Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Ovo su dva voza klase 121, koju RENFE, španske železnice, koristi za svoj servis Avant (srednje razdaljine, visoke brzine). Slični su klasi 120, s tim što imaju neke dodatne bezbednosne cake koje im dozvoljavaju prolaz kroz tunele ispod planina Sierra de Guadarrama severno od Madrida (od kojih je jedan dugačak preko 30 kilometara). Maksimalna brzina im je 250 km/h. Mogu da voze i po prugi standardne i iberijske širine, a širinu menjaju bez zaustavljanja (samo moraju da uspore). Unutra su fini i čisti, WC je ogroman (osobe u kolicima mogu da manevrišu u njemu), a sve je na dugme. Svaki vagon ima jedna vrata na sredini. Jedini minus je miris nove plastike (baš intenzivan) u unutrašnjosti, što nekim ljudima smeta (meni ne). Ovaj vozić od Madrida do Segovije vozi za tačno 30 minuta. Cene su vrlo pristupačne. Za one koji ga koriste svakodnevno (da idu na posao) je još jeftinije nego za pojedinačne vožnje (a i to stvarno nije neka strašna cena). RENFE: :Hail: Ovo sam slikao na stanici Madrid Chamartín pre polaska. 44249_436831861675_664676675_5621437_8050313_n.jpgS puta ka Segoviji:44249_436831876675_664676675_5621439_3106770_n.jpg44249_436831886675_664676675_5621441_2082395_n.jpgStanica Segovia Guiomar:44249_436831891675_664676675_5621442_7339012_n.jpgI prelepi (meni) pejzaž ispred stanice (u grad se ide autobusom). 44249_436831896675_664676675_5621443_6451801_n.jpg44249_436831901675_664676675_5621444_5361303_n.jpg*****************Ovde se još vidi i nos jednog voza klase 130, koju RENFE koristi za servis Alvia (Alvia ide high-speed prugama, koje su standardne širine, dok ih ima a onda prelazi na konvencionalne pruge, koje su iberijske širine). Po prugama visoke brzine se kreće brzinama do 250 km/h. Ove vozove zovu "Patito" (patkica), jer po kljunastosti podsećaju na seriju 102, koja ima nadimak "Pato" (patka), koju RENFE koristi za svoj servis AVE (najbrži servis koji imaju, oko 300 km/h). Za razliku od klasa 121 i 120 (i ovog Sapsana, tj. Siemens Velara), koji su electrical multiple units (tj. nemaju lokomotivu, već imaju motore ispod poda celom dužinom), klasa 130 ima lokomotivu i iza Talgo vagone, koji imaju pasivnu nagibnu tehnologiju, tj. naginju se bez motora, i koji su jako interesantni po tome što nemaju bogies (fali mi srpska reč), već dva susedna vagona dele po jedan točak koji se nalazi u sredini sa svake strane. Lokomotivu im pravi Bombardier, tj. mi :D (i za 130 i za 102). Kako je lepo kad neka zemlja pravi superbrze vozove a sama ih nema. <_< 44249_436831866675_664676675_5621438_5653628_n.jpgIza je opet voz klase 121 (ili 120), a skroz nazad je, čini mi se, klasa 446 ili 447 (koja se koristi za prigradski saobraćaj).

Edited by bus
Link to comment
  • 2 weeks later...
Lokomotivu im pravi Bombardier, tj. mi :D (i za 130 i za 102). Kako je lepo kad neka zemlja pravi superbrze vozove a sama ih nema. <_<
Pih, kome treba voz. Samo dodati jos jednu traku na highway 427, 404, 407, 401, 416, 417, 400, 403, a ako to nije dovoljno izgradice se HWY 457, 432, 445, 495 itd.Zar nije to sve lakse od pravljenja glupe pruge koja bi isla od Hamiltona do Otave i Montreala? Pih. I onako je VIA rail samo za nostalgicne babe i hipije...<_< Edited by hazard
Link to comment

