Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Eurostar je uzi od ostalih TGV vozova jer su tuneli u engleskoj uzi nego na kontinentu.TGV moze da vozi po svim prugama u fr koje su elektrifokovane.
Nisam ja te vozove nikada u zivotu video, kamoli se vozio njima. Shinkansen je sve sto znam, 100 puta.Nego, vidi sta se desava. Moja nova nastamba, ispred ima stanicu voza. Stanica zaokruzena:linimo01.JPGKud bre uz prugu, yebotebog, na 50m?Nema problema. Taj voz je vrlo zgodan a i besshuman. Linimo, lebdi 8mm iznad sina, ne dodiruje ih. Maglev. Robotizovan, nema masinovodje. Sam vozi, staje, otvara vrata, zatvara, ide na 10 minuta, linija je 9km.I tih 9km je kostalo 575 miliona dolara. To je vise kao Maglev tramvaj, max brzina je 100km/h.linimo02.JPG Edited by Yoyogi
Link to comment
.....zasto Japanci sa svojim Shinkansen nemaju takav prodor po svetu? Jel to Japanci nece da daju tehnologiju ili su skupi ili jedno i drugo ili mozda nesto trece?
Slika od jesenas, Arnie je bio u Tokiju i sa premijerom pricao (tvrdi se, glavni razlog susreta) o izgradnji shinkansena od San Fransiska do San Dijega.arnie.jpgRazlog da "nema prodora po svetu" je jednostavan: to je toliko skupo i onaj ko resi da bazira stategiju transporta na vozovima ima kriticnu masu da sam to razvije. To su stotine milijardi dolara u pitanju. Otprilike, ako nekome treba 3,000 komada putnickih aviona (kao Kini) oni imaju razlog da naprave svoj (kao sto i prave).Za 10-100-200 aviona to se ne isplati, mislim da je minimum za A380 bio 500 primeraka.Tajvan, jedna linija, Taipei - Khaoshiung, to bolje da neko drugi uradi. Kao i jedna linija u Kaliforniji. Kina radi sama jer vidi u tome veliki posao za sebe samu.Ima i jos jedan faktor: shinkansen moze da radi samo tamo gde sve perfektno funkcionise. Na primer, da Tajland pozove Japan da im za pare napravi shinkansen, verujem da ne bi hteli. Mala nesavesnost, propust i odose svi u smrt. "Opet crklo ono japansko sranje" i to bi se prosirilo na celu japansku industriju i proizvode.
Link to comment

Čitao sam pre dvadesetak godina jedan članak u Scientific American-u o Maglevu i uopšte brzim prugama. Ideja je bila da se plati postavljanje infrastrukture iz ogromnog budžeta namenjenog izgradnji i održavanju saobraćajne infrastrukture (gde lavovski deo otpada na autoputeve).U Kaliforniji i Floridi (koje su skoro dve jedine države gde razmišljaju o brzim prugama) svake godine najavljuju gradnju brzih pruga a izređale su se skoro sve firme koje prave vozove. Pre više godina sam na Beobuild forumu imao raspravu o vrstama pruga i vozova. Jednostavno, pruga za Šinkansen košta mnogo više po kilometru od one za TGV a Šinksen ne nudi prednosti u onosu na TGV koje bi opravdale tu razliku u ceni. Iz istog razloga nema dugih Maglev pruga (košta kao Svetog Petra kajgana). Ja sam tada ponudio još luđu ideju. Kompletan kargo saobraćaj bi se obavljao pod zemljom, kroz tunele kojih bi bilo od dva do šest, priljubljenih oko centralnog servisnog tunela. Pošto preko 90% pruge ide kroz provinciju, ne moraju se kopati tuneli već samo skloniti zemlja, staviti cevi i opet zatrpati. Ključan podatak je da se u tunelu uspostavi vakuum. Jedna kompozicija sastoji od recimo desetak hmm vagona od kojih bi u svaki stajao po jedan trgovački kontejner standardnih dimenzija. U vakuumu, takav voz može uz minimalnu energiju da razvije brzine i do 25maha (28000 km/h) što su već orbitalne brzine. Na međunarodnim koridorima bi bilo do šest tunela, na lokalnim dva. Sličan sistem je prelagan za podvodni tunel isopd atlantika koji bi povezivao UK i USA, delimično plutao i ponudio brz putnički transport. Ne znam koliko bi ljudi helo da se izloži silama od 5-6G niti koliko bi takav tunel izdržao ćudi okeana, ali u zemaljskoj varijanti je konačno rešenje (dok i kada ne naučimo da teleportujemo stvari). Ovo znači da recimo neki ribar na severu Hokaida ulovi ribu, i da tu ribu pojede neko u Beogradu sat ili dva kasnije. Transport robe između Beograda i Niša bi se merio sekundama, čak i uzimajući u obzir vreme potrebno za ubrzavanje i kočenje. Na stanicama bi bili automatski sistem koji bi okretao parče tunela poput revolvera, istovarivao robu i stavljao novu. Ne vidim teoretski brži način za transport robe. Ovo su linkovi ka radu i članku o tunelu, oni ne bi išli brže od 8000 km/h jer transportuju ljudehttps://encrypted.google.com/url?sa=t&source=web&cd=2&ved=0CB8QFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.mechanics.citg.tudelft.nl%2F~pierre%2FMSc_projects%2Ftransatlantic.pdf&ei=V4zgTcmkGceVswaIuaD4BQ&usg=AFQjCNGAwDYas-_JjVJEkAkwgmO0-U4pYwhttp://www.popsci.com/scitech/article/2004-04/trans-atlantic-maglevedit: emisija na Diskaveriju o konceptuhttp://dsc.discovery.com/convergence/engineering/transatlantictunnel/interactive/interactive.htmlsci0404train_730x500.jpgbtw, taj tunel je ogroman, ovi koje ja predlažem su mnogo manjeg prečnika, taman dovoljni za kapsulu (vagon) sa kontejnerom.

