Jump to content

We do it deeper!

Vasilij Zajcev

Recommended Posts

• Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Vasilij Zajcev

26

• Kudravi Gaucos

23

• Pixie

16

• luba

12

Ovde je cena osnovnog paketa za pocetnike (4 dana teorija, 2 dana bazen, oprema, brevet) bila negde oko 350?. Da li je skuplje, ne znam - ne znam koliko kod nas kosta ovo zadovoljstvo. (?)edit: Posto je ocigledno bitno, da dodam - u pitanju je PADI skola.

Edited by Pixie
Kudravi Gaucos
Ajd se malo raspisite o kursevima (je l mnogo skuplje na zapadu?), pa da pocnem da zalazim u dubine i pod vodom.
Glavna podela je izmedju dve organizacije (ima ih jos, ali ove dve su najjace + engleska asocijacija).1) PADI - Professional Association of Diving Instructors ili kako neki vole da kazu - Put Another Dollar In. Americki sistem, zamisljen da se obuka prodje brzo, a da se svako naknadno doucavanje posebno odvoji. Neka Zajcev pise o tome, jer je njihov...2) CMAS - Conf?d?ration Mondiale des Activit?s Subaquatiques, Kustoova organizacija :) . Zasnovana na ideji da je ronjenje ekstremna aktivnost i da se treba plasiti svakog ulaska u vodu i shodno tome, svakoga obuciti za svaku, cak i najludju situaciju. Ponekad se bavi stvarima koje se ucenika direktno ne ticu, pa ces cesto cuti recenicu poput: "To nije medju stvarima koje cete raditi na vasem nivou znanja, ali...". U zadnje vreme se malo opusta situacija, ali ipak neke stvari ostaju.Fora sa CMASom je u tome sto je kompletno znanje koje se dobija podeljeno u 4 nivoa (takozvane ronilacke zvezde). Cetvrti nivo je istruktor (posle se instruktorski nivo deli, ali to nije bitno). Vec na drugoj zvezdi, ronilac je osposobljen da izvrsi samostalni zaron sa roniocima iste ili vise kategorije, dok se od trece zvezde ocekuje vodjenje zarona. PADI uopste nema ekvivalente ovome, nego je podeljen u mali milion kurseva, pa se onda kao preracunava da li je covek koji ima te-i-te kurseve ekvivalentan ne znam kom nivou. Sve to je zaludan posao i obican izvor hejta i prejebavanja izmedju asocijacija. Danas se slobodno moze reci da je PADI na globalu odneo pobedu u rekreativnom ronjenju, pa je ocito njihov pristup u nekom smislu bolji. On omogucava da dodjes u letovaliste, vidis da ti se nesto svidja i odradis kurs za jedan dan. Posle toga si osposobljen za plicak, ali i to je nesto - instant ronis. Naravno, vremenom ces pozeleti da odes i malo dublje i dalje, pa ce ta zelja zahtevati jos kurseva i tako upadas u beskonacni krug PADI pakla ( :) ). Ovo je, naravno, sala, jer sa nekoliko kurseva si prilicno osposobljen za rekreativni pristup.S druge strane, onaj ko dobije CMAS zvezdu, moze bataliti sve dalje kurseve i zauvek roniti bez brige o novim izdacima i cimanjima. Jeste - teze je i ima mnogo teorije i cimanja, ali zavrsi se odjednom. U ukupnom zbiru je i jeftinije (mada na kratak rok nije). Moj savet ce svakako ici na stranu CMASa, ali ipak vidi sta vise odgovara tvom mentalitetu i licnim potrebama i zeljama.Polaganje u inostranstvu jeste daleko, daleko skuplje. Obavi to ovde bez obzira za sta se odlucis. Vecina (bar onih koje sam ja upoznao) instruktora obucava za obe licence, tako da to ne bi trebalo da je problem. Jedini problem je ako se odlucis za CMAS (ne znam kako je PADIjevcima) sto prvih pet zarona je predvidjeno da uradis sa instruktorom koji te obucavao, pa to verovatno znaci Crnu Goru. Montenegro ne bih preporucio nikome, osim u svrhu da ti svaki sledeci put bude bolje. Ovo ne vazi ako zavrsis kod nekih koji vode u Egipat, u kom slucaju ces dobiti i dzabe opreme i raznih popusta, sto i nije lose kad se pogleda krupna slika.Pocetna ulaganja - kurs (oko 200 evra), maska (30 - 50), peraja (20 - 40) i disaljka (10). Preporucio bih od srca i kupovinu svog odela ako vam smeta sto mnogi ljudi pisaju u polovna/pozajmljena (100 - 300). Nadasve bih preporucio kupovinu svega izvan Srbije. Cak i Crna Gora je povoljnija, a da ne pricam o normalnim zemljama. Skoro sve okolne zemlje imaju bolju ponudu i bolje cene. O ozbiljnom zapadu i zemljama sa vecim ronilackim centrima da i ne govorim. Edited by Kudravi Gaucos