Bombardier dosta toga proizvodi i u francuskoj cini mi se. Imaju odlicne vozove, ali mi se cini da brzi voz (citav voz sa brzinom od >300km/h) imaju samo na katalogu i da ga jos nisu nigdje prodali.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Evo jos malo o Bombardier-uPRIMOVE Catenary-Free Technology

Catenary-free tracks for trams and light rail vehicles enhance a city’s attractiveness by providing unobstructed views.Bombardier’s new PRIMOVE system enables FLEXITY trams to operate catenary-free over varying distances, everywhere, including on underground lines.Contactless Power Transfer – A World Premiere in Urban Rail TransportThe PRIMOVE system’s outstanding feature is its safe and contactless power transfer. Its electric supply components are invisible, hidden under the vehicle and beneath the track. This is a key benefit in historic or environmentally protected areas of cities.With its contactless power transfer, our unique PRIMOVE technology:Eliminates overhead wires and increases a city’s attractivenessSafely transfers inductive powerEliminates wear on parts and componentsOperates in all weather and ground conditionsConnected to MITRAC Energy SaverThe PRIMOVE system uses the MITRAC Energy Saver to ensure continuous vehicle operation.This high-performance solution stores energy during braking and it constantly charges during operation, picking up power from the underground section during catenary-free operation.Its double layer capacitor technology optimizes energy supply and saves energy. The end result is maximum vehicle performance and constant inductive power levels.
Link to comment
  • 5 months later...
Japanci su prisutni i u Taiwanu (izbacili TGV).Zasto su manje prisutni od ostalih?Ne znam tacan odovor. Mozda je problem sto su kod njih vozovi siri pa se ne mogu bas svugdje tako lako upotrebiti (radi tunela).Mogu primiti vise putnika od ostalih (i od AGV-a i od TGV-a duplex) ali su im sjedista skucena (pravljena za japance - sada ce me yoyogi napasti :P ).
Sad sam te se setio, pa ti si onaj sto je voleo vozove pa mi dosao na Magleva pre 2-3 godine.Evo ti malo Shinkansena, odlicno si to rekao, mala sedista za mala japanska tela, sva sreca da ide brzo pa ne mora dugo u njima da se pricvrljen pati. Moje telo nije ni malo ni japansko a sedeci u sedistu jedva da mogu da dohvatim stopalima sediste ispred sebe.Toliko ti je to prignjeceno. Da Ryan Air svojim putnicima da toliko prostora, trebao bi da kupi jos 100 aviona (da poveca flotu sa 200 na 300 letelica) da zadrzi isti kapacitet.Svaki voz ima WiFi, svaki red sedista utikac za laptop (struja). Ima i "Green Car" koji je kao biz class (nije na slikama).nomtfuji02.jpgPerserka (service manager) prodje svakih pola sata da proveri da li je sve u redu. nomtfuji03.jpgKondukter, na ulasku u vagon, skine kapu, pokloni se, i predstavi. Na izlasku na drugu stranu se samo pokloni.nomtfuji04.jpgSendvichi, napitci, po cenama iz radnje, ima i alkohol.nomtfuji05.jpgJednom sam bio u avgustu kada je nedelja godisnjih odmora, voz cepa 280kmh a unutra ljudi sede i stoje, puno kao u tramvaju.
Link to comment
W051005_08.jpgOvo je TGV est prva clasa, pa ti uporedi sa tim Japanskim.christian-lacroix-redessine-tgv-512708.jpgOvo je ekonomska.Kao sto sam rekao, Japanski vozovi su siri i zbog toga ima vise mjesta. Inace radio sam na projektu brze linije u Saudijskoj Arabiji i tada su mi rekli za ta sjedista. Japanski voz prima malo vise putnika od francuskog tgv duplex (na dva sprata) iako su im duzine iste. Edited by borris_
Link to comment
Kao sto sam rekao, Japanski vozovi su siri i zbog toga ima vise mjesta. Inace radio sam na projektu brze linije u Saudijskoj Arabiji i tada su mi rekli za ta sjedista. Japanski voz prima malo vise putnika od francuskog tgv duplex (na dva sprata) iako su im duzine iste.
Dakle ima vise mesta. Mozda jer je 5 redova sedista popreko, 20 redova po vagonu, 15 vagona? Jel da ih bude stid sto su im vozovi siri? Pa ko je izmislio Shinkansen? Ko ga ima od 1964. bez ijedne nesrece?Sto su ti rekli za sedista - vidis da je to budalastina, slike su tu i 100 putovanja shinkansenom.
Link to comment
Dakle ima vise mesta. Mozda jer je 5 redova sedista popreko, 20 redova po vagonu, 15 vagona? Jel da ih bude stid sto su im vozovi siri? Pa ko je izmislio Shinkansen? Ko ga ima od 1964. bez ijedne nesrece?Sto su ti rekli za sedista - vidis da je to budalastina, slike su tu i 100 putovanja shinkansenom.
Ne treba nikoga da bude stid. To sam napomenuo radi cinjenice da se japanski vozovi shinkansen slabo prodaju u inostranstvu (taiwan i to poslije politickog pritiska) gdje su tuneli uzi. A vozovi su prva klasa.Nije mi namjera bila da vozometrisem ali ispalo je tako.
Link to comment
Ne treba nikoga da bude stid. To sam napomenuo radi cinjenice da se japanski vozovi shinkansen slabo prodaju u inostranstvu (taiwan i to poslije politickog pritiska) gdje su tuneli uzi. A vozovi su prva klasa.
Ne znam kako je to bitno da su tuneli "uzi"? Shinkansen ne deli tunel ni sa kime, pruga i tunel se prave samo za njega i to je tacno po meri. Sam tunel je nauka za sebe, sa ventilacijom i regulacijom pritiska. Zamisli kada dva voza ulaze u njega sa suprotnih strana, pri toj brzini.train01.jpgtrain02.jpgIsto, ne znam sta znaci "slabo se prodaju po svetu"? Pa nisu to vruce kifle, to su desetine milijardi dolara gde je sama mashina jos i najmanja stavka.To kao da si rekao "Da to valja, imali bi to i Amerika i Srbija".
Link to comment

