Jump to content
IGNORED

EBook


Molder

Recommended Posts

ti ili ne citas napisano ili ti se svidja da odgovaras na nesto hiljadito...

 

 

Poenta je sledeca - ove knjige nisu nekakvi originali ili nesto posebno, nego jeftina izdanja, masovno proizvedena.

Link to comment

Vlasnik kafića sa svojim privatnim knjigama ima pravo da radi šta hoće, pa i da ih testeriše. Meni smeta to što institucije nadležne da čuvaju knjige ne rade dobro svoj posao i ne čuvaju knjige i drugu pisanu i štampanu građu kako bi trebale.

Link to comment

Vlasnik kafića sa svojim privatnim knjigama ima pravo da radi šta hoće, pa i da ih testeriše. Meni smeta to što institucije nadležne da čuvaju knjige ne rade dobro svoj posao i ne čuvaju knjige i drugu pisanu i štampanu građu kako bi trebale.

 

Ima pravo i da pravi konfete i crta čiča gliše po prvim izdanjima ako ih ima i ako mu se prohte, to niko nije sporio. 

Link to comment

Није их тестерисао на пола, види се леп чист рез, користио је књиговезачки нож.

(ону пресу са широким сечивом, која се активира кад држиш обе руке са стране, да не би пришао преблизу).

Link to comment

Eto, vodio je računa.

 

И ако је вишак дао на рециклажу спасио је које дрво...

 

Мислим да је мотив скраћивања другачији од зафалило им 5цм. У оном локалу код Безистана где је сад бурито бар је био кафић са целим књигама. Исто су имали пар зидова са књигама. Мислим да им се фонд књига брзо смањивао, људи узму књигу да читају док чекају, и наравно да би желели да је прочитају до краја.

 

Edited by vathra
Link to comment

Mozda, ocima priucenih tehnoloskih entuzijasta, youtubovanih pride.

Naravno da digitalizacija cini svoje, naravno da ima prednosti koje jos ne mozemo ni da sagledamo, ali onako olako, odmahnuvsi rukom i dijagnostikujuci okolo moze samo neko ko je dozvolio da mu haoticna google digitalizacija ispere mozak toliko da ispise ono sto je vec ispisao.

Zaboravlja se pri tom - samo primera radi, onako metodom slucajnog izbora - da je digitalizovani original  :isuse:  mnogo podlozniji i pogodniji za svaku vrstu manipulacije, da bi oni Orvelovi uredjivaci novina sa digitalizovanim izdanjima imali kudikamo laksi posao, 1 softver takoreci, da ni izdaleka nismo spremni ni sposobni da se suprotstavimo takvim i slicnim opasnostima.

A posebno je tuzno kad onako nesto napise neko ko nikad nije stavio dlan na knjigu i to sa gomilom znacenja: od sentimentalnog do osecaja da drzis knjigu, primerak koji je drzao neko tebi blizak pre nekoliko decenija ili citav vek, ili na Bibliju na cijim je marginama 1 Dostojevski svojom rukom unosio zabeleske.

To ce se kurac ikad digitalizovati, a razlika je otprilike kao izmedju izedanja dobrog rostilja i ishrane pilulama.

 

Ja ne znam kakav ti odnos imaš sa drugim forumašem i da li je neko nekom delio dijagnoze, ja nisam.

 

Moj najbolji prijatelj je kolekcionar knjiga, ima ogromnu biblioteku sa pojedinim jako retkim i vrednim primercima, ali ne daje ni 5 para na knjige kojih ima još uvek sačuvanih u desetinama i stotinama hiljada jeftinih primeraka.

 

Te knjige o kojima ti pišeš jednostavno nisu ove presečene.

Link to comment

A posebno je tuzno kad onako nesto napise neko ko nikad nije stavio dlan na knjigu i to sa gomilom znacenja: od sentimentalnog do osecaja da drzis knjigu, primerak koji je drzao neko tebi blizak pre nekoliko decenija ili citav vek, ili na Bibliju na cijim je marginama 1 Dostojevski svojom rukom unosio zabeleske.

To ce se kurac ikad digitalizovati, a razlika je otprilike kao izmedju izedanja dobrog rostilja i ishrane pilulama.

 

I konj je daleko plemenitiji od Land Rovera, pa opet ne jašeš konja kad ideš na posao pretpostavljam.  :fantom: 

Link to comment

Ja ne znam kakav ti odnos imaš sa drugim forumašem i da li je neko nekom delio dijagnoze, ja nisam.

 

Moj najbolji prijatelj je kolekcionar knjiga, ima ogromnu biblioteku sa pojedinim jako retkim i vrednim primercima, ali ne daje ni 5 para na knjige kojih ima još uvek sačuvanih u desetinama i stotinama hiljada jeftinih primeraka.

 

Te knjige o kojima ti pišeš jednostavno nisu ove presečene.

Ma izvini, izistinski, nisam se na tebe brecao, mislio sam da se vidi iz posta  :)

Nije prica o desetinama i hiljadama jeftinih i - zasto da ne - u svakom pogledu jeftinih primeraka, knjiga za jednokratnu upotrebu ili kako god.

Prica je o olakom otpisivanju, a bez i trunke promisljanja, jednog samo na prvi pogled civilizacijskog artefakta, ono, cap, delete dugme i ode komada 500 klasika  :isuse:

Knjiga je mnogo vise od digitalnog i to u mnogo nivoa i to je za sada tako: nadmocno uvaljivati fetisizam prema knjizi, a sve zarad kao bajagi tehnoloskog napretka je - nemam reci.

