Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Može li mi ko reći za dobar online šah? Skinuo sam nedavno zadnji chessmaster i ponovo se ko luđak navukao na šah, samo nemam cd key da ga mogu igrati online.

Link to comment
Može li mi ko reći za dobar online šah? Skinuo sam nedavno zadnji chessmaster i ponovo se ko luđak navukao na šah, samo nemam cd key da ga mogu igrati online.
Ja sam uvek za playchess. Problem je sto se placa, ali mozes da dobijes trial na mesec dana, pa vidi da li se isplati. Postoje i druge opcije, ako uzmes Fritz 10 ili 11 moci ces iz samog programa da dobijes nalog. E sad tu ima malo nejasnih stvari. Ako budes imao piratsku (sto ne preporucujem, samo da se zna) i piratski kljuc onda ces najverovatnije dobiti godinu dana, ali sa pawn rank-om (ovo ces razumeti kada budes malo u tome, sad nije ni bitno), ali ti pawn rank nista nece smetati, veruj mi (a nejasno je sto znam ljude koji to koriste i vise od godinu dana). Druga opcija je da platis uclanjenje. Treca opcija je da kupis original Fritz, cuo sam da ima da se kupi za 2-3000 (to ce biti moja opcija cim primim platu), tada dobijas godinu dana pretplate. Na playchess-u imas bezbroj igraca, od vrhunskih velemajstora, nasih i inih, do najvecih pacera tako da sigurno mozes da nadjes protivnika. Interfejs je odlican. Pored toga ima i gomila drugih opcija, od casova, drugih vrsta saha, direktnih prenosa najvaznijih dogadjaja sa komentarima vrhunskih velemajstora do internih turnira i sahovskih problema.Sve ovo inace vazi i za Internet chess club izuzev Fritz-a. Kad vec pomenuh, na ovom sajtu sam svojevremeno slusao radio prenos meca Topalov-Kramnik, svi govorili da sam lud :lol:Ako nisi za to, ja jos predlazem od besplatnih FICS. Samo ako si na nivou MK ili FM imaces problema da nadjes dostojnog protivnika, a u tom slucaju mozes da koristis ChessOK koji moze da se koristi sa Chess Assistant programom.BTW, ako si za koju partiju, javi gde si otvorio nalog...Nadam se da nisam preterao :lol: Edited by IvanIvan
Link to comment

Postoje zaista zanimljive anegdote o sahovskim prvacima i njihovoj brilijantnosti. Evo je jedna simpaticna o Fiseru.

Rasejani Fiser se neposredno pred mec odvezao automobilom u neke zabiti Islanda i nije znao kako da se vrati nazad. Svratio je do prve benzinske pumpe, prosudio je telefon i pozvao Olafsona (jedinog Islandskog velemajstora i Fiserovog "prijatelja") kako bi ga zamolio za pomoc. Medjutim, Olafson je bio odsutan, tako da se javilo njegovo dete koje je na cistom islandskom jeziku dva minuta u rafalu pricalo u slusalicu. Fiser je nakon zavrsenog razgovora uspeo nekako da se vrati na mesto odakle je krenuo na putesvestije, a nakon par dana je sreo i Olafsona. Olafson nije bio upoznat sa tim da je Fiser pricao sa njegovim detom, pa je zamolio Fisera da mu preprica sta je tacno bilo. Bobi mu je prepricao na nacin da je od reci do reci ponovio sta mu je Olafsonovo dete reklo, pritom cak verno skidajuci i akcenat u islandskom jeziku, iako gotovo da nije imao nikakvog dodira sa jednim od najtezih za nauciti jezika na svetu.

