samo jednog perioda od, mislim, desetak godina. Uzeo sam ga jer je cuven, ali sigurno je da je u Apple-u danas koncentrisano skoro sve sto valja od ljudi koji se bave tim istrazivanjima. Nije taj hajp koji okruzuje njihove proizvode samo vrhunski marketing, to misle samo oni koji ne razumeju dizajn. Isto to vazi za one koji misle da je izgled prve Gugl stranice pitanje srece i ideja na koju je, eto, svako mogao da dodje. Bukvalno nista sto vidis na sajtovima velikih i bogatih firmi nije tamo slucajno i svaka nijansa svakog dugmeta je tamo zato sto je AB test pokazao da je superiorna na neki nacin. 

 

Sto je najbolje, ima tu stvari koje se dovode u pitanje, ne radi se o svetoj knjizi, ali dovesti tako nesto u pitanje zahteva da se neko odvali od istrazivanja i trosenja vremena i novca. Tu pristup "ok, svako ima svoje" jednostavno nema sta da trazi

Link to comment

Kao što nijedan film u kućnim uslovima nije jednako dobar kao u bioskopskom mraku, tako i štampane knjige, njihova likovnost, format, miris, papir i dizajn daju potpuno različit pristup sadržaju.

 

Setite se štampanih novina - na njihov uticaj jako utiču spoljne manifestacije, ne mislim samo na tabloidnu banalizaciju i hedove, već i to da li ih čitaš dok doručkuješ ili se njima pokriješ pre dremke. Setite se udžbenika iz kojih ste učili, kako je iz nekih išlo lakše, a s neki su bili arhineprijatelji i pre nego se otvore.

Link to comment

au bokte, al ste vi otišli u tri lepe...

pročitala jmsov post i samo mi palo na pamet da je vlasnik jednostavno džiber level 2

level 1 bi bio neko ko hoće telektualnu kafanu, pa meće random knjige

level 2 bi bio ovaj - meće knjige da bi bio telektualan, al knjige neće da stanu, pa im on pokazuje ko je gazda. meni je to isti nivo ovih neoradikala koji kupuju doktorate, e da bi imali uramljenu diplomu na zidu, a ko jebe istraživanje, rad i stvarno učenje (i da se ne lažemo, kliničku depresiju koja kad tad uleti tokom phd putešestvija  ^_^ )

 

mada, sad kad čitam, ovaj prvi level je labav ovako kako sam ga postavila jer ima, bar ovde, dosta onih book crossing pointa. neko ko reši da otvori kafanu možda iskreno hoće i tako nešto da započne... bemliga. jel ima toga po materi - ostaviš šta si pročitao, uzmeš šta nisi i uredu smo?

 

i da offujem i ja malo: ne fetiširam knjige, generalno više volim papir, ali tablet (kineski, ništa tečni đavoli, retroiluminacije i eksfolijacije) je mater za izvaljivanje i čitanje. zbog toga nemam ni kindl, a bob dragi zna da volim da sam u izvrnutom položaju više nego išta drugo i generalno uzmem da čitam nešto sekund pre nego što krepam. a ovaj radiša što čita pod pravim uglom - on nije normalan i tražim da ga se odstrani sa topika.  ^_^

Edited by Joshua
Link to comment

i da offujem i ja malo: ne fetiširam knjige, generalno više volim papir, ali tablet (kineski, ništa tečni đavoli, retroiluminacije i eksfolijacije) je mater za izvaljivanje i čitanje. zbog toga nemam ni kindl, a bob dragi zna da volim da sam u izvrnutom položaju više nego išta drugo i generalno uzmem da čitam nešto sekund pre nego što krepam. a ovaj radiša što čita pod pravim uglom - on nije normalan i tražim da ga se odstrani sa topika.  ^_^

Ja čim legnem zaspim, nema šanse da bih mogao tako da čitam...

 

Odstranjujem se sam... :(

Link to comment

Kao što nijedan film u kućnim uslovima nije jednako dobar kao u bioskopskom mraku, tako i štampane knjige, njihova likovnost, format, miris, papir i dizajn daju potpuno različit pristup sadržaju.

 

Setite se štampanih novina - na njihov uticaj jako utiču spoljne manifestacije, ne mislim samo na tabloidnu banalizaciju i hedove, već i to da li ih čitaš dok doručkuješ ili se njima pokriješ pre dremke. Setite se udžbenika iz kojih ste učili, kako je iz nekih išlo lakše, a s neki su bili arhineprijatelji i pre nego se otvore.

 

Pa mislim da su ljudi vec rekli sta su imali o tom osecaju na ultimativnom uzorku. Novine vise nigde ne mogu da se odrze kao poslovni model. Papirne novine su vec danas odredjena nisa u informisanju, nije se to desilo dekretom i spaljivanjem nego tako sto vecina nije delila sentiment o kome pricas. Imam i ja secanje na caleta koji otvara novine u fotelji, i ja sam naucio da citam na Mister Nou, i meni je knjiga bila prakticno sve tokom veceg dela odrastanja. Bukvalno sam ih vadio po 4-5 u cugu iz biblioteke, jer sam mrzeo osecaj da si na poslednjoj i blagu nervozu ako nemas jos. Pa bibliotekarka pokusava da shvati kakvu kerefeku izvodis s tolikim knjigama odjednom i sta ce ti to...

No, to su Pavlovljevi refleksi nasih detinjstava, moj deda je recimo do kraja zivota umeo da se ozari kad vidi konja. Meni su konji predivni, ali njegov osecaj nema veze s tim, on tu vidi komad svog detinjstva i mladosti, nesto sto je veoma privatno. To je sve divno i to nas cini ljudima, ali ako na osnovu toga krenemo da se borimo i trosimo energiju na to da sto vise ljudi krene da ide na posao svojim konjem a ne motornim vozilom, onda smo usli u kontra fazu istorije. Nije tu cak ni bitno kako se ko oseca, to je ulazak u Dunav i urlanje na njega da stane. Bacanje energije.

 

Evo i moj, iskljucivo licni, osecaj o tim stvarima, kad su vec svi krenuli da iznose svoje.

Knjiga na papiru vise nije nosilac kulture i meni je u stvari predivno kako je ta ideja apstrahovana. Odmakli smo se od banalnog fizickog objekta i presli na sustinu. Jer, danas vise ne mozes kupiti "metar Tolstojevskog" da izgledas kulturno. Izgledas kao budala. Bajtovi na hardu su samo bajtovi na hardu, tu su zato sto ti znace ono sto znace i nikakva druga spona medju vama ne postoji niti ima nekih spoljnih razloga da glumis tu vezu izmedju sebe i dela. Za moje shvatanje umetnosti, to je daleko intimnija veza od detinjastog mirisanja papira.

Link to comment

Ja čitam bar par stotina knjiga godišnje u elektronskom obliku i iskustvo je uvek gore nego kod fizičkih knjiga. 

 

kako uspeš da pročitaš par stotina knjiga godišnje?  :blink:

Link to comment

@gosn dzubre. o jebote tebi znache bajtovi na hardu, meni znachi papir. hard me ne interesuje u tom smislu nikad. mada nisam uzela olovku u ruku proudly since 1996, samo hard. ne mozemo da koegzistiramo nikako, nego meni*** mora da se kaze da fejkujem da sam kulturna shto imam celog tolstoja na zidu? :unsure:

 

 

mada nemam celog tolstoja, nemam nishta celo. imam stvari koje mi se svidjaju.

 

 

*** ne nuzno meni, ali vidim da je iz nekog razloga nekima vazno.

Edited by gospa buba
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...