Jump to content
IGNORED

Nashe a sveCko


iDemo

Recommended Posts

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • msmodesty

    12

  • Yoyogi

    12

  • sheridan

    8

  • Indy

    8

Top Posters In This Topic

Ko je kriv Fenicanima sto su prerano izumrli... Sad svako moze da kaze i za cevap i za sve ostalo (ukljucivo i sarme & jos kojesta) njegovo. Tj. nashe u ovom slucaju.
Cevapi na zaru se u Turskoj zovu "izgara kofte". I cevapi su nam dosli iz Turske. To od cega je pocelo - "Kofte" kod nas i dalje zivi kao "cufte".
Link to comment
Cevapi na zaru se u Turskoj zovu "izgara kofte". I cevapi su nam dosli iz Turske. To od cega je pocelo - "Kofte" kod nas i dalje zivi kao "cufte".
Nego kako nego iz Turske. Nama cevapi a njima babe/dede i prababe/pradede onomad kad su se reshili da se vrate kuci (cirka 1918 i ranije). Znam ih najmanje 3je - 4tvoro kojima su preci doshli sa Balkana (a neki od njih znali srpski u svoje vreme). K'o kod onog zemljaka sto je igrao sa Divcem u Sakramentu... Sto bi rek'o jedan mali - babi mi se zove Shefika (naglasak k'o da je iz Zen'ce). Sta su cevapi u odnosu na to... Liban rulez. I Fenicani.
Link to comment
Nego kako nego iz Turske. Nama cevapi a njima babe/dede i prababe/pradede onomad kad su se reshili da se vrate kuci (cirka 1918 i ranije). Znam ih najmanje 3je - 4tvoro kojima su preci doshli sa Balkana (a neki od njih znali srpski u svoje vreme). K'o kod onog zemljaka sto je igrao sa Divcem u Sakramentu... Sto bi rek'o jedan mali - babi mi se zove Shefika (naglasak k'o da je iz Zen'ce). Sta su cevapi u odnosu na to... Liban rulez. I Fenicani.
?
Link to comment

Nase a sveCko? Od svih mesta na svetu u regularnom svedskom super-marketu (videla juce!) ima da se kupi vegeta cevapi (zamrznuti)ajvarsirnica (zamrznuta)*fant (dodatak jelima) * izgleda kao burek ali se ne zove tako

Link to comment

Koliko ja znam, ključna razlika između cordon bleuea i Karađorđeve šnicle je što je jedno (osim šunkom) punjeno sirom, a drugo kajmakom (osim toga su drugačije "savijene"). Možda deluje kao neznatna razlika, ali ako se ima u vidu da je upravo taj sastojak (kajmak) endemska srpska pojava, i da, uostalom, potpuno menja ukus šnicle, it makes a world of difference. Vilotićka, od kad u jogurtu nema proteina? Mislim, čega ima ako toga nema? :huh:

Edited by maxivida
Link to comment
Ko je kriv Fenicanima sto su prerano izumrli... Sad svako moze da kaze i za cevap i za sve ostalo (ukljucivo i sarme & jos kojesta) njegovo. Tj. nashe u ovom slucaju.
Tuđe nećemo, svoje nedamo!??
Link to comment
Ajme Ajdemo, divne temeMada moram da priznam da su moja iskustva sa nasima vrlo mrsava.Ovo sto mogu da preporucim onima koje put nanese blizu Adelaide, u simpaticno bavarsko seoce Hahndorf, u srcu koga se - a gde bi drugde Srbin nego sa bracom Bavarcima - smestio restoran Zorro (Zoran --> Zorro, get it?)"Zorro?s serves meat - meat with a side dish of meat""Mains include steaks, sausages, kebabs and stupendous burgers with a cream cheese sauce - pljeskavica sa kajmakom from the homeland.""While you?re there, treat yourself to a glass of slivovic plum brandy, a drink distilled for heroes."http://www.news.com.au/adelaidenow/story/0...5006366,00.html
BIO!!!! I ODUšEVIO SEEE!!!! prvo nisam verovao da postoji nemačko mesto u pustinji južne australije! a drugo, brate daj šljivu, stižee! jedino mi je krivo što naši restorani u adelaide-u nisu duže opstali...si iz adl ?
Link to comment
Nisam, ali me pos'o ponekad tamo vodi. Super krkanluk, leskovacki (mada je vlasnik poreklom iz Nish(a), ali pretpostavljam da Ozijima to malo znaci ;))
ako se ikad vratim dole, to će mi biti stvar koja će mi ubijati nostalgiju :lol:
Link to comment
Mene u tim "svecko a naše" posebno uveseljavaju dileme i oblačenja naših dijasporaca kako npr. Slovenci ili Hrvati po svojim restoranima nacionalne kuhinje predstavljaju ćevape, šljivku, gibanicu i slične stvari kao svoje nacionalne specijalitete.S jedne strane, to jeste (zakasneli) problem bredniranja recimo Privredne komore, a sa druge strane, kao gosta u restoranu - šta te boli patka? Je l' dobro? Jedi & pij. Nije dobro? Zaobiđi ga drugi put.
Sve si lijepo napisao samo mi objasni čiji su specijalitet ćevapi ili šljivovica ??
Link to comment
Mozda, napravite nesto kreativno. From Serbian 1 pot dish (sarma, paprikash) gde cela familija sedi oko stola i sipa iz iste serpe. Mora da ima nacina.A ako te Sheridan nervira, ima da ga bijem mokrim autobuskim kartama po zglobovima dok se ne usere od smeha.
Sarma je originalno francusko jelo a paprikaš mađarsko.A pro pro srpske kuhinje.Isto ili slično vrijedi i za hrvatsku kuhinju.Prof. koji mi je predavao na faksu a bio je predsjednik FAO-a tvrdio je da ni jedan narod ex SFRJ nema svoje nacionalno čisto jelo te da su sve jela koje smo uzeli, dobili ili donijeli.
Link to comment

Sarma je koliko znam grcko-turska, sljivovice ima i u Francuskoj (verovatno milenijumima), itd. Ali, nije u tome poenta - to nisu ti isti specijaliteti kao kod nas, tj. u Srbiji (i okolini) se prave na dovoljno drugaciji nacin da se mogu zvati lokalnim specijalitetima, bez obzira sto im je poreklo od drugde. Svako ko je probao grcku musaku zna vrlo dobro da veze sa nasom musakom ima samo teoretski, ali ne i prakticno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...