Za tog istog Fisera govore da je pamtio sahovske partije za manje od 20 sekundi i da je imao neverovatnu brojku odigranih partija u svojoj glavi. Tako je jedan nas velemajstor (mozda je imao i rang internacionalnog majstora), ko malo vise prati sah mozda ce se setiti njegovog imena jer je izdao ediciju o svim svetskim sahovskim prvacima, imao prilike da prica sa Fiserom i iz njegovog razgovora je shvatio da Fiser zna u potpunosti vecinu njegovih partija, a neke je i on sam smetnuo sa uma.Sa druge strane se za Talja govori da je mogao da procita 2 obimne knjige za sat vremena i da onda na pitanje "65. strana prva knjiga, 17 red.." da od reci do reci ponovi recenicu. O ovome je pricala nasa proslavljena sahistkinja Milunka Lazarevic.Emanuel Lasker se najduze odrzao na svetskom sahovskom tronu, a pored toga je bio doktor matematike i filozofije. Njega je nasledio Kapablanka koji je ostao poznat kao jedan od najboljih sahista svih vremena. Za njega postoji prica da se sahom bavio samo onda kada je igrao meceve, tj. da skoro nikada nije trenirao.

Link to comment
Njega je nasledio Kapablanka koji je ostao poznat kao jedan od najboljih sahista svih vremena. Za njega postoji prica da se sahom bavio samo onda kada je igrao meceve, tj. da skoro nikada nije trenirao.
Kapablanka je imao obicaj da prica jednu anegdotu iz Nemacke. Zapravo jedan gospodin mu je objasnio kako je resio sah i resenje je da beli daje mat u 12 poteza. Predlozio mu je opkladu u 50DEM. Prema njegovim recima on je to prihvatio i u nekoliko partija je imao priliku da se uveri kako je gospodin u pravu. "Matiran sam u 12 poteza" govorio je. Iznerviran, pozvao je i Laskera da se oproba, a ovaj je doziveo istu sudbinu. To je, zapravo, bio i kraj price, ali na insistiranje publike da isprica sta se desilo kasnije, rekao je: "Pa kako sta? Morali smo da ga ubijemo!"Postoji i prica o tome kako je Talja pozvao jedan prijatelj psihijatar i ispricao mu o jednom pacijentu koji tvrdi da je pobedio Laskera i toliko je uporan u tome da nikakve terapije ne pomazu. Talj je pristao da pomogne, tako sto ce doci i pomenutog pacijenta nauciti pameti, ne bi l' se ovaj dozvao istoj. Kada je Talj samouvereno dosao i poceo da dominira na tabli poceo je polako da uvidja da nije stekao nikakvu prednost, morao je da dobro sedne i zamisli se. Posle iscrpljujuce borbe pacijent je napravio previd i izgubio partiju sto je Talju bilo veliko olaksanje. Tada mu se pacijent obratio recima: "Gospodine, vi ste odlican igrac. Trebalo je da vidite kako sam ja, svojevremeno, tukao Laskera!"A sada malo SF. Jedan poznati sahovski velemajstor je imao obicaj da putujuci po svetu svraca u lokalne kafane i tamo igra partije saha, zaradjujuci tu i tamo poneku paru. Tako je jednom dosao u neko selo gde je imao problema sa gotovo svim protivnicima. Iako ih je pobedjivao, nije mogao da ne primeti da svi imaju gotovo isti stil igre. Napad na rokadu pesacima i lakim figurama. Dok je odlazio upitao je jednog mestanina zasto oni, recimo, ne pomeraju topove. Ovaj ga je kratko vreme belo gledao, a onda mu je rekao: "Aaaa, vi mislite na ove smesne figure u uglu? Pa niko u selu i ne zna kako se one krecu!"
Link to comment

