Jump to content
IGNORED

EBook


Molder

Recommended Posts

Ma i skulpture i slike su precenjene, sve se to da skenirati / digitalizovati, isti q... :frust:

Ne, nije isti kurac, moras citati kako pise a ne kako se odigra u tvojoj glavi.

Link to comment

Smesna je ta fetisizacija knjiga. To je samo papir sa nesto slova po sebi, ne vadi nekakvu specijalnu vrednost iz forme poput npr. slike ili skulpture. Knjiga je knjiga i u epub formatu pa se niko ne bi zgrazavao na delete komandu. To su ostaci nekog drugog vremena i vise nemaju nikakvog smisla. Ovo je poslednja generacija kojoj je to bitan rekvizit, a slicno je bilo i sa onim Paspaljevim plocama. Stvari koje imaju smisla samo u fetisarsko-skupljackom svetu.

 

Isto možeš reći za mnoge druge sadržaje, pojave i odnose, oduzimajući im simboličku vrednost i svodeći ih na puku upotrebljivost. 

Link to comment

Smesna je ta fetisizacija knjiga. To je samo papir sa nesto slova po sebi, ne vadi nekakvu specijalnu vrednost iz forme poput npr. slike ili skulpture. Knjiga je knjiga i u epub formatu pa se niko ne bi zgrazavao na delete komandu. To su ostaci nekog drugog vremena i vise nemaju nikakvog smisla. Ovo je poslednja generacija kojoj je to bitan rekvizit, a slicno je bilo i sa onim Paspaljevim plocama. Stvari koje imaju smisla samo u fetisarsko-skupljackom svetu.

+1.

Link to comment

Isto možeš reći za mnoge druge sadržaje, pojave i odnose, oduzimajući im simboličku vrednost i svodeći ih na puku upotrebljivost. 

Ne razumem kako je ovo argument za bilo sta.

Poenta je sledeca - ove knjige nisu nekakvi originali ili nesto posebno, nego jeftina izdanja, masovno proizvedena. Ako je neko knjizevno delo veliko u umetnickom smislu, to nikako ne upucuje da je sam objekat na kome je to delo kopirano vredan. Cak suprotno - velika dela su cesto klasici obavezni kao lektira u skolama i zbog toga proizvedeni u ogromnom broju. Ljudi koji vole da citaju i oni koji vole da izgledaju kao neko ko voli da cita cesto ne uspevaju da razdvoje sam objekat od onoga zbog cega je taj objekat bitan. To je tipican primer fetisizacije.

Ne postoji nikakva dodatna informacija u tom papiru koja je izgubljena, to je jedan od beskonacno mnogo kopija i kao takav je nevredan u svakom smislu. Uostalom, ljudi su ti koji ocenjuju vrednost stvari i kristalno su jasni u svojoj oceni sudeci po vec pomenutim gomilama knjiga pored kontejnera. Papirna knjiga je strasno inferioran nosilac informacija i zavrsice poput ploca u muzici - igracka za kolekcionare koji ce okolini objasnjavati kako je to do jaja. Ploce su tu cak u prednosti jer unose distorziju koja je nekome interesantna (besmisleno pucketanje plastike dok je grebe igla koje se ljudima cini "toplim"). Knjiga je slicnija digitalnim medijumima - beskonacno istih kopija koje svojim brojem ni na koji nacin ne uticu na original, niti takav neki original nuzno mora ni da postoji.

Ko se ne slaze sa ovim neka uradi mentalnu vezbu brisanja foldera sa 500 klasika knjizevnosti i neka objasni koja kvalitativna razlika postoji izmedju ta dva cina.

Link to comment

 

Ko se ne slaze sa ovim neka uradi mentalnu vezbu brisanja foldera sa 500 klasika knjizevnosti i neka objasni koja kvalitativna razlika postoji izmedju ta dva cina.

Mislim, da ne bude zabune: ti si, covek, 1 polupriuceni, nedopeceni tehnoloski entuzijasta, a kolicina gluposti koju si nadmocno prosuo ovde uporedjujuci delete dugme sa knjigom je nemerljiva.

Drzi se ti ipak YouTubea i Muskovog osvajanja kosmosa :fantom:

Link to comment

Ne razumem kako je ovo argument za bilo sta.

Poenta je sledeca - ove knjige nisu nekakvi originali ili nesto posebno, nego jeftina izdanja, masovno proizvedena. Ako je neko knjizevno delo veliko u umetnickom smislu, to nikako ne upucuje da je sam objekat na kome je to delo kopirano vredan. Cak suprotno - velika dela su cesto klasici obavezni kao lektira u skolama i zbog toga proizvedeni u ogromnom broju. Ljudi koji vole da citaju i oni koji vole da izgledaju kao neko ko voli da cita cesto ne uspevaju da razdvoje sam objekat od onoga zbog cega je taj objekat bitan. To je tipican primer fetisizacije.

Ne postoji nikakva dodatna informacija u tom papiru koja je izgubljena, to je jedan od beskonacno mnogo kopija i kao takav je nevredan u svakom smislu. Uostalom, ljudi su ti koji ocenjuju vrednost stvari i kristalno su jasni u svojoj oceni sudeci po vec pomenutim gomilama knjiga pored kontejnera. Papirna knjiga je strasno inferioran nosilac informacija i zavrsice poput ploca u muzici - igracka za kolekcionare koji ce okolini objasnjavati kako je to do jaja. Ploce su tu cak u prednosti jer unose distorziju koja je nekome interesantna (besmisleno pucketanje plastike dok je grebe igla koje se ljudima cini "toplim"). Knjiga je slicnija digitalnim medijumima - beskonacno istih kopija koje svojim brojem ni na koji nacin ne uticu na original, niti takav neki original nuzno mora ni da postoji.