Edited by bigvlada
Link to comment

Kad si vec u shinkansenu, ovako navodno prichvrljen u 70% velicine sedista i razmaka, "za mala japanska tela":platipus06.jpgSlabo te i zanima odakle je dosla aerodinamika hardvera.Ovo, Nozomi N700platipus05.jpgje doslo od platipusa, australijske endemske zivotinje:platipus01.jpgSlikano u Oz paviljonu, Osaka 1976, rasklopljenom i prenetom u Yokkaichi za dalje uzivanje javnosti. Ulaz besplatan.Ili ovaj (ne ide na mojim linijama) slikan u Gifu, najveci slatkovodni akvarijum na svetu:platipus07.jpgPrema ptichki kod nas zvanoj vodomar platipus08.jpgDete gleda i nadam se shvata vezu prirode i tehnike.

Edited by Yoyogi
Link to comment
Razlog da "nema prodora po svetu" je jednostavan: to je toliko skupo i onaj ko resi da bazira stategiju transporta na vozovima ima kriticnu masu da sam to razvije. To su stotine milijardi dolara u pitanju. Otprilike, ako nekome treba 3,000 komada putnickih aviona (kao Kini) oni imaju razlog da naprave svoj (kao sto i prave).Za 10-100-200 aviona to se ne isplati, mislim da je minimum za A380 bio 500 primeraka.Tajvan, jedna linija, Taipei - Khaoshiung, to bolje da neko drugi uradi. Kao i jedna linija u Kaliforniji. Kina radi sama jer vidi u tome veliki posao za sebe samu.Ima i jos jedan faktor: shinkansen moze da radi samo tamo gde sve perfektno funkcionise. Na primer, da Tajland pozove Japan da im za pare napravi shinkansen, verujem da ne bi hteli. Mala nesavesnost, propust i odose svi u smrt. "Opet crklo ono japansko sranje" i to bi se prosirilo na celu japansku industriju i proizvode.
U pravu si za A380, mislim da se ta cifra povecala poslije pocetnih poteskoca (i lopovluka ali to je za drugi topic).Shinkansen radi besprekorno u Tajvanu gdje je geografija komplikovana. Radi kao neki metro (pun voz na svakih 5 do 10mn). Inace Japanci i Francuzi su u eksploataciji brzih linija najjaci. Najopterecenija pruga na svijetu je Paris - Lyon (Yoyogi, ovo je zvanicno i nemoj da skaces sada) gdje vozovi idu na svakih 5mn. Samo zamislite kako to funcionise sa vozovima koji idu 300kph. Kondukterima brzih vozova je sve prikazano na kompjuteru jer nisu u stanju na tim brzinama da citaju oznake pored pruge. Pricao sa jednim kondukterom i on mi je rekao da neki ponekad i ne gledaju kroz sofersajbu nego samo prate sta im kontrolna tabla kaze.U USA se vodi velika bitka oko brzih linija. Moja firma je naprimjer uradila mapu brzih linija za citavu USofA koju je Obama predstavio. Onda je dosla SNCF i rekla da od sada oni preuzimaju taj posao (iako smo mi njihova filijala).Cuo sam da su Japanci rekli da ako Kinezi dobiju posao, odma ce ih tuziti jer u im uzeli neke patente. U Kini mogu da rade sta hoce ali vani ce im biti malo teze.