Ima i jedna interesantna za Pol Marfija.I on je voleo da posecuje lokalne kafane, narocito dok je putovao vozom kroz Ameriku. Na jednom od putovanja, dok je na zeleznickoj cekao prevoz, usao je u najblizu birtiju gde se uveliko igrao sah. Marfi se nakon izvesnog neckanja pridruzio lokalcima i naravno poceo je ubedljivo da ih pobedjuje. Posto je u toj kafani vladao red da stranac mora da pobedjuje slabije da bi dosao do najjaceg, Marfi je ubrzo dosao do neprikosnovenog sampiona.Podrazumeva se da sampion nije znao sta ga je snaslo i da je poceo da nize ubedljive poraze. Na kraju se Marfi sazalio na izbrukanog nepobedivog pa je poceo da mu daje figure fore. Nije proslo mnogo, a nekada ponosni sampion je partiju pocinjao sa kraljicom prednosti."Ovo je nemoguce, pa ovako ne igra ni sam Pol Marfi" uzviknuo je lokalni znanac u neverici. Pol Marfi se osmehnuo i duboko uzdahnuo: "E, moj gospodine, nemate vi pojma kako igra ta zver od Pol Marfija. Ja imam jednog prijatelja, koji meni daje kraljicu fore, taj prijatelj zna coveka koji njemu daje kraljicu, verovali ili ne jedan njegov poznanik njemu daje kraljicu fore, a taj njegov poznanik je brat Pol Marfija koji od brata uvek gubi sa kraljicom prednosti. :)Pol Marfi je ostao upamcen izmedju ostalog i po tome sto je sa 6 godina pobedjivao svog oca i svog strica koji su bili ondasnji vrhunski sahisti. Kasnije se razboleo od manije gonjenja, a prvi svetski sampion u sahu Vilhelm Stajnic, nije zeleo da se okiti krunom sve dok je bolesni Marfi bio ziv. Da se kojim slucajem okitio onda kada ju je zasluzio, ostao bi zapisan i kao sahista koji se najduze zadrzao na tronu.

Link to comment

Samo jedna mala napomena, imao sam prilike da ovu anegdotu sa kraljicom fore citam na vise mesta.Tako je u jednom jako zanimljivom stivu "Sah za decu" od Dragoslava Andrica u toj anegdoti glavni junak bio Adolf Anderson, a ne Pol Marfi.Pozdrav za one kojima je ovo upalo u oci, a znam da ih ima :thumbsup:

Edited by nixolaus
Link to comment
Ma, zezam se... Ne bi valjda sam sebi čestitao na tituli u nekom internet forumu?! Doduše, znao si da je Bogosavljević bio u cajtnotu od 20 poteza... Ipak si sumnjiv :P
Za ovo boldovano bih te banovao 15 dana. Ovo je PPP, bre.
Link to comment

Pošto sam bio "u zatvoru" :lol: , ovu vest dajem sa malim zakašnjenjem.Reprezentacija Srbije zauzela je prvo mesto na Evropskom šampionatu Rešavača održanom u Antaliji , Turska.U pojedinačnoj konkurenciji Bojan Vučković je zauzeo drugo mesto i time ispunio sve uslove za dobijanje titule velemajstora u problemskom šahu. Jedan od retkih u svetu koji imaju titule velemajstora i u normalnom šahu i u rešavanju šahovskih problema. Sve čestitke :Hail:

Link to comment
  • 3 months later...
Postoje zaista zanimljive anegdote o sahovskim prvacima i njihovoj brilijantnosti. Evo je jedna simpaticna o Fiseru.
Rasejani Fiser se neposredno pred mec odvezao automobilom u neke zabiti Islanda i nije znao kako da se vrati nazad. Svratio je do prve benzinske pumpe, prosudio je telefon i pozvao Olafsona (jedinog Islandskog velemajstora i Fiserovog "prijatelja") kako bi ga zamolio za pomoc. Medjutim, Olafson je bio odsutan, tako da se javilo njegovo dete koje je na cistom islandskom jeziku dva minuta u rafalu pricalo u slusalicu. Fiser je nakon zavrsenog razgovora uspeo nekako da se vrati na mesto odakle je krenuo na putesvestije, a nakon par dana je sreo i Olafsona. Olafson nije bio upoznat sa tim da je Fiser pricao sa njegovim detom, pa je zamolio Fisera da mu preprica sta je tacno bilo. Bobi mu je prepricao na nacin da je od reci do reci ponovio sta mu je Olafsonovo dete reklo, pritom cak verno skidajuci i akcenat u islandskom jeziku, iako gotovo da nije imao nikakvog dodira sa jednim od najtezih za nauciti jezika na svetu.