Ko se ne slaze sa ovim neka uradi mentalnu vezbu brisanja foldera sa 500 klasika knjizevnosti i neka objasni koja kvalitativna razlika postoji izmedju ta dva cina.

 

Spaljivanje knjiga je paljenje beskorisnog papira ili simboličko uništavanje sadržaja/autora/ideologije, iako na lomači gori, na primer, desetak od par hiljada postojećih primeraka?

 

preteče me Namenski fotografijom

Edited by Notorious
Link to comment

book-burning_zpsrmaiymyp.jpg

 

Omašio si ceo fudbal.

 

Knjige kao predmeti, kao što je Đubre lepo primetio, proizvedeni u velikom broju istovetnih primeraka, više nemaju nikakvu vrednost jer se uvek mogu reporodukovati iznova.

 

To pre nekoliko decenija nije bilo tako jednostavno, zato je simbolika potpuno različita.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Spaljivanje knjiga je paljenje beskorisnog papira ili simboličko uništavanje sadržaja/autora/ideologije, iako na lomači gori, na primer, desetak od par hiljada postojećih primeraka?

 

preteče me Namenski fotografijom

 

a kakve veze ima šta su fašisti mislili na temu knjiga pre pola veka ?

Link to comment

Isto možeš reći za mnoge druge sadržaje, pojave i odnose, oduzimajući im simboličku vrednost i svodeći ih na puku upotrebljivost. 

 

Ipak se za svaki sadržaj ne može reći npr. ovo:

 

 

It is estimated that to publish all the printed books sold in the US annually requires 30 million trees.

Link to comment

Mislim, da ne bude zabune: ti si, covek, 1 polupriuceni, nedopeceni tehnoloski entuzijasta, a kolicina gluposti koju si nadmocno prosuo ovde uporedjujuci delete dugme sa knjigom je nemerljiva.

Drzi se ti ipak YouTubea i Muskovog osvajanja kosmosa :fantom:

 

Ti ne znas ko sam ja i nisi u stanju da razgovaras sa mnom. Bas sam se danas setio na davno umrlom topiku kako su nekad bahati retardi imali neki smek, pa si bar mogao da im se smejes. Yoyogi je imao dva sata na zidu, hej, dva sata. 

 

Spaljivanje knjiga je paljenje beskorisnog papira ili simboličko uništavanje sadržaja/autora/ideologije, iako na lomači gori, na primer, desetak od par hiljada postojećih primeraka?

 

preteče me Namenski

 

Ko sad ima problema sa razlikovanjem simbola i objekta? Knjige su tada bile nesto drugo, danas onaj ko zeli da postigne takav efekat zabranjuje IP adrese. 

Da ponovimo, niko ih ne zabranjuje, niko ih ne pali, samo nikoga nije briga za njih.

 

Ponavljam - objasnite razliku izmedju delete dugmeta i fabrike za reciklazu papira. Ko to ne moze, ne moze ni da se suprotstavi ovome sto sam rekao.

Link to comment

Omašio si ceo fudbal.

Mozda, ocima priucenih tehnoloskih entuzijasta, youtubovanih pride.

Naravno da digitalizacija cini svoje, naravno da ima prednosti koje jos ne mozemo ni da sagledamo, ali onako olako, odmahnuvsi rukom i dijagnostikujuci okolo moze samo neko ko je dozvolio da mu haoticna google digitalizacija ispere mozak toliko da ispise ono sto je vec ispisao.

Zaboravlja se pri tom - samo primera radi, onako metodom slucajnog izbora - da je digitalizovani original  :isuse:  mnogo podlozniji i pogodniji za svaku vrstu manipulacije, da bi oni Orvelovi uredjivaci novina sa digitalizovanim izdanjima imali kudikamo laksi posao, 1 softver takoreci, da ni izdaleka nismo spremni ni sposobni da se suprotstavimo takvim i slicnim opasnostima.

A posebno je tuzno kad onako nesto napise neko ko nikad nije stavio dlan na knjigu i to sa gomilom znacenja: od sentimentalnog do osecaja da drzis knjigu, primerak koji je drzao neko tebi blizak pre nekoliko decenija ili citav vek, ili na Bibliju na cijim je marginama 1 Dostojevski svojom rukom unosio zabeleske.

To ce se kurac ikad digitalizovati, a razlika je otprilike kao izmedju izedanja dobrog rostilja i ishrane pilulama.

Link to comment

a kakve veze ima šta su fašisti mislili na temu knjiga pre pola veka ?

 

Ne samo fašisti i ne samo pre pola veka. 

 

Ipak se za svaki sadržaj ne može reći npr. ovo:

 

Za mnoge može, ne doslovno, naravno. 

 

 

Ko sad ima problema sa razlikovanjem simbola i objekta? Knjige su tada bile nesto drugo, danas onaj ko zeli da postigne takav efekat zabranjuje IP adrese. 

Da ponovimo, niko ih ne zabranjuje, niko ih ne pali, samo nikoga nije briga za njih.

 

Ponavljam - objasnite razliku izmedju delete dugmeta i fabrike za reciklazu papira. Ko to ne moze, ne moze ni da se suprotstavi ovome sto sam rekao.

 

Uopšte se ne razumemo. Ti si u pravu iz ugla svog referentnog okvira, iz mog nisi, ne vidim potrebu da se suprotstavljam nečemu što ni ti ni ja ne možemo da potvrdimo ili opovrgnemo. 

Edited by Notorious
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...