Vasilij Zajcev
Glavna podela je izmedju dve organizacije (ima ih jos, ali ove dve su najjace + engleska asocijacija).1) PADI - Professional Association of Diving Instructors ili kako neki vole da kazu - Put Another Dollar In. Americki sistem, zamisljen da se obuka prodje brzo, a da se svako naknadno doucavanje posebno odvoji. Neka Zajcev pise o tome, jer je njihov...
ima i ona Pay And Dive Immediately ili cak Pay And Die Immediately :D elem, to je to, ima ih cetiri, pet, ali su ove dve okupljaju 95% rekreativaca. CMAS je francuski, tj fegetski, osnovan od Zaka Kustoa, a PADI je US crap...prvi ima taj retro, supermenski trip, a ameri taj "diving is fun" komercijalni. u principu, kad je neko normalan, obe skole te nauce da ronis.PADI umesto zvezdiva ima nivoe i specijalizacije. ono sto je Kudrova druga zvezdica, to je moj Advanced Open Water, njemu sledi treca zvezdica, meni Rescue+Divemaster kursevi. i tu je kraj amaterizmu. CMASova cetvrta zvezda je kurs za instruktore u Padiju...inace, ameri ne bi bili ameri da nisu razvili gomilu specijalistickih kurseva i nivoa, oko ovih osnovnih. kako napredujes, oni te navlace na novi kurs, a njima novi honorar. gluposti... mada mislim da je prakticniji za rekreativce, jer te ovi Kudrovi konzervatici nateraju da ucis ko konj, sa gomilom nepotrebnih stvari (missim, to vestacko disanje, plivanje i slicna nepotrebna sranja :D )ja svima savetujem da urade neki uvodni zaron sa instruktorom i vide dal im se cela ideja svidja uopste... pritisak, disanje na usta, ogranicena vidljivost, bestezinsko stanje, ima gomila sranja koja moze da te istripuje lose. ja mislim da na ovom svetu ne postoji lepsa , i aktivnost bliza lebdenju, potpuna sloboda...+sredina koja je kao druga planeta. samo cu reci da je povrsina meseca vise istrazena nego morsko dno...@Pixie: ne daj vise od 250evra za osnovni kurs! taj jeste najskuplji ali je ova cena dovoljna da bilo gde u svetu pokrije troskove kursa i ok profita za ronilacki centar. sve preko je vec sisanje. ...inace, moj savet je da iskoristite jeftine turisticke aranzmane u Egipat i na netu nadjete neku gotivnu skolu u mestu gde odsedate. kurs za turiste je ubrzan i max konkretan, moze da se sabije u 4dana. dole su cene, usled velike konkurencije, dobre ali i dogovorljive...pre svega kod Rusa (koji imaju sasvim korektne instruktore/lokalce). ako vas nakenja, mozete da im uvalite i dolare za evro cenu koju ste ispregovarali po kursu 1:1 cool.gif ...more je savrseno. toplo, sa fantasticnom vidljivoscu, bojama, grebenima, koralima...ima i dosta sarenih ribica i slicnih sranja na koje se pali ovi french gays odozgo, dno je pescano (na kursu znas malo brze da padnes na dno, pa je podloga bitna :P ) i navlacenje na ronjanje je zagarantovano....jedini zajeb je sto ti je posle svako drugo more dosadno <_<
ja svima savetujem da urade neki uvodni zaron sa instruktorom i vide dal im se cela ideja svidja uopste... pritisak, disanje na usta, ogranicena vidljivost, bestezinsko stanje, ima gomila sranja koja moze da te istripuje lose.
Jesi ronio nekad istripovan dobro?
Vasilij Zajcev

ko zmaj evilsmile.gif dobra strana ronjenja je sirenje krvnih sudova pod pritiskom, volumena pluca, i inhaliranja industrijskog azota :whistle: skoro bestezinsko stanje, sasave boje i oblici, i show moze da pocne!