Čitao sam pre dvadesetak godina jedan članak u Scientific American-u o Maglevu i uopšte brzim prugama. Ideja je bila da se plati postavljanje infrastrukture iz ogromnog budžeta namenjenog izgradnji i održavanju saobraćajne infrastrukture (gde lavovski deo otpada na autoputeve).U Kaliforniji i Floridi (koje su skoro dve jedine države gde razmišljaju o brzim prugama) svake godine najavljuju gradnju brzih pruga a izređale su se skoro sve firme koje prave vozove. Pre više godina sam na Beobuild forumu imao raspravu o vrstama pruga i vozova. Jednostavno, pruga za Šinkansen košta mnogo više po kilometru od one za TGV a Šinksen ne nudi prednosti u onosu na TGV koje bi opravdale tu razliku u ceni. Iz istog razloga nema dugih Maglev pruga (košta kao Svetog Petra kajgana).
Pruga Shinkansena kao i Njemackog ICE-a je betonska (za ICE sam siguran a za Shinkansen nisam 100%) i ona kosta skuplje po kilometru na pocetku ali kosta puno manje za odrzavanje tako da je ukupna cijena manja. Maglev je najskuplji i kod instaliranja i kod odrzavanja (na tim brzinama). Edited by borris_
Link to comment
Najopterecenija pruga na svijetu je Paris - Lyon (Yoyogi, ovo je zvanicno i nemoj da skaces sada) gdje vozovi idu na svakih 5mn.
Ne znam, shikansen mreza preveze 350 miliona putnika godisnje, TGV mreza 160. Pri tome TGV ima kopnenu vezu sa EU i vise nego troduplo stanovnika od ostrvskog Japana.
Samo zamislite kako to funcionise sa vozovima koji idu 300kph. Kondukterima brzih vozova je sve prikazano na kompjuteru jer nisu u stanju na tim brzinama da citaju oznake pored pruge. Pricao sa jednim kondukterom i on mi je rekao da neki ponekad i ne gledaju kroz sofersajbu nego samo prate sta im kontrolna tabla kaze.
Kondukterom? Ne znam za konduktere, masinovodje su tamo "da narane kucice i nista ne diraju". Shinkansenom se upravlja iz centralne kontrole (kao letenja), masinovodja samo gleda na ekranu sta se desava i ako mu nesto traze da uradi u vanrednoj situaciji (zemljotres). Signalizacije oko pruge nema, besmislena je na toj brzini a prugu osim shinkansena ne koristi niko drugi.U muzeju vozova (neverovatna atrakcija, otvoren u martu 2011.) ima na lutriji (deo ulaznice se otcepi i ide u bubanj) da se izvuce voznja sinkansenom u cockpitu simulatora. To izvuce nekih 20 ljudi dnevno, moja cerka je bila jedna od dobitnika tog dana.shinkansen07.jpgIde se kroz snaznu kisu izmedju ostalog.Roditelji ne mogu da udju, mogu ovako kao ja da posmatraju sa strane. Ovo dvoje su instruktori:shinkansen08.jpgNa kraju, ova tabla nije uopste zezanje niti obican disclaimer. Ko od sale moze da te uhvati muka.shinkansen06.jpg
Link to comment

Kondukter sam uzeo iz francuskog :D (greska)Naravno da signalizacije sa strane nema. Ipak masinovodje imaju neke svore repere (kuca pored pruge, drvo, vodeni toranj itd, nemojte se smijati ovo mi je pricao masinovodja TGV-a) koji im pomazu kod privremenog kocenja ili ubrzanja. Moze on da prati sta mu kaze kontrolna tabla ali ipak vecinja njih voli da ima svoje "repere".

