Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Sad kažu 36 u kritičnom stanju. Izgleda da na tom mjestu praktički na izlazu iz tunela malo prije ovoga prestaje dio pruge po kojem se može voziti 200 (do tad je ravna ko strijela, u tunel ulazi sa vijadukta a la TGV) i to ne zbog kvalitete pruge nego zbog oštrine zavoja, i da je strojovođa jednostavno zaboravio usporiti. :ph34r:

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

To se ne moze desiti da zaboravi usporiti. Ok ja poznajem ovaj fr sistem gdje sve pruge (brze i ove druge) imaju sistem za detekciju brzine (KVB). Ako slucajno prekoracis brzinu, voz automatski stane. Vjerujem da takav sistem postoji i u Spaniji. To jest postoji i zove se Anuncio de Señales y Frenado Automático. Vidim i da je ERTMS sistem instaliran na toj pruzi ali na zalost ne na toj dionici.

Link to comment

svaka mu čast. a snimak je - u p...u lepu materinu... :ph34r:ok, sad vidim ovo što je boris napisao, al i dalje ne znam šta da mislim...

Edited by MancMellow
Link to comment
To se ne moze desiti da zaboravi usporiti. Ok ja poznajem ovaj fr sistem gdje sve pruge (brze i ove druge) imaju sistem za detekciju brzine (KVB). Ako slucajno prekoracis brzinu, voz automatski stane. Vjerujem da takav sistem postoji i u Spaniji. To jest postoji i zove se Anuncio de Señales y Frenado Automático. Vidim i da je ERTMS sistem instaliran na toj pruzi ali na zalost ne na toj dionici.
To kažu i strojovođe sindikatlije tamo. Po tome ispada da je ASFA otkazala (kažu da pokriva baš taj dio pruge na ulazu u Santiago) a da je TO njega iznenadilo. Svejedno, sada je protiv njega otvorena i formalna istraga.Strašno je i što se nesreća dogodila par kilometara od kolodvora gdje su putnike čekale njihove obitelji, rođaci i prijatelji, neki su kasnije došli do mjesta nesreće..Inače, vatrogasci su prekinuli štrajk da bi krenuli u intervenciju. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

E sad, ako KVB otkaze voz automatski stane (sam zakoci). Treba sacekati i vidjeti sta ce reci istraga. Sigurno je splet nesrecnih okolnosti i suma vise gresaka u pitanju a ne samo greska masinovodje (ako je i on kriv).

Edited by borris_
Link to comment
E sad, ako KVB otkaze voz automatski stane (sam zakoci). Treba sacekati i vidjeti sta ce reci istraga. Sigurno je splet nesrecnih okolnosti i suma vise gresaka upitanju a ne samo greska masinovodje (ako je i on kriv).
Zaključak se sam nameće - ono što na vlaku izvršava što ASFA nalaže je crklo.Sad čitam, ASFA prvo šalje signal strojovođi, tek onda koči. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Znaci kocnice....Da se ogradim, ne znam da li je ASFA sistem slican KVB-u.Steta sto ovaj voz nije kao alstomov TGV. Ovdje je svaki "vagon" zaseban i zbog toga se desilo da se drug odvoji od lokomotive i iskoci sa sina. Kod TGV voz je kao jedna cijelina, tockovi (bogies) se nalaze izmedju dva vagona i to cini voz cvrcim. Ne moze se desiti ispadanje samo jednog vagona nego samo citavog voza. Ipak ko zna sta bi se desilo kada bi i TGV uleti sa tom brzinom u ovu krivinu.

Link to comment

ja ne znam ništa o vozovima, ali mi izgleda neverovatno da je u ovako modernom vozu bezbednost stotine putnika prepuštena samo mašinovođi.deluje mi nestvarno da se ovakav voz vozi ko "dvaesšestica" van špica, pa je majstor malo nagazio.

Link to comment

Tu na jednoj od slika je strojovođa koji im je sada na tapetu X97A.jpg

An injured passenger is helped by a policeman after a train crashed near Santiago de Compostela, northwestern Spain, July 24, 2013.REUTERS/Oscar Corral
Potpis slike na Reutersu je malo pogrešan.
Link to comment

Juce sam gledao vijesti i svasta su "objasnjavali".Ovo linija je napravljena prije 4 godine i specificna je po tome sto se sastoji od dijelova klasicne linije i brze linije. Brza linija je pokrivena ERTMS sistemom. Ne znam koji je nivo ERTMS. Znaci da linija pokrivena GSM-R sistemom (voice coverage level 1, voice i data coverage level 2) a ima i podnu signalizaciju. Ako je "level 2" onda podna signalizacija komunicira preko GSM-R mreze sa vozom ako nije onda sve ide preko podne signalizacije. U ovom slucaju najvjerovatnije se radi o ERTMS level 1.Kazu da klasnicna linija nije pokrivena ERTM sisemo nego samo ASFA sistemom i da ovaj sistem na tom dijelu gdje se dogodio udes koci voz samo u slucaju ako je brzina veca od 200kph iako je brzina na tom dije ogranicena na 80kph sto je meni skroz nelogicno. Nelogicno mi je i to sto taj dio nije pokriven ERTMS-om. Specifikacije kazu da ako instaliras ERTMS na jednoj liniji, taj sistem mora da pokriva i dio linija koje se nadovezuju na brzu liniju a koje nemaju ERTMS i to 103s prije ulaska. Znaci u ovom slucaju ako je max brzina 200kph klasicna linija mora biti pokrivena do 5,7km a ako je max brzina 80kph onda ta klisicna linija mora biti pokrivena do 2,3km.Nesto mi je tu nelogicno. Treba sacekati istragu.

Link to comment

Realno, nema tog nemara ili bahatosti koji bi naterali mašinovođu da uđe u onakvu krivinu sa 180 kmh - osim ako nije imao unapred smišljen plan da ubije sebe i sve putnike.Ako pre te krivine i stanice postoji hi-speed deonica na kojoj je dozvoljeno 180 kmh, onda je ključno pitanje zbog čega voz posle te deonice nije usporio. I naravno zbog čega na deonici gde se iz hi-speed režima praktično prelazi u zaustavni nije bilo sigurnosnih sistema koji bi obezbedili da voz uspori na propisanih 80 kmh.

Link to comment

hm, cini se ipak da je obican ludjak u pitanjuhttp://www.medio.rs/74024_LUDAK-SE-HVALIO-NA-FEJSBUKU:-Spanski-masinovodja-objavio-sliku-kako-vozi-200-km-na-cas-.html

Link to comment
hm, cini se ipak da je obican ludjak u pitanjuhttp://www.medio.rs/...km-na-cas-.html
To još od prekjučer (zlo)upotrebljavaju, ali sasvim je moguće da se on samo preseravao pred automobiliziranim prijateljima kako se on eto legalno može voziti 200 km/h što je sasvim normalna brzina na extrabrzim dijelovima. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...