ima i ona Pay And Dive Immediately ili cak Pay And Die Immediately :D elem, to je to, ima ih cetiri, pet, ali su ove dve okupljaju 95% rekreativaca. CMAS je francuski, tj fegetski, osnovan od Zaka Kustoa, a PADI je US crap...prvi ima taj retro, supermenski trip, a ameri taj "diving is fun" komercijalni. u principu, kad je neko normalan, obe skole te nauce da ronis.PADI umesto zvezdiva ima nivoe i specijalizacije. ono sto je Kudrova druga zvezdica, to je moj Advanced Open Water, njemu sledi treca zvezdica, meni Rescue+Divemaster kursevi. i tu je kraj amaterizmu. CMASova cetvrta zvezda je kurs za instruktore u Padiju...inace, ameri ne bi bili ameri da nisu razvili gomilu specijalistickih kurseva i nivoa, oko ovih osnovnih. kako napredujes, oni te navlace na novi kurs, a njima novi honorar. gluposti... mada mislim da je prakticniji za rekreativce, jer te ovi Kudrovi konzervatici nateraju da ucis ko konj, sa gomilom nepotrebnih stvari (missim, to vestacko disanje, plivanje i slicna nepotrebna sranja :D )
e jebiga, meni se sad vise svidjaju ti romanticari. :D a i ko moze da ne padne na Kustoa.bila sam pre nekoliko godina u egiptu blizu toga da probam, ali nisam. aj priznacu, bilo me malo strah, jer nisam znala koliko mogu da imam poverenja u te instruktore (ne znam koliko je to bilo opravdano), samo sam mislila na to sta sve moze da se desi (ignorace is a bliss! :D ), a onda sam se poslednjih dana razbolela i o takvim akcijama nisam vise razmisljala. u svakom slucaju, mislim da ovde bar ne bih imala taj problem sa poverenjem.
ja svima savetujem da urade neki uvodni zaron sa instruktorom i vide dal im se cela ideja svidja uopste... pritisak, disanje na usta, ogranicena vidljivost, bestezinsko stanje, ima gomila sranja koja moze da te istripuje lose. ja mislim da na ovom svetu ne postoji lepsa , i aktivnost bliza lebdenju, potpuna sloboda...+sredina koja je kao druga planeta. samo cu reci da je povrsina meseca vise istrazena nego morsko dno...
i meni se ovo cini kao dobra ideja. ovde su takvi Schnupper-kursevi oko 30-50 ?. ali sad ces mi sigurno reci da ima jeftinije...
@Pixie: ne daj vise od 250evra za osnovni kurs! taj jeste najskuplji ali je ova cena dovoljna da bilo gde u svetu pokrije troskove kursa i ok profita za ronilacki centar. sve preko je vec sisanje. ...
ok, ova skola u kojoj sam se ranije raspitivala mi je u komsiluku i deluje pomalo fensi, ali sad sam probala da guglam i nasla cak i neke skuplje varijante. neki lik je na nekom forumu preporucio ljudima da ne idu u komercijalne skole, vec npr. da odu u sportsko udruzenje policajaca u hamburgu (gde sam)...ne znam koliko je to dobar savet? pretpostavljam da bi oni bili jeftiniji.
inace, moj savet je da iskoristite jeftine turisticke aranzmane u Egipat i na netu nadjete neku gotivnu skolu u mestu gde odsedate. kurs za turiste je ubrzan i max konkretan, moze da se sabije u 4dana. dole su cene, usled velike konkurencije, dobre ali i dogovorljive...pre svega kod Rusa (koji imaju sasvim korektne instruktore/lokalce). ako vas nakenja, mozete da im uvalite i dolare za evro cenu koju ste ispregovarali po kursu 1:1 cool.gif ...more je savrseno. toplo, sa fantasticnom vidljivoscu, bojama, grebenima, koralima...ima i dosta sarenih ribica i slicnih sranja na koje se pali ovi french gays odozgo, dno je pescano (na kursu znas malo brze da padnes na dno, pa je podloga bitna :P ) i navlacenje na ronjanje je zagarantovano....jedini zajeb je sto ti je posle svako drugo more dosadno <_<
nista, onda najbolje da se za pocetak drzim Baltika...posle ce mi sve biti zanimljivo. :D
Kudravi Gaucos
nista, onda najbolje da se za pocetak drzim Baltika...posle ce mi sve biti zanimljivo. :D
Meni je sve do jaja posle Crne gore. Kad sam polagao orjentaciju na Savskom jezeru (to je za drugu zvezdu - ovo sto Vasilij misli da ima ekvivalentno, mada nikad nije video kompas pod vodom :) ) bilo mi interesantno.
e jebiga, meni se sad vise svidjaju ti romanticari.
To ti je zato sto si heteroseksualna :lol:
Jesi ronio nekad istripovan dobro?
To i moze, ali cirka bas i ne. Mada mi je rekao jedan vodic da nece da uzima ruske grupe, jer sabijaju votku pre zarona. Sranje s alkoholom je sto ti izvuce vodu iz organizma, pa svi proracuni za zaron odose u kurac. Mislim da ganja ne radi takve stvari...
Vasilij Zajcev

