Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

čitajući tvoje postove Borise stičem utisak da sistemi modernizacije mogu biti veoma komplikovani i neusklađeni. možda je mašinovođa mislio da će voz sam da uspori..

Link to comment
hm, cini se ipak da je obican ludjak u pitanjuhttp://www.medio.rs/...km-na-cas-.html
Ruku na srce, te FB fotografije je postavio prošle godine i to na deonici gde je 200 kmh sasvim normalna i dozvoljena brzina. Ono, nova pruga, nove mogućnosti, vidi kako letimo... I ja bih verovatno postavio screenshot sa autodroma gde se vidi kako teram Ferrari 300 kmh ali to ne znači da sam manijak koji bi sa 180 ušao u krivinu. Publicitet koji su mediji dali toj FB fotografiji, kao i mašinovođinom bulažnjenju nakon što se iskobeljao iz olupine u očiglednom šoku, još jedan je pokazatelj linč-novinarstva i svođenja čitave medijske sfere na jedan veliki tabloid.Onaj snimak udesa je koristan iz više razloga uključujući i taj da je, čak i vizuelno, potpuno zastrašujuća brzina kojom je voz uleteo u krivinu. Nema šanse da je mašinovođa sa par decenija iskustva mogao misliti da će pri tolikoj brzini uspeti da je savlada. Istraga će verovatno otkriti čitav lanac faktora koji je doveo do toga da voz ne uspori pred zavojem.Doduše, ova tragedija donekle podseća na sličnu u Osaki, kada je mašinovođa pod velikim stresom dodao gas i ušao sa 116 kmh u krivinu gde je limit bio 70 kmh. Ipak, taj lik je imao 23 godine a ovaj u Španiji više od 50. Mislim, niko ne ulazi sa 180 kmh u krivinu osim ukoliko svesno želi da se ubije. Mašinovođa je svakako ključni faktor ali je teško sagledati njegovu objektivnu krivicu u atmosferi linča koju su mediji tabloidi napravili. Histerija je takva da je već u startu progutala činjenicu da je voz imao dvojicu mašinovođa a ovog drugog niko ne pominje. Edited by beowl
Link to comment

Strojovođa/strojovođe će svakako biti optuženi i sasvim opravdano osuđeni, bez obzira na automatske sisteme - na njima je in ultima linea da vlak voze i određuju mu brzinu. Ali zakazivanje automatskih sistema ili njihovi nedostaci trebali bi u 1 pravnoj državi značajno uvećati pekunijarne posljedice sudskog epiloga tj. kazne za ADIF+- Renfe. Plus ono, povierenstvo (srpski: komisija), revizija sistema, pregled, ispravljanje nedostataka....

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
To se ne moze desiti da zaboravi usporiti. Ok ja poznajem ovaj fr sistem gdje sve pruge (brze i ove druge) imaju sistem za detekciju brzine (KVB). Ako slucajno prekoracis brzinu, voz automatski stane. Vjerujem da takav sistem postoji i u Spaniji. To jest postoji i zove se Anuncio de Señales y Frenado Automático. Vidim i da je ERTMS sistem instaliran na toj pruzi ali na zalost ne na toj dionici.
ja sam masinovođa i stvarno mi nije jasno kako je tamo gde je 80 isao 190. Neznam moguce da mu se prispavalo pa mu tempomat nije radijo. Neznam nisam pametan. Mada bio i kod nas jedna budala koji je isao preko kretnicnog podrucja umesto 35 isao je 80km/h :lolol: . Srecom brez posledica.
Link to comment

I ja mu dodjem neki masinovodja amater :)Kad sam bio klinac zalutao sa caletom kod masinovodje u onom plavom elektro vozu pa mi ljudi dali da vozim dobrih dvadesetak kilometara :)Secam se da se ubrzava preko volana. Kocnicom naravno nisam radio ja a volan sam samo vrteo kako su mi pricali. Secam se cak i da su brzine bile obelezene m1, m2, m3...

Edited by katamaran
Link to comment

a jesi stiskao noznu tipku ne znam kako se to kod vas kaze, kod nas se rece BUDNIK. Sigurnostna naprava koja mora da se stiska i odrzava masinovodju budnim. U koliko se to ne stisne voz se auomatski ustavi. :lala:

Link to comment

Znam na sta mislis ali se ne secam da je toga bilo. Moguce da ga je neko drugi pritiskao umesto mene. Moje je bilo da vozim i da se ne opterecujem sitnicama :)Volan i onaj prekidac za vrata.Ovakav vozeng_1686_voz.jpg

Link to comment

Vracao se sa caletom iz Valjeva.Bila guzva i samo smo isli napred u pokusaju da nadjemo neko mesto gde je manja guzva i slucajno upali kod masinovodje.

Link to comment
a jesi stiskao noznu tipku ne znam kako se to kod vas kaze, kod nas se rece BUDNIK. Sigurnostna naprava koja mora da se stiska i odrzava masinovodju budnim. U koliko se to ne stisne voz se auomatski ustavi. :lala:
To se ovdje zove l'homme mort ili mrtav covjek. Sta rade masinovodje kada moraju u WC?
Link to comment
To se ovdje zove l'homme mort ili mrtav covjek. Sta rade masinovodje kada moraju u WC?
Nista ne rade. Moras da izdrzis do konacne stanice kako znas i umes. ;) Bilo me je par puta posteno nateralo na veliku nuzdu ali srecom imao sam do konacne stanice jedno 15 min pa se je dalo izdrzati. Zato je najbolje da sve WC rituale obavis prije voznje. :D
Link to comment
:lol:- no bila je serija dokumentaraca o želez. nesrećama na discovery-u i u jednoj od njih je zakazao ovaj sistem, tačnije mašinovođa je zaglavio tu dead man switch pedalu, u toku vožnje mu je pozlilo i prošao je kroz crveno svetlo i sudario se sa drugim vozom- istraga je kasnije utvrdila da mnoge mašinovođe pribegavaju takvom onesposobljavanju ove sigurnosne mere jer ih smara da je stalno pritiskaju, pa su im uveli novi sistem budnosti, sada moraju da pritiskaju neke tastere ručno po određenom redosledu na svakih par minuta ^_^
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...