Za tog istog Fisera govore da je pamtio sahovske partije za manje od 20 sekundi i da je imao neverovatnu brojku odigranih partija u svojoj glavi. Tako je jedan nas velemajstor (mozda je imao i rang internacionalnog majstora), ko malo vise prati sah mozda ce se setiti njegovog imena jer je izdao ediciju o svim svetskim sahovskim prvacima, imao prilike da prica sa Fiserom i iz njegovog razgovora je shvatio da Fiser zna u potpunosti vecinu njegovih partija, a neke je i on sam smetnuo sa uma.Sa druge strane se za Talja govori da je mogao da procita 2 obimne knjige za sat vremena i da onda na pitanje "65. strana prva knjiga, 17 red.." da od reci do reci ponovi recenicu. O ovome je pricala nasa proslavljena sahistkinja Milunka Lazarevic.Emanuel Lasker se najduze odrzao na svetskom sahovskom tronu, a pored toga je bio doktor matematike i filozofije. Njega je nasledio Kapablanka koji je ostao poznat kao jedan od najboljih sahista svih vremena. Za njega postoji prica da se sahom bavio samo onda kada je igrao meceve, tj. da skoro nikada nije trenirao.

Da, o tome se tu radi, za sah treba MEMORIJA. Magnus Carlsen sada 3ci igrac svijeta ima 16 godina za njega se je govorilo da je dok je imao 12 godina znao napamet da ponovi sve telefonske brojeve svih ljudi iz njegovog norveskog grada od 20 tisuca ljudi, njihova imena i telefonske brojeve. To je fotografska memorija. Zato su Capablanca i Lasker predskazivali smrt saha, oni nisu imali tu fotografsku memoriju, Lasker je bio matematicar Capablanca samo sahist ali isto i ambasador Kube. Oni nisu bili sto posto profesionalci. Fischer je najveci jer je sve postigao sam nista uz pomoc drzave ko Kasparov ili Karpov. Ipak tu je vidi da je dobivao najvise uz pomoc te fotografske memorije, ako je tocno ovo za Talja sto je Lazarevicka rekla onda i on spada u tu kategoriju. Zaista je steta na sto je spao sadasnji sah, mozda je rjesenje tog problema Fischerandom sah.
Link to comment
Danas je tužan dan za ljubitelje šaha. Umro je genijalni američki šahista Robert Džejms Fišer, šampion sveta od 1972. do 1975. Ovaj velikan drevne igre najzaslužniji je za popularizaciju šaha i za poboljšanje položaja šahista. Ni pre ni posle njega nije se pojavio neko ko je bio toliko posvećen ovoj igri i ko je terao neke principe po cenu sopstvene štete. Ostale su zabeležene brojne anegdote u kojima se vidi koliko je ostao dečak u duši i koliko je, uprkos ljudskim slabostima, bio pozitivan lik. Kao šahista zablistao je još sa 15 godina, kad se plasirao na međuzonski turnir u Portorožu 1958, a sa njega i na turnir kandidata za svetskog prvaka. Bez obzira što konkurencija tada nije bila jaka kao danas, bio je to ogroman podvig i najava da se pojavio budući svetski šampion. Međutim, put do trona bio je izuzetno težak, jer sistem je bio takav da je trebalo preskočiti niz prepreka, uključujući mečeve kandidata. Praktično, borio se sam protiv mašinerije sovjetskih velemajstora.Na međuzonskom turniru za prvenstvo sveta u Susu (Tunis) 1967, u trenutku dok je ubedljivo vodio na turniru, zbog nesporazuma sa organizatorom odlučio je da napusti takmičenje. Ovo ga je koštalo još četiri godine čekanja, a zatim je ponovo uradio nešto neviđeno: pobedio je u mečevima kandidata Tajmanova i Larsena, dva vrhunska velemajstora, sa po 6:0. Bivši svetski prvak Petrosjan držao se do 2,5:2,5, a onda ga je Fišer pobedio četiri partije zaredom i stekao pravo da se bori za titulu sa Spaskim. Usledio je legendarni meč u Rejkjaviku, koji je loše počeo po Fišera. Prvu partiju je izgubio nakon previda u završnici, a na drugoj se nije pojavio, ponovo zbog nesporazuma