Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Joj, sad sam se podsetio koliko sam bio srećan kao klinac kada sam dobio sat... Insa naravno... Mislim da smo brat i ja igrali samo da bi čukali po satu ... Naravno, onaj ko bi dobijao bi baš jako lupao da bi nervirao ovog drugog.

Link to comment

Nasi muskarci zavrsili kao 10.Dobar rezultat, buduci da su bili tek 17. po rejtingu. Svi nasi igraci imali su performans iznad svog rejtinga, osim Perunovica.I da, tek sad primetih da imamo 3 igraca preko 2600. Mislim da je to poslednji put bio slucaj za vreme SFRJ, sa Ljubojevicem, Nikolicem i Kozulom.Nazalost, zene tesko podbacile sa 23. mestom, iako su bile 9. po rejtingu.

Link to comment

Komentar poslednjeg kolaŠahisti Azerbejdžana i šahistkinje Rusije pobednici su 17. ekipnog šampionata Evrope, koje se održalo u Novom Sadu. Ovo je prva šampionska titula azerbejdžanskih šahista, dok su Ruskinje osvojile svoj drugi uzastopni trofej. U poslednjem kolu viđena je velika drama u muškoj konkurenciji. Rusija je imala najviše šansi za zlatnu medalju, međutim igrala je samo 2:2 sa Španijom. U tom trenutku u meču Azerbejdžan-Holandija rezultat je bio 1,5:1,5 i ostala je da se igra topovska završnica u partiji Gašimov-Stelvagen, u kojoj je Gašimov imao pešaka više i trebala mu je pobeda za timsko zlato. Holanđanin se dobro branio i izgledalo je da će remizirati, međutim na korak od remija napravio je grešku koja vodi u poraz. To je značilo da su Radžabov, Gašimov, Guseinov, Mamedjarov i Mamedov novi ekipni šampioni Evrope. Srebnu medalju osvojila je Rusija, za koju su igrali Svidler, Morozevič, Jakovenko, Aleksejev, Tomaševski, dok je bronzana medalja pripala Ukrajini, u sastavu Eljanov, Volokitin, Efimenko, Drozdovski, Krivoručko.Kod šahistkinja se nije dogodio preokret. Rusija je pobedila Jermeniju sa 2,5:1,5 i zahvaljujući prvom dodatnom kriterijumu (osvojeni poeni u partijama) zadržala prvo mesto ispred Gruzije. Bronzana medalja pripala je Ukrajinkama, koje su imale isti broj meč-bodova i isti broj osvojenih poena kao Azerbejdžanke, a presudio je drugi dodatni kriterijum, uspeh po Buholc sistemu. Šampionska ekipa Rusije nastupila je u sastavu Kostenjuk, Tatjana Kozinceva, Nadežda Kozinceva, Romanko, Gunjina. Srebro za Gruziju osvojile su Džagnidze, Javakišvili, Huhašvili, Hurtidze, Hotenašvili, dok su za trećeplasirane Ukrajinke igrale Lahno, Žukova, Ušenjina, Gaponenko i Zdepska. Srpski šahisti uspešno završili šampionat, šahistkinje potonule na tabeli U poslednjem kolu šahisti Srbije uspeli su da pobede Francusku sa 2,5:1,5 i tako završe šampionat sa 11 bodova, što im je u konkurenciji 38 timova donelo 10. mesto. S obzirom da su srpski šahisti po startnom rejtingu bili na 17. mestu, konačan plasman može se oceniti kao vrlo dobar rezultat. Više od plasmana raduje činjenica da su izabranici Branka Damljanovića delovali kao kompaktna celina i da su tokom celog šampionata ravnopravno igrali sa elitom evropskog i svetskog šaha, a čak su uspeli i da savladaju olimpijskog šampiona Jermeniju. Mada je selektor izjavio da ne želi da izdvaja nikog pojedinačno, ipak treba istaći Bojana Vučkovića, koji je sa 5,5 poena iz 8 partija osvojio srebrnu medalju za učinak na četvrtoj ploči. Naravno, sve pohvale zaslužuju i ostali reprezentativci, Ivan Ivanišević, Dragan Šolak, Robert Markuš i Miloš Perunović, koji su odigrali jak turnir i po opštoj proceni, sa ovog takmičenja odlaze kao igrači koji su stekli značajno iskustvo i napredovali. Naše šahistkinje igrale su sa Izraelkama i trebala im je pobeda da stignu do barem pedeset odsto meč-bodova. Na žalost, kako su igrale tokom šampionata, tako su neslavno i završile turnir, porazom od 3:1. U konačnom plasmanu naše dame zauzele su 23. mesto u konkurenciji 28 ekipa, što je za ekipu koja je imala deveti startni rejting veliki neuspeh. Naravno, u sportu se dešavaju neuspesi i nije smak sveta ako se to dogodi, ali više od rezultata brine nemoć koju su izabranice Nenada Ristića prikazale u duelima sa iole jačim ekipama. Od naših šahistkinja jedino je Anđelija Stojanović imala učinak preko pedeset odsto (4 poena iz 7 partija), dok su Alisa Marić, Nataša Bojković, Irina Čeljuškina i Marija Rakić završile turnir u minusu, što će osetiti i na svom rejtingu.Spomenimo još da je muška “B” reprezentacija (Miladinović, Sedlak, Pikula, Brenjo, Roganović) u poslednjem kolu pobedila Škotsku sa 4:0 i tako završila turnir sa 8 meč-bodova. U konačnom plasmanu ova ekipa zauzela je 24 mesto, što je u odnosu na startni rejting (22. mesto) nešto slabiji rezultat od očekivanog.