Koliko onomad sam slucajno bio prisutan kad je par klinaca uzrasta izmedju 3 i 4 razreda osnovne skole gledalo film i imalo ozbiljnih problema sa pracenjem titlova: ovo nije srpski fenomen, globalan je i to u meri koje jos nismo svesni.

Tema je presiroka i preozbiljna za ovu vrstu price, tek, izjava da je s knjigom gotovo je u najmanju ruku preuranjena, obaska sto je opasna po vise osnova od kojih je jos najbezazleniji isprazni tehnoloski entuzijazam koji nudi - ali samo na izgled - laka i svima prihvatljiva resenja.

 

I konj je daleko plemenitiji od Land Rovera, pa opet ne jašeš konja kad ideš na posao pretpostavljam.  :fantom:

Nisam potezao ni plemenitost ni bilo sta slicno, ali ti je primer odlican: to sto cemo sve kvalitetnije da se vozimo, nikako ne znaci da cemo da se odreknemo konja, naprotiv.

Bas kao sto se necemo da odreknemo i ne umetnickih dela, nego i zanatskih radova, stolarskih recimo.

Radi se o nakaradnoj logici cija jedna od konsekvenci moze da bude i: zasto deca da uce matematiku, kad kompjuter moze da im izracuna sve.

Covek nije (samo) digitalno bice, on je i analogan u mnogo aspekata, a sve posledice digtalizacije na cijim smo tek pocecima ne mozemo ni da nazremo, na stranu ogavna i iznad svega opasna komercijalizacija cele rabote koju pokusavaju da uvale razni goglei i ostala trzisna bratija.

Opasno, da opasnije ne moze biti: moderna politika i politicari su jalovi, sistem je u krizi svidjalo se to nekom ili ne, izlaz(i) se ne naziru, a kratkorocnost i kratkovidost se svete brze nego sto smo svesni - digitalizacija je jos ponajmanji problem u odnosu na olakost kojom se (ne)pazi na brljanja sa genetikom, ostale gluposti da ne pominjem.

Nikad kao vrsta nismo bili (tehnoloski) mocniji i kulturno i civilizacijski nekompetentniji da se suprotstavimo izazovima poput ovih o kojima sada pricamo.

I onda dodje 1 jutubas i kaze - ma delete bre, sta tu ima da se prica  :cry:

Link to comment

Naravno da nismo odrekli, ali nisu više ni mainstream u transportu. U krajnjoj liniji, ni knjige ne pišeš i ne čuvaš na glinenoj pločici ili pergamentu, a i papir je svojevremeno bio novotarija. Kako god, još je daleko klasičan format od penzije, džabe trošite pravednički bes. :P

Link to comment

:D

 

Naravno.

Obaska sto je tema ogroooomna i obaska sto sam popizdeo na delete tretman  :sleep:

Ima tu izistinski svega i svacega: nikad nismo bili u mogucnosti da vise i sadrzajnije pisemo, a spali smo na tviter i njegova 144 slova.

Spala knjiga na 144 slova  :P

Pravdamo se, vadimo na brzinu i zahteve koje pred pojedinca postavlja takozvani moderan, dinamican nacin zivota, a u stvari trazimo alibi za lenjost duha indukovanu, izmedju ostalog, i upravo olakim i nepromisljenim pristajanjem na svaku tehnolosku novotariju koja nam se servira.

Danas bi ne prosecan tinejdzer, nego prosecan cetrdesetogodisnjak umro od smeha ili dosade ako bi, na primer, uzeo da cita Balzakova pisma Hanskoj, pisma pisana rukom, koja su primaocu putovala po mesec i jace dana.

Zaboravili smo da informacija - ne cine znanje.

Mudrost i da ne pominjem.

Informacija danas imamo toliko, zasipani smo njima u meri koja je nezamisliva i prosecnom ljudskom mozgu neprobavljiva: ima ih toliko da od njihove kolicine ne stizemo da - promislimo.

Posle se cudimo zasto, na primer, prodju imaju tabloidi koji informaciju nude sazvakanu i svedenu na - naslov.

I jos se vise cudimo kako i zasto milioni to prihvataju kao saznanje, obavestenje o dogadjanjima o svetu u kome zivimo, zasto umire umetnost, vestina i uzivanje u obicnoj ljudskoj konverzaciji, razgovoru, raspravi: navikli smo vec na sliku drustva za kafanskim stolom ciji svaki pripadnik barata po jednom elektronskom andrmoljom.

Na neki nacin postajemo sve nezreliji, pubertetlije naoruzane tehnologijom kojoj nema premca u dosadasnjoj istoriji: pri tom, nismo srazmerno efikasniji kao kultura, naprotiv, pa je tako, na primer, izvestaj prosecnom rimskom imperatoru, o nekom itekako znacajnom dogadjaju sa periferije Imperije, putovao je neka 2 meseca i to ekspresnomtm postom, reakcija, sa sve legijama jos toliko: danas, i pored obilja tehnologije, krize ne resavamo nista brze, na stranu svi kompjuteri i svi avioni i kamioni...

Jebiga, ne ide to bas po YouTube-u  -_-

 

 

Edit: i na sve to, ili mozda bas zbog toga - nikad nas nisu uspesnije lagali i manipulisali nama.

Edited by namenski
Link to comment
 

 

 

Kamara opštih mesta. Ljudska vrsta danas čita više nego ikad pre. A tu prednjače klinci rođeni u 21. veku i oni tek malo stariji, ali nemoj da te te ometa u lamentiranju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...