Link to comment
...Najopterecenija pruga na svijetu je Paris - Lyon (Yoyogi, ovo je zvanicno i nemoj da skaces sada) gdje vozovi idu na svakih 5mn. Samo zamislite kako to funcionise sa vozovima koji idu 300kph....
Moze to i na 3 minuta:nozomi00.jpgPlatforma 14. i 15. u Nagoji je za vozove u istom smeru (Tokio). Sa 15 vagona i kapacitetom 1,500 putnika po kompoziciji, bio bi haos ako bi se odjednom na istoj strani nasli oni za 18:44 i 18:47. Pa navali ih jos 1,500 za 18:54, pa za 19:01. Ulazak u stanicu se smenjuje levo-desno da bi se putnici snasli i rasporedili.
Link to comment

Eeehh.. 2006 kad sam išao kroz Španjolsku gledao sam kako se radi Barcelona-Tarragona linija AVEa, i sama gradnja izgledala je impresivno kroz onaj brdovito-brežuljkasti teren. Sad se već tamo voze vlakovi.

Link to comment
Tri minuta je minimum minimuma. Odprilike toliko treba vozu da se zaustavi. Taj razmak je nemoguce odrzavati citav dan.
U Japanu mogu da šalju voz na svaki minut. Samo neće.Ono da je pruga Pariz-Lion najprometnija u svetu si mislio valjda posle Japana.
Link to comment

Maglev, ali pravi, ne ovaj moj ispred kuce sto ide 100km/h.Ima prugu za testiranje, 42km, koja ce nakon toga postati deo komercijalne pruge.Izgradnja pocinje 2014. i prvi krak Tokio - Nagoya (350km, kao Beograd - Sofija) bi trebao da pocne sa komercijalnim radom 2027.Dok shinkansen ima krivine, istina precnika 8km (za brzine do 320km/h) , Maglev ce ici, zbog velike brzine, skoro pravo kao strela, od 350km 100 ce biti tuneli.maglev06.jpgIma ga i izlozenog:maglev01.JPGKolko ide na sat? 581km/h?! Da ga uslikamo na iPod.maglev02.JPGAha, tako li to radi sa magnetima. Ruckom ga nagnemo na levo ono ga vraca na desno i obratno, pa mu ne da da padne na shine:maglev05.JPGIma i kola da se "provoza u njima". Ide slika i napred i sa strane kros prozore. Kako krece, osecaju se vibracije dok se ne zaleti i dok se tockovi ne uvuku:maglev04.JPGIsto truckanje i zvuk kao da se stvarno ide 500km/h:maglev03.JPGAmerikanci ce, kao sto su resili da ovaj put preskoce Mesec i prave brod za Mars, izgleda da preskoce i Shinkansen i idu pravo na Maglev.Po svoj prilici, bas ovaj ovde sto smo ga pokazali.Izvadak iz clanka:On May 11, 2010, U.S. Transportation Secretary Ray LaHood visited the Yamanashi Maglev Test Line for a test ride and tour of the command center facilities. "I have to say, those trains are fast. Very fast," said Secretary LaHood. "Those of us who saw the Japanese trains are impressed with the railroad system in Japan. And we do look forward to opportunities to partner in America with experienced rail companies from abroad." "But we're only interested in partnerships that use American workers in American facilities," said LaHood. To meet that requirement, U.S.-Japan Maglev (USJMAGLEV) is a U.S. company that was founded in association with Central Japan Railway to market and deploy its Superconducting MAGLEV technology internationally, including in the United States. USJMAGLEV was founded in 2009 and is headquartered in Washington, DC. USJMAGLEV is working to identify and join with U.S. partners that are at the top of their field in construction, engineering, operations and maintenance to compete for maglev corridor projects, particularly in the highly populated Northeast corridor.

Link to comment
jel to onaj isti sto ide od sangajskog aerodroma za grad? taj kineski je prvi komercijalni u svetu valjda.
Nije isti, potpuno nezavisan. Kineski je napravio Siemens, top commercial speed = 431kmh.Ovaj je lokalni razvoj, 500kmh (rekordna je 581kmh). Namenjen je ozbiljnom medjugradskom putovanju Kao Beograd - Ljubljana (Tokio - Osaka), 67 minuta (shinkansen to danas ide 2 sata i 28 minuta).Kineski je mozda "komercijalan" ali nije isplativ - drzava i grad placaju njegovo prezivljavanje. Normalno, kako bi se i isplation za putovanje od 8 minuta do aerodroma. To je cilj u rangu ovog moga pred kucom napravljenog za Aichi World Expo 2005.
Link to comment

Ne samo sto nije isplativ radi tih 8mn putovanja nego je nenormalno skup za odrzavanje.U evropi sada ciljaju komercijalnu brzinu od 360kph. To jest u Francuskoj (i Spaniji mozda) jer se u Njemackoj ne isplati praviti vozove sa takvim brzinama (ima previse stanica).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...