Edited by Quizmaster
Link to comment
  • 4 weeks later...

Мајсторски кандидат. Играм оштро, увек вучем е4 први потез + увек бирам најоштрије варијанте. Једног од чланова Б репрезентације победио сам у 15 потеза са црним фигурама. cool.gif Стварно. Ево једине форумске партије коју сам одиграо у животу (на бившем форуму Демократске омладине под псеудонимом Велика Србија) ако некога занима.... иначе играм онлајн само са људима за које сам сигуран да неће користити компјутерске програме, зато када играм на сајту јахоо.цом увек подесим време на испод 5 минута.Velika Srbija - iaquinta (негде током 2005. године)1.e4 c52.Sf3 Sc63.d4 cd44.Sd4 Sf65.Sc3 d66.Lc4 Db67.Le3 Sg48.Sd5 Da59.Ld2 Dc510.Sc7 Kd811.Sa8 Dd412.La5 + !! b613. Dd4 Sd414. Sb6 Sc2+15. Ke2 Sa116. Sc8+ Kc817. La6+ Kd718. Tc1 Sh619.Lc8 Ke820.Tc7 e621.Ta7 Tg822.La6 Црни предао cool.gif

Link to comment
  • 2 weeks later...

Mislim da nema mnogo aktivnih šahista na forumu, nekako smo svi više kibiceri. Otkako sam se posvetio potpuno enigmatici, nisam igrao turnirsku partiju već 6-7 godina. Razne vojvođanske i područne lige igrao sam petnaestak godina i bio sam vrlo pouzdan, pa se dešavalo da odigram i po dvadesetak partija u nizu bez poraza, i to sa protivnicima snage FIDE majstora i majstorskih kandidata. Titulu MK sam osvojio čini mi se 1996, a najbolji rejting bio mi je 2270 (trenutni je 2219). Šah sam igrao na poluamaterskom nivou, bez nekih teorijskih priprema i odlazaka u šah klub na cugere, jer u to doba NŠK je bio stalno zadimljen, bilo je i pijanih ljudi unutra, a to nije atmosfera u kojoj volim da budem. Na kraju, došlo je do zasićenja, raspao se klub u kome sam igrao i ubrzo sam batalio igranje. Sad nekako i želim da igram ponovo, a u isto vreme i ne želim, jer mi se čini da je to neka prošlost koju sam ostavio iza sebe. Takođe, teško podnosim poraze i ne bih voleo da me sad pobeđuju neki levati koje bih, dok sam bio u formi, otresao kao slinu.Najbolju partiju odigrao sam na univerzitetskom prvenstvu Novog Sada kad sam napravio atipičnu žrtvu lovca na g7, u varijanti Sokolskog. Tom prilikom dobio sam "gardejca" kao nagradu za najlepšu partiju na turniru. Međutim, nisam sačuvao formular i posle nekoliko godina nisam mogao da rekonstruišem partiju po sećanju! :isuse:

