Jump to content
IGNORED

Nastavak o padu Rimskog Carstva


denise

Recommended Posts

Nastavlja se tema o padu Rimskog Carstva. Rat na Dunavuzima 375/6. siri se glas da ce doci do zestokih borbi sa germanskim plemenima na dunavskoj granici iznad crnog mora. rimski autoriteti nisu ozbiljno shvatali takve glasove. sredinom 3. veka migracija gota i drugih germana dovela je do njihovog politickog restrukturiranja i 100 godina stabilnosti u regionu. problemi su uvek dolazili sa severo-zapada (poljska i belorusija danas) ne sa severo-istoka (danas ukrajina). leto 376. 200 000 gotskih izbeglica (zene, deca, muskarci) pojavljuje se na severnoj granici dunava trazeci azil. dve velike grupe gotskih would-be imigranata kampovali su pored reke. pojava gota tog leta je prvi u nizu dogadjaja koji su doveli do rasta hunske moci i svrgavanja poslednjeg imperatora romulusa augustusa 100 godina kasnije. nista od toga nije bilo jasno leta 376. niko nije ni sanjao sta ce se desiti. pojava gota na dunavu je pocetak novog balansa moci u evropi tada. pocinje od huna. ko su bili huni?

Edited by denise
Link to comment

poreklo huna je misteriozno i kontroverzno. jedino je sigurno da su bili nomadi iz euroazijske stepe, velikog prostora 5500 km od zavrsetka evrope do zapadne kine i jos 3000 km do severa i istoka, najveci deo danasnje mongolije. geografija i klima diktiraju nomadski zivot. stepe su rezultat slabog zemljista i limitiranih kisa tj. susa koje onemogucavaju rast drveca i bujne vegetacije. suva klima iskljucuje zemljoradnju, jedino je pastoralna agrikultura bila moguca uz stocarstvo (koze, ovce, kamile).nomadizam nema nikakvu lingvisticku ili kulturnu populacionu grupu. u raznim vremenima tu su zivele razlicite nomadske grupe: u prva tri veka iranski nomadi, zatim turski nomadi do 6. veka i mongolski sve do srednjeg veka. gde spadaju huni, nije jasno. neki rimski izvori tvrde da huni poticu iz oblasti oko crnog mora. posto su bili nepismeni, tesko da se ista moze znati iz njihovih izvora. imali su germanska imena, nisu govorili iranski, a da li si govorili turski nije jasno. posto su izvori nformacija o hunima pateticni, poreklohuna ostaje misterija. postoji i pretpostavka da su nomadski hsiung-nu pleme. to pleme je napadalo severozapadne kineske granice i otimali svilu i zlato. onda se pleme pod pritiskom kineske vojske podelilo na 2 frakcije 48. godine. juzno krilo je postalo vazno u kini, severno je ostalo nezavisno i problemaricno sve do 93. godine kada kineska vlada placa drugu nomadsku grupu da ih unisti. mnogi su absorbovani u toj kampanji, ali su neki pobegli na zapad.

Link to comment
dobro bre, meni je zanimljivo da citam, mozda i bude nesto interesantno. ali se moze nakalemiti na onaj stari topik, nema potrebe da stoji zasebno.
nece biti nikakvog citanja. rimsko carstvo, rat na dunavu, atila hunski za deponiju.naucno utemeljena ishrana i stil zivota na deponiju.neko ocigledno ima poremecen common sense. odoh ja. prijatan dan vam zelim.apelujem da se tema odmah prebaci na deponiju. Edited by denise
Link to comment

Kod mene je ovakav slucaj: ne znam nista o Hunima, isto kao i nauka. Takodje, jebe mi se za Hune. Ali nekim ljudima Huni znace nesto. Zasto bih ja branio nekom da voli Hune i da se cudi odakle su dosli i kuda su posli? I zasto je problem nemati problem? Ima mesta za sve nas.

Link to comment
Kod mene je ovakav slucaj: ne znam nista o Hunima, isto kao i nauka. Takodje, jebe mi se za Hune. Ali nekim ljudima Huni znace nesto. Zasto bih ja branio nekom da voli Hune i da se cudi odakle su dosli i kuda su posli? I zasto je problem nemati problem? Ima mesta za sve nas.
ne radi se o tebi. radi se o tome da moderatori (uz casne izuzetke) pate od nedostatka common sense sto je veliki problem za forum.neka cveta hiljadu cvetova pogotovo burazerizam i idiotizam. Edited by denise
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...