Jump to content
IGNORED

Nashe a sveCko


iDemo

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • msmodesty

    12

  • Yoyogi

    12

  • sheridan

    8

  • Indy

    8

Top Posters In This Topic

posto osim hrane nikako da nadjemo nesto ne bih splitovala jer bi onda ceo topik morao da ode na kulinarstvo a tema je bas dijasporskakao sto rekoh, za dobar sudzuk samo se meni obratite :)

Link to comment

Mislio sam na ovih par postova gde se zapocinje rasprava o postojanju srpske kuhinje, koja je bila duga i krvolocna pre nekoliko meseci tamo. Ako bismo se upustili bas u tu raspravu totalno bismo otisli sa teme, za koju sam ja mislio da se bavi uglavnom nabavkom "nashe" hrane i substitucija u svetu. No, moderatorica se oglasila, i verovatno je u pravu, te se ja slazem.

Link to comment
Mislio sam na ovih par postova gde se zapocinje rasprava o postojanju srpske kuhinje, koja je bila duga i krvolocna pre nekoliko meseci tamo. Ako bismo se upustili bas u tu raspravu totalno bismo otisli sa teme, za koju sam ja mislio da se bavi uglavnom nabavkom "nashe" hrane i substitucija u svetu. No, moderatorica se oglasila, i verovatno je u pravu, te se ja slazem.
balkanska kuhinja (topik) je u pripremi i bice otvoren uskoro pa mozemo da nastavimo sa bitkom wink.gif
Link to comment
Sve si lijepo napisao samo mi objasni čiji su specijalitet ćevapi ili šljivovica ??
Hrvatski fakat nisu. Ne kažem time da nitko nikada u Hrvatskoj nije umio napravit ćvape i da ih nisi mogao vidjeti u cjeniku pored restanih jetrica i sličnih jela, ali tvrditi da je to tradicionalni hrvatski specijalitet je isto kao i kada bi neko tvrdio da su štrukli, srdele na gradele, špeki-fileki i žganci s vrhnjem tradicionalni makedonski specijalitet. što bi rekao tipu koji bi tako nešto izjavio? Da se zlejal, ne?Ćevapi su tradicionalni specijalitet u onim regionima (i ex-Yu) koji su bili pod Otomanima, a u te HR ne spada. šljivka je tradicionalno srbijansko žestoko piće. Za razliku od Srpčadi koja tradicionalno voli da čuči u šljiviku uz kazan, Hrvatima je tradicionalno više ležala klijet uz mošt ili gemišteca, pečeno kestenje i ak' ikak more - kotlovinu.edit: nepismenos' Edited by Razzmatazz
Link to comment
Hrvatski fakat nisu. Ne kažem time da nitko nikada u Hrvatskoj nije umio napravit ćvape i da ih nisi mogao vidjeti u cjeniku pored restanih jetrica i sličnih jela, ali tvrditi da je to tradicionalni hrvatski specijalitet je isto kao i kada bi neko tvrdio da su štrukli, srdele na gradele, špeki-fileki i žganci s vrhnjem tradicionalni makedonski specijalitet. što bi rekao tipu koji bi tako nešto izjavio? Da se zlejal, ne?Ćevapi su tradicionalni specijalitet u onim regionima ex-Yu koji su bili pod Otomanima, a u te HR ne spada. šljivka je tradicionalno srbijansko žestoko piće. Za razliku od srpčadi koja tradicionalno voli da čuči u šljiviku uz kazan, Hrvatima je tradicionalno više ležala klijet uz mošt ili gemišteca, pečeno kestenje i ak ikak more - kotlovinu.
U Oslu sam video, u supermarketu, instant cevape sa naslovom "Originalni cevapi iz Dubrovnika".Naravno, to je mesto gde su potencijalni kupci bili, pa prodaja mozda i upali.
Link to comment
U Oslu sam video, u supermarketu, instant cevape sa naslovom "Originalni cevapi iz Dubrovnika".Naravno, to je mesto gde su potencijalni kupci bili, pa prodaja mozda i upali.
Da, za zapadne evropljane "cevapcici" su prosto mleveno meso u obliku fish fingera i na slici se lepo da videti da se obično služe u nekoj boraniji ili ćušpajzu.
Link to comment