Link to comment

Ja sam prvokategornik (jos od 16. godine :lol:), nikad nisam igrao neke ozbiljnije turnire (za neki klub ili tako nesto), nemam rejting, ali sam do pre par godina dosta cesto igrao vikende (DIF i Pazova) i povremeno cugere na DIF-u i u Zemunu. Znao sam da odigram i poneko amatersko i radnicko prvenstvo Beograda i Srbije (dok sam radio u bivsoj firmi). Verujem da sam u to vreme imao snagu prosecnog kandidata. Sada igram iskljucivo cuger (3+2) na playchess-u, i to na mahove. Par nedelja ili meseci se primim kao mlad pavijan pa igram po sat-dva svakodnevno, a onda mesec dana ne odigram nijednu partiju.Realno, trenutno sam daleko od nekadasnjeg nivoa (koji nikad nije ni bio narocito visok :() i verovatno u ozbiljnoj turnirskoj partiji ne bih mogao da se sastavim.

Link to comment

Šuster, takodje. Krajnje skromno:1995-96 Predstavljao svoju O.S u Karpovovoj (il se kaze Karpovljevoj?) simultanci sa BG osnovcima (on je tada bio aktuelni prvak sveta, doso nekoj politickoj liniji + zarad promovisanja decije sahovske olimpijade koju je valjda suorganizovao), tamo igro bunker najzatvorenijeg tipa sa jedinim ciljem - igranja sto duze, posle izgubio u 50 i nekom potezu. Dobio neke knjige za ucesce koje su razgarbili moji sekundanti.Inace, XYZ ucesca po skolskim takmicenjima, jednom zamalo otisao na gradsko takmicenje u pojedinacnoj konkurenciji, skor 3-2 (jbg opstinsko na Vozdovcu-vazda bilo zajebano, puno zaludjenika koji su aktivno trenirali).

Link to comment
1995-96 Predstavljao svoju O.S u Karpovovoj (il se kaze Karpovljevoj?) simultanci sa BG osnovcima (on je tada bio aktuelni prvak sveta)
Jeste, ali u FIDE verziji. Ubedljivo najjaci igrac sveta mnogo godina pre i posle toga bio je Kasparov (iako sam ja uvek navijao za Karpova - sto zbog stila igre, sto zbog toga sto mi je uvek bio simpaticniji).Mozda je kuriozitet da je Karpov u eri Kasparovljeve dominacije, 1994. u Linaresu, ostvario svoj najbolji rezultat u karijeri - pobedio je na turniru koji je okupio kompletnu svetsku elitu sa 2,5 poena prednosti nad drugoplasiranim Kasparovom i Sirovom. To se smatra za najbolji rezultat nekog igraca u istoriji. Treba imati u vidu i to da je Karpov tada imao 43 godine. Edited by Milogled Bluff
Link to comment
Sad nekako i želim da igram ponovo, a u isto vreme i ne želim, jer mi se čini da je to neka prošlost koju sam ostavio iza sebe.
А ја баш мноoooго желим да играм, али ми корумпирано руководство локалног клуба не дозвољава.Прецизније: пола су корумпирани, пола су алкохоличари.Затим...ту је и локални "тајкун" који финансира клуб а жели да његова деца буду стално у екипи.Коначан састав екипе прави група пијанаца за кафанским столом, и при томе се намерно бира лош састав да се не би уздрмале зацементиране позиције које појединци већ годинама држе. На пример, ако председник клуба игра на последњој табли он ће намерно ставити 4 слабе резерве да у случају лоше игре не би имао ко да га замени + пожељно је да сваки играч буде љубитељ кафане, јер је ту шах само споредна активност преко које се обезбеђују бесплатни ручкови и пијанчења. Десило се пар пута да продају меч, 1000 динара по партији. :( Сваки пут када у клуб дође квалитетан шахиста (и као човек и као играч) ова група пијанаца га отера, што безобразлуком, што интригама...Тако да... у потрази сам за новим клубом. :) Ако знаш неки клуб коме треба јак мајсторски кандидат - јави ми.
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Stvarno bismo mogli malo da je ozivimo. Ako nista, ono zato sto u subotu, 24. aprila, u Sofiji pocinje mec za prvenstvo sveta izmedju Ananda i Topalova. Trebalo je da pocne u petak, ali je pomereno za jedan dan zbog ovog haosa sa letovima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...