de, s gandzom ne znas kud udaras, kaki crni proracuni, sastavi te sa onim azotom ko s macolom. al boje zato jebu kevu...i pritisak ne osecas uopste. jebada je sto takodje radi na zedj i pod vodom, pa zna da smori....inace, kuriozitet: jednom sam u Egiptu peglao pod vodom. mamuran ko svinja, posle sat i po kunta, tri puta pijaniji nego sto sam legao. a ispostavilo se da mi je to bio tehnicki najzajebaniji zaron do tada - skok sa stene, potpuno "negativan" (izduvan prsluk, ako mogu i pluca) u trenutku kad se talas povlaci (da te ne bi zalepio u stenu, tj obalu, dok ne potones). uradim sve kako treba, spustim se dole, izbalansiram i krenem da ronjam sa snimateljom (na manjoj dubini od ostatka grupe). vidi majmun neki koral i zabodem se ni 3m od te ok dubine (sve na oko 20tak metara) i samo zeludac krene da se grci...smanjim dubinu al kasno. znaci ide lekcija za sve: regulator u ruku, udahnes, izvadis, bacis mlaz, vratis reguator u usta, udahnes, izvadis, peglas...potrebna je grozna koordinacija da se ne zagrcnes. "slag na tortu" je cinjenica sto ostanes u svom "oblacicu" (ako ste nekad videli hobotnicu koja ispaljuje mastilo, slicno je), a gomila ribica se za sekund stvori na free lunch-u :P ...paradoksalna zajebancija, idilicno-kataklizmicna scena, ti se rastajes sa zivotom i imas ogromno jato prelepih sarenih ribica oko sebe (jebada je kad su u blizini barakude, recimo)