U turkskim prodavnica često nailazim na smrznute ćevapčiće, proizvod turskih firmi. Na pakovanju piše... "ćevapčići" ili nešto slično, moguće su razne kombinacije c, č i ć. Ponekad (ali ne uvek)maleckim slovima piše "Istambul k?fte". Postoje i drugi slični proizvodi, ali na njima piše samo "k?fte" (na razne načine).sakircevapcicipn0.jpgSumnjam da to pišu zbog SHB govorećih kupaca, jer im ne pada napamet da lepe "naše" nazive na pakovanja punjene paprike, sarmi, raznih vrsta turšije i sireva (jedino na kajmaku piše "kaymak", ali ga nisam probao i ne znam da li je isti kao i naš).kaymak1336fj8.jpg

Link to comment
......Sumnjam da to pišu zbog SHB govorećih kupaca, jer im ne pada napamet da lepe "naše" nazive na pakovanja punjene paprike, sarmi, raznih vrsta turšije i sireva (jedino na kajmaku piše "kaymak", ali ga nisam probao i ne znam da li je isti kao i naš).
taj kaymak nije kao nas. Ne znam o procesu proizvodnje kajmaka nista, ali ovo nije to:) Najbolje se moze opisati kao izuzetno koncentrisana pavlaka, mozda kao izuzetno mlad kajmak i vise lici na jako masan beo i mekan krem sir nego na pravi kajmak. Verujem da se moze koristiti slicno pri kuvanju, ali na hlebu ili u lepinji sa pljeskavicom nije isto (slicno recimo rafiniranoj svinjskoj masti koju sam imao prilike ovde da kupim - skoro potpuno bezukusna). Sir u slicnim konzervama od iste firme je zato odlican. Edited by sheridan
Link to comment
taj kaymak nije kao nas. Ne znam o procesu proizvodnje kajmaka nista, ali ovo nije to:) Najbolje se moze opisati kao izuzetno koncentrisana pavlaka, mozda kao izuzetno mlad kajmak i vise lici na jako masan beo i mekan krem sir nego na pravi kajmak. Verujem da se moze koristiti slicno pri kuvanju, ali na hlebu ili u lepinji sa pljeskavicom nije isto (slicno recimo rafiniranoj svinjskoj masti koju sam imao prilike ovde da kupim - skoro potpuno bezukusna). Sir u slicnim konzervama od iste firme je zato odlican.
Vidi, kajmak je ono sto se skupi na povrsini mleka, kad se kuva. To se "obere".Pa nekoliko puta tako, novo i novo mleko, imas kajmak za prodaju. Edited by msmodesty
Link to comment
Vidi, kajmak je ono sto se skupi na povrsini mleka, kad se kuva. To se "obere".Pa nekoliko puta tako, novo i novo mleko, imas kajmak za prodaju.Sheridane, sto si stalno seronja? Ili si dupli nick neciji, ima te neki Zagor kao svog Chika?
da pojasnim, biohemijski: kajmak, kakvog ga mi znamo je bas to: mleko se skuva, ohladi i na povrsini imamo masti i proteineako bi nezno zavukao kasiku ispod zuckastog sloja, i skinuo sloj izmedju mleka i kajmaka, dobio bi tu "slatku pavlaku" bez proteinaili jako malo proteinadalje, mi kajmak ostavimo da blago fermentise i posolimo gaovaj turski nije ni jedno ni drugo
Link to comment
da pojasnim, biohemijski: kajmak, kakvog ga mi znamo je bas to: mleko se skuva, ohladi i na povrsini imamo masti i proteineako bi nezno zavukao kasiku ispod zuckastog sloja, i skinuo sloj izmedju mleka i kajmaka, dobio bi tu "slatku pavlaku" bez proteinaili jako malo proteinadalje, mi kajmak ostavimo da blago fermentise i posolimo gaovaj turski nije ni jedno ni drugo
hvala modesty. fermentisanje mu fali sasvim ocigledno (sad kad si objasnila), so jos nekako (mozes sam da dosolis).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...