Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

E nađoh ovaj topik da ne trolujemo tamo

 

5 hours ago, Tpojka said:

 

1. √37 (je dužina potrebnog kabla) jer su katete 6 i 1

 

2. Time izlazi da je sinus ugla kod štekera 1/√37

 

3. Kad se zna ugao, možemo dobiti drugu katetu na šteker zidu

 

4. Kad imamo obe katete na šteker zidu, može se dobiti dužina kabla koja je potrebna za šteker zid

 

5. Na sličan način dobijemo dužinu kabla za sijalica zid

 

6. Kad oduzmemo [√37 - (hipotenuza_šteker + hipotenuza_sijalica)] dobijemo dužinu kabla na bočnom zidu

 

7. Tačke 2., 3., 4., 5., i 6. nisu potrebne za konačno rješenje zadatka :fantom:

 

 

Da ispravim zadatak, nije naravno šteker nego sklopka al nebitno, ali nije zid ko bočni zid nego kao strana kvadrata i nije širina 3 nego dva što je bitno, sorry

 

Kada se "raspakuje" kutija /soba ovako dobiju se strane trougla 5 i 3m pa je hipotenuza valjda √34 a ima i onaj put samo po bočnim zidovima, mrzi me računati ali mislim da je duži

 

kabl.jpg.9fbf8c0dcc5880b6b6a9439546915e47.jpg

 

Ako sam opet šta zezno u merama sobe, nema veze bitan je koncept ako znamo rešenje doći ćemo i do problema :P

 

Nego meni je ovo zanimljivo (verujem doduše i da je opšte poznato)

 

Kad  imamo tri kutije šibica a ispd jedne je kuglica i mi izaberemo jednu, a šibicar onda odstrani jednu praznu kutijicu i kaže nam da ponovo biramo, koliku verovatnoću ima svaka od presotale dve kutijice?

 

 

 

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment
9 minutes ago, francuski sobar said:

 

dobro, nema sobe, šaltera, sijalice, kabla... najkraći put od tačke a do tačke b

 

ovde sve električari  :dry:

Čekaj, da li je poenta da se izračuna rastojanje između te dve zadate tačke u nekom objektu (sobi ili kutiji, svejedno) ili na mreži?

Nije isto.

Link to comment
1 hour ago, francuski sobar said:

najkraći put od tačke a do tačke b

 

Ja stvarno skapiro da izričito ne ide plafonom (da me ubiješ, nemam pojma zašto sam tako uklavirio). 

Za sobu 3x3x3, Bez plafona i poda (tj. najkraća putanja preko bočnog zida) je √37 a plafonom/podom je 6. :thumbsup:

A više mi ima smisla postavka zadatka ("šteker je od poda udaljen 1 metar dok je sijalica od plafona udaljena 1 metar") za 3x3x3 nego za 2x2x2.

Treba nam tačna dimenzija sobe za početak.

Link to comment
9 minutes ago, Tpojka said:

 

Ja stvarno skapiro da izričito ne ide plafonom (da me ubiješ, nemam pojma zašto sam tako uklavirio). 

Za sobu 3x3x3, Bez plafona i poda (tj. najkraća putanja preko bočnog zida) je √37 a plafonom/podom je 6. :thumbsup:

A više mi ima smisla postavka zadatka ("šteker je od poda udaljen 1 metar dok je sijalica od plafona udaljena 1 metar") za 3x3x3 nego za 2x2x2.

Treba nam tačna dimenzija sobe za početak.

 

Prema poslednjim (nepotvrđenim lol) informacijama širina 2, visina 3, dužina 3, šalter na 1m od plafona, sijalica 1m od patosa na suprotnoj strani.

 

@tale

Daj obadva rešenja ako su različita, interesuje me

 

Link to comment

Š: 2

V: 3

D: 3

Ako je u pitanju soba (kvadar) i ako kabl ne može da visi između prekidača i sijalice onda imamo 2 rešenja u zavisnosti od toga koja su dva suprotna zida u pitanju:

 

1. Po dužini je najkraći put 6m (2+3+1)

2. Po širini je najkraći put 5m (2+2+1)

 

 

Link to comment

Jeste tako je koren od 26 ali moram se setiti zadatka od pre 100 godina gde nije moglo tako, dai zbog nekog uslova kao ne mogu bočni zidovi ili sl ili samo neke druge dimenzije, uglavnom rešenje jebilo razmotavanje tela u ravan ali na način ko na mojoj slici i rezultat je nešto manje od direktnih 1+3+2 i ne može kraće. Tako pisalo i u onim rešenjima naopako lol. Kad budem imo vremena probaću ga evococirati, jebga izgleda lakše od pitanja dobiti rešenje nego od rešenja iskopari zadatak 

 

 

 

Edited by francuski sobar
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...