e jebiga, meni se sad vise svidjaju ti romanticari. :D a i ko moze da ne padne na Kustoa.
Kusto je umro i ti ne mozes da udjes u CMAS sistem. tamo idu samu muski i to iskljucivo gejevi...pogledaj samo ovog Kudravog, na Adi se ne vidi prst pred okom, on se tu spusta da vezba orijentaciju. oni su posebna vrsta, tzv slatkovodni fegeti :D
bila sam pre nekoliko godina u egiptu blizu toga da probam, ali nisam. aj priznacu, bilo me malo strah, jer nisam znala koliko mogu da imam poverenja u te instruktore (ne znam koliko je to bilo opravdano), samo sam mislila na to sta sve moze da se desi (ignorace is a bliss! :D ), a onda sam se poslednjih dana razbolela i o takvim akcijama nisam vise razmisljala. u svakom slucaju, mislim da ovde bar ne bih imala taj problem sa poverenjem.
verovala ili ne ali sa tim tipovima si najsigurnija. oni na mesecnom nivou u sezoni prave zarona kao likovi kao Kudro i ja na zivotnom. imaju neverovatnu rutinu, a izdrilovani su da bi pre sami riknuli nego dozvoli da se nesto desi turisti. ...da ne kazem da bi ga gazda Rus verovatno ubio anyway, sto oni znaju...
i meni se ovo cini kao dobra ideja. ovde su takvi Schnupper-kursevi oko 30-50 ?. ali sad ces mi sigurno reci da ima jeftinije...
na zalost nema, i kad proronis i kad budes clanica nekog kluba, na grupnnom paketu, sa svojom opremom, to ce biti cena - 20tak evra zaron. ono sto je bitno jeste da te ne zakidaju na vremenu i izvuku te iz vode posle 5-10min. mislim, na toj maloj dubini ne mozes ni da izduvas celu bocu, da si sve u ludoj panici i boris se za zivot, ali nemoj da im dozvolis ni da ti skracuju zadovoljstvo. tek posle 10tak min tebi padne adrenalin i racio malo ispliva na povrsinu. umiris se, i onda krece cisto uzivanje...jedini zvuk je tvoje srce i disanje. nenadjebiv filing!
ok, ova skola u kojoj sam se ranije raspitivala mi je u komsiluku i deluje pomalo fensi, ali sad sam probala da guglam i nasla cak i neke skuplje varijante. neki lik je na nekom forumu preporucio ljudima da ne idu u komercijalne skole, vec npr. da odu u sportsko udruzenje policajaca u hamburgu (gde sam)...ne znam koliko je to dobar savet? pretpostavljam da bi oni bili jeftiniji.nista, onda najbolje da se za pocetak drzim Baltika...posle ce mi sve biti zanimljivo. :D
nemoj to sebi da radis, Balticko more je ladno do yaya. pritom je jako siromasno florom i faunom. sve to ti umanjuje osecaj za 80%, a moze i da te istripuje na paniku neku...posle je uzasno tesko nastaviti.ja sam u junu ronio sa nekim Nemcima na Bracu, i u septembru na Krfu. i jedni i drugi su CMASovci, pa mozda mogu da te spojim. te sa Braca zna ortak iz Austrije(mogu da ga cimam za kontakte), a ovi na Krfu su gistro najstariji ronilacki klub u Grckoj (osnovan od strane Nemaca). mislim da bese Barakuda 3, iguglacu ti nesto. taj (pokojni) matori je za svabe kao Kusto za Francuze. bio mu je sin dole dok sam ronio sa njima i potpuno su u tom HC fazonu - suncanje, joga, sklekovi, ronjenje, spavanje. mada me pod vodom nisu nista posebno impresionirali...

ne seri da je Kusto prekinuo snimanje? :D

nemoj to sebi da radis, Balticko more je ladno do yaya. pritom je jako siromasno florom i faunom. sve to ti umanjuje osecaj za 80%, a moze i da te istripuje na paniku neku...posle je uzasno tesko nastaviti.
ok, za hladnocu si u pravu, za prirodu i drustvo ne znam, ali pretpostavljam da je tako. inace, nikad to more nisam zatekla dovoljno prozirno. uvek kad sam bila tamo - na povrsini mulj i alge. :( (da zanemarimo na trenutak sunce.) mada je to najjeftinija varijanta odavde za Freiwasser deo obuke.
ja sam u junu ronio sa nekim Nemcima na Bracu, i u septembru na Krfu. i jedni i drugi su CMASovci, pa mozda mogu da te spojim. te sa Braca zna ortak iz Austrije(mogu da ga cimam za kontakte), a ovi na Krfu su gistro najstariji ronilacki klub u Grckoj (osnovan od strane Nemaca). mislim da bese Barakuda 3, iguglacu ti nesto. taj (pokojni) matori je za svabe kao Kusto za Francuze. bio mu je sin dole dok sam ronio sa njima i potpuno su u tom HC fazonu - suncanje, joga, sklekovi, ronjenje, spavanje. mada me pod vodom nisu nista posebno impresionirali...
hej, hvala na savetima (i Vasiliju i Slatkovodnom :D ) a sve dalje (lokalnije) informacije su naravno vrlo dobrodosle. Vasilij, a sta mislis pod tim da te "pod vodom nisu posebno impresionirali"? Edited by Pixie
Vasilij Zajcev
Vasilij, a sta mislis pod tim da te "pod vodom nisu posebno impresionirali"?
tehnika im nije nesto. kao i u svakom drugom sportu, posle nekog vremena mozes "na oko" da ocenis necije znanje u ronjenjuvidecu da ti iskopam nesto ovih dana. kontakt, link..inace, u hladnoj vodi se trosi vise vazduha, vise moras da se obuces (sto ogranicava pokrete i smanjuje zadovoljstvo), a nedostatak sunca, tj svetlosti, povecava sanse da se istripujes lose... ta mora su manje slana, te ti je i plovnost teze ostvariva. ma, polazi u Egiptu i Grckoj i tacka. ne zapitkuj me tu :D
  • Create New...