sa organizatorima. Nakon vođstva Spakog od 2:0 izgledalo je da će Fišer još jednom odustati, ali ipak je smogao snage da nastavi borbu i ne propusti životnu šansu. Konačan rezultat bio je ubedljivih 12,5:8,5 za Fišera. Interesantno je da Fišer nije ostavio mnogo traga u šahovskoj teoriji, premda je voleo da gleda partije starih majstora i da iz njih izvlači neke ideje. Čak je teško i opisati kakav je bio Fišerov stil igre. Ponekad bi napravio briljantnu žrtvu, ali je vrlo često igrao na sitne prednosti i vrhunski realizovao završnice. Možda je najpreciznije reći da je vukao jednostavne, a najjače poteze. šteta što je 1975. odustao od odbrane titule i nije odmerio snage sa Karpovim, koji je bio mlad i u usponu snage. Po mom mišljenju, Fišer bi dobio taj meč, ali znatno teže nego sa Spaskim. Umesto toga, Fišer je odabrao izolaciju od sveta. Osamdesetih godina već je bilo kasno da ponovo osvoji titulu, jer Karpov je bio jak k'o zemlja, a pojavio se i mladi Gari Kasparov. Nadam se da sam bar malo približio ljudima koliko je velik i značajan igrač bio Fišer. Zahvaljujući njemu, šah je postao mnogo popularniji u svetu, te su i nagrade na turnirima veće. Doduše, u poređenju sa nekim drugim sportovima šahisti i dalje skromno zarađuju, ali vrhunski velemajstori mogu sasvim lepo da žive. Fišer je zaslužan i za digitalni šahovski časovnik koji se koristi na modernim turnirima. Neka mu je večna slava!
Da, istina je Fischer je najveci igrac svih vremena jer je sve stvorio SAM bez pomoci ikoga ( nije slucaj ni kod Karpova ni kod Kasparova ).
Link to comment
Kapablanka je imao obicaj da prica jednu anegdotu iz Nemacke. Zapravo jedan gospodin mu je objasnio kako je resio sah i resenje je da beli daje mat u 12 poteza. Predlozio mu je opkladu u 50DEM. Prema njegovim recima on je to prihvatio i u nekoliko partija je imao priliku da se uveri kako je gospodin u pravu. "Matiran sam u 12 poteza" govorio je. Iznerviran, pozvao je i Laskera da se oproba, a ovaj je doziveo istu sudbinu. To je, zapravo, bio i kraj price, ali na insistiranje publike da isprica sta se desilo kasnije, rekao je: "Pa kako sta? Morali smo da ga ubijemo!"Postoji i prica o tome kako je Talja pozvao jedan prijatelj psihijatar i ispricao mu o jednom pacijentu koji tvrdi da je pobedio Laskera i toliko je uporan u tome da nikakve terapije ne pomazu. Talj je pristao da pomogne, tako sto ce doci i pomenutog pacijenta nauciti pameti, ne bi l' se ovaj dozvao istoj. Kada je Talj samouvereno dosao i poceo da dominira na tabli poceo je polako da uvidja da nije stekao nikakvu prednost, morao je da dobro sedne i zamisli se. Posle iscrpljujuce borbe pacijent je napravio previd i izgubio partiju sto je Talju bilo veliko olaksanje. Tada mu se pacijent obratio recima: "Gospodine, vi ste odlican igrac. Trebalo je da vidite kako sam ja, svojevremeno, tukao Laskera!"A sada malo SF. Jedan poznati sahovski velemajstor je imao obicaj da putujuci po svetu svraca u lokalne kafane i tamo igra partije saha, zaradjujuci tu i tamo poneku paru. Tako je jednom dosao u neko selo gde je imao problema sa gotovo svim protivnicima. Iako ih je pobedjivao, nije mogao da ne primeti da svi imaju gotovo isti stil igre. Napad na rokadu pesacima i lakim figurama. Dok je odlazio upitao je jednog mestanina zasto oni, recimo, ne pomeraju topove. Ovaj ga je kratko vreme belo gledao, a onda mu je rekao: "Aaaa, vi mislite na ove smesne figure u uglu? Pa niko u selu i ne zna kako se one krecu!"Idite na stranicu www.rokada1.bloger.hr mozda najpopularnija sahovska stranica ex-yugoslavije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...