Eurostar je uzi od ostalih TGV vozova jer su tuneli u engleskoj uzi nego na kontinentu.TGV moze da vozi po svim prugama u fr koje su elektrifokovane.Ponavljam, ne zelim da vozometrisem. Shinkansen je odlican voz kao i svi drugi brzi vozovi.Od mene dosta.

Link to comment
Kina ima enormni broj stanovnika, a uz to vecina zivi u istocnoj Kini (i blizu obale) sto daje ogromnu gustinu naseljenosti. To su uvek bitni parametri za sredstva masovnog prevoza. Dodajmo uz to i veliki broj cestih unutrasnjih migracija (npr. radnici iz siromasnijih, ruralnijih krajeva koji se sele da bi radili u fabrikama, ali redovno posle toga posecuju zavicaj). Dakle, ako negde super-brza zeleznica moze da bude isplativa, to je u Kini.
Isplativa, to je kljucna rec.Upravo u Kini je tesko da (danas) bude isplativa. Relacija kao Beograd - Ljubljana (Tokyo - Osaka) cena karte u jednom pravcu je 250US$, povratna 500$.Vozovi idu na 3-8 minuta, cesce nego negde tramvaji. U svakom trenutku ima po 50 shinkansena na toj relaciji, 100 u oba pravca.Nemaju ti radnici migranti u Kini para da plate povratnu kartu, to im je 3 mesecne plate. Pogotovo ih nema toliko da u svakom trenutku napune 100 shinkansena (150, 000 putnika u svakom trenutku u vozovima, 16 sati operacija po 2.5 sata, to je za jedan dan nekih 750,000 ljudi da se preveze (po 250 dolara). To je projektovani kapacitet, neka je i pola toga popunjeno, nema tolike platezno sposobne mase u Kini da svaki dan toliko putuje shinkansenom.Onaj shinkansen sto imaju je izmedju 2 grada gde ima dovoljno poslovnih putnika kojima firme placaju karte pa i tu je manje vozova nego na 3-8 minuta.OK, moze drzava da dotira ali to nije onda isplativost.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...