Jump to content
IGNORED

EBook


Molder

Recommended Posts

Kakva vrhunska ironija, ljudi koji brane citanje knjiga kao duhovno uzdizanje prate tok diskusije na nivou dece. Kazes - pokazi razliku izmedju dve stvari, oni odgovaraju "Popizdeo sam od toga, ti si retard, ne znas nista ni o cemu, Biblija, Dostojevski, nisi nikad video knjigu". Kazes "papir je zamenio drugi medijum", oni odgovaraju nacistima koji pale knjige. To je taj SNS intelektualizam, pitas nesto konkretno i saznas da si ustasa, peder i lopov u procesu, a od buke se vise ne zna tacno sta si pitao. Uopsteno baleganje besmislica, izmisljanje strana rasprave koje uopste ne postoje, bukvalno kad otvoris Wikipediju i nadjes clanak o logickim greskama, sve ih ovde mozes videti. Linija po linija moze biti uzeta i demolirana ali je (opet tako Vucicevski) natrpano toliko tih besmislica da niko razuman nema vremena da se upusta u to.

To je skroz kul i u ovom drustvu i na ovom forumu, vazno da se pazi da neko ne valja lubenice u RL ili ovde da prica o dopingu. Ovo je cista meta-primedba, nema razloga ni za odgovor, bukvalno nismo isti jezik niti kultura i skroz nam je nemoguce da imamo raspravu ili suzivot.

Link to comment

Informacija danas imamo toliko, zasipani smo njima u meri koja je nezamisliva i prosecnom ljudskom mozgu neprobavljiva: ima ih toliko da od njihove kolicine ne stizemo da - promislimo.

Posle se cudimo zasto, na primer, prodju imaju tabloidi koji informaciju nude sazvakanu i svedenu na - naslov.

I jos se vise cudimo kako i zasto milioni to prihvataju kao saznanje, obavestenje o dogadjanjima o svetu u kome zivimo, zasto umire umetnost, vestina i uzivanje u obicnoj ljudskoj konverzaciji, razgovoru, raspravi: navikli smo vec na sliku drustva za kafanskim stolom ciji svaki pripadnik barata po jednom elektronskom andrmoljom.

Na neki nacin postajemo sve nezreliji, pubertetlije naoruzane tehnologijom kojoj nema premca u dosadasnjoj istoriji: pri tom, nismo srazmerno efikasniji kao kultura, naprotiv, pa je tako, na primer, izvestaj prosecnom rimskom imperatoru, o nekom itekako znacajnom dogadjaju sa periferije Imperije, putovao je neka 2 meseca i to ekspresnomtm postom, reakcija, sa sve legijama jos toliko: danas, i pored obilja tehnologije, krize ne resavamo nista brze, na stranu svi kompjuteri i svi avioni i kamioni...

Jebiga, ne ide to bas po YouTube-u  -_-

 

Nešto ne bih rekao da su do pojave Tnjitera svi bili promišljeni, načitani i majstori konverzacije, ipak nije to tako davno bilo. I pre 30-40 godina se radije čitao Sabor, Bazar i štaznam, nego Balzakova pisma Hanskoj. :P

Link to comment

Ne razumem kako je ovo argument za bilo sta.

Poenta je sledeca - ove knjige nisu nekakvi originali ili nesto posebno, nego jeftina izdanja, masovno proizvedena. Ako je neko knjizevno delo veliko u umetnickom smislu, to nikako ne upucuje da je sam objekat na kome je to delo kopirano vredan. Cak suprotno - velika dela su cesto klasici obavezni kao lektira u skolama i zbog toga proizvedeni u ogromnom broju. Ljudi koji vole da citaju i oni koji vole da izgledaju kao neko ko voli da cita cesto ne uspevaju da razdvoje sam objekat od onoga zbog cega je taj objekat bitan. To je tipican primer fetisizacije.

Ne postoji nikakva dodatna informacija u tom papiru koja je izgubljena, to je jedan od beskonacno mnogo kopija i kao takav je nevredan u svakom smislu. Uostalom, ljudi su ti koji ocenjuju vrednost stvari i kristalno su jasni u svojoj oceni sudeci po vec pomenutim gomilama knjiga pored kontejnera. Papirna knjiga je strasno inferioran nosilac informacija i zavrsice poput ploca u muzici - igracka za kolekcionare koji ce okolini objasnjavati kako je to do jaja. Ploce su tu cak u prednosti jer unose distorziju koja je nekome interesantna (besmisleno pucketanje plastike dok je grebe igla koje se ljudima cini "toplim"). Knjiga je slicnija digitalnim medijumima - beskonacno istih kopija koje svojim brojem ni na koji nacin ne uticu na original, niti takav neki original nuzno mora ni da postoji.

Ko se ne slaze sa ovim neka uradi mentalnu vezbu brisanja foldera sa 500 klasika knjizevnosti i neka objasni koja kvalitativna razlika postoji izmedju ta dva cina.

 

 

Nijedan, ali nijedan postojeći tablet, laptop, notebook ili desktop računar ne pruža nivo udobnosti prilikom čitanja kako to može štampana knjiga (da ne pominjem sada stripove). Možda će to moći namenski čitači elektronskih knjiga, sa e-ink ekranom, formata A4, u boji, sa baterijom koja traje šest meseci. Ja čitam bar par stotina knjiga godišnje u elektronskom obliku i iskustvo je uvek gore nego kod fizičkih knjiga. 

 

Uništavanje knjiga, nevezano za povod i razloge tog dela je jedan duboko anticivilizacijski čin, pored toliko nepismenih i neobrazovanih. Izdanja nipošto nisu ista, i neka starija koja se mogu naći samo po antikvarnicama su daleko bolja od modernijih. Uzeću za primer Kon Tiki Tora Hejerdala. Novija izdanja imaju tekst. Starije izdanje pored fotografija ima i dodatni putopis jednog od članova ekspedicije bogato ilustrovan crtežima dotičnog. Kada ne znate šta da radite sa knjigama ili vam ne trebaju, odnesite ih lokalnoj biblioteci (ja sam mojoj prošle godine odneo nekih 15kg knjiga). Bolje je da knjiga stoji na polici godinama u nekoj seoskoj biblioteci nego da bude upotrebljena za potpalu jer će tamo postojati bar teorijska mogućnost da je neko dete iz puke radoznalosti uzme, pročita je i promeni svoj pogled na svet. Dok sam služio vojsku u Leskovcu sam imao lokalnu vojnu biblioteku u komšiluku. Ja sam bio prva osoba koja je tamo čitala Kratku povest vremena Stivena Hokinga iako je knjiga tamo stajala od kasnih osamdesetih. 

 

O kvalitetu prevoda knjiga danas i pre više decenija možemo na drugoj temi. :D 

Link to comment

Ja ne znam kakav ti odnos imaš sa drugim forumašem i da li je neko nekom delio dijagnoze, ja nisam.

 

Moj najbolji prijatelj je kolekcionar knjiga, ima ogromnu biblioteku sa pojedinim jako retkim i vrednim primercima, ali ne daje ni 5 para na knjige kojih ima još uvek sačuvanih u desetinama i stotinama hiljada jeftinih primeraka.

 

Te knjige o kojima ti pišeš jednostavno nisu ove presečene.

 

na osnovu cega tacno bismo utvrdili da su pomenute, jako retke i vredne knjige vrednije od ovih drugih sacuvanih u desetinama i stotinama hiljada jeftinih primeraka?

 

deluje mi kao da ti je drug snobcina.

Link to comment

Tu se sad mešaju novčana vrednost i vrednost u smislu kvaliteta književnog dela. Tu je paradox da što je delo kvalitetnije biće štampano u većem tiražu pa tako nekog nobelovca možete dobiti uz primerak Blica. Neki krš roman neće dobaciti dalje od tiraža za širu familiju, a možda jednog dana bude skup.

Definitivno je došla digitalna generacija i sukob digitalnih i analognih. Kum mi je web dizajner, ima 40+ godina i sledeći zaposleni ima 20 i nešto. Neki od tih kolega u životu nisu uzeli olovku i nacrtali nešto. Kakvi su dizajneri? Odlični.

Link to comment

pa ok, aj ovako, bilo koja knjiga koju sam sam kupio, ili koju sam dobio na poklon, za mene ima vrednost.

jebe mi se kolko kosta u prodavnici i kolko su fensi korice i u kolko je primeraka isprintana.

Link to comment

ja sam se manje-vise prebacio na digitalni format kad su u pitanju knjige jer mi je jednostavnije. mogu da si nariktam font, svetlo, da naslonim na pravi nacin pa ne moram da drzim i listam, nosim sa sobom citavu biblioteku gde god krenem... i gomilu knjiga sam odneo u razne second hand radnje da bih oslobodio kucni prostor. trebalo mi je dosta vremena da se odlucim na taj korak ali eto, uspeo. i otkako sam uspeo, laknulo mi. postoje ustanove koje su zaduzene za brigu o knjigama, postoje kolekcionari, ne moram ja bas da skupljam sve sto mi padne u shake. a nemam ni prostor ni uslove za tako nesto. da mi je neko rekao pre desetak godina da cu potrpati knjige koje sam godinama skupljao i kutije i resiti ih se, ne bih verovao. ali eto. knjige su prestale biti simbol i postale su obicni predmeti koji kupe prasinu i valja ih se resiti. 

 

a opet, nekako mi je to polovnjenje knjiga varvarski cin. zapitah se da li bih mogao unistiti knjigu? nema sanse. nudio bih okolo kao macice al nema sanse da bih mogao da ih unistim. i polazeci od sebe, rekao bih da je osoba koja je knjige prepolovila (ako nije milenijumska generacija, oni imaju drugaciji odnos prema knjigama) ili budaletina kojoj knjige nikad nisu bile bitne ili neko manje sentimentalan i daleko racionalniji od mene. 

Link to comment

na osnovu cega tacno bismo utvrdili da su pomenute, jako retke i vredne knjige vrednije od ovih drugih sacuvanih u desetinama i stotinama hiljada jeftinih primeraka?

 

deluje mi kao da ti je drug snobcina.

 

To koliko je neka knjiga vredna za kolekcionare određuju kolekcionari, ako te baš zanima detaljno prošpartaj malo po specijalizovanim sajtovima i forumima.

Kao što numizmatičar neće u svoju zbirku potrčati da uvrsti novčanicu od deset dinara štampanu 2012. godine, tako ni kolekcionar knjiga neće poleteti da na policu stavi knjigu Lee Kiš štampanu 2012.

Možda tek za koju stotinu godina, a i to će zavisiti od ličnih preferencija kolekcionara.

 

Deluje mi kao da si spreman da lupaš gluposti, samo da bi se svađao?

Edited